Zavrieť

Porady

Sociálny fond - čerpanie

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
zdravim diskutujúcich. Potrebovala by som poradiť ohľadom použitia sociálneho fondu - berie sa mesačná výška alebo ho môžem čerpať podľa zákona o sociálnom fonde za dlhšie časové obdobie? Stav účtu sociálny fond je dosť vysoký a každý mesiac ho tvoríme v priemere 2 000,- Sk. Z minulých období mi ostala dosť vysoká čiastka (nečerpala som ho z určitého dôvodu), a tak chcem teraz prispievať na stravné lístky. Podľa zákona o soc. fonde to môžem do 80%, ale neviem, či som obmedzená mesačnou tvorbou alebo si môžem zvoliť príspevok podľa celkovej výšky účtu Sociálny fond. Napr. ak je zostatok na účte k 1.5.2004 60 000,- Sk, tak (nezávisle od ďalšej tvorby) z neho môžem v akomkoľvek období použiť 48 000,- Sk (60 000 x 80%)? Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to napisala zrozumiteľne.
Usporiadat
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

vladan Pozri príspevok
zdravim diskutujúcich. Potrebovala by som poradiť ohľadom použitia sociálneho fondu - berie sa mesačná výška alebo ho môžem čerpať podľa zákona o sociálnom fonde za dlhšie časové obdobie? Stav účtu sociálny fond je dosť vysoký a každý mesiac ho tvoríme v priemere 2 000,- Sk. Z minulých období mi ostala dosť vysoká čiastka (nečerpala som ho z určitého dôvodu), a tak chcem teraz prispievať na stravné lístky. Podľa zákona o soc. fonde to môžem do 80%, ale neviem, či som obmedzená mesačnou tvorbou alebo si môžem zvoliť príspevok podľa celkovej výšky účtu Sociálny fond. Napr. ak je zostatok na účte k 1.5.2004 60 000,- Sk, tak (nezávisle od ďalšej tvorby) z neho môžem v akomkoľvek období použiť 48 000,- Sk (60 000 x 80%)? Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to napisala zrozumiteľne.

Mohla by si mi prosim napisat, kde najdem zakon o socialom fonde, ten odkaz v Tvojom texte odkazuje iba na zakon o soc. poisteni.

Diky
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Myslíš toto?


http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-...nom-fonde.html
1 0
kaake kaake

kaake je offline (nepripojený) kaake

Ja mam otazocku ohladom socialneho fondu...

Je nejak obmedzene cerpanie fondu? To znamena, ze ked zamestnanci idu jednotlivo na kulturne podujatie (kino), alebo musia ist v skupinkach?

Lebo nam napriklad nechcu preplacat fond, ak ideme jednotlivo, musime ist minimalnve v skupinke 10 ludi...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
to je obvykle stanovené v interných smerniciach spoločnosti.
Zákon nič nehovorí o skupinkách.
3 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
kaake Pozri príspevok
Ja mam otazocku ohladom socialneho fondu...

Je nejak obmedzene cerpanie fondu? To znamena, ze ked zamestnanci idu jednotlivo na kulturne podujatie (kino), alebo musia ist v skupinkach?

Lebo nam napriklad nechcu preplacat fond, ak ideme jednotlivo, musime ist minimalnve v skupinke 10 ludi...
Zákon určuje, na čo má byť použitý SF. V internej smernici si sami určíte (v rámci zákona), na čo bude predovšetkým SF použitý. V prvom rade je to príspevok na stravovanie zamestnancov. Ak máte vysokú tvorbu SF, môžete, okrem príspevku na stravovanie, SF použiť ďalej v zmysle zákona.
5 0
kaake kaake

kaake je offline (nepripojený) kaake

a co sa tyka dopravy do zamestnania, to mam ako chapat?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
kaake Pozri príspevok
a co sa tyka dopravy do zamestnania, to mam ako chapat?
Ak zamestnanci dochádzajú do zamestnania, môžeš im v zmysle zákona dať príspevok na dopravu. Môžete si v smernici určiť, že to bude na konci roka nejaká suma, napr. 20 Eur, alebo v prípade kladného zostatku, tento bude rozdelený medzi všetkých zamestnancov rovnakou sumou. Pri tom nezabudni, že tento príspevok musíš potom dať aj do mzdy za príslušný mesiac, v ktorom bol tento príspevok vyplatený. Suma podlieha dani z príjmov, iné odvody sa neplatia.
4 0
Zuzka 23 Zuzka 23

Zuzka 23 je offline (nepripojený) Zuzka 23

Dobrý deň, nedávno sme mali firemnú akciu. Vedenie dalo príkaz povinnej účasti. S vyjadrením, že suma 20€ bude každemu zdanená. No nie každý sa mohol pre pracovné povinnosti zúčastniť. Ja osobne mám bezlepkovú dietu a upozornila som vedenie na túto skutočnosť. Dostala som odpoveď, že sociálny fond je solidarný fond a že bude aj mne táto suma zdanená a odrátana aj keď som nekonzumovala. Postupuju správne?
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Dobry den, zamestnanec po operacii je PN viac ako rok. Teraz ide do kupelov. Moze mu firma prispiet zo SF? Ak ano, plati zamestnanec z tohto prispevku dan aj odvody? Dakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rennka Pozri príspevok
Dobry den, zamestnanec po operacii je PN viac ako rok. Teraz ide do kupelov. Moze mu firma prispiet zo SF? Ak ano, plati zamestnanec z tohto prispevku dan aj odvody? Dakujem.
AK to máte ošetrené v smernici, tak áno. Príspevok podlieha dani zo ZČ.
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

V smernici to mame, takze plati len dan, odvody nemusi?
Dakujem
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Ahote, vystavovala som "mzdu" zamestnancovi, ktory je PN, z dovodu prispevku zo SF na kupele. Program MRP mi z tohto prispevku zrazil len zdravotny odvod a urazove poistenie. Ostatne odvody na SP nestrhol. Je to spravne, preco? Druhemu zamestnancovi, ktory tiez dostal prisp. zo SF, ale riadne pracoval, strhol vsetky odvody. Vobec neviem preco. Vysvetli mi to niekto, prosim.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rennka Pozri príspevok
Ahote, vystavovala som "mzdu" zamestnancovi, ktory je PN, z dovodu prispevku zo SF na kupele. Program MRP mi z tohto prispevku zrazil len zdravotny odvod a urazove poistenie. Ostatne odvody na SP nestrhol. Je to spravne, preco? Druhemu zamestnancovi, ktory tiez dostal prisp. zo SF, ale riadne pracoval, strhol vsetky odvody. Vobec neviem preco. Vysvetli mi to niekto, prosim.
Je to správne, pretože počas PN sa odvody na ostatné poistenia neplatia.
2 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Dakujem Tweety, este by som sa chcela spytat, na predchadzajucu otazku: ak mame v smernici prispevok aj k napr. narodeniu dietata, alebo pod.,tak sa platia aj odvody alebo sa len zdanuje? Citala som, ze ked je nieco v smernici tak, sa odvody neplatia, len sa zdanuje. Neviem, ci som to spravne pochopila, lebo to by si mohol dat kazdy hocaky pris.do smernice a platenie odvodov by obisiel. Naco by bol potom taky zakon? ( alebo to plati len na SL ? )
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Nikto mi neporadi, nevysvetli ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rennka Pozri príspevok
Dakujem Tweety, este by som sa chcela spytat, na predchadzajucu otazku: ak mame v smernici prispevok aj k napr. narodeniu dietata, alebo pod.,tak sa platia aj odvody alebo sa len zdanuje? Citala som, ze ked je nieco v smernici tak, sa odvody neplatia, len sa zdanuje. Neviem, ci som to spravne pochopila, lebo to by si mohol dat kazdy hocaky pris.do smernice a platenie odvodov by obisiel. Naco by bol potom taky zakon? ( alebo to plati len na SL ? )
Podlieha to odvodom aj zdaneniu.
1 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Tweety Pozri príspevok
Podlieha to odvodom aj zdaneniu.
Vdaka Tweety, este raz .
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Dobrý deň, chcem sa opýtať takú vec, ak príspevky zo SF poskytnuté zamestnancom sa zdaňujú a hlavne ide o to, že sa z nich platia všetky odvody, účtuje sa teda na 521, ako hrubá mzda ? Potom mi z toho vychádza, že mám SF 2x v nákladoch, prvý krát, keď ho tvorím a druhý krát, keď ho účtujem pri mzdách, dobre si to myslím ? Lebo rozmýšľame, že zo SF prispejeme zamestnancom niečo na dovolenky, lebo máme v spoločnosti zlú finančnú situáciu a 13.plat nebude, tak sme aspoň niečo chceli dať, ale to nám tiež nepomôže v rámci znižovania nákladov, ak to pôjde znova na 521. Ďakujem za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
čerpanie SF určite na 472 MD
0 0
Zuzanak1 Zuzanak1

Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

žena
Ďakujem. No asi som prepracovaná .
Naposledy upravil Zuzanak1 : 24.06.11 at 07:00
0 0
Načítať ďalšie