Zavrieť

Porady

Trojstranný obchod - preprava

Spoločnosti AT, SK a CZ sa podieľajú na trojstrannom obchode. Každá spoločnosť je registrovaná pre DPH vo svojom členskom štáte. (AT prvý dodávateľ, SK prvý odberateľ, CZ druhý odberateľ). Všetky náležitosti (podľa §45) o trojstrannom obchode sú splnené. Tovar prepravuje špedičná spoločnosť. Až na jednu maličkosť.
SK spoločnosť vystavuje faktúru pre CZ spoločnosť, ktorej súčasťou sú i prepravné náklady (na faktúre je vyčíslený tovar + preprava - čiže preprava nie je súčasťou ceny, ale ako zvlášť položka na faktúre). Je táto skutočnosť prekážkou v trojstrannom obchode?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    betka - práve takýto názor som prezentoval i ja. Konzultoval som to s DU a odpoveď bola taká, ako píše martinez. Pravdupovediac...ak by sme postupovali presne podľa zákona, tak:
    d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,

    A táto podmienka je jednoznačne splnená. Tovar prepravila špedička a táto prepravnú službu faktúrovala prvému dodávateľovi. Problém by bol, ak by špedička faktúrovala prepravu priamo druhému odberateľovi.
    Podľa vyjadrenia DU následná prefakturácia prepravy medzi účastníkmi trojstranného obchodu nie je problém.
    Ibaže do súhrnného výkazu vstupuje potom iba cena tovaru. Preprava je podľa §16, takže tú treba vyčleniť.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    QUOTE=MADELEIN;1946041]Máme podobný problém. Poľská firma- dodávateľ, my 1.odberateľ, anglická firma 2. odberateľ. Tovar sa prepraví z Poľska priamo do Anglicka. Prepravu objednáme my(1.odberateľ) v špedičke na náš účet. Túto by sme chceli potom prefakturovať na samostatnej faktúre 2.odberateľovi. Je to trostranný obchod?[/QUOTE]

    § 45
    Oslobodenie od dane pri trojstrannom obchode

    (1) Trojstranným obchodom sa rozumie obchod, ak

    a) sa na obchode zúčastňujú tri osoby a predmetom obchodu je dodanie toho istého tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený priamo od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného členského štátu do iného členského štátu,
    b) osoby zúčastnené na obchode sú identifikované pre daň v troch rôznych členských štátoch,
    c) prvý odberateľ nie je identifikovaný pre daň v členskom štáte druhého odberateľa a voči prvému dodávateľovi a druhému odberateľovi použije rovnaké identifikačné číslo pre daň,
    d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,
    e) druhý odberateľ použije identifikačné číslo pre daň pridelené členským štátom, v ktorom sa odoslanie alebo preprava tovaru skončí, a
    f) druhý odberateľ je osobou povinnou platiť daň.

    Záver:
    Máme 2 zmluvné vzťahy:
    1. PL-SK
    2. SK-England

    Keďže je zmluvne dojednaná preprava v druhom zmluvnom vzťahu, nejde o 3T obchod, nakoľko to je na účet druhého odberateľa. VY ste povinný sa registrovať sa v PL.
    Ošetrite to tak, že dopravu uhradíte vy, a druhému odberateľovi vyfakturujete tovar vrátane prepravy.

    Nezamotajte sa.
    RastyM Zdravim Betka,

    neviem, ci je to tu este aktualne, kazdopadne za pokus mi to stoji. Precital som si niektore variacie, ale ako to vyzera, ziadna sa bohuzial mojej problematiky netyka:

    Mam Firmu v SR (neplatca DPH - ziadatel).
    - Nakupil som v LT ( moj dodavatel--- je platca DPH), vyuctoval mi na fakture aj DPH (zatial jasne).
    - Ja som to predal dalej zakaznikovi do SE (platca DPH).

    Otazka c.1)

    Potrebujem vystavit fakturu: (kedze som neplatca dph, vychadzam z toho, ze musim uz v dohodnutej sume, bohuzial mat zahrnutu DPH. Sadzba DPH na fakture ma byt slovenska, alebo krajiny, do ktorej to bolo predane, a teda v SE?),

    Otazka c. 2)
    Doprava bola objednana mojou SVK firmou, mnou aj zaplatena. Preprava bola uskutocnena priamo z LT do SE. Prepravu nefakturujem dalej zakaznikovi.

    Prepravca je z SE - je platca DPH.
    Je spravne, ze mi vyhotovil fakturu bez DPH?

    Ako to vidite vy?

    Dakujem pekne.

    rasto

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Posúvam

    mordechaj je offline (nepripojený) mordechaj

    mordechaj
    Čo sa týka prepravy, podmienkou pri trojstrannom obchode je to, že tovar musí byť prepravený prvým dodávateľom alebo prvým odberateľom resp. inou osobou na ich účet. V konečnom dôsledku prepravné náklady znáša druhý odberateľ ? Kto si objednal prepravu a v ktorom vzťahu reťazca (AT-SK alebo SK-CZ)?

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    mordechaj Pozri príspevok
    Čo sa týka prepravy, podmienkou pri trojstrannom obchode je to, že tovar musí byť prepravený prvým dodávateľom alebo prvým odberateľom resp. inou osobou na ich účet. V konečnom dôsledku prepravné náklady znáša druhý odberateľ ? Kto si objednal prepravu a v ktorom vzťahu reťazca (AT-SK alebo SK-CZ)?
    Prepravu si objednal prvý dodávateľ (AT).

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Martin Mocko Pozri príspevok
    Prepravu si objednal prvý dodávateľ (AT).
    Je teda zrejme, ze tovar odoslal, resp. prepravil prvy dodavatel. Takze sa podla mojho nazoru jedna o trojstranny obchod. Skutocnost, ze cena za prepravu nie je strcena do ceny tovaru, ale je fakturovana separatne, nezaklada na vyvratenie faktu, kto prepravu zabezpecil.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Nejedná sa o trojstranný obchod. Pretože preprava bola fakturovaná a teda bola na náklady druhého odberateľa. Ak by prvý odberateľ fa tovar vrátane prepravy (preprava by tam nefigurovala) potom ide o trojstranný obchod.
    Ak sa bude FA preprava, zjavne viditeľná na FA prvého odberateľa, už to nie je náklad na účet, dodavateľov, či už prvého, alebo druhého.

    Z tohto príkladu vyplýva, ak je to na účet druhého odberateľa, že by sa SK sa mala registrovať v AT, pretože od AT do SK je nepohyblivá dodávka. A AT by mal FA s AT DPH....

    Možno sú iné názory.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    MArtin, mala som vcelku podobný problém, len som nebola v najhoršom postavení, t.j. prvý odberatel, prvý dodavateľ.

    Bol by to problém, ak by cena tovaru bola 100, doprava 20, a FA by ste tovar za 120 (ide o par. 22 z o DPH, do ZD sa zahrňajú.... náklady na dopravu...= vedl. náklady súvisiace s obstaraním)
    Boli by ste 100% krytí a no problem, ale viem, že niekedy zmluvné podmienky sú zmluvné podmienky a nedá sa...

    Ešte tu je link:

    http://www.porada.sk/t117310-trojstr...rann%FD+obchod

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Betka, ten link som čítal už pre zadaním otázky. Problém je naozaj v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch. Raz sa dohodli na vyfakturovaní prepravy..ja (účtovník) s tým veľa nenarobím . Snažil som sa ich dotlačiť do fakturácie tovaru s dopravou (ako píšeš). To však nejde, resp. firma to tak nechce.

    Inak..keď si zoberiem ten § 45 a tie podmienky. To je poriadne proti ľudskému rozumu. Ak tovar prepraví špedička, vyfakturuje prvému dodávateľovi a potom si ju navzájom prefakturujú, ide o trojstranný obchod. Ak prepravu špedička vyfakturuju priamo druhému odberateľovi...nejde o trojstranný obchod a prvý odberateľ sa hneď môže registrovať. Jediný problém je v tom, že účtovník sa to dozvie až keď dostane doklady za spomínaný mesiac . A pritom princíp celého obchodu zostal zachovaný. Prepravu nakoniec zaplatí druhý odberateľ.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Vždy tvrdím, Martin, zákon o DPH je najťažší. Ten má toľko variabilít, och joj, a pracuje na slovíčkach ....

    Skúste si dať nejako potvrdiť od DU, ich tvrdenie, alebo dobre by bolo mať nejaký dopyt v ruke od drsr, hlavne pre krytie, lebo ste predsa ten prostreďák v obchode "trojstrannom", čo má najhoršie postavenie.

    Ale, ale niečo predsa.... možno , zabudla ja na niečo....

    45/1/d- tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet.
    FA za dopravu prišla prostredníkovi, a teraz ten prostredník ju objednal vo svojom mene, pre inú osobu, a táto prostredná osoba je osobou, kt. službu sama prijala a sama dodala. (9/4)
    Je to naozaj na jej účet.

    V tomto prípade by som sa oprela o 9/4

    MADELEIN je offline (nepripojený) MADELEIN

    MADELEIN
    Martin Mocko Pozri príspevok
    betka - práve takýto názor som prezentoval i ja. Konzultoval som to s DU a odpoveď bola taká, ako píše martinez. Pravdupovediac...ak by sme postupovali presne podľa zákona, tak:
    d) tovar odoslal alebo prepravil prvý dodávateľ alebo prvý odberateľ, alebo iná osoba na ich účet,

    A táto podmienka je jednoznačne splnená. Tovar prepravila špedička a táto prepravnú službu faktúrovala prvému dodávateľovi. Problém by bol, ak by špedička faktúrovala prepravu priamo druhému odberateľovi.
    Podľa vyjadrenia DU následná prefakturácia prepravy medzi účastníkmi trojstranného obchodu nie je problém.
    Ibaže do súhrnného výkazu vstupuje potom iba cena tovaru. Preprava je podľa §16, takže tú treba vyčleniť.
    Máme podobný problém. Poľská firma- dodávateľ, my 1.odberateľ, anglická firma 2. odberateľ. Tovar sa prepraví z Poľska priamo do Anglicka. Prepravu objednáme my(1.odberateľ) v špedičke na náš účet. Túto by sme chceli potom prefakturovať na samostatnej faktúre 2.odberateľovi. Je to trostranný obchod?

    MADELEIN je offline (nepripojený) MADELEIN

    MADELEIN
    Betka, srdečná vďaka za rýchlu radu, ešte by som poprosila ako máme riešiť DPH samozdanenie aj súhrnný výkaz. Ak by prepravu zabezpečil prvý dodávateľ, musíme sa tiež registrovať v PL? Tento obchod momentále riešime.

    adina88 je offline (nepripojený) adina88

    adina88
    Prosím Vás o radu - mám len málo skúseností s trojstranným obchodom a preto si neviem rady, či takéto nadobudnutie a dodanie tovaru môžem zaradiť ako trojstranný obchod? : 1 dodávateľ: Rumunsko IČ DPH RO - 1 odberateľ: Slovensko IČ DPH SK - 2. odberateľ: Rumunsko IČ DPH. Spĺňa to podmienky pre trojstranný obchod? Ak nie, prosím ako má postupovať 1.odberateľ zo Slovenska pri fakturovaní pre 2. odberateľa. Prepravu zabezpečuje 2.odberateľ od 1. dodávateľa na vlastné náklady. Ďakujem za pomoc.

    adina88 je offline (nepripojený) adina88

    adina88
    Prosím Vás ako postupovať pri fakturácii v takomto obchodnom vzťahu: Firma RO predá tovar firme SK, tovar zostáva v Rumunsku a následne firma SK predá tovar inej firme RO. Tento druhý odberateľ si prepravu zabezpečuje sám na vlastné náklady od 1.dodávateľa RO. Aké povinnosti má firma SK pri fakturácii predaja takéhoto tovaru, ktorý sa neprepraví na územie SR, ale zostáva celý čas v Rumunsku? Ďakujem za odpovede.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.