Zavrieť

Porady

auto v majetku-nerobené odpisy

Prevzala som účtovníctvo FO, ktorá má organ.zložku v CZ. Tam zakúpila os.auto v r.2003, ktoré účtovníčka v CZ zaradila do majetku. Doteraz na to auto neboli uplatnené žiadne odpisy. Teraz ho chce predať, čo mám robiť? Čo z odpisom auta, keď nebol uplatnený?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    maja
    Prevzala som účtovníctvo FO, ktorá má organ.zložku v CZ. Tam zakúpila os.auto v r.2003, ktoré účtovníčka v CZ zaradila do majetku. Doteraz na to auto neboli uplatnené žiadne odpisy. Teraz ho chce predať, čo mám robiť? Čo z odpisom auta, keď nebol uplatnený?
    Ďakujem
    Ja by som uplatnila odpis ako v treťom roku používania a predala až v januári.

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Možnosť odpisovania je výhoda ale v zmysle zákona to nie povinnosť. Ak auto nebolo odpísané, nič sa nestalo. Pri predaji motorového vozidla sa ti premietne celá zostatková cena motorového vozidla do nákladov.

    maja je offline (nepripojený) maja

    maja
    Tweety
    Ja by som uplatnila odpis ako v treťom roku používania a predala až v januári.
    Až dnes som si to všimla, že na 042 má zaradené auto za 202000.Nezaradené do majetku.Bolo používané na podnikanie len v CZ.Teraz ho má asi 2 mesiace na SK na podnikanie ho vôbec nepoužíva. Žiadne odpisy za tie roky, on ho chce predať hneď, lebo chce zružiť OZ v CZ. Na SK ako FO vôbec nepodniká, tu má s.r.o. Ak to auto predá asi za 120000, čo s tým odpisom? Môžem to brať ako prerušenie odpisovania §22.ods.9 a tento rok 2005 uplatním odpisy za celý rok a zostatková cena pôjde do nákladov?

    maja je offline (nepripojený) maja

    maja
    Monika, tiež by som to najradšej takto spravila, lebo si myslím že odpisy nie sú povinné. Ale poraďte, nech sa nemýlim, ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    maja
    Až dnes som si to všimla, že na 042 má zaradené auto za 202000.Nezaradené do majetku.Bolo používané na podnikanie len v CZ.Teraz ho má asi 2 mesiace na SK na podnikanie ho vôbec nepoužíva. Žiadne odpisy za tie roky, on ho chce predať hneď, lebo chce zružiť OZ v CZ. Na SK ako FO vôbec nepodniká, tu má s.r.o. Ak to auto predá asi za 120000, čo s tým odpisom? Môžem to brať ako prerušenie odpisovania §22.ods.9 a tento rok 2005 uplatním odpisy za celý rok a zostatková cena pôjde do nákladov?
    Ak auto nepoužíva na podnikanie, tak si nemôže uplatniť odpis.
    Ešte prosím upresni, je zaradené, alebo nie je ? Máš to napísané nejednoznačne, raz tak raz tak.
    Naposledy upravil Tweety : 07.11.05 at 12:07

    maja je offline (nepripojený) maja

    maja
    Maji, to vieš že "používal"!!! Môžem to urobiť tak, ako to navrhuje Monika?Pre mňa by to bolo najschodnejšie, čo sa týka komunikácie s majiteľom, len či aj s DÚ.
    V účtovníctve je len na 042 zmienka o aute. Cestná daň v CZ neviem, on tvrdí že áno v účt. nič nemám, ale auto používal na podnikanie. Bol tam zamestnaný človek, ktorý ho požíval. Všetko ohľadom auta išlo do nákladov. Ťažká story a ešte horšia komunikácia s bývalou účtovníčkou.
    Naposledy upravil maja : 07.11.05 at 12:19

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    maja
    Maji, to vieš že "používal"!!! Môžem to urobiť tak, ako to navrhujeMonika?Pre mňa by to bolo najschodnejšie, čo sa týka komunikácie s majiteľom, len či aj s DÚ.
    Ja ťa chápem, ale správne v zákone je to tak, ale tváriť sa môžeme aj takto.
    Radím to potom nechať tak bez odpisu , ono aj tak teraz platí, že ZC sa uplatní na 541,je teda uznaná ako daňový výdavok. Nestratíš nič.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    maja
    Dopísala som to do predchádzajúseho príspevku.
    Nechňapem, čo si dopísala?:p

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    predaj auto to bude na 641 a cela hodnota auta bude na 541. predtym ale auto zarad 022/042 aby si ho mohla vyradit 541/082 a 082/022. Chnapes?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.