Zavrieť

Porady

Účtovanie kapitálových fondov 413

rdb rdb

rdb je offline (nepripojený) rdb

Pred troma rokmi preúčtovala firma na základe rozhodnutia spoločníkov záväzok voči nim na Kapitálové fondy. Bol to vlastne dar spoločníkov. Dnes by tento dar chceli späť, ale ja nevidím možnosť ako to spraviť. Dá sa to vôbec? Môžu rozhodnúť o zrušení vtedajšieho daru a preúčtovať to znova späť na záväzky voči spoločníkom?
Ďakujem Vám.
Naposledy upravil Dav : 24.08.10 at 19:24
Usporiadat
Téma je uzavretá.
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

motylikd Pozri príspevok
KEJKA ďakujem, a tu druhu temu som dala skor ako som si vsimla tuto, tak sa ospravedlnujem. No hej, asi to ma byt kapitalizacia zavazku, lebo sme to este nevyplatili. (firma to kupila od spolocnika ako od FO) Ako by sa to malo uctovat? Ked ani by som s tym najradsej nic nerobila, ale banka to chce vidiet na kapitalovych fondoch ale vysvetlit mi ako to tam dostat uz nevedia a ja tiez nie :-(
Urobíš to veľmi jednoducho, bez hýbania s majetkom, bez znaleckých posudkov a bez zasadania VZ. Spoločník, pokiaľ je sám, spíše dokument Rozhodnutie vlastníka mimo VZ podľa § 130 Obch.zákonníka, kde prehlási, že vkladá potrebnú sumu do kapitálového fondu na zlepšenie finančnej situácie firmy. Ak sú viacerí, tak musia rovnomerne všetci. Tento zápis sa zaúčtuje na 353/413. Potom ho akože splatí na 211/353. Napokon si akože uhradí kúpnu cenu svojho majetku 321/211 /hoci malo by byť nie 321, ale 365/. To sa dá stihnúť za hodinu a za druhú hodinu banka. Dosiahneš presne to, čo od vás požaduje banka, zánik záväzku a posilnenie o kapitálový fond. Sú to fiktívne operácie, ale žiadna čiernota a ... keď vás do toho tlačí banka a bude to akceptovať, tak .... prečo nie. Zodpovednosť aj tak zostáva na spoločníkovi a konateľovi /bez detailizovania/, on ručí za všetko. Ak by to malo súvisieť s preradením majetku z 021 do 413, tak obraz účtovníctva by sa veru až tak nevylepšil a ešte aj tie posudky, ťahanie času a iné komplikácie...
0 0
mipet01 mipet01

mipet01 je offline (nepripojený) mipet01

Je možné v zmluve o zlúčení dohodnúť, že základné imanie zanikajúcej sesterskej spoločnosti sa v nástupníckej sesterskej spoločnosti preúčtuje na ostatné kapitálové fondy?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zlúčená C = A+B, t.j. sčítava sa ZI, RF, ........
ak by sa malo ZI preúčtovať na 413, tak ide o zníženie ZI nástupníckej spoločnosti, čo sa podľa mňa dá, ale treba to riešiť už v zmluvách.
Nemám s tým skúsenosť.
0 0
mipet01 mipet01

mipet01 je offline (nepripojený) mipet01

zanikajúca spoločnosť sa zlúči s nástupníckou, ak by prechádzalo ZI zanikajúcej do ZI nástupníckej musí sa navýšiť ZI v nástupníckej spoločnosti, chceme to riešiť čo najjednoduchšie, z toho dôvodu by sme nechceli navyšovať ZI v nástupníckej spoločnosti, keďže je k tomu potrebné upravovať stanovy atď., v zmluve sa dá upraviť, že nástupnícka spoločnosť nebude navyšovať ZI
0 0
Stromova Stromova

Stromova je offline (nepripojený) Stromova

Dobrý deň,prosím poradiť:
1.Spoločník -jednoosobová PO v s.r.o. darovala firme auto.Zaúčtované 042/413.
2.Auto sa odpisovalo a v roku 2012 sa predalo za zostatkovú cenu.
3.Ako sa má vysporiadať účet 413,nakoľko dar do firmy sa predal a už nie je v majetku firmy?
Ďakujem
0 0
Stromova Stromova

Stromova je offline (nepripojený) Stromova

Prosím,nikto mi neporadí?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
na 413-ku môžeš siahať.teda môžeš účtovať až na základe uznesenia VZ, zápisnice VZ, Rozhodnutia jediného spoločníka
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Stromova Pozri príspevok
Dobrý deň,prosím poradiť:
1.Spoločník -jednoosobová PO v s.r.o. darovala firme auto.Zaúčtované 042/413.
2.Auto sa odpisovalo a v roku 2012 sa predalo za zostatkovú cenu.
3.Ako sa má vysporiadať účet 413,nakoľko dar do firmy sa predal a už nie je v majetku firmy?
Ďakujem
Prijatie daru asi nebolo dobre zaúčtované. Na 042/413 sa účtovalo iba do 31.12.2005 a dar sa neodpisoval. Správne účtovanie darovaného auta malo byť 042/384 a s každými odpismi sa malo priúčtovať aj 384/648. Alebo potom prijať ako odpísané 022/082. Keďže účet 413 bol omylom, spoločník môže kedykoľvek vydať rozhodnutie mimo valného zhromaždenia podľa § 130 Obch.zákonníka, že fond 413 sa rozpúšťa do 428, /ako alternatívy za neúčtované minulé 648/. Je na jeho rozhodnutí, či podá dodatočné daňové priznania za roky odpisovania a dodatočne prizná dppo, alebo nie. Lebo ani každý daňovák o tom nevie. Podľa opisu prípadu mi to pripadá takto, nech sa vyjadrí, kto sa lepšie vyzná.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a_je_to Pozri príspevok
Prijatie daru asi nebolo dobre zaúčtované. Na 042/413 sa účtovalo iba do 31.12.2005 a dar sa neodpisoval.???????????????????
Správne účtovanie darovaného auta malo byť 042/384 a s každými odpismi sa malo priúčtovať aj 384/648. Alebo potom prijať ako odpísané 022/082. Keďže účet 413 bol omylom, spoločník môže kedykoľvek vydať rozhodnutie mimo valného zhromaždenia podľa § 130 Obch.zákonníka, že fond 413 sa rozpúšťa do 428, /ako alternatívy za neúčtované minulé 648/. Je na jeho rozhodnutí, či podá dodatočné daňové priznania za roky odpisovania a dodatočne prizná dppo, alebo nie. Lebo ani každý daňovák o tom nevie. Podľa opisu prípadu mi to pripadá takto, nech sa vyjadrí, kto sa lepšie vyzná.
Postupy účtovania §33
(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

KEJKA Pozri príspevok
Prijatie daru asi nebolo dobre zaúčtované. Na 042/413 sa účtovalo iba do 31.12.2005 a dar sa neodpisoval.???????????????????
Dosť zle som to zoštylizoval, to je pravda. Asi bolo veľa hodín. Vyzerá to, akoby účet 413 odvtedy nebolo možné používať, čo by bol samozrejme nezmysel. Správne malo byť :
Prijatie daru asi nebolo dobre zaúčtované. Na 042/413 sa účtovalo o daroch iba do 31.12.2005 a dar sa neodpisoval.
Mám to /dátum/ napr.z Cenigovej 2007, str. 232. Že sa dar neodpisoval, mám v poznámkach z prednášky Ing.Sone Radosovej – metodičky ÚDR SR B.B. z 19.2.2001. Konkrétne – citujem ... HIM, vložený do firmy, možno odpisovať len z hodnoty na účte 411, nie 413, je to teraz napevno v zákone /koniec citátu/. S odstupom času som už nenašiel, že kde, nemám poruke zákony tej doby. Mám tam ešte poznámky z jej voľného komentára k tomu, že dávať HIM na 413 nemá ekonomickú logiku, lebo nezvyšuje podiel spoločníka, ktorý ho vložil, že nemá záväzne určenú vstupnú cenu pre daňové odpisy, kým vklad na 411 ju má, aj to že dar u PO nie je oslobodený od dane /vtedy/. Keďže je to už neživá minulosť, nebudem sa s tým už zaoberať.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
uznávam Cenigovú, ale nejdem to teraz nanovo študovať.
Len k tomu ekonomickému opodstatneniu - ak by spoločník vložil peniaze do firmy, tak by to šlo na 413ku, a z tých peňazí by sa kúpil ten DM, tak by to už opodstatnenie malo. takže si myslím, že je to zajedno.
A ak tvoje tvrdenie platí, musí to byť v zákone aj teraz.
0 0
Stromova Stromova

Stromova je offline (nepripojený) Stromova

Ďakujem za rady,ja som sa riadila tiež príručkou z r.2009 p.Cenigová.No ono to vlastne ani nebol dar,ale nepenažný vklad spoločníka /auto/,ktoré slúžilo na podnikanie firmy.Zisk z predaja auta zostal vo firme.Nakoľko som nechcela navyšovať 411,tak som použila 413.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Čo v prípade, ak delim.majetku, sme získali v minulosti 1997 majetok od zriaďovateľa, ktorý bol naúčtovaný na 413-dosť vysoká suma.Tento majetok je už dávno vyradený, čo s účtom 413?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať