Zavrieť

Porady

Ako začať robiť účtovníctvo na živnosť

Zdravím všetkých, ktorý sú ochotní mi pomôcť.Plánujem začať podnikať v poskytovaní účtovníckych služieb.Také tie úradné formality na živnostenskom už mám za sebou, skôr by ma zaujímali také praktické veci okolo účtovníctva. Prax nemám žiadnu,mám len vedomosti zo školy.Čo všetko potrebujem na začiatku, aké zmluvy s klientmi, aké papiere, doklady a pod. Jednalo by sa o JU a tiež platcov DPH.Ako by som mala postupovať, aby bolo všetko tak ako má byť.Ešte by ma zaujímalo, podľa čoho si stanovujete cenu za svoje služby, ako si tvoríte "cenník".Nemám o tom ani predstavu.Momentálne som na rodičovskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok(ten mi zostane aj keď si založím živnosť), preto sa chcem tiež opýtať, či sa mi oplatí do toho ísť, koľko klientov by som mala mať aby sa mi to oplatilo.Bývam na dedine a najbližšie účtovníčkysú od nás cca. 25 km a aj u nás v obci máme nejakých živnostníkov. No skôr, ako sa do toho pustím chcem mať akú-takú predstavu o tom čo ma čaká.Za vaše odpovede a rady vopred ďakujem.
Usporiadat
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Teraz myslis original zakladatelku temy alebo tych ktorí sa v tejto teme pytaju svoje otazocky? ja si myslim, ze vsetko zavisi na voli cloveka a jeho sikovnosti. Ja osobne viem, ze vediet uctovnictvo je nevyhnutne ak si chcem jedneho dna zalozit dobre prosperujucu firmu, preto sa do toho pustam teraz takto. a najlepsi ucitel je aj tak prax!
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Samantha Pozri príspevok
Teraz myslis original zakladatelku temy alebo tych ktorí sa v tejto teme pytaju svoje otazocky? ja si myslim, ze vsetko zavisi na voli cloveka a jeho sikovnosti. Ja osobne viem, ze vediet uctovnictvo je nevyhnutne ak si chcem jedneho dna zalozit dobre prosperujucu firmu, preto sa do toho pustam teraz takto. a najlepsi ucitel je aj tak prax!

Áno, zakladateľka bola myslená...ak už nič iné, mohla napísať aspoň : čítala som príspevky v téme, mnou založenej .
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Myslim zakladatelku temy, zadavatelku povodnej otazky. Dost by ma zaujimalo, ako sa rozhodla.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..možno snorí v archíve podobných tém...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Samantha Pozri príspevok
Mzdy robí pracovníčka s.r.o., ja ich budem len účtovať.

Ozaj, akým spôsobom účtovať všetky doklady, ktoré sa doteraz vyskytli za rok 2010? doklad po doklade? alebo len rýchlo odpísať to čo mi vytlačí predchádzajúci účtovník? lebo predpokladám, že ja budem zodpovedná za účtovníctvo za celý tento rok, hoci som ho prebrala v polovičke... vďaka za odpovede!
Daj si do zmluvy, ze nezodpovedás za uctovnictvo spracovane predchádzajúcim uctovnikom. alebo nieco podobne... To by bolo velmi jednoduche narobit pokuty a potom rychlo "zo zdravotnych dovodov" prestat robit uctovnictvo...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

zk24 Pozri príspevok
A este ma napada - to, ze konci uctovnik s uctovnictvom hovori konatel s.r.o. ci dany uctovnik? Overila by som si, ci koniec ich spoluprace nespociva v nejakych nevyrovnanych zavazkoch voci uctovnikovi. Uvidis to aj podla FA ktore uctovnik vystavoval.
Mohlo sa stať, že firma sa sťahovala do iného mesta. Takto som ja preberala v strede roka...ale bol tam dosť bordel, takže môžno naozaj bude niekde problém...každopádne nezačať robiť, kým nepredložia všetky doklady a uzávierku k poslednému dňu vedeniu účtovníctva (aby si vedela nadviazať) samozrejme inventarizácie a saldokonto - nahodiť všetky neuzavreté pohladávky a záväzky, východzie stavy pokladní a bankových účtov, východzie stavy na účtoch účtovnej osnovy - ak budeš mať iný rozvrh, tak aj prevodový mostík spraviť a odkontrolovať samozrejme aj začiatočné stavy účtov k 1.1.2010, ktoré dostaneš od bývalej účtovníčky....proste kontrola od začiatku roka, aj tak Ty budeš daňové a riadnu UZ zostavovať, takže ak bude niečo v tomto roku zle, tak to aj tak padne na Teba. A ozbroj sa pevnými nervami....osobne si myslím, že preberať v strede roka je ťažšie než od 1.1.
Naposledy upravil Betina2 : 18.08.10 at 06:47
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

zk24 Pozri príspevok
Daj si do zmluvy, ze nezodpovedás za uctovnictvo spracovane predchádzajúcim uctovnikom. alebo nieco podobne... To by bolo velmi jednoduche narobit pokuty a potom rychlo "zo zdravotnych dovodov" prestat robit uctovnictvo...
Toto je podla mňa dosť neštandardná požiadavka. Ak budem robiťriadnu UZ za celé účtovné obdobie, tak zaň zodpovedám ako celok. A je preto mojou povinnosťou skontrolovať ho celé od 1.1. a prípadné nezrovnalosti opraviť opravnými účtovnými záznamami (aj napr. s dátumom, kedy to začínam účtovať ja trebárs k 1.8.2010) s tým, že na nezrovnalosti upozorním konateľa aby mu bolo jasné, že to nebude zadarmo a dohodneme cenu za tieto opravy. Nebola to predsa moja vina...nech si to nárokuje späť od bávalej účtovníčky, ak mal s ňou zmluvu.
Zdravotné dôvody - niedy môžu byť ozaj vážne a vtedy sa nedivím ukončeniue, ale dôvod mohol byť v skutočnosti hocijaký....ak je preberané účto v poriadku a vcelku bez komplikácií, tak nie je z mojej strany dôvod na podozrievanie.
Skús si zistiť aj cenu, za ktorú spracovávala bývalá, možno aj v tom bol kameň úrazu.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Samozrejme za predchádzajúce roky zodpovednosť niesť nebudeš.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Betina2 Pozri príspevok
Toto je podla mňa dosť neštandardná požiadavka. Ak budem robiťriadnu UZ za celé účtovné obdobie, tak zaň zodpovedám ako celok. A je preto mojou povinnosťou skontrolovať ho celé od 1.1. a prípadné nezrovnalosti opraviť opravnými účtovnými záznamami (aj napr. s dátumom, kedy to začínam účtovať ja trebárs k 1.8.2010) s tým, že na nezrovnalosti upozorním konateľa aby mu bolo jasné, že to nebude zadarmo a dohodneme cenu za tieto opravy. Nebola to predsa moja vina...nech si to nárokuje späť od bávalej účtovníčky, ak mal s ňou zmluvu.
Zdravotné dôvody - niedy môžu byť ozaj vážne a vtedy sa nedivím ukončeniue, ale dôvod mohol byť v skutočnosti hocijaký....ak je preberané účto v poriadku a vcelku bez komplikácií, tak nie je z mojej strany dôvod na podozrievanie.
Skús si zistiť aj cenu, za ktorú spracovávala bývalá, možno aj v tom bol kameň úrazu.
Samozrejme ze za Uctovnu zavierku bude niest zodpovednost, tak som to nemyslela. Len som chcela povedat, ze nenesie zodpovednost za chyby ktore boli spravene pred tym. To ze ich opravi, je pre mna samozrejmost, ak chybu objavim.

Tak to bolo myslene, ze nezodpoveda za uctovne operacie ktore nevykonala, a ich nasledna oprava je nad ramec dohody.

Asi som sa zle vyjadrila.
0 0
Forsby Forsby

Forsby je offline (nepripojený) Forsby

ahojte, ja som tiež jeden z tých, ktorý hľadajú cestu ako vhupnúť do sveta účtovníctva. Vyštudoval som EU v BA a momentálne hľadám nejakú účtovníčku z Trnavského kraja, poprípade aj z ďalša, ktorá by bola ochotná mi dať prax.

Nepoznáte popr. nie ste tu niekto taký?
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

Vďaka za všetky rady, poradcovia. Rozmyslam ze pre urychlenie spracovania JU za treti stvrtrok si skusim nahodit konecne stavy k 30.6.2010 a potom uctovat aktualne doklady za 3. stvrtrok. Rozmyslam spravne? Viete mi niekto poradit ako postupovat pri nahadzovani tychto zostatkov k 30.6.2010, aby som nespravila chybu? Uctujem v Money. Vdaka!!
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja by som si nahodila stavy k 1.1. a uctovala by som sama cely tento rok. Mozes sa na zostatky k 30.6. spolahnut?
0 0
Samantha Samantha

Samantha je offline (nepripojený) Samantha

durisovad Pozri príspevok
Ja by som si nahodila stavy k 1.1. a uctovala by som sama cely tento rok. Mozes sa na zostatky k 30.6. spolahnut?
No spolahnut sa na to mozem asi takym sposobom, ze firma, po ktorej to preberam, je uctovna firma ktora je na trhu dost rokov a moj klient s nou nemal problemy, ze by nieco nespravne zauctovali alebo mali pokutu z DU.

Druha vec je ze pri preberani uctovnictva konatel podpisal, ze sa odsuhlasili vsetky suvahove a nakladove ucty.

Takze si myslim ze teoreticky by som sa vedela na to spolahnut. Ale neviem ako to je ked ja budem zodpovedna za uzavierku tohto roku, ci si predsa len nenahodit vsetky doklady od zaciatku roka.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja by som to nerobila všetko nanovo....

Nahod stavy k 1.7.2010, cez 701-tku a pokracuj... iba pripadne neuhradene zavazky z knihy zavazkov by som nahadzala znovu aby som to mohla poparovat, kvoli saldokontu....

naco robit zbytocne dvakrat tu istu pracu, ktoru uz niekto robil pred tebou...

akurat ze danove priznanie budes robit z dvoch podkladov... radsej by som na konci roka spravila jednoduchy xls a nahadzala tam obraty za obdobia 1.1.-30.6. a 1.7.-31.12. a scitala to v nejakej jednoduchej tabulke...
1 0
Forsby Forsby

Forsby je offline (nepripojený) Forsby

hmm fakt neviem či sú všetci takí neochotní alebo posraní z konkurencie, naozaj sa nenejde nikto kto by za peniaze bol ochotní zaučiť?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Forsby Pozri príspevok
hmm fakt neviem či sú všetci takí neochotní alebo posraní z konkurencie, naozaj sa nenejde nikto kto by za peniaze bol ochotní zaučiť?
Trochu kultúry v správaní by nezaškodilo .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Forsby Pozri príspevok
hmm fakt neviem či sú všetci takí neochotní alebo posraní z konkurencie, naozaj sa nenejde nikto kto by za peniaze bol ochotní zaučiť?
Ale áno - rôzne školiace strediská- kurzy, školenia, prípadne sa zamestnaj v účtovníckej firme.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Forsby Pozri príspevok
ahojte, ja som tiež jeden z tých, ktorý hľadajú cestu ako vhupnúť do sveta účtovníctva. Vyštudoval som EU v BA a momentálne hľadám nejakú účtovníčku z Trnavského kraja, poprípade aj z ďalša, ktorá by bola ochotná mi dať prax.

Nepoznáte popr. nie ste tu niekto taký?
Forsby Pozri príspevok
hmm fakt neviem či sú všetci takí neochotní alebo posraní z konkurencie, naozaj sa nenejde nikto kto by za peniaze bol ochotní zaučiť?
A v čom prax? Ešte si tu poriadne nič neuviedol a už sa rozčuľuješ. Dal si si vôbec nejaké inzeráty? Hľadal si nejaké školenia? Prax v účtovníctve môžeš získavať aj v nejakom poľnohospodárskom podniku, ale aj v banke. Myslíš že prax v jednom bude adekvátna aby si mohol robiť to druhé? Zrejme ti doteraz všetko priniesli na tácke.
Naposledy upravil marjankaj : 15.09.10 at 17:17
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
fakt, mladý pán sa nevie chovať a my sa tu budeme trhať zaúčať? Na škole si iba študoval? U mňa sa vystriedali študentky, už som ich pár zaučila...... k obojstrannej spokojnosti. Boli skromné, pracovité, odviedli kus dobrej práce a postupne sa naučili všetko tak, že si našli dobre miesta v medzinárodných spoločnostiach. Určite mi bolo ľúto, že sa rozhodli odísť, ale je fakt, že mali na viac, než som im ja vedela ponúknuť. Dodnes sme v kontakte a mám radosť, že sa im darí.
Avšak teba by som nechcela, ani keby si mi naozaj platil.
0 0
Forsby Forsby

Forsby je offline (nepripojený) Forsby

evina Pozri príspevok
Ale áno - rôzne školiace strediská- kurzy, školenia, prípadne sa zamestnaj v účtovníckej firme.
dakujem za odpoved skúsim to asi tak keď sa inak nedá. Pobehal som už asi 6 účtovníčku za 2 mesiace, 3 boli na materskej, dalšie boli veľmi neochotné resp. nepovedali na rovinu že nechcú ale 2 -3 mesiace ma vodili len za nos.

ostatním. príspevok bol mierení práve na to aby aspon niekto po týždni reagoval, takže splnilo to cieľ :-) a mna nepoznáte tak nehodnote.

Pekný večer
0 0
Načítať ďalšie