Zavrieť

Porady

Nová studňa alebo skruže do starej?

Zdravím,
mám cca 15 m studňu o priemere 1m, 20-30 ročnú, 2 roky nepoužívanú.
Môj problém je v tom, že základy nového RD majú viesť priamo ponad túto studňu.
Mám:
1. zasypať starú studňu a urobiť nový vrt?
2. spustiť skruže, urobiť preklad ponad studňu, vykopať šachtu kvôli prístupu...? (1 ks 0,5 m skruž = cca 35 €...)
Prosím poradiť z hľadiska statiky aj z ekonomického hľadiska. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luky89 je offline (nepripojený) Luky89

    Luky89
    Nie som statik ale kedže ta studňa je už 20-30 ročná tak zem by už mala byť usadená a ani pri čerpaný vody by nemala pôda klesať. Keď ju zasypeš tak určite nie tak dokonale aby pôda v nej neklesala mi sme zasipaly studňu na dvore s kameňmi, pieskom a hlinou (odpad pri búrany hlineného domu) bagrista to ešte ubijal lyžicou a chodil po tom s bagrom (pasovy) a aj tak ta pôda klesla za 10 rokov asi o 150 cm. Ten preklad asi bude stačiť len to nechápem teraz v tej studny nie su skruže je murovaná alebo ti chceš spraviť niečo ako dvojitú vrstvu?

    Mr. P. je offline (nepripojený) Mr. P.

    Mr. P.
    Problém je práve v tom, že nie je ani vymurovaná ani nijako inak vystužená. Jedna skruž je na vrchu a údajne (neviem naisto,pretože ja som to len kúpil) druhá je dolu.
    Ak niekto riešil podobný problém, napíšte.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    no niečo tam musí byť skruže alebo murovka .Alebo je vysekaná do skaly?

    Mr. P. je offline (nepripojený) Mr. P.

    Mr. P.
    žiadne skruže tam nie sú, len 1m skruž na vrchu a skruž dolu na dne. do skaly to tiež nie je, lebo je to ílovina. sused má tak isto riešenú studňu, tiež kopanú pred cca 20 rokmi. on to mám meter od svojho domu, základov, a tvrdí, že za tie roky sa mu studňa nepohla, nezosunula, jednoducho ako ju vykopal, tak ju doteraz aj má.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    studňu, cez ktorú prechádza základ domu som videl. Išlo o starší dom, ku ktorému pristavali prístavbu, ktorej základ pretínal studňu na dve polovice. Pôvodný obyvatelia domu studňu používali nielen na zásobovanie vodou, ale zároveň v nej skladovali potraviny, keďže v tom čase neboli chladničky. Studňa bola však v celom profile murovaná. Ak najdem fotky, zajtra ich sem pripnem.

    Doplnené :
    pripájam sem spomínanú fotku
    Naposledy upravil majkii : 28.02.11 at 13:44

    Nová studňa alebo skruže do starej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.