Zavrieť

Porady

VDOVSKY DOCHODOK POSIELANY Z CIECH

Opat prosim o radu. Skoro ma dnes porazilo. 9.januara 2010 mi zomrel ocino vo veku 69 rokov. Bol poberatelom starobneho dochodku z Ciech a nejakych 70 euro poberal este tu u nas na Slovensku. Dnes 19.augusta konecne prisiel mamine vymer, kolko jej budu vyplacat vdovsky dochodok a zaroven ma tam zarazila veta-"Pozostala bude tento dochodok poberat po dobu jedneho roka od smrti manzela".....Ako je to mozne????? To je nenormalne. Hned sme tam volali, a pani nam povedala, vraj keby bola invalidna dochodkyna /co moja matka je/, prisluchal by jej tento vdovsky dochodok na stalo. Ale to by musela aj ona poberat inval.dochodok z ciech. Inak ze jej je luto, ale na dlhsie ako na rok nema narok. Z tych 70-tich euro co bral otec tu doma, vyrubili mamine "16" euro....To je proste na zaplakanie. Chcela by som sa spytat, ci je nejaka moznost poziadat tu u nas o nejaku kompenzaciu, alebo nieco podobne.....Ved to neni normalne....jeden rok a viac sa nestaraju.
Budem vdacna za vsetky rady. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Zial, je to tak, menilo sa to pred nejakym casom a toto je vysledok. Pozri § 74

    (2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

    http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#74

    Ak mate nizky prijem, jedine skusit poziadat o davky v hmotnej nudzi. Skus najst temu k tejto problematike, je ich tu dost. Mozno niekto prispie aj konkretnym postupom ci radou.

    Miriam.x je offline (nepripojený) Miriam.x

    Miriam.x
    Myslím, že jedna z podmienok kedy môže vdova poberať vdovský dôchodok z ČR dlhšie ako 1 rok je: ak dosiahne vek aspoň o 4 roky nižší ako je dôchodkový vek pre muža rovnakého dátumu narodenia, alebo dôchodkový vek, ak je dôchodkový vek nižší.
    A môžu jej ho opätovne priznať ak sa to stane najneskôr do 5 rokov odkedy jej prestali vyplácať vdovský dôchodok -teda po tom roku, na ktorý má teraz nárok.

    VDOVSKY DOCHODOK POSIELANY Z CIECH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.