Zavrieť

Porady

Sociálny fond - čerpanie

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
zdravim diskutujúcich. Potrebovala by som poradiť ohľadom použitia sociálneho fondu - berie sa mesačná výška alebo ho môžem čerpať podľa zákona o sociálnom fonde za dlhšie časové obdobie? Stav účtu sociálny fond je dosť vysoký a každý mesiac ho tvoríme v priemere 2 000,- Sk. Z minulých období mi ostala dosť vysoká čiastka (nečerpala som ho z určitého dôvodu), a tak chcem teraz prispievať na stravné lístky. Podľa zákona o soc. fonde to môžem do 80%, ale neviem, či som obmedzená mesačnou tvorbou alebo si môžem zvoliť príspevok podľa celkovej výšky účtu Sociálny fond. Napr. ak je zostatok na účte k 1.5.2004 60 000,- Sk, tak (nezávisle od ďalšej tvorby) z neho môžem v akomkoľvek období použiť 48 000,- Sk (60 000 x 80%)? Ďakujem za odpovede, dúfam, že som to napisala zrozumiteľne.
Usporiadat
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Môj názor: zákon hovorí o povinných príspevkoch poskytovaných zo soc.fondu (§7 ods.3), po ich odpočítaní zostatok prostriedkov môže použiť na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov. Ak použitie nie je bližšie určené v kolektívnej zmluve tak je to na zamestnávateľovi vrátane výšky príspevkov.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ak nakupim kolekcie zo SF, poklad. doklad o kupe zauctujem ako 472/211 a kazdemu zamestnancovi len cenu kolekcie zdanim pri vyplate?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

misurka
Ak nakupim kolekcie zo SF, poklad. doklad o kupe zauctujem ako 472/211 a kazdemu zamestnancovi len cenu kolekcie zdanim pri vyplate?
Áno, samozrejme.
0 0
erika527 erika527

erika527 je offline (nepripojený) erika527

Môžeme zaplatiť firemnú večeru zo sociálneho fondu kde sa zúčastní každý zamestnanec?
Ďakujem.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
erika527
Môžeme zaplatiť firemnú večeru zo sociálneho fondu kde sa zúčastní každý zamestnanec?
Ďakujem.
Ani nemusí každý. Buď to daj ako 513, alebo zo SF a potom to musíš každému, kto sa zúčastnil zdaniť.
0 0
erika527 erika527

erika527 je offline (nepripojený) erika527

Zdaniť je potrebné iba v prípade keď na osobu vyjde suma vyššia ako 2000,-alebo sa mýlim?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
dovoľujem si tvrdiť, že sa Erika527 mýli :-)
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
erika527
Zdaniť je potrebné iba v prípade keď na osobu vyjde suma vyššia ako 2000,-alebo sa mýlim?
Staré dobré časy.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
vladan
dovoľujem si tvrdiť, že sa Erika527 mýli :-)
Héj vladan, skáčeš mi do reči, tak to nie je za lentilku.

Tu je to za lentilku:

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=3600
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Aké je v roku 2004 povinné čerpanie SF? Ostalo nezmenené oproti r.2003? Je správne ak 30 %-stravovanie, 20%-na dopravu z celoročnej povinnej tvorby SF? Chceme totiž kúpiť vianočné poukážky pre zamestnancov zo SF, potom ich hodnotu zdaním 19%? Dakujem
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Ale tá hranica u nefin.čerpania na zamestnanca predsa bola 2000 Sk/nie priame čerpanie cez výplatu/, odkedy to je zmenené? Nevedeli byste to prosím niekto aj s odvolávkou na zák.?
0 0
erika527 erika527

erika527 je offline (nepripojený) erika527

Tento rok my sme kúpili pernamentku na tenis. Akým spôsobom treba zdaniť u zamestnanca? Jednoducho zvýšiť základ dane pri vypočítaní miezd alebo akým spôsobom?
Ďakujem.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
deha
Ale tá hranica u nefin.čerpania na zamestnanca predsa bola 2000 Sk/nie priame čerpanie cez výplatu/, odkedy to je zmenené? Nevedeli byste to prosím niekto aj s odvolávkou na zák.?
bolo to zrušené 1.1.2004 a to novelou zákona o dani z príjmov č. 595/2003. Táto novela nahradila zákon č. 366/1999, ktorý v § 6 ods. 8 bod 8 hovoril o tomto oslobodení. Ak si pozrieš novelu č. 595/2003 tak v § 5 už nič také nenájdeš :-(
Pekný deň
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Dakujem, super lopatisticky, nejak som sa dostala do chaotickej polohy a nie a nie to nájsť, veľmi mi to pomohlo.
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

My mame priemerne 5 zamestnancov (obmienaju sa). SF plnime od vzniku spolocnosti (r.1997). Este sa z neho ani raz necerpalo, lebo na tom nema nikto zaujem. Je tam asi 8 tis. Sk. Planujeme ho zacat cerpat ked tam bude tak 15 tis. Sk. Robime nieco protizakonne???
Vopred dik za odpovede.
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

A keď mám čerpanie SF na účely napr . injekcií proti chrípke, resp. masáže, a faktúry za ne uhradím zo SF. Musím zdaniť jednotlivým zamestnancom čerpanie? nedá sa použiť: §5ods5 písmeno c Zákona o DzP-predmetom danie nie je ani:

hodnota poskyt. rekondičných pobytov, kondičných rehabilitácií a preventívnej zdravot. starostilvosti v prípadoch a za podmienok ustanovených osob. predpisom./Napr. Zákonníka práce
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
deha, rekondičné pobyty sú len pre vybraný okruh zamestnancov - napr. tuším rušňovodiči a pod. Takže napr, masáže zamestnancom by som určite zdanila.
0 0
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

My sme mali vo fírme podobný problém, tak som sa tiež o to zaujímala. Bolo mi vysvetlené, že tvorba aj čerpanie SF, teda jeho kontrola, spadá do kompetencie daň. úradov, avšak zatiaľ to nerobia. Ale ma upozornili, že ak len tvoríme SF a nečerpáme ho, porušujeme tým zákon. Zákonná tvorba SF je totiž nákladová položka a keď sa nečerpá, DÚ nám vraj pri kontrole uvedenú tvorbu "vyhodí" z nákladov a dodaní. Tak je na vás, čo urobíte, my sme ho každopádne začali čerpať priebežne. A navyše už z názvu "sociálny fond" je jasné, že je nástrojom na uskutočňovanie soc. politiky vo firme a vy spomínate, že zamestnanci sa obmieňajú, t.z. že konkrétnu tvorbu z HM určitého zamestnanca, na čerpanie ktorej mal nárok, si vyčerpá niekto celkom iný.

Prajem pekný deň!
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Tú mesačne vytvorenú čiastku SF aj dávate každý mesiac na účet do banky?
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Nie my nedávame. Tvoríme to len na účte soc. fondu v účtovníctve.
0 0
Načítať ďalšie