Zavrieť

Porady

Rozbil som firemne auto

Dobrý deň.

Ak viete niekto, tak prosím aspon troska poradte pri mojich otázkach.

Havaroval som na firemnom aute. Na cestu vytekalo strašne veľa vody z lesa, bolo to ako taky maly potok na ceste. Na tomto "potoku" som chytil AQUAPLANING, teda šmyk na vode, dôsledkom čoho bolo že sme sa po pár manevroch vpravo, vľavo, prekotili cez strechu do poľa. Posádka bola ok, iba nejake skrabance malo.

Teraz zamestnavatelovi z autorizovaneho servisu, resp. niekto z poistovne, povedal, ze auto je brane ako "TOTALKA", teda uz iba ako vrak. Co som na internete cital, co sa mi podarilo najst, tak som zistil, ze poistovna v tomto pripade v ramci havarijneho poistenia vyplati firme CENA AUTA PRED NEHODOU -minus- CENA VRAKU = VYPLATENA CIASTKA Z POISTKY.

Z tohto mi vyplyva, ze pravdepodobne sa budem na skode podielat spoluučasťou, a firma bude odo mňa vymáhať nejakú čiastku.

Moje otazky su nasledovne:

Mozem sa nejako braniť, keď na aute boli pneumatiky absolutne nevyhovujuce predpisom, na čo som upozorňoval vo firme ešte pred nehodou ale akosi to nebrali do úvahy?

Čo bude následne s tým vrakom? Ostáva majetkom firmy? Ved tam je veľa dobrých náhradných dielov, lebo v podstate je to totalka iba preto, že je prelomena mierne strecha. Motor, podvozok, predna maska, zadne dvere nepoškodené.

Môžu niesť spoluúčasť aj cestári, nakoľko bol tento úsek absolútne neoznačený?
(známí mi niečo také spomínal, že sa už s niečim takým stretol) Chápem že to je brané, ako že som neprispôsobil jazdu stavu vozovky, ale išiel som predpisovo 80km/h, a tú vodu som zbadal už v poslednej chvíli, nakoľko to bolo v miernej zákrute.

Ak Vás niečo k týmto mojím otázkam napadne, a bude to nápomocné, budem veľmi vďačný, i keď si myslím, že tu už asi veľa toho nenarobím, a mal som radšej odmietnuť jazdu na tom aute.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    steblo86 Pozri príspevok
    Dobrý deň.

    Ak viete niekto, tak prosím aspon troska poradte pri mojich otázkach.

    Havaroval som na firemnom aute. Na cestu vytekalo strašne veľa vody z lesa, bolo to ako taky maly potok na ceste. Na tomto "potoku" som chytil AQUAPLANING, teda šmyk na vode,
    ktorý ale sa "chytá " nad určitú rýchlosť ...predpokladám teda , že si ...." nedodržal a neprispôsobil jazdu stavu vozovky ...."....blá, blá ....presné znenie sa mi nechce hľadať ..
    dôsledkom čoho bolo že sme sa po pár manevroch vpravo, vľavo, prekotili cez strechu do poľa. Posádka bola ok, iba nejake skrabance malo.

    Teraz zamestnavatelovi z autorizovaneho servisu, resp. niekto z poistovne, povedal, ze auto je brane ako "TOTALKA", teda uz iba ako vrak. Co som na internete cital, co sa mi podarilo najst, tak som zistil, ze poistovna v tomto pripade v ramci havarijneho poistenia vyplati firme CENA AUTA PRED NEHODOU -minus- CENA VRAKU = VYPLATENA CIASTKA Z POISTKY.

    Z tohto mi vyplyva, ze pravdepodobne sa budem na skode podielat spoluučasťou, a firma bude odo mňa vymáhať nejakú čiastku.
    A preto je dobré mať uzavretú poistku o pracovnej hmotnej zodpovednosti ...

    Moje otazky su nasledovne:

    Mozem sa nejako braniť, keď na aute boli pneumatiky absolutne nevyhovujuce predpisom, na čo som upozorňoval vo firme ešte pred nehodou ale akosi to nebrali do úvahy?
    Dôkaz máš ..???

    Čo bude následne s tým vrakom? Ostáva majetkom firmy? Ved tam je veľa dobrých náhradných dielov, lebo v podstate je to totalka iba preto, že je prelomena mierne strecha. Motor, podvozok, predna maska, zadne dvere nepoškodené.

    Môžu niesť spoluúčasť aj cestári, nakoľko bol tento úsek absolútne neoznačený?
    Zamysli sa nad otázkou a odpovedz si sám ...
    JA Ti odpoviem takto...si vieš predstaviť , že kde všade by museli byť označené úseky ???.....a predsa cestári nie sú z rodu Sibyly , nedá sa proste predvídať také niečo ...

    (známí mi niečo také spomínal, že sa už s niečim takým stretol) Chápem že to je brané, ako že som neprispôsobil jazdu stavu vozovky, ale išiel som predpisovo 80km/h, a tú vodu som zbadal už v poslednej chvíli, nakoľko to bolo v miernej zákrute.
    Nezájem ...dopraváci by to videli inak ...

    Ak Vás niečo k týmto mojím otázkam napadne, a bude to nápomocné, budem veľmi vďačný, i keď si myslím, že tu už asi veľa toho nenarobím, a mal som radšej odmietnuť jazdu na tom aute.
    ...v texte..

    Rozbil som firemne auto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.