Zavrieť

Porady

Ako začať robiť účtovníctvo na živnosť

Zdravím všetkých, ktorý sú ochotní mi pomôcť.Plánujem začať podnikať v poskytovaní účtovníckych služieb.Také tie úradné formality na živnostenskom už mám za sebou, skôr by ma zaujímali také praktické veci okolo účtovníctva. Prax nemám žiadnu,mám len vedomosti zo školy.Čo všetko potrebujem na začiatku, aké zmluvy s klientmi, aké papiere, doklady a pod. Jednalo by sa o JU a tiež platcov DPH.Ako by som mala postupovať, aby bolo všetko tak ako má byť.Ešte by ma zaujímalo, podľa čoho si stanovujete cenu za svoje služby, ako si tvoríte "cenník".Nemám o tom ani predstavu.Momentálne som na rodičovskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok(ten mi zostane aj keď si založím živnosť), preto sa chcem tiež opýtať, či sa mi oplatí do toho ísť, koľko klientov by som mala mať aby sa mi to oplatilo.Bývam na dedine a najbližšie účtovníčkysú od nás cca. 25 km a aj u nás v obci máme nejakých živnostníkov. No skôr, ako sa do toho pustím chcem mať akú-takú predstavu o tom čo ma čaká.Za vaše odpovede a rady vopred ďakujem.
Usporiadat
Forsby Forsby

Forsby je offline (nepripojený) Forsby

marjankaj Pozri príspevok
A v čom prax? Ešte si tu poriadne nič neuviedol a už sa rozčuľuješ. Dal si si vôbec nejaké inzeráty? Hľadal si nejaké školenia? Prax v účtovníctve môžeš získavať aj v nejakom poľnohospodárskom podniku, ale aj v banke. Myslíš že prax v jednom bude adekvátna aby si mohol robiť to druhé? Zrejme ti doteraz všetko priniesli na tácke.
písal som do viacerých firiem aj priamo do spoločnosti Cígler, ktorá vyvíja software MoneyS3 či náhodou nerobia popri školeniach v ich programe aj účtovnícke kurzy, zatiaľ ma len odkázali na spoločnosti v Trnavskom kraji ktoré používajú tento software, takže uvidím ako sa to bude vyvíjať. Kedže som zamestnaný, rátal som skôr s pomocou nejakého živnostníka, popr. pracovný pomer na polovičný úväzok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Forsby Pozri príspevok
hmm fakt neviem či sú všetci takí neochotní alebo posraní z konkurencie, naozaj sa nenejde nikto kto by za peniaze bol ochotní zaučiť?
P. Ing. prepáč, ale toto je naozaj silná káva ... Kde inde dostaneš tolko informácii zadarmo - ako na Porade
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Forsby Pozri príspevok
písal som do viacerých firiem aj priamo do spoločnosti Cígler, ktorá vyvíja software MoneyS3 či náhodou nerobia popri školeniach v ich programe aj účtovnícke kurzy, zatiaľ ma len odkázali na spoločnosti v Trnavskom kraji ktoré používajú tento software, takže uvidím ako sa to bude vyvíjať. Kedže som zamestnaný, rátal som skôr s pomocou nejakého živnostníka, popr. pracovný pomer na polovičný úväzok.
To akoby som ja napísal do Microsoftu, aby ma naučili násobilku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Forsby Pozri príspevok
dakujem za odpoved skúsim to asi tak keď sa inak nedá. Pobehal som už asi 6 účtovníčku za 2 mesiace, 3 boli na materskej, dalšie boli veľmi neochotné resp. nepovedali na rovinu že nechcú ale 2 -3 mesiace ma vodili len za nos.

ostatním. príspevok bol mierení práve na to aby aspon niekto po týždni reagoval, takže splnilo to cieľ :-) a mna nepoznáte tak nehodnote.

Pekný večer
Musím konštatovať , že nás poraďákov ani nepoznáš , a už si podal hodnotenie .Len sa začítaj do svojho príspevku .
0 0
Forsby Forsby

Forsby je offline (nepripojený) Forsby

marjankaj Pozri príspevok
To akoby som ja napísal do Microsoftu, aby ma naučili násobilku.
a čo je na tom spýtať si či nerobia aj kurzy účtovania v praxi ? Narozdiel od tejto duchaplnej diskusie mi aj podali kontakt na firmy resp. ľudí, na kt. sa môžem obrátiť, takže podľa mňa to bolo fajn riešnie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Forsby Pozri príspevok
a čo je na tom spýtať si či nerobia aj kurzy účtovania v praxi ? Narozdiel od tejto duchaplnej diskusie mi aj podali kontakt na firmy resp. ľudí, na kt. sa môžem obrátiť, takže podľa mňa to bolo fajn riešnie.
A prečo tie kontakty nevyužiješ?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, chcem sa opýtať na takúto vec. Zamestnávateľ nás " núti " začať robiť účto a mzdy ako podnikateľky. Ja by som inak proti ani nebola, veď pre školu by to bolo lepšie, ušetrila by na odvodoch, ja by som si síce musela platiť odvody, ale časovo by som to mala teraz oveľa lepši, lebo šéf nám v takom prípade bude " tolerovať " pružnú pracovnú dobu a pre mňa čas má hodnotu zlata. Ibaže... po posledných skúsenostiach mám strach, aby sa takýnto spôsobom sa ma šéf rýchlo nezbavil a nedosadil si na môj post niekoho kto mu bude viac " rezať " Je možné dať do obchodnej zmluvy nejakú takú klauzulu, že škola sa zaviaže na dobu napr. 12 mesiacov že so mnou neukončí spoluprácu ( samozrejme za predpokladu, že nevyrobím nejaký kiks a podobne )?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať na takúto vec. Zamestnávateľ nás " núti " začať robiť účto a mzdy ako podnikateľky. Ja by som inak proti ani nebola, veď pre školu by to bolo lepšie, ušetrila by na odvodoch, ja by som si síce musela platiť odvody, ale časovo by som to mala teraz oveľa lepši, lebo šéf nám v takom prípade bude " tolerovať " pružnú pracovnú dobu a pre mňa čas má hodnotu zlata. Ibaže... po posledných skúsenostiach mám strach, aby sa takýnto spôsobom sa ma šéf rýchlo nezbavil a nedosadil si na môj post niekoho kto mu bude viac " rezať " Je možné dať do obchodnej zmluvy nejakú takú klauzulu, že škola sa zaviaže na dobu napr. 12 mesiacov že so mnou neukončí spoluprácu ( samozrejme za predpokladu, že nevyrobím nejaký kiks a podobne )?
Ak budeš robiť učto na živnosť, zabudni na nejakého šéfa a pružnú pracovnú dobu. Výsledkom tvojej práce je včas spracované účto (bez chýb, lebo za ne zodpovedáš sama).

Zober papier a píš, čo tým získaš a čo stratíš. A potom porovnaj cenu, ktorú ti ponúka ako živnostníčke so mzdou, ktorú si dostávala doteraz (nezabudni na to, že ak budeš šetriť na odvodoch, nebudeš dôchodkovo ani nemocensky poistená, bez nárok na dovolenku, nemocenské, stravné lístky ...)
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

veronikasad Pozri príspevok
Ak budeš robiť učto na živnosť, zabudni na nejakého šéfa a pružnú pracovnú dobu. Výsledkom tvojej práce je včas spracované účto (bez chýb, lebo za ne zodpovedáš sama).

Zober papier a píš, čo tým získaš a čo stratíš. A potom porovnaj cenu, ktorú ti ponúka ako živnostníčke so mzdou, ktorú si dostávala doteraz (nezabudni na to, že ak budeš šetriť na odvodoch, nebudeš dôchodkovo ani nemocensky poistená, bez nárok na dovolenku, nemocenské, stravné lístky ...)
Veronika ďakujem, ja som si za a proti zvážila, preto aj tu pružnú pracovnú dobu uvádzam v zátvorkách, ja by som v kancli sedela len 1,5 hodinu denne, kvôli ľuďom, ktorí potrebujú nejaké potvrdenia a podobne, mne toto vyhovuje, lebo nechcem vypadnúť z kolektívu, navyše tu má deti, len mňa zaujímalo či je možné do obchodnej zmluvy dať tú klauzulu, že ten jeden rok môže organizácia so mnou ukončiť zmluvný pomer len z dôvodov nejakého môjho pochybenia. Šéf by s tým súhlasil, len či je vôbec možná takáto klauzula.
Ja viem, špekulujem, ale ja som za tie roky ušetrila škole tisíce eur a teraz by som nerada vypiecť sama so sebou.
Ďakujem za každú radu
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Dobrý den, neviem kam mam zaradiť moju otázku ktorá bude asi pre Vás banálna ale asi mi vyfučalo z hlavy všetko čo viem... Ked zakladám s.r.o. - podvojné učto... a musím byt platcom DPH? alebo sa zaregistrujem na DU len na dan z prijmu a DPH budem riešiť bud po prekročení obratu alebo časom, alebo musim byť od začitaku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana164 Pozri príspevok
Dobrý den, neviem kam mam zaradiť moju otázku ktorá bude asi pre Vás banálna ale asi mi vyfučalo z hlavy všetko čo viem... Ked zakladám s.r.o. - podvojné učto... a musím byt platcom DPH? alebo sa zaregistrujem na DU len na dan z prijmu a DPH budem riešiť bud po prekročení obratu alebo časom, alebo musim byť od začitaku?
Nemusíš byť od začiatku platitelom DPH. Povinným sa staneš ak tvoj obrat za predch. 12 kal. mesiacov presiahne výšku 49790€ (môžeš ho dosiahnuť aj za jeden mesiac).

Ak budú od vás odberatelia a dodávatelia vyžadovať registráciu, môžete sa prihlásiť ako dobrovolný platitel DPH.

Iné podmienky platia pri dovoze tovaru zo zahraničia.
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

veronikasad Pozri príspevok
Nemusíš byť od začiatku platitelom DPH. Povinným sa staneš ak tvoj obrat za predch. 12 kal. mesiacov presiahne výšku 49790€ (môžeš ho dosiahnuť aj za jeden mesiac).

Ak budú od vás odberatelia a dodávatelia vyžadovať registráciu, môžete sa prihlásiť ako dobrovolný platitel DPH.

Iné podmienky platia pri dovoze tovaru zo zahraničia.
k tým podmienkam pri dovoze tovaru zo zahraničia.... toto ma zaujíma, lebo je to butik s oblečením ktoré budeme dovažať prevažne z madarska a rakuska...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pre dovoz, nadobudnutie z EU platí iný limit pre povinnú registráciu
§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
================
0 0