Zavrieť

Porady

Ako najlepšie vykurovať rodinný dom?

Zdravím všetkých, dúfam, že som zvolil najvhodnejšiu kategóriu.

Rád by som sa spýtal na vaše skúsenosti ohľadom vykurovania rodinného domu. Toto bude prvá zima v rodinnom dome a chcel by som ušetriť náklady na vykurovanie. Dom sa nachádza v nízkych tatrách.

Jedná sa o trojposchodový rodinný dom:
  • prízemie - neobývané (ako kedy, slúži na poskytovanie ubytovania na lyžovačky a podobne) - cca 75m2
  • poschodie - obývané - cca 90m2
  • 2 poschodie - obývané - cca 45m2


Dom vykuruje elektrický kotol Protherm 24kW, termostat je umiestnený na strednom poschodí a má možnosť nastaviť program na auto (pri 4 rôznych časoch dňa umožňuje nastaviť 4 rôzne teploty). Kotol má možnosť pracovať na 1, 2, alebo 3 špirály, dom nie je zateplený. Jedná sa o starší už čiastočne zrekonštruovaný dom, nie novostavbu.

Ako by ste odporúčali nastaviť kúrenie (pomer spustenia špirál, teplôt v jednotlivých fázach dňa, otvorenie radiátorov atď?), aby sa ušetrila spotreba energie?

Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    [QUOTE=misomiso;1494200]Teploty musis mat nastaven tak, aby si mal doma dostatocny tepelny komfort. Nic neusetris, nie je ziaden rozdiel, ci kuri jedna spirala 24 hod. alebo trispiraly 8 hod denne. Do baraku proste musis dodat urcite mnozstvo Kwh, tam nie je pomoci.- súhlasím

    Usetries tak, ze si nastavis celkovo nizsiu teplotu, ak ti zima nebude vadit, alebo potom rekonstrukciou domu.- súhlasím[/QUOTE]

    Pri elektrickom kúrení neušetríš tým, že ho budeš vypínať a kúriť iba občas. Nastav si napr. v noci na teplotu 16 stupňov s tým, že hodinu pred tým, ako budete vstávať si nastavíš na vykurovanie. Pokiaľ ste neni doma, tak si ho nechaj temperovať aspoň na tých 16 stupňov a nastav si pred príchodom domov na kúrenie. Keby si kúrenie vypínal, vychladli by múry a na ich rozohrietie spotrebuješ viac energie ako spotrebuješ na temperovanie. Radím čím skôr zatepliť. Súhlasím - do domu musíš dodať určité množstvo energie v KWh, inak to nemá význam. Samozrejme, keď si nastavíš na vykurovanie na 20 stupňov, a bude Ti to stačiť, tiež ušetríš.
    Charon Môze pomôcť ekvitermická regulácia a zvolenie vhodnej krivky. inak platí to, čo napísal wagner.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Leachim Pozri príspevok
    Zdravím všetkých, dúfam, že som zvolil najvhodnejšiu kategóriu.

    Rád by som sa spýtal na vaše skúsenosti ohľadom vykurovania rodinného domu. Toto bude prvá zima v rodinnom dome a chcel by som ušetriť náklady na vykurovanie. Dom sa nachádza v nízkych tatrách.

    Jedná sa o trojposchodový rodinný dom:
    • prízemie - neobývané (ako kedy, slúži na poskytovanie ubytovania na lyžovačky a podobne) - cca 75m2
    • poschodie - obývané - cca 90m2
    • 2 poschodie - obývané - cca 45m2


    Dom vykuruje elektrický kotol Protherm 24kW, termostat je umiestnený na strednom poschodí a má možnosť nastaviť program na auto (pri 4 rôznych časoch dňa umožňuje nastaviť 4 rôzne teploty). Kotol má možnosť pracovať na 1, 2, alebo 3 špirály, dom nie je zateplený. Jedná sa o starší už čiastočne zrekonštruovaný dom, nie novostavbu.

    Ako by ste odporúčali nastaviť kúrenie (pomer spustenia špirál, teplôt v jednotlivých fázach dňa, otvorenie radiátorov atď?), aby sa ušetrila spotreba energie?

    Vďaka.
    Teploty musis mat nastaven tak, aby si mal doma dostatocny tepelny komfort. Nic neusetris, nie je ziaden rozdiel, ci kuri jedna spirala 24 hod. alebo trispiraly 8 hod denne. Do baraku proste musis dodat urcite mnozstvo Kwh, tam nie je pomoci.

    Usetries tak, ze si nastavis celkovo nizsiu teplotu, ak ti zima nebude vadit, alebo potom rekonstrukciou domu.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Leachim Pozri príspevok
    Jednalo sa mi skôr o zodpovedanie otázky ohľadom plánovania kúrenia - čas v závislosti na teplote, či je lepšie udržiavať teplo, alebo na noc nechať viac vychladnúť a ráno opätovne vykúriť a podobne...
    Však som Ti napísala, že nevypínať, aj v noci udržiavať teplotu aspoň na 16 stupňov. Pod 16 stupňov vlhnú múry. Prečítaj si poriadne môj príspevok, ja tak robím, lebo tiež mám el. vykurovanie.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    alabut Pozri príspevok
    SUhlasim so vsetkymi, ale neviem aky mas termostat a kde je umiestneny. Ten musi byt presny a na vnutornej priecke bez prievanu, ak lieta teplota len okolo 1*C, na nakladoch sa to prejavi az o 6-12% vyssie, v pripade bimetaloveho az o 50% vyssie. Este je mozne znizovat vykon kotla pri nizsej vonkajsej teplote tak, aby pokial mozno kotol stale kuril bez vypinania.
    Termostat mám v obývačke na vnútornej stene, bez prievanu. Neviem že by bolo najvhodnejšie, aby kotol stále kúril bez vypínania. To asi ani nejde, kotol nahreje vodu na určitú teplotu a potom vypne, aby čerpadlo vodu prehnalo systémom. Keď sa požadovaná teplota v miestnosti nedosiahne, kotol sa opätovne zapne. Termostat dáva povel na zapnutie podľa teploty v miestnosti, ale kotol vypína podľa teploty vody, akú máš nastavenú na kotli. Keď na kotli nastavíš teplotu vody na 90 stupňov, kotol bude menej často vypínať.

    Leachim je offline (nepripojený) Leachim

    Leachim
    Jednalo sa mi skôr o zodpovedanie otázky ohľadom plánovania kúrenia - čas v závislosti na teplote, či je lepšie udržiavať teplo, alebo na noc nechať viac vychladnúť a ráno opätovne vykúriť a podobne...

    EDIT:
    wanger: vďaka za odpoveď.

    Zateplenie sa bude riešiť neskôr, keď na to budú prostriedky. Pôvodne sa už toto leto malo robiť kúrenie na tuhé palivo, avšak si to vyžadovalo trochu viac ako bol odhad - potrebné aj vyfrézovanie komínu, na čo peniaze z rozpočtu nevyšli, tak budúci rok.
    Naposledy upravil Leachim : 31.08.10 at 21:50

    Leachim je offline (nepripojený) Leachim

    Leachim
    wagner Pozri príspevok
    Však som Ti napísala, že nevypínať, aj v noci udržiavať teplotu aspoň na 16 stupňov. Pod 16 stupňov vlhnú múry. Prečítaj si poriadne môj príspevok, ja tak robím, lebo tiež mám el. vykurovanie.
    Správu som začal písať, keď tu ešte tvoja odpoveď nebola, preto som pridal edit.

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    SUhlasim so vsetkymi, ale neviem aky mas termostat a kde je umiestneny. Ten musi byt presny a na vnutornej priecke bez prievanu, ak lieta teplota len okolo 1*C, na nakladoch sa to prejavi az o 6-12% vyssie, v pripade bimetaloveho az o 50% vyssie. Este je mozne znizovat vykon kotla pri nizsej vonkajsej teplote tak, aby pokial mozno kotol stale kuril bez vypinania.

    Leachim je offline (nepripojený) Leachim

    Leachim
    alabut: Termostat je Honeywell CM17 - honeywell.sk/?com=pages&id=150

    Je umiestnený na vnútornej priečke v miestnosti s vonkajšími stenami orientovanými na juh a západ, na opačnom konci miestnosti ako sú radiátory.

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Ma hore dolu 0,5*C, viem si predstavit aj presnejsi, ale staci. :-)

    Ak by si chcel naozaj usetrit, potom by si musel riadit radiatory elektroventilmi, snimat teplotu kazdej miestnosti a cely system riadit mikropocitacom, napriklad Duel Nametovo. Nemoze sa tu robit reklama, musis si to nastudovat sam. :-)

    Leachim je offline (nepripojený) Leachim

    Leachim
    wagner: A čo podľa teba je lepšie? Dať vodu na viac stupňov a nechať regulovať prevažne termostatom, alebo na menej stupňov a nech si to defacto regulujú oba?

    alabut: pozeral som ten výrobok, samotné komponenty by vyšli cca 600€ s DPH podľa aktuálneho cenníka - ak nie viac, ak by som to chcel robiť už na všetky miestnosti, čo nie je zrovna najmenej.

    Nie všetky miestnosti sú totiž aktívne obývané. Tu mi vzniká otázka - je lepšie vykurovať aj tieto priestory aspoň čiastočne, alebo ich odstaviť od kúrenia vypnutím radiátorov? (Kvôli vlhnutiu múrov, úniku tepla a podobne). Prízemie aktuálne obývané nie je vôbec, na strednom poschodí občasne kuchyňa a kúpelňa (ostatné 3 izby, vrátane izby, kde sa nachádza termostat obývané nie sú (obývačka - termostat a ďalšie dve izby)) a na najjvyššom poschodí je aktívne obývaná jedna z dvoch.

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Mas termostaticke hlavice na radiatoroch? To je tiez riesenie, akurat by zrejme trebalo upravit kotolnu, pretoze sa bude menit hydrostaticky tlak. Tu by ti poradil iba dobry kurenar.

    Pises, ze mas Protherm, ten by mal mat moznost znizit prikon na 1/3 respektive na 2/3.

    Leachim je offline (nepripojený) Leachim

    Leachim
    Áno, sú tu termostatické hlavice, celé kúrenie je relatívne nové - 5 rokov.

    Kotol má tú možnosť, avšak teraz riešim problém, že sa mu nechce rozhýbať :/... Zopne, vyhreje si vodu v zásobníku(na chvíľu zopne aj čerpadlo) a vypne... To je celá jeho aktivita. Či už som ho dal riadiť cez termostat v izbe, alebo manuálne na kotly - termostat som obišiel premostením spoju - ako to bolo pôvodne, keď tu termostat nebol, stále robí to isté...

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Leachim Pozri príspevok
    wagner: A čo podľa teba je lepšie? Dať vodu na viac stupňov a nechať regulovať prevažne termostatom, alebo na menej stupňov a nech si to defacto regulujú oba?
    alabut: pozeral som ten výrobok, samotné komponenty by vyšli cca 600€ s DPH podľa aktuálneho cenníka - ak nie viac, ak by som to chcel robiť už na všetky miestnosti, čo nie je zrovna najmenej.

    Nie všetky miestnosti sú totiž aktívne obývané. Tu mi vzniká otázka - je lepšie vykurovať aj tieto priestory aspoň čiastočne, alebo ich odstaviť od kúrenia vypnutím radiátorov? (Kvôli vlhnutiu múrov, úniku tepla a podobne). Prízemie aktuálne obývané nie je vôbec, na strednom poschodí občasne kuchyňa a kúpelňa (ostatné 3 izby, vrátane izby, kde sa nachádza termostat obývané nie sú (obývačka - termostat a ďalšie dve izby)) a na najjvyššom poschodí je aktívne obývaná jedna z dvoch.
    Ja mám vodu na peci na 90 stupňov a regulujú si to oba. Mám to odskúšané - kúrenie mám už 17 rokov.

    Ja by som to kvôli vlhnutiu múrov aspoň temperovala. Možno by pomohlo, keby sa to dalo prepojiť tak, že tie neobývané miestnosti temperuješ a vykuruješ iba keď je poriadna zima. Ja mám dvojdom a pri výmene radiátorov a trubiek za meď som dala namontovať na neobývanú časť ventily, ktorými sa zavrie prívod tepla do neobývanej časti. Teraz, keď je chladno, vykurujem iba obývanú časť a keď začne mrznúť a bude potrebné vykurovať celý dom, ventily otvorím a temperujem a tiež aj vykurujem aj neobývanú časť domu kvôli vlhnutiu múrov( aby to nezačalo plesnivieť, lebo odstraňovanie plesní je niekedy drahšie, ako temperovanie)

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Navrhujem vykurovat "LASKOU"...

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Mozno su vsetky hlavice zavrete, cerpadlo prezenie vodu iba po trubkach a horuca spiatocka sa vrati spat. Spiatocka je studena a kotol vypne? Este je moznost, ze v kotolni je miesaci ventil a ten je otvoreny iba pre kotlovy okruh, ak nie je napojeny na ekvitermnu regulaciu.

    Leachim je offline (nepripojený) Leachim

    Leachim
    Radiátory som otvoril všetky. Všetky ventily na trubkach sú otvorené - okrem dopúšťacieho, spiatočka je studená, vývodová trubka z kotla je len vlažná a ani prvý radiátor hneď pár metrov od kotla nie je teplý. O miešacom ventile nič neviem a ani som tam niečo také, čo by prepínalo okruhy nevidel. Je tam jedine predpríprava na druhý kotol na tuhé palivo, čo sa napája do okruhu, inak nič.

    EDIT: Teplá voda sa nedostane ani von z kotolne, tie trubky sú ako ľad...

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Moze byt zanesena oska cerpadla. Skus odtocit matku na boku a pretocit osku cerpadla skrutkovacom.

    Leachim je offline (nepripojený) Leachim

    Leachim
    Chyba bola v zanesenom sitku, teda voda necirkulovala tak ako by mala. Už je všetko OK a kotol kúri.

    Teraz už si len odsledovať teploty, spotrebu a optimálne nastaviť termostat. Vďaka všetkým za rady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.