Zavrieť

Porady

Zápis v registri trestov

Máte niekto skúsenosť s tým, ak žiadateľ o živnosť má zápis v registri trestov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

    optimista pe.pe
    profesional Pozri príspevok
    Statutarom by nemala byt osoba ktora nie je bezuhonna. Je ale dolezite uviest, ze po uplynuti isteho casu od odsudenia resp. od vykonania trestu dochadza k zahladeniu trestu a vtedy sa na potrestaneho hladi ako by trestany nebol.
    Neviem, či došlo k zmene legislatívy, ale zahladenie nie je automatické, treba oň požiadať súd. Ide teda o súdne rozhodnutie, prípadne môže byť vykonané na základe amnestie. Zahladenie ale neznamená "čistý" register. Zahladené tresty nefigurujú vo výpise z registra trestov, ale figurujú v odpise z registra, a to 100 rokov od narodenia občana. Preto sa napr. pri prijímaní do policajných, či bezpečnostných zložiek požaduje odpis z registra.

    ludex je offline (nepripojený) ludex

    človek,čo si užíva život. ludex
    pe.pe Pozri príspevok
    Neviem, či došlo k zmene legislatívy, ale zahladenie nie je automatické, treba oň požiadať súd. Ide teda o súdne rozhodnutie, prípadne môže byť vykonané na základe amnestie. Zahladenie ale neznamená "čistý" register.


    Zahladené tresty nefigurujú vo výpise z registra trestov, ale figurujú v odpise z registra, a to 100 rokov od narodenia občana. Preto sa napr. pri prijímaní do policajných, či bezpečnostných zložiek požaduje odpis z registra.

    Zahladenie sa vykoná automaticky,12 mesiacov po vypršaní trestu!
    "Vlastná skúsenosť"

    Tá druhá časť,je svätá pravda!

    pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

    optimista pe.pe
    ludex Pozri príspevok
    Nechcem zavádzať,ja som mal podmienku 2,5 roka.,ale myslím si že
    vždy po 12 mesiacoch.

    Ak sa mýlim,opravte ma!


    Mňa nemrzí, učím sa na vlastných chybách!
    Tak som popátral a pokiaľ ide o tresty odňatia slobody, musí žiadať o zahladenie odsúdený, príp. oprávnené osoby. Ak ide o iné tresty, zahladzujú sa po vykonaní trestu. Pre podmienečné tresty platia špecifiká, preto tá kratšia doba, ktorú si mal. Napr. pri treste odňatia slobody nad 5 rokov je stanovená doba 10 rokov po výkone trestu, kedy je možné odsúdenie zahladiť, opäť, dá sa požiadať aj skôr.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Aktualne sa robi zahladenie automaticky s vynimkou zahladenia trestov za obzvlast zavazne zlociny.
    System ale nefunguje dokonale, takze ak k zahladeniu nedoslo automaticky, mozes poziadat sud.

    Pre ucely podnikania za vyzaduje vypis, nie odpis, takze pre ucely podnikania je clovek po zhaladeni trestu bezuhonny.

    Doba od vykonania rozsudku po zahladenie je stanovena do kategorii. Osobitne pre preciny do 3 rokov, osobitne pre preciny do 5 rokov, osobitne pre preciny nad 5 rokov a zlociny, osobitne pre obzvlast zavazne zlociny.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    dida17 Pozri príspevok
    Prosím poraďte mi niekto kde a ako sa žiada o výmaz z registra trestov, a či je možné si založiť živnosť. Ďakujem
    Sadni za počítač a napíš ...

    Meno
    mesto
    zviera

    Okresný súd
    OLCNAVA

    Vec : žiadosť .............

    Dole podpísaný .......................................odsúdený tedy a vtedy za to a to žiadam o to a to ........doplníš všetky náležité údaje

    Za kladné vybavenie vopred ďakujem


    TERMÍNY sú rôzne , myslím tým to , že žiadosti sa môžu dávať podľa závažnosti odsúdenia , trestu .


    Súd zahladí odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej:
    a) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci 5 rokov,
    b) 5 rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok,
    c) tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok, na trest prepadnutia majetku alebo na trest zákazu pobytu.
    Litera zákona jasne hovorí o tom, že zahladenie nie je automatické.
    Odsúdený musí preukázať, že sa napravil - vzorným správaním i poctivým pomerom k práci.
    Ak sa napríklad trest pohyboval v sadzbe 5 až 12 rokov, zahladenie trestu prichádza do úvahy po 10 rokoch od právoplatnosti rozsudku.
    Zahladenie odsúdenia upravuje § 363 Trestného poriadku. V ňom sa okrem iného hovorí, že o zahladení rozhoduje súd na žiadosť odsúdeného.
    A podľa § 364 rozhoduje o ňom predseda senátu okresného súdu, v ktorého obvode odsúdený v čase podania návrhu má alebo naposledy mal bydlisko, a to aj vtedy, ak ide o odsúdenie vojenským súdom.
    Len čo rozhodnutie o zahladení odsúdenia nadobudlo právoplatnosť, upovedomí predseda senátu odsúdeného, navrhovateľa a orgán, ktorý vedie register trestov.
    Zahladené odsúdenie sa nesmie vykazovať vo výpise z registra trestov .
    Ak bola žiadosť o zahladenie odsúdenia zamietnutá, možno ju znova podať až po uplynutí jedného roka okrem prípadu, že by bola zamietnutá len preto, že doteraz neuplynula doba zákonom ustanovená na zahladenie.
    Žiadosť podanú napriek tomu zamietne súd bez vyšetrenia.“

    malina je offline (nepripojený) malina

    malina
    ZuzanaP
    Máte niekto skúsenosť s tým, ak žiadateľ o živnosť má zápis v registri trestov?
    Ak to pomôže, pripájam text, ktorý bol uverejnený v Národnej obrode 19. 2. 2002. Myslím, že za tie necelé štyri roky sa podmienky na vydanie ŽL nesprísnili.

    Podmienky na vydanie živnostenského listu
    MINIMÁLNY VEK 18 ROKOV

    Nesplnenie podmienky veku a plnej spôsobilosti na právne úkony je možné nahradiť tak, že zákonný zástupca požiada o súhlas s vykonávaním živnosti súd. Zákon neupravuje otázku podnikania neplnoletých osôb mladších ako 18 rokov. Nemajú zodpovedného zástupcu. Jednoduchšie by bolo, keby podnikali prostredníctvom zákonného zástupcu, ktorý následne zvolí zodpovedného zástupcu.
    SPÔSOBILOSŤ K PRÁVNYM ÚKONOM
    V priebehu živnosti môžete stratiť spôsobilosť k právnym úkonom. Buď bude obmedzená, alebo vás jej zbaví súd. Ak nestanoví zodpovedného zástupcu, živnostenský úrad je povinný rozhodnúť o zrušení živnostenského oprávnenia. Oznámiť stratu spôsobilosti a ustanoviť zodpovedného zástupcu prislúcha v tomto prípade zrejme zákonnému zástupcovi, ktorý bude ustanovený - opatrovníkovi.
    BEZÚHONNOSŤ
    Bezúhonnosť znamená, že ste neboli právoplatne odsúdení pre úmyselný trestný čln, alebo spáchaný z nedbanlivosti, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania. Bezúhonný nie je ani ten, kto bol právoplatne odsúdený pre iný trestný čin spáchaný úmyselne, ak vzhľadom na povahu živnosti a osobu podnikateľa je obava, že sa dopustí rovnakého alebo podobného trestného činu pri vykonávaní živnosti. Súvislosť s predmetom podnikania a dôvodnosť obavy posudzuje živnostenský úrad. Osoby, ktoré neboli trestané, sú bezúhonné. Stratu bezúhonnosti je povinný podnikateľ oznámiť živnostenskému úradu, ktorý zruší živnostenské oprávnenie.


    O podmienkach vydania ŽL sa dá dozvedieť viac aj na tejto adrese:
    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=4348&LngID=0
    Naposledy upravil malina : 05.11.05 at 16:58

    zuzana_m je offline (nepripojený) zuzana_m

    zuzana_m
    vie mi tu niekto poradit ohladom zapisu v registri trestov???netyka sa to priamo zalozeniu zivnosti alebo podnikania len potrebujem poradit.mam rocnu podmienku za kradez no chystam sa na vysoku skolu...mam sancu sa dobre zamestnat?ziadaju vypis z RT kazdy zamestavatelia?dakujem za odpoved

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    môžeš požiadať po určitom čase o výmaz trestu / potom vo výpise záznam nefiguruje - / v registri však áno -
    lehotu si zisti priamo v registri trestov

    IwanaV je offline (nepripojený) IwanaV

    IwanaV
    Ahoj hanelie, mám otázku na bezúhonnosť. Môže byť konateľom sro príp. predsedom predstavenstva as človek, ktorý bol viackrát súdne trestaný? Alebo sa prihlliada na to o aký trestný čin ide, pretože ja o takom viem a rozum mi nad tým stojí. alebo sa snáď niečo zmenilo?
    Poradíš? ďakujem

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Statutarom by nemala byt osoba ktora nie je bezuhonna. Je ale dolezite uviest, ze po uplynuti isteho casu od odsudenia resp. od vykonania trestu dochadza k zahladeniu trestu a vtedy sa na potrestaneho hladi ako by trestany nebol.

    pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

    optimista pe.pe
    ludex Pozri príspevok
    Zahladenie sa vykoná automaticky,12 mesiacov po vypršaní trestu!
    "Vlastná skúsenosť"

    Tá druhá časť,je svätá pravda!
    Vdaka za informaciu otazka: nevies, vzdy po 12 mesiacoch, alebo zalezi na vyske trestu, alebo trestnom cine?

    Ta vlastna skusenost ma mrzi.

    Predsa len...vo vyklade zakona sa hovori, ze zahladenie nie je automaticke, ze odsudeny musi preukazat, ze viedol riadny zivot po dobu 10 rokov. Takze asi "automaticke" nebude "automaticke" tak, ako mozeme pochopit. Uz som si nasiel aj dalsie doby na zahladenie, zalezia od vysky trestu. Aj tak, este raz vdaka.
    Naposledy upravil pe.pe : 19.04.10 at 19:35 Dôvod: doplnenie

    ludex je offline (nepripojený) ludex

    človek,čo si užíva život. ludex
    pe.pe Pozri príspevok
    Vdaka za informaciu otazka: nevies, vzdy po 12 mesiacoch, alebo zalezi na vyske trestu, alebo trestnom cine?

    Ta vlastna skusenost ma mrzi.

    Nechcem zavádzať,ja som mal podmienku 2,5 roka.,ale myslím si že
    vždy po 12 mesiacoch.

    Ak sa mýlim,opravte ma!


    Mňa nemrzí, učím sa na vlastných chybách!

    flybox je offline (nepripojený) flybox

    flybox
    potreboval by som vediet ako rychlo od rozhodnutia sudu budem mat zapis v registri trestov. dostal som podmienku na ktoru budem podavat dovolanie na najvyssi sud, ale dovolanie nema odkladny ucinok, takze mi to zapisu do registru trestov, neviete ako rychlo to bude? surne to potrebujem vediet, dakujem

    dida17 je offline (nepripojený) dida17

    dida17
    Prosím poraďte mi niekto kde a ako sa žiada o výmaz z registra trestov, a či je možné si založiť živnosť. Ďakujem

    dida17 je offline (nepripojený) dida17

    dida17
    Dobrý den, potreboval by som poradiť...z trestu odnatia slobody som doma už 4 roky a stále mi vo výpise z RT figuruje tento zápis, bol som odsudený na pol roka za spolupáchatelstvo krádeži auta, ako sa povie v zlom čase na zlom mieste, musím stým žiť a všade ma to prenasleduje, nemožem sa normalne zamestnať, lebo to ešte stále mám vo výpise RT. chcel by som radu, ako by som mohol a akoho požiadať o vymaz z RT, nakolko si chcem otvoriť živnosť. Vopred ďakujem za radu.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a čo tak podať na miestne príslušný súd? ísť tam osobne.
    alebo chod za advokátom, nech ti to vybaví.

    Ajven999 je offline (nepripojený) Ajven999

    Ajven999
    Ahojte chcem sa spytať mám podmienku 4 roky za drogy, par pytličkov trávy, každy sa môže v živote pomyliť, robím si vysokú školu, mam ženu, čakáme dieťa, chcel by som sa hlásiť o nové zamestnanie alebo rozšíriť si živnosť, na budúci rok mi táto podmienka končí, dá sa to nejako vymazať??? existuje na to nejaký zákon? Nechcem ísť za žiadnym právnikom, lebo nemám s nimi dobré skúsenosti.....ale dosť ma to v tomto štáte brzdí pri hladaní si práce tak si stým neviem poradiť......budem rád za každú odpoved....

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Ajven999 Pozri príspevok
    Ahojte chcem sa spytať mám podmienku 4 roky za drogy, par pytličkov trávy, každy sa môže v živote pomyliť, robím si vysokú školu, mam ženu, čakáme dieťa, chcel by som sa hlásiť o nové zamestnanie alebo rozšíriť si živnosť, na budúci rok mi táto podmienka končí, dá sa to nejako vymazať??? existuje na to nejaký zákon? Nechcem ísť za žiadnym právnikom, lebo nemám s nimi dobré skúsenosti.....ale dosť ma to v tomto štáte brzdí pri hladaní si práce tak si stým neviem poradiť......budem rád za každú odpoved....
    ak sa počas "podmienky" osvedčíš, záznam o uloženom treste sa ti automaticky vymaže z registra a vo výpise ho nebudeš mať, v odpise áno. Pri podnikaní sa berú do úvahy TČ hospodárske, resp. súvisiace s predmetnom podnikateľskej činnosti, takže by nemal byť problém.
    Naposledy upravil mattto : 19.02.12 at 16:56

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.