Zavrieť

Porady

odvody do SP počas rodičovskej dovolenky

Pekný deň prajem.

chcem sa spýtať, ako to je s odvodmi do SP počas materskej a následne rodičovskej dovolenky. Mám v tom trochu zmätok. Bolo mi povedané, že do 30. dní po narodení dieťaťa mám ísť do SP ohlásiť narodenie a požiadať, aby odvody platil štát. Zamestnávateľ už narodenie ohlásil a v SP mi bolo povedané, že mám prísť až po ukončení MD a začatí RD. MD mi čoskoro končí a naša účtovníčka mi povedala, že odvody neplatí nik, teda sa mi toto obdobie nezarátava ani do dôchodku. Ako to teda v skutočnosti je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Účasť na dôchodkovom poistení počas starostlivosti o dieťa

    Osoba, ktorá sa stará o dieťa, sa môže prihlásiť na dôchodkové poistenie a stane sa osobou, za ktorú platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity štát, ak spĺňa súčasne všetky nasledujúce podmienky:

    1. riadne sa stará o dieťa do 6 rokov jeho veku, resp. 18 jeho rokov veku. ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,
    2. má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
    3. dieťa, o ktoré sa stará, má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
    4. nie je dôchodkovo poistenou osobou ako zamestnanec ani ako samostatne zárobkovo činná osoba,
    5. nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok a
    6. nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok,

    Prihlášku na dôchodkové poistenie možno podať osobne v pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá je príslušná podľa miesta trvalého pobytu, alebo poštou. Prihláška sa podáva prostredníctvom tlačiva označeného ako Registračný list fyzickej osoby.

    Akonáhle táto osoba prestane spĺňať niektorú z vyššie uvedených podmienok, musí sa z povinného dôchodkového poistenia odhlásiť a to do ôsmich dní od vzniku skutočnosti, zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia.

    http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=578375

    odvody do SP počas rodičovskej dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.