Zavrieť

Porady

Výška penále za omeškané zaplatenie nájomného

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aké vysoké penále môžem vymáhať od svojho bývalého nájomcu bytu pri omeškaní zaplatenia nájomného? Občiansky zákonník hovorí, že ak nájomca mešká 5 dní so zaplatením nájomného, prenajímateľ može vymáhať penále z omeškania, ale neviem v akej výške. Za každú radu ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Výška penále = pri nájomnom poplatok z omeškania - je v Nariadení vlády 87/1995 Z.z.

    § 4

    Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, najmenej však 0, 83 eura za každý i začatý mesiac omeškania.


    do 1.1.2009
    § 4 znel

    Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 2, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 25 Sk za každý i začatý mesiac omeškania.

    bambulka012 je offline (nepripojený) bambulka012

    bambulka012
    Ďakujem za odpoveď, len nechápem pojmu promile, znamená to percento alebo tisícinu percanta?
    Takže ak je poplatok z omeškania za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, ako tento poplatok vyrátam, ak nájomca meškal napr. 25 dní a výška nájomného je napr. 350 eur?

    jozefIK je offline (nepripojený) jozefIK

    jozefIK
    bambulka012 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, len nechápem pojmu promile, znamená to percento alebo tisícinu percanta?
    Takže ak je poplatok z omeškania za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, ako tento poplatok vyrátam, ak nájomca meškal napr. 25 dní a výška nájomného je napr. 350 eur?
    Skúste tento link: http://www.advok.sk/

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Promile je tisícina, percento stotina. Čiže ak máš penále za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, z 350 eur je to denne 0,350 eur. Za 25 dní to máš 8,75 eur.

    bambulka012 je offline (nepripojený) bambulka012

    bambulka012
    jozefIK - ale na tomto linku si možem vyrátať úroky z omeškania, ale ja sa zaoberám poplatkom z omeškania nie? - Keďže ide o omeškanie zaplatenia nájomného bytu, ktorý mám v OV a ktorý prenajímam.

    Mária27 -V prvej odpovedi na moju otázku si napísala, že
    § 4 do 1.1.2009 znel : Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 2, 5 promile dlžnej sumy, najmenej však 25 Sk za každý i začatý mesiac omeškania . Takže ak bol tento § 4 platný do 1.1.2009, teraz v r. 201O je poplatok 1 promile z dlžnej sumy - áno? - trochu sa mi to pletie.

    Ešte si niesom istá, ak nájomca do piatich dní nezaplatí nájomné, môžem vymáhať poplatok z omeškania za každý omeškaný deň, ale môžem tých prvých 5 dní zarátať medzi dni omeškania? Nájomca totiž počas 1 roka zaplatil nájomné načas asi len raz a každý mesiac meškal a väčšinou platil na 2 krát, taktiež v nájomnej zmluve nie je žiadna zmienka o poplatku z omeškania, je to problém?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak nemáš dohodnuté v zmluve nič, platí občiansky zákonník:

    Omeškanie dlžníka
    § 517
    (1) Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.
    (2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.



    Pri nájomnom ide o poplatok z omeškania.
    Vykonávacím predpisom je Nariadenie vlády 87/1995, ktoré bolo novelizované od 1.1.2009. V omeškaní je od nasledujúceho dňa, kedy mal zaplatiť.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    terezamaria, truch, zdenka131, Tweety, Danielle369
    5

    jozefIK je offline (nepripojený) jozefIK

    jozefIK
    Ešte dodám, že s účinnosťou od 01.07.2010 je poplatok z omeškania 0.5 promile, viď link

    http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...iastkaID=26225

    bambulka012 je offline (nepripojený) bambulka012

    bambulka012
    [QUOTE=jozefIK;1484735]Ešte dodám, že s účinnosťou od 01.07.2010 je poplatok z omeškania 0.5 promile, viď link

    pozri vyššie

    Vďaka, tiež veľmi pomohlo. Keďže s bývalým nájomcom komunikujem prostredníctvom e-mailu, možem mu vyrátané poplatky poslať touto formou? Musím mu dopodrobna rozpísať každý jeden poplatok? Keďže stále platil ako sa mu chcelo a moje sms - ky často ignoroval a telefon si vypínal alebo nezdvíhal.

    bambulka012 je offline (nepripojený) bambulka012

    bambulka012
    sharingan Pozri príspevok
    Ja by som to určite posielala doporučeným listom.
    Ale háčik je v tom, že ani ja a ani on sa nenachádzame na Slovensku, takže s ním komunikujem e-mailom a ja by som radšej uprednostnila ten e-mail.

    sharingan je offline (nepripojený) sharingan

    sharingan
    Ja si uvedomujem, že e-mail je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ale po právnej stránke neobstojí. E-mail môže vymazať a tvrdiť, že mu nikdy neprišiel - a čo potom? Budeš sa naťahovať s administrátorom toho servera, na ktorom má svoju mailovú schránku, aby ti sprístupnil jeho korešpodenciu ako dôkaz?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 40 obč. zákonníka
    (4) Písomná forma je zachovaná, ak je právny úkon urobený telegraficky, ďalekopisom alebo elektronickými prostriedkami, ktoré umožňujú zachytenie obsahu právneho úkonu a určenie osoby, ktorá právny úkon urobila. Písomná forma je zachovaná vždy, ak právny úkon urobený elektronickými prostriedkami je podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Lubaba, Danielle369, terezamaria, truch, zdenka131
    5

    Lesaka je offline (nepripojený) Lesaka

    Lesaka
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Dlhujem platbou za kanceláriu 3 mesiace a to 7,8,9/ 2012 v celkovej hodnote 330 eur a kedže mám v zmluve napísané, že v prípade meškania s platbou nájomného bude pokuta 1,5 promile z dlžnej čiastky za každý deň omeškania zaujímalo by ma akú čiastku dlhujem. Za 10/12 som nájomné uhradila za kanceláriu, ale nie presne k 5 dňu v mesiaci. Ďakujem.
    misoft Za každý deň omeškania = 0,495€ a násob počtom omeškaných dní

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Pero, papier, kalkulačka a máte to vypočítané za chvíľu. Alebo to dajte spočítať nejakému siedmakovi v rámci precvičenia počtov...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Tiež sa jej čudujem - že si nevie vypočítať tisícinu zo sumy a násobiť 1,5 a počtom dní.
    Človek by povedal: náááá a táááá čo - do školy nechodila, či čo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.