Zavrieť

Porady

Aka je vypovedna doba? co znamena slovo najmenej?

v zakonniku prace je pri vypovednej dobe uvedene slovo najmenej 2 mesuiace.co znamena to slovo najmenej? lebo podla matematiky a logiky to znamena, ze zamestnavatel moze dat tuto dobu do zmluvy aj na 4 mesiace. je to mozne? ma pravo?vdaka za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

    Lubaba
    § 62ZP
    Výpovedná doba


    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

    (2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    ondrejvla, Anja111, truch, Danielle369, Mária27
    5

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tanicka221 Pozri príspevok
    pytam sa ako zamestnanec.
    Ak podpíšeš pracovnú zmluvu (alebo si podpísala a nevšimla si si to), v ktorom bude dojednaná dlhšia výpovedná doba, napr. 3 mesiace a budeš chcieť dať výpoveď, pracovný pomer skončí až uplynutím 3-mesačnej výpovednej doby.

    Vtedy platí 3-mesačná výpovedná doba aj pre zamestnávatela, aj keď si vo firme neodpracovala najmenej 5 rokov.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    tanicka221 Pozri príspevok
    v zakonniku prace je pri vypovednej dobe uvedene slovo najmenej 2 mesuiace.co znamena to slovo najmenej? lebo podla matematiky a logiky to znamena, ze zamestnavatel moze dat tuto dobu do zmluvy aj na 4 mesiace. je to mozne? ma pravo?vdaka za odpoved
    Dlhšia výpovedná doba /než taká aká je uvedená v ZP/ sa môže dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tanicka221 Pozri príspevok
    najmenej dva mesiace znamena moznoaj tri mesiace?
    pýtaš sa ako zamestnanec alebo zamestnávatel

    tanicka221 je offline (nepripojený) tanicka221

    tanicka221
    podpisala som zmluvu, v ktorej je vypovedna doba 4 mesiace. to znamena, ze ak si najdem zamestnanie, zamestnavatel ma v povodnej praci moze drzat 4 mesiace?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tanicka221 Pozri príspevok
    podpisala som zmluvu, v ktorej je vypovedna doba 4 mesiace. to znamena, ze ak si najdem zamestnanie, zamestnavatel ma v povodnej praci moze drzat 4 mesiace?
    Bohužial, ak nebude súhlasiť so skončením prac. pomeru dohodou - ano.

    Podpísala si aj súhlas s 1-mesačnou náhradou mzdy zamestnávatelovi, ak pracovný pomer skončíš v priebehu plynutia výpovednej doby ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tanicka221 Pozri príspevok
    nie, takyto suhlas som nepodpisala.
    Ak by si mala v prac.zmluve tento dodatok, môžeš skončiť prac.pomer aj skôr.

    § 62
    Výpovedná doba

    Na začiatok

    (3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tanicka221 Pozri príspevok
    takze zamestnavatel si moze dat vypovednu dobu aj na 6 mesiacov? preco by to robil?
    Môže, ak s tým zamestnanec bude súhlasiť. Aby si zabezpečil zamestnancov - neviem o akú prácu sa jedná. Príp. si tak istí zamestnancov, ktorým zabezpečil nejaké odborné školenie. Treba rozmýšlať pri podpisovaní pracovnej zmluvy.

    ankajanko je offline (nepripojený) ankajanko

    ankajanko
    Zamestnávateľ mi chce dať výpoveď dohodou, alebo s dvojmesačnou výpovednou dobou z dôvodu nedostatočného obratu v maloobchode, pre novootvorenú konkurenciu mu klesli tržby a nemá na mzdy. Musí mi dať odstupné ak to budú dva mesiace?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ankajanko Pozri príspevok
    Zamestnávateľ mi chce dať výpoveď dohodou, alebo s dvojmesačnou výpovednou dobou z dôvodu nedostatočného obratu v maloobchode, pre novootvorenú konkurenciu mu klesli tržby a nemá na mzdy. Musí mi dať odstupné ak to budú dva mesiace?
    Je to v podstate výpoveď z nadbytočnosti, takže máš nárok na dvojmesačné odstupné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.