Zavrieť

Porady

Prenájom bytu pre zamestnancov

Zdravím všetkých,
súrne potrebujem fundovanú radu, s.r.o. sa rozhodla že keďže niektorý jej zamestnanci musia z veľkej diaľky dochádzať do práce, že pre nich prenajme byt. Ja ale teraz čo s tým z hľadiska DZP, je nájom + prevádzkové náklady za tento byt daňovým výdavko, keďže všetky náklady z prenájmom bytu znáša firma. Nechápe sa to ako vecné plnenie voči zamestnancom, z ktorého by bolo treba odviesť daň z príjmu?
Prosíííííííím raďte
Naposledy upravil Karina : 10.11.05 at 11:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Všetci ste na obede?????????Nikto neporadí, čo s tým????????? Dala som
    tento dotaz aj do www.i-poradca.sk, ale tam to trvá dlho, potrebovala by som radu
    skôr, prosíííííííííííííím

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nie som si svojím názorom úplne istý, ale podla mna je to na strane zamestnancov nepenazné plnenie, ktoré im zvýsi základ dane, lebo takýto príjem (a príjem to je, lebo inak by to museli platit zo svojho) nie je oslobodený od dane v zmysle zákona. Taktiez podla ziadneho zákona nie je takýto príjem alebo náhrada nárokovatelná.

    Co sa týka zamestnávatela, tak ci to bude danový alebo nedanový výdavok, zálezí od toho, ci je tento výdavok nevyhnutný na vykonávanie podnikatelskej cinnosti, prípadne ci si to vie voci danovému úradu obhájit.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Podľa mňa sa tu u zamestnanca jedná o § 5 ods.2 - podľa ktorého
    Príjmami podľa odseku 1 (príjmami zo závislej činnosti) sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorázové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníka s týmito príjmami (zamestnanec) od platiteľa týchto príjmov (zamestnávateľ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
    U zamestnávateľa to nie sú daňové výdavky, ktoré možno uplatniť v zmysle § 19 ods.2 písm. a) až c). Na základe toho by som výdavky na ubytovanie zamestnancov hradené zamestnávateľom dala v daňovom priznaní u zamestávateľa ako daňovo pripočítateľnú položku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    accad
    Podľa mňa sa tu u zamestnanca jedná o § 5 ods.2 - podľa ktorého
    Príjmami podľa odseku 1 (príjmami zo závislej činnosti) sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorázové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníka s týmito príjmami (zamestnanec) od platiteľa týchto príjmov (zamestnávateľ) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
    U zamestnávateľa to nie sú daňové výdavky, ktoré možno uplatniť v zmysle § 19 ods.2 písm. a) až c). Na základe toho by som výdavky na ubytovanie zamestnancov hradené zamestnávateľom dala v daňovom priznaní u zamestávateľa ako daňovo pripočítateľnú položku.
    Tiež som bola rovnakého názoru, ale dňový poradca! ! ! ma presvedčil o opaku. Vzhľadom na citovaný zákon vyššwie, ide o príjem zamestnanca a treba ho zdaniť v jeho mzde. Tým sa stáva sumou, ktorá bola použitá ako odmena za činnosť zamestnanca a teda o plnenie za jeho prácu a teda je to pre firmu daňový výdavok. Priznám sa, že sa mi to ťažko "rávilo" ale opakujem, presvedčil ma. Zákony majú svoju logiku, aj ked to niekefdy vyzerá opane
    Pomohol mi príklad.... ak by som tú istú sumu dala zamestnancovi do mzdy ako odmenu, bolo by to v poriadku, že? a pošuškala mu, že mu to dávam na nájomné... to by nevadilo, že? Ved zdanené peniažky si on už môže minúť na čo chce.
    tak čaute .... a dobré ráno.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    To, co pise LIDA, ma logiku, ale je otazne, ci to takto pochopia aj danovi kontrolori. Podla mna by bolo rozumnejsie (a pre danovych uradnikov stravitelnejsie), keby zamestnavatel zamestnancom pridal par korun na mzde a najom bytu a vsetky s tym spojene naklady by si zamestnanci platili sami. Aj z pohladu inych zamestnancov by to bolo asi spravodlivejsie, lebo tym, ktori maju vlastne byvanie a vsetky naklady si hradia sami,by sa to mohlo zdat ako zvyhodnovanie "cezpolnych".

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Lida
    Tiež som bola rovnakého názoru, ale dňový poradca! ! ! ma presvedčil o opaku. Vzhľadom na citovaný zákon vyššwie, ide o príjem zamestnanca a treba ho zdaniť v jeho mzde. Tým sa stáva sumou, ktorá bola použitá ako odmena za činnosť zamestnanca a teda o plnenie za jeho prácu a teda je to pre firmu daňový výdavok. Priznám sa, že sa mi to ťažko "rávilo" ale opakujem, presvedčil ma. Zákony majú svoju logiku, aj ked to niekefdy vyzerá opane
    Pomohol mi príklad.... ak by som tú istú sumu dala zamestnancovi do mzdy ako odmenu, bolo by to v poriadku, že? a pošuškala mu, že mu to dávam na nájomné... to by nevadilo, že? Ved zdanené peniažky si on už môže minúť na čo chce.
    tak čaute .... a dobré ráno.
    Takže tieto peniaze zdaním, a podliehajú aj odvodom zamestnanca a zamestnávateľa za zamestnanca?

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Už mi prišlo vyjadrenie z Poradcu, prikladám ho v prílohe. Teraz už naozaj neviem čo urobím. Musím si to nechať uležať v hlavičke makovičke.

    Diamant je offline (nepripojený) Diamant

    Adka Diamant
    Ok. Karin, viem, že to nie je najkorektnejšie, ale my sme mali takto ubytovaného zahraničného manažera a zmluvu sme mali na archív písomností. V Bratisleva nás to mesačne stálo 28.tisíc a nikto nič nepovedal.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Dá sa to riešiť aj tak, že to vezme na seba len firma a ubytovanie bude písané len na firmu. Bude to síce nedaňový náklad, ale pre zamestnanca, nakoľko nikde nebude figurovať, z toho nič nevyplýva - žiaden nepeňažný príjem.

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Jozef I
    Dá sa to riešiť aj tak, že to vezme na seba len firma a ubytovanie bude písané len na firmu. Bude to síce nedaňový náklad, ale pre zamestnanca, nakoľko nikde nebude figurovať, z toho nič nevyplýva - žiaden nepeňažný príjem.
    A to bez problémov pri kontrole prejde? Nepôjdu do toho hlbšie? Ale zase na druhej strane sa dá argumentovať, že tam prespávajú zahraniční obchodní partneri alebo niečo podobné..., ale keďže ide o nedaňový náklad, tak by ich asi nemalo zaujímať na čo ten byt prenajímajú alebo áno???

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Ja som teraz zistila, že si prenajímame 1 izbu v ubytovni pre vodičov, ktorí večer prídu zo služ. cesty a ráno idú na ďalšiu. Dokonca aj dph si uplatňujeme. Nie je to celý týždeň, len 2-3 x do týždňa. A vždy tam prespí niekto iný. Myslíte, že by takýto argument obstál aby to mohol byť daňový výdavok?

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    tonkat
    Ja som teraz zistila, že si prenajímame 1 izbu v ubytovni pre vodičov, ktorí večer prídu zo služ. cesty a ráno idú na ďalšiu. Dokonca aj dph si uplatňujeme. Nie je to celý týždeň, len 2-3 x do týždňa. A vždy tam prespí niekto iný. Myslíte, že by takýto argument obstál aby to mohol byť daňový výdavok?
    Ešte doplním, že je to v mieste sídla spoločnosti. Nevie niekto poradiť?

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Mne sa to celé okolo toho prenájmu bytu zdá zvláštne. Ak sa to chápe ako nepeňažné plnenie pre zamestnancov, z čoho oni musia platiť daň zo závislej činnosti, prečo to potom nie je daňový náklad pre firmu????

    Ludka M je offline (nepripojený) Ludka M

    som aká som ... Ludka M
    vcera mi danovy poradca povedal ze ak tam spia preukazatelne zamestnaci musia to mat ako nepenazny prijem- ak je to naklad na dosiahnutie a zabezpecenie prijmov potom to pojde do nakladov

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    Všetky náklady účtujeme do firmy/OZD/..a zamestnancovi refakturujeme.
    Aj DK to akceptovala.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    ALDA
    Všetky náklady účtujeme do firmy/OZD/..a zamestnancovi refakturujeme.
    Aj DK to akceptovala.
    Hela, prosím ťa, fakturujete im len ZD alebo celú sumu? My máme tieto bločky s DPH. A môžem im to vyfakturovať teraz v dec. za 5 mesiacov naraz? Ďakujem Ti.

    ALDA je offline (nepripojený) ALDA

    stará mama, matka, manželka ALDA
    tonkat
    Hela, prosím ťa, fakturujete im len ZD alebo celú sumu? My máme tieto bločky s DPH. A môžem im to vyfakturovať teraz v dec. za 5 mesiacov naraz? Ďakujem Ti.
    Nájomné bez dph a ostatné náklady s dph. Môžeš to fakturovať aj štvrťročne. My to fakturujem mesačne, ale elektr. a ostané keď príde vyúčtovacia faktúra.
    Aj v dec. môžeš za 5 mesiacov..ako sa rozhodnete..ale do zmluvy to uveď.

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Ludka M
    vcera mi danovy poradca povedal ze ak tam spia preukazatelne zamestnaci musia to mat ako nepenazny prijem- ak je to naklad na dosiahnutie a zabezpecenie prijmov potom to pojde do nakladov
    Takže je na mne aby som to pri kontrole obhájila. Asi sa obrátim ešte na daňové riaditeľstvo, aby som to mala čierne na bielom.

    Karina je offline (nepripojený) Karina

    Karina
    Už mi prišla odpoveď z daňového riaditeľstva a je totožná z odpoveďou z Poradcu. Teraz uvažujem ako sa vyhnúť zdaneniu daňou zo závislej činnosti a zároveň docieliť aby nájomné bolo daňovým nákladom? Čo keby zamestnanci mesačne platili napr. 500,- Sk za ubytovanie v tomto byte a budem sa ohrádzať tým, že je to pre firmu lacnejšie, ako keby bývali v hoteli???
    Karin, nemôžem tvrdiť,že viem 100% odpoveď, ale povedal by som,že ak ide o prenájom na základe nájomnej zmluvy, tak je v nej zahrnutá aj položka DPH ak je prenajímateľ platcom. Ak firma poskytuje byt, kt.je v je ZI, tak je povinná spísať nájomnú zmluvu, ktorej súčasťou musí byť aj položka DPH. Pozri si napr.bežnú leasingovú zmluvu, aj to je len prenájom :-) Martin

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.