Zavrieť

Porady

môže zamestnávateľ odmietnuť vydať zváračský preukaz a preukaz na VZV?

Vie mi niekto prosím Vás poradiť či môže zamestnávateľ odmietnuť vydať zváračský preukaz a preukaz na VZV? keď som dal výpoveď ?
Ak na to nemá právo ako to riešiť??
Ďakujem
Fero
Naposledy upravil arizona : 09.09.10 at 20:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fufu2009 je offline (nepripojený) fufu2009

    fufu2009
    no ak sa na to pozriem z jednej strany tak ja som došiel do firmy s preukazom na VZV oni zaplatili len preškolenie a aj keď zváračský mi dali spraviť oni ja som ich o to neprosil!
    A mal som na mysli po právnej stránke či majú na to právo?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ak to bolo vydané na vaše meno tak je to vaše vlastníctvo .v tom prípade vám neoprávnene zadržiavajú vaše osobné veci,je to trestné.Ale v zmluvách a dohodách zo zamestnávateľom môže byť uvedené inak(ak nejaké zmluvy boli).Eventuálne môžu od vás žiadať finančnú náhradu za to čo invesstovali do vášho vzdelania,všetko záleží od toho ako ste boli dohodnutý.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    220870 Pozri príspevok
    Ak to bolo vydané na vaše meno tak je to vaše vlastníctvo .v tom prípade vám neoprávnene zadržiavajú vaše osobné veci,je to trestné.Ale v zmluvách a dohodách zo zamestnávateľom môže byť uvedené inak(ak nejaké zmluvy boli).Eventuálne môžu od vás žiadať finančnú náhradu za to čo invesstovali do vášho vzdelania,všetko záleží od toho ako ste boli dohodnutý.
    Ak so zamestnancom nebola uzatvorená písomná dohoda o zvyšovaní kvalifikácie v zmysle § 155 Zákonníka práce, zamestnávatel nemôže požadovať finančnú náhradu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Vidím, že tieto témy sa tu pravidelne objavujú. Podľa môjho názoru je jedno, kto financoval kurz či skúšky na preukaz, preukaz je na osobu a patrí tej osobe, na meno koho bol vydaný. Takže firma nemá právo zadržiavať preukaz, veď samotnej firme je nanič, preukaz je neprenosný.

    Predstavme si príklad, kedy do dopravného podniku príde nový zamestnanec, ktorý má VP na skupinu B. Oni ho potrebujú ako šoféra nákladného auta, tak mu zaplatia kurz - autoškolu na nákl. autá. Zamestnane urobí skúšky, jazdy a dostane nový VP s rozšírením o skupinu C.

    Ak dá výpoveď, môže firma povedať, aby vo firme nechal ten VP? Alebo budú chcieť, aby si skupinu C z VP vymazal?

    Zváračský preukaz ako aj preukaz na VZV je obdoba VP. Preukazuje sa ním spôsobilosť fyzyckej osoby na vykonávanie určitej činnosti - zvárania, vedenia nákl. auta, VZV a pod. Patrí osobe, ktorá je podľa neho na niečo oprávnená.

    Ak ide firme o to, že do zamestnanca investovala a nechce prísť o tieto náklady, tak musí vopred so zamestnancom dohodnúť nejaké podmienky na uzatvorenie zmluvy o zvyšovaní kvalifikácie, kde môže pri dodržaní podmienok o zvyšovaní kvalifikácie požadovať určitú náhradu pri nezotrvaní v PP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tibor, náklady na tie kurzy zväčša nedosahujú sumu v zmysle § 155 odst. 1, preto nie je možné vymáhať náhradu od zamestnanca a dohoda je neplatná

    § 155
    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 20 zamestnancov môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1 659, 70 eura. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.

    day je offline (nepripojený) day

    day
    my to riesime, kazda investicia, skolenie atd. je splatna do 24mesiacov a mesacne sa dlzna ciastka znizuje o 1/24, ked zamestnanec absolvuje skolenie za 2400E a po roku odide zaplati za skolenie 1200E

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    veronikasad Pozri príspevok
    Tibor, náklady na tie kurzy zväčša nedosahujú sumu v zmysle § 155 odst. 1, preto nie je možné vymáhať náhradu od zamestnanca a dohoda je neplatná

    § 155
    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 20 zamestnancov môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1 659, 70 eura. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.
    Veď preto som napísal, že "ak sú dodržané podmienky o zvyšovaní kvalifikácie" v zmysle ZP. Zametnávateľ nemôže zaviazať zamestnanca napr. na 2 roky, ak mu zaplatil školenie za 1000 EUR. Ani vtedy ho nemôže zaviazať, ak to školenie musí povinne absolvovať - napr. bude robiť v sklade s výbušnimani a zákon jedného dňa predpíše, že skladníci s výbušninami musia mať špeciálne školenie na maniupuláciu s výbušninami. Pre firmu je to povinnosť vyslať skladníkov na takéto školenie, a aj keby stálo 10.000 EUR, nemôže prikázať zamestnancovi, aby po jeho absolvovaní zotrval v prac. pomere. Ak to má byť dohoda, tak musí byť slobodná vôľa oboch strán. Zamestnanec musí mať možnosť neísť na školenie či zvyšovanie kvalifikácie, pokiaľ so zaviazaním sa zotrvať nesúhlasí.

    Teda firma nemôže zamestnancovi nakázať, že pôjdeš povinne na školenie a zostaneš v pracovnom pomere 5 rokov. A zamestnanec nesmie ani ceknúť...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Inými slovami: toto by boli neprimerané pracovné podmienky zo strany zamestnávateľa - nátlak na zamestnanca.

    fufu2009 je offline (nepripojený) fufu2009

    fufu2009
    buchač Pozri príspevok
    ...inak , toto mám najradšej ...
    Jedna otázka , tá prvá , len tak , aby s nepovedalo ...o ničom

    A až potom sa upresňujúce údaje objavia ...

    Kýcham taký robota , idem na OKD radší baňovať ...
    Áno, najjednoduchšie je kritizovať aj napriek tomu že nevidí do ďaľších súvislostí...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    fufu2009 Pozri príspevok
    Vie mi niekto prosím Vás poradiť či môže zamestnávateľ odmietnuť vydať zváračský preukaz a preukaz na VZV? keď som dal výpoveď ?
    Ak na to nemá právo ako to riešiť??
    Ďakujem
    Fero
    Len tak laicky sa opýtam ...

    Kto Ťa vyslal na kurz ?
    Kto ho platil ???

    Ak zamestnávateľ , tak smola ...buď sa dohodnete , alebo nie ...

    Ak nie , tak choď na patričné školiace stredisko a požiadaj o vydanie duplikátu ..

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    fufu2009 Pozri príspevok
    Vie mi niekto prosím Vás poradiť či môže zamestnávateľ odmietnuť vydať zváračský preukaz a preukaz na VZV? keď som dal výpoveď ?
    Ak na to nemá právo ako to riešiť??
    Ďakujem
    Fero
    fufu2009 Pozri príspevok
    no ak sa na to pozriem z jednej strany tak ja som došiel do firmy s preukazom na VZV oni zaplatili len preškolenie a aj keď zváračský mi dali spraviť oni ja som ich o to neprosil!
    A mal som na mysli po právnej stránke či majú na to právo?
    ...inak , toto mám najradšej ...
    Jedna otázka , tá prvá , len tak , aby s nepovedalo ...o ničom

    A až potom sa upresňujúce údaje objavia ...

    Kýcham taký robota , idem na OKD radší baňovať ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.