Zavrieť

Porady

Ako začať robiť účtovníctvo na živnosť

Zdravím všetkých, ktorý sú ochotní mi pomôcť.Plánujem začať podnikať v poskytovaní účtovníckych služieb.Také tie úradné formality na živnostenskom už mám za sebou, skôr by ma zaujímali také praktické veci okolo účtovníctva. Prax nemám žiadnu,mám len vedomosti zo školy.Čo všetko potrebujem na začiatku, aké zmluvy s klientmi, aké papiere, doklady a pod. Jednalo by sa o JU a tiež platcov DPH.Ako by som mala postupovať, aby bolo všetko tak ako má byť.Ešte by ma zaujímalo, podľa čoho si stanovujete cenu za svoje služby, ako si tvoríte "cenník".Nemám o tom ani predstavu.Momentálne som na rodičovskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok(ten mi zostane aj keď si založím živnosť), preto sa chcem tiež opýtať, či sa mi oplatí do toho ísť, koľko klientov by som mala mať aby sa mi to oplatilo.Bývam na dedine a najbližšie účtovníčkysú od nás cca. 25 km a aj u nás v obci máme nejakých živnostníkov. No skôr, ako sa do toho pustím chcem mať akú-takú predstavu o tom čo ma čaká.Za vaše odpovede a rady vopred ďakujem.
Usporiadat
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Tu je každá rada drahá - jednoducho do toho skoč a uvidíš, čo ti život prinesie.
Sú medzi nami také, ktoré keby vedeli, čo ich čaká, tak by sa na to nikdy nedali, ale sú aj také, ktoré banujú, že nezačali s podnikaním skôr. Či budeš úspešná a spokojná závisí predovšetkým od teba samej.
Ohľadne zmlúv s klientom a cenníkov je tu toho popísané mnoho - začni študovať. Ber to ako test svojej schopnosti získavať potrebné informácie.
Čo si predstavuješ pod "aby sa mi to oplatilo"? Stačí jeden dobrý klient, a nebudeš v strate - už aj to je na začiatok úspech. Ale môžeš mať aj 10 živnostníkov - a nezarobíš ani na toner. Zmier sa s tým, že podnikanie je viac rizikové ako zamestnanie a rozhodne nečakaj pravidelný mesačný príjem. Naopak - musíš byť pripravená zvládnuť nárazovo veľké výdavky.
Čo ťa určite čaká sú stratené Vianoce, pretože všetci chcú pred koncom roka vedieť, ako na tom sú, stratené jarné prázdniny s deťmi, pretože si v čase priznaní nemôžeš dovoliť týždeň vypadnúť, neustály stres a nedostatok času. Čaká ťa však aj dobrý pocit, keď objavíš riešenie problému, keď ti klient poďakuje, a úplne najlepší pocit je, keď na účet prídu statočne zarobené peniaze
13 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A k tomu všetkému nezabudni študovať a študovať a študovať, získavať nové informácie. Začať môžeš aj pomaličky s malým počtom klientov alebo malým objemom práce, ale snaž sa, aby sa stali trvalými a dlhodobými. Postupne ako budú klienti spokojní, tak získaš aj nové ponuky...lebo najlepšou reklamou je spokojný klient. Počítaj však s tým, že popri deťoch to bude veľmi časovo náročné. Ale ak vydržíš, snáď neolutuješ. Predpoklady sú dobré (25 km je dostatočne veľký priestor).
3 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ak nemas ziadne skusenosti, skus najst niekoho, kto tuto pracu robi uz dlhsie a nejaky cas s nim pracovat, mozno aj za minimalnu odmenu alebo zadarmo, za ziskanie prehladu, co ta caka. Najlepsie by bolo zamestnat sa v nejakej vacsej uctarni vo vacsej firme, kde by si sa naucila od kolegyn, to by bola najlepsia pociatocna prax. Ked budes chvilu pracovat s niekym skusenym, uvidis, co to obnasa a ci ta to vobec bude bavit.
9 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mirka.z Pozri príspevok
chcem tiež opýtať, či sa mi oplatí do toho ísť, koľko klientov by som mala mať aby sa mi to oplatilo......

Toľko, koľko Ti prinesie pokoj v duši a nezoberie zdravie. Aby si raz, za desať, dvadsať rokov nezistila, že síce všetci doma všetko (až príliš možno luxusu) majú, ale všetky radosti či smútky (detí či partnera ) Ti nenávratne ušli - nezvýšil na ne čas. Ak vôbec tie radosti a smútky zaregistruješ, lebo každý klient (väčšina) si myslí, že je jediný tu na svete v každej sekunde.
Niekde v archive vo voľných témach by sa našli povzdychy poraďákov - účtovníkov, ako veľa platia dane...ale na druhej strane tiež aj to, ako majú poškodené zdravie, ako nemajú ani "ň" voľného času, atp....tak zváž sama, koľko .
4 0
Miichaela Miichaela

Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

Klobúk dolu, máte odvahu - bez praxe sa vhupnúť do účtovníctva :-) nechcem Vám brať Vaše kvality, ale ja by som na Vašom mieste najkôr nadobudla prax popri niekom, kto sa tomu už nejaký čas venuje. Neviem, či sa dá "dobre" zarobiť na živnostníkoch - niektorý majú len paušálne výdavky = stačí urobiť len daňové priznanie na konci roka, na podvojnom sa dá zarobiť lepšie, ale to už je potrebný účt. program. Vyskúšajte - držím palce :-)
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Miichaela Pozri príspevok
Klobúk dolu, máte odvahu - bez praxe sa vhupnúť do účtovníctva :-) nechcem Vám brať Vaše kvality, ale ja by som na Vašom mieste najkôr nadobudla prax popri niekom, kto sa tomu už nejaký čas venuje. Neviem, či sa dá "dobre" zarobiť na živnostníkoch - niektorý majú len paušálne výdavky = stačí urobiť len daňové priznanie na konci roka, na podvojnom sa dá zarobiť lepšie, ale to už je potrebný účt. program. Vyskúšajte - držím palce :-)

No, mnohí až pri výrobe DP prídu na to, že sa viac "oplatia paušálne výdavky". A to porovnaním s výsledkom vedeného účtovníctva . A že stačí len urobiť DP, to sa tiež nedá len na základe nejakej dodanej sumy príjmu, aj príjmy treba prevetrať. Na niektoré sa rado zabúda.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja by som drobneho podnikatela robila len v krajnej nudzi, skusila som a neodporucam. Radsej mensiu firmu s podvojnym uctovnictvom a cely rok, aby som videla kazdy doklad.
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

durisovad Pozri príspevok
Ja by som drobneho podnikatela robila len v krajnej nudzi, skusila som a neodporucam. Radsej mensiu firmu s podvojnym uctovnictvom a cely rok, aby som videla kazdy doklad.
to sa nedá až takto zaškatulkovať.Niekedy je zabehnutý živnostník s rozbehnutým podnikaním a zamestnancami lepší "objekt" ako malinká s.r.o. bez zamestnancov a s minimom dokladov. Ale je fakt, že účt.závierka a DP u PU je náročnejšie a teda aj lepšie zaplatené. Ako písali vyššie, každá minca má dve strany a je len na tebe, ako zosúladíš príjemné s užitočným a neprídeš pritom o všetok čas a zdravie. A tiež spomínaná prax je dôležitá - aspoň sa ňou budeš môcť preukázať pred prípadným vážnejším klientom. Prajem veľa šťastia a pracovného elánu.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Drobneho podnikatela ja rozumiem takeho, ktory pride na Vianoce s igelitkou papierov a ty uctovnik sa s tym babri pod stromcekom. A ked vsetko usporiadas a povies cenu za svoju pracu, povie ti, ze on robil cely rok a nezarobil tolko ako ty chces za tyzden roboty.
1 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

durisovad Pozri príspevok
Drobneho podnikatela ja rozumiem takeho, ktory pride na Vianoce s igelitkou papierov a ty uctovnik sa s tym babri pod stromcekom. A ked vsetko usporiadas a povies cenu za svoju pracu, povie ti, ze on robil cely rok a nezarobil tolko ako ty chces za tyzden roboty.



Na Vianoce? Ja takých spoznávam v druhú polovicu marca. Ale nepríde s tým, že spraviť účtovníctvo, ale najprv sa spýta, že sa dozvedel podprahovú informáciu od kamaráta, že by asi mal nejaké účtovníctvo robiť, že či je to vôbec pravda
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ja takým hovorím "igelitkár" alepo "prispatý igelitkár". Takých mám "najradšej" a radšej sa im oblúkom vyhnem...najmä ak je ešte aj lakomý a správa sa tak, ako si napísla . Ale to sa obvykle spozná až ku kuncu prvého účtovného obdobia, že s kým máme tu češť, takže rozhodnutie o ukončení spolupráce padne až po prvom ukončenom roku. . Žial počítať sa musí aj s tým, že ked nový klient povie, že má "len" 10 došlých a 10 vyšlých faktúr, nemá zamestnancov a má len 1 pokladňu a 14 bankový účet, obrat temer žiaden a dokladov minimum, tak obvykle je tých dokladov troj až štvornásobok, lebo vela vecí, o ktorých sa musí účtovať, akosi nepostrehne ON alebo donesie doklady až na výslovnú žiadosť účtovníka, ked odchádzajú z BU platby a nie je možné ich napárovať...to sú potom "veselé" večery! Ja mám už teraz hrôzu, ako si zariadim v marci opatrovanie detí, práve počas jarných prázdnin, ked aj moji rodičia musia ešte pracovať. Ja si volno dovoliť nemôžem a muž tiež nie, takže u nás to potom vyzerá tak, že vždy doobeda sa počas prázdnin mladšiemu venuje starší syn (7), ja medzitým sracovávam účto, popritom ešte varím a odbieham kontrolovať deti. Je to dosť na nervy a keby mi občas nevyvenčila deti sestra alemo manžel, tak už som asi v cvokhause. Ale našťastie, tieto obdobia sú len nárazové pred termínmi, a ak sa všetko v priebehu roka spracúva priebežne, tak sa to dá zvládnuť lepšie. A preto je vždy lepšie klienta nútiť predkladať doklady priebežne povedzme max. raz za mesiac či dva, ale určite nečakať, že donesie všetko naraz, lebo aj takí sú, čo prinesú všetko až v marci a ešte požadujú, aby účtovník nejako zariadil, že im ešte aj daňový základ zníži, ked vlastne už 2-3 mesiace nového roka bežia !
No a ešte je tu riziko začínajúcich firiem. Prvý rok majú dokladov málo, čomu zodpovedá aj cena, ale časom sa rozbehnú, množstvo a obeh dokladov sa zvýšia, obraty tiež, pribudne napr. platcovstvo DPH, zamestnanci....a máloktorí podnikateľ ochotne pristúpi na zvýšenie ceny. To je vždy ťažké dojednať...Takže podmienky v takýchto prípadoch si ujasniť dopredu!
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Ahoj Mirka.z

veľmi dobrú tému si založila.. práve si zajtra idem na živnostenský úrad po živnostenský list teda teraz sa to volá už oprávnenie predmet podnikania: vedenie účtovníctva (+prekladateľstvo, ale to je teraz mimo témy). Ja síce mám za sebou nejakú prax, ale na úseku auditu, pri ktorom som sa miesto účtovníctva učila hlavne 11000stranovú metodológiu veľkej auditfirmy a ešte mám vedomosti zo školy a nedávneho kurzu účtovníctva z úradu práce. Mám už dvoch vyhliadnutých klientov - jeden PU a jeden začínajúci živnostník - JU.

A teraz moja otázka:
Hlavne ma zaujíma, čo si dávať pozor pri preberaní účtovníctva od inej účtovníckej firmy. Totiž klientovi s PU (platca DPH) v strede roka účtovník vypovedal zmluvu (lebo sa už nechce venovať účtovníctvu) a teda to účtovníctvo preberám ja. Viete mi poradiť, na čo si dať pozor pri preberaní tohto účtovníctva? Čo všetko si prekontrolovať prípadne čím sa začať zaoberať? Ďakujem moc... možno aj ty Mirka.z si nájdeš nejakého klienta, ktorému bývalý účtovník vypovedal zmluvu a teda je potrebné sa do účtovníctva už existujúcej firmy vhupnúť čo v najlepšom svetle Vďaka! držím ti palce a dúfam, že si tu nájdeme, nielen my, cenné skúsenosti pre začínajúce účtovníčky.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Samantha Pozri príspevok
Ahoj Mirka.z

veľmi dobrú tému si založila.. práve si zajtra idem na živnostenský úrad po živnostenský list teda teraz sa to volá už oprávnenie predmet podnikania: vedenie účtovníctva (+prekladateľstvo, ale to je teraz mimo témy). Ja síce mám za sebou nejakú prax, ale na úseku auditu, pri ktorom som sa miesto účtovníctva učila hlavne 11000stranovú metodológiu veľkej auditfirmy a ešte mám vedomosti zo školy a nedávneho kurzu účtovníctva z úradu práce. Mám už dvoch vyhliadnutých klientov - jeden PU a jeden začínajúci živnostník - JU.

A teraz moja otázka:
Hlavne ma zaujíma, čo si dávať pozor pri preberaní účtovníctva od inej účtovníckej firmy. Totiž klientovi s PU (platca DPH) v strede roka účtovník vypovedal zmluvu (lebo sa už nechce venovať účtovníctvu) a teda to účtovníctvo preberám ja. Viete mi poradiť, na čo si dať pozor pri preberaní tohto účtovníctva? Čo všetko si prekontrolovať prípadne čím sa začať zaoberať? Ďakujem moc... možno aj ty Mirka.z si nájdeš nejakého klienta, ktorému bývalý účtovník vypovedal zmluvu a teda je potrebné sa do účtovníctva už existujúcej firmy vhupnúť čo v najlepšom svetle Vďaka! držím ti palce a dúfam, že si tu nájdeme, nielen my, cenné skúsenosti pre začínajúce účtovníčky.
Ak nepokracujes v tom istom SW, nezabudni si vypytat vsetky potrebne podklady - ako uctovny dennik, obraty na uctoch, saldokonto, konecne stavy uctov, uctovy rozvrh a podobne.

Nezabudni na zmluvu o vedeni uctovnictva. Poriadne treba prekontrolovat ci nechybaju nejake doklady, a ci vsetko co predchadzajuca uctovnicka deklaruje ako spracovane je naozaj spracovane.

A tak podobne.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

A este ma napada - to, ze konci uctovnik s uctovnictvom hovori konatel s.r.o. ci dany uctovnik? Overila by som si, ci koniec ich spoluprace nespociva v nejakych nevyrovnanych zavazkoch voci uctovnikovi. Uvidis to aj podla FA ktore uctovnik vystavoval.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

I ja si myslím, že niekde bude problém, keď sa takto končí spolupráca v strede roka.
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Vďaka zk24 budem tento týždeň kontrolovať či to všetko firma má, aby som s tým nemala problém. O to, či s.r.o. nemá uhradené fa za účtovníctvo, sa nebojím. Keďže je to mne dosť známa firma, na 100% viem, že koniec ich spolupráce je v tom že daný účtovník sa prestáva venovať účtovníctvu už na dobro, myslím že kvôli zdravotným problémom. Ale vďaka za upozornenie. Súhlasím, že človek si nikdy nemôže byť istý, tak radšej si treba všetko poriadne skontrolovať.

Ešte mi napadlo, ešte mi neprišiel príspevok z úradu práce za ktorý si kúpim SW a nový PC - zrejme až v sept. Keďže je daná s.r.o. štvrťročný platca dph a predchádzajúci účtovník skončil s tým, že vypracoval dph za 2.kvartál, stačí mi začať účtovať koncom septembra? je nejaký skorší termín, kvôli ktorému sa musím s účtovaním ponáhľať ako je vypracovanie DPH za 3.kvartál?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mzdy napriklad.
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Mzdy robí pracovníčka s.r.o., ja ich budem len účtovať.

Ozaj, akým spôsobom účtovať všetky doklady, ktoré sa doteraz vyskytli za rok 2010? doklad po doklade? alebo len rýchlo odpísať to čo mi vytlačí predchádzajúci účtovník? lebo predpokladám, že ja budem zodpovedná za účtovníctvo za celý tento rok, hoci som ho prebrala v polovičke... vďaka za odpovede!
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ja chcem konečné stavy - na protipodpis druhého účtovníka , nahadzujem aktuálne doklady a postupne dohadzujem všetko ostatné . Mzdovú agendu som raz nahadzovala tri roky dozadu. Síce iba 5 zam - cov, ale oplatilo sa. Podchvíľou niekto chcel po mne nejaké potvrdenie.
2 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Zadavatelka problemu akosi vobec nereaguje. Zrejme sme ju dobre vystrasili.
0 0
Načítať ďalšie