Zavrieť

Porady

Vdovský dôchodok

Ahojte,chcela by som aby ste mi poradili v jednej veci...ak pár žije ako druh a družka,čiže nie sú manželia a ak jeden z nich zomrie,má nárok ten druhý na vdovský dôchodok? Ďakujem za odpovede,prajem pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na vdovský či vdovecký dôchodok nemá nárok, musia byť manželia. V určitých prípadoch má len nárok na dedenie.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Melnick, alla66, danushka, arizona, terezamaria, Danielle369, truch, pepsikova, rodina1
    9

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 74
    (2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

    (3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak

    a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
    b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
    c) vychovala aspoň tri deti,
    d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
    e) dovŕšila dôchodkový vek.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    alla66, ivustek, rodina1, danushka, zdenka131, arizona, Lubaba, terezamaria
    8

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Status druh a družka neexistuje. V obecných bytoch sa zvykli zapisovať na domovej správe ako spolubývajúci, aby im zostal nájom bytu. V súčasnosti sa nahlasujú spolubývajúce osoby v byte, ide viac o to dedenie.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    alla66, danushka, zdenka131, terezamaria, Danielle369
    5

    Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

    Lubaba
    Mária27 Pozri príspevok
    § 74
    (2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

    (3) Po uplynutí obdobia uvedeného v odseku 2 má vdova nárok na výplatu vdovského dôchodku, ak

    a) sa stará o nezaopatrené dieťa,
    b) je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % alebo
    c) vychovala aspoň tri deti,
    d) dovŕšila vek 52 rokov a vychovala dve deti,
    e) dovŕšila dôchodkový vek.
    chcela som dať pochvalu, zaslúžiš si, ale nepodarilo sa, tak ale chválim..

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    Fanny.G Pozri príspevok
    Ahojte,chcela by som aby ste mi poradili v jednej veci...ak pár žije ako druh a družka,čiže nie sú manželia a ak jeden z nich zomrie,má nárok ten druhý na vdovský dôchodok? Ďakujem za odpovede,prajem pekný deň.
    Zákon 461/2003
    PIATY DIEL
    Vdovský dôchodok a vdovecký dôchodok


    § 74
    Podmienky nároku na vdovský dôchodok a nároku
    na vdovecký dôchodok
    Na začiatok
    (1) Vdova má nárok na vdovský dôchodok po manželovi, ktorý

    a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku,
    b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo
    c) zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

    (2) Vdova má nárok na výplatu vdovského dôchodku počas jedného roka od smrti manžela.

    mimosin je offline (nepripojený) mimosin

    mimosin
    http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s
    Od 1. januára 2004 nemôže vzniknúť nárok na vdovský dôchodok rozvedenej žene a od tohto dňa sa neskúma žitie manželov v spoločnej domácnosti, ani skutočnosť, či manželstvo plnilo spoločenskú funkciu alebo nie.

    Moja osobná skúsenosť: V októbri 2011 som vybavovala vdovský dôchodok mojej známej, žiadosť o vdovský dôchodok spísala soc. poisťovňa v mieste trvalého bydliska žiadateľky, k žiadosti sme predložili občiansky preukaz žiadateľky, originál - úmrtný list manžela, sobášny list. Neskúma sa, či manželia žili v spoločnej domácnosti.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    pacutovaandrea Pozri príspevok
    no to je tak, že to bolo približne pred siedmimi rokmi a nepriznali jej vdovský dôchodok, a nedá sa to nejak zase požiadať o vdovský dôchodok aj po toľkých rokoch?
    Manžel musel zomrieť do 1.1.2004, lebo vtedy sa nepriznával vdove dôchodok podľa zák. 100/1998, ak manželia spolu dlhšie nežili.
    Od 1.1.2004 platí zákon 461/2003, ktorý podmienku spolužitia už nemá. V prechodných ustanoveniach nie je priznanie vdovského dôchodku z dôvodu, že jej nepatril podľa starého zákona.
    Už sa napravilo viac nespravodlivosti, ale na tieto vdovy asi zabudli. Vdovy s podobným osoudom by sa mali ohlasovať a nahovoriť poslancov, aby to napravili. Oprieť sa môžu o prechodné ustnovenie zákona, ktorý spätne priznal vdovecké dôchodky aj vdovcom, ktorí ovdoveli pred 1.1.2004, keď nárok na vdovecký dôchodok podľa starého zákona tiež nevznikol. Podľa mňa by to analogicky mohli priznať aj vdovám nežijúcim s manželom.
    Dokonca podľa prechodných ustanovení nového zákona sa začal vyplácať alebo zvýšil vdovský dôchodok obmedzený zárobkom vdove, ktorá spĺňa nárok na vdovský dôchodok podľa zákona po 31. 12. 2003. Tu nie je napísané, že mal byť nárok podľa starého zákona. Čo by sa stalo, keby požiadala teraz o vdovský dôchodok (najviac 3 roky dozadu) s dôvodom, že spĺňa podľa nového zákona? Maximálne jej to znovu zamietnu a odôvodnia ...

    Zák. 100/1998§ 46

    5) Vdova, ktorá nežila s manželom dlhší čas pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorej manželstvo prestalo plniť svoju spoločenskú funkciu, má nárok na vdovský dôchodok, len ak mala v čase smrti manžela voči nemu nárok na výživné.

    (6) Na vdovský dôchodok má nárok aj rozvedená žena, ak bola v čase smrti bývalého manžela odkázaná na príspevok na výživu, ktorý jej bol povinný bývalý manžel poskytovať.


    Zák. 461/2003 Prechodné ustanovenia§ 264

    (1) Vdove, ktorá má podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003 nárok na vdovský dôchodok, vypláca sa vdovský dôchodok aj po tomto dni, ak spĺňa podmienky nároku na vdovský dôchodok a jeho výplatu podľa predpisov účinných do 31. decembra 2003, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (2) Ak vdova spĺňa po 31. decembri 2003 podmienky nároku na vdovský dôchodok a tento dôchodok sa k 1. januáru 2004 nevypláca z dôvodu súbehu s príjmom zo zárobkovej činnosti alebo z tohto dôvodu sa vypláca v nižšej sume, vdovský dôchodok sa od splátky dôchodku splatnej po 31. decembri 2003 na základe žiadosti upraví na sumu, v akej by sa vyplácal k 31. decembru 2003 bez obmedzenia z dôvodu súbehu s príjmom zo zárobkovej činnosti.
    § 293n

    (1) Vdovec, ktorého manželka zomrela pred 1. januárom 2004, nebol mu priznaný vdovecký dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 alebo ... , má nárok na vdovecký dôchodok po manželke, ktorá ...

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    zákon hovorí o nárokoch manžela/ky nikde sa tam nespomína, že museli žiť pod jednou strechou. Pokiaľ ste sa nerozviedli, nárok zostáva.

    mimosin je offline (nepripojený) mimosin

    mimosin
    Keďže ste ovdoveli cca pred siedmimi rokmi a nárok na vdovský dôchodok vám nepriznali, zrejme ste nespĺňali podmienky, ktoré v tom čase zákon stanovoval.

    Dôvod nepriznania dôchodku musí byť uvedený v rozhodnutí, ktoré vám bolo vydané. Nakoľko od 1.1.2004 došlo k zmene legislatívy, nevieme presne ako nadväzujú legislatívne zmeny na váš prípad, preto požiadajte opäť o priznanie vdovského dôchodku, možno tam bude prechodné obdobie, ktoré by sa mohlo na vás vzťahovať. Nič nejde automaticky, treba žiadať.

    Skúste si riešiť finančnú situáciu aj: - podaním žiadosti na ÚPSVaR napr. o príspevok na bývanie, resp. požiadajte o pomoc mestský úrad, referát starostlivosti o dôchodcov.

    Fanny.G je offline (nepripojený) Fanny.G

    Fanny.G
    Ďakujem,len som chcela vedieť,lebo niekto jej povedal,že ak bude mať nejaký status že boli druh a družka tak že by mohla dostať...takže ďakujem
    Zdravím - ak by som ako 56 ročná poberala rok vdovský dôchodok, naďalej musím ešte pracovať do 60 rokov do predčasného dôchodku prípadne do 62 rokov riadneho dôchodku a môžem po dovŕšení tohoto veku požiadať o vdovský dôchodok, lebo ten môj bude velmi malý ? Alebo budem dostávať len 1 rok a dosť ?ďakujem za odpoveď, som si síce čítala zákon ale ma to dosť zmiatlo...Anna

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Anna Melušová Pozri príspevok
    Zdravím - ak by som ako 56 ročná poberala rok vdovský dôchodok, naďalej musím ešte pracovať do 60 rokov do predčasného dôchodku prípadne do 62 rokov riadneho dôchodku a môžem po dovŕšení tohoto veku požiadať o vdovský dôchodok, lebo ten môj bude velmi malý ? Alebo budem dostávať len 1 rok a dosť ?ďakujem za odpoveď, som si síce čítala zákon ale ma to dosť zmiatlo...Anna
    Narok na vdovsky dochodok nedava narok na skorsi ako zakonom dany odchod do dochodku.
    ak je tovj termin odchodu do dochodku v 62 rokoch, do predcasneho mozes ist najskor v 60 rokoch, nie skor, aj keby si predtym poberala vdovsky dochodok.

    A co sa tyka dlzky naroku na vdovsky dochodok ..mas nejake deti? Ak ano, ake stare, priapdne su nezaopatrene?

    margot157 je offline (nepripojený) margot157

    margot157
    Dobrý deň,
    môj manžel zomrel v roku 2003 následkom pracovného úrazu, teda som 8 rokov vdova, mám 44 rokov a 2 nezaopatrené deti, ( sú síce dospelé, ale obidve sa sústavne pripravujú na budúce povolanie na SŠ a VŠ ), teda v súčasnosti poberáme ja vdovský, deti sirotské dôchodky, ale keď dovŕši mladšie dieťa 26 rokov, ja budem mať 50, vznikne mi ešte potom nárok na vdovský dôchodok, kedy a v akej výške? Dôchodok sa bude vypočítavať podľa zákona, ktorý platil v roku 2003,( rok úmrtia manžela ), alebo toho, ktorý platí teraz? Vopred ďakujem za odpoveď, M.
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať či má vdova nárok na vdovský dôchodok za manžela, keď spolu nežili a on bol posledných 5 rokov v starobinci. ďakujem.
    no to je tak, že to bolo približne pred siedmimi rokmi a nepriznali jej vdovský dôchodok, a nedá sa to nejak zase požiadať o vdovský dôchodok aj po toľkých rokoch?
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, že či je možné zmeniť rozsudok súdu o tom, že mám povinnosť informovať otca dieťaťa a nechcem ho informovať, lebo nechcem mať s ním nič spoločné. On je vo väzení, on je kriminálnik, robil podvody, klamal mi, nehovoril pravdu. Značnú časť života strávil vo väzení. Strašne veľa krát bol odsúdený, a máme spolu syna, on ho nevidel ešte, lebo syn má 2 roky, a pred jeho narodením ho zatkli. Ide o tom, že sním nechcem mať nič, ani ho informovať ani nič. Poradte mi čo mám robiť. ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.