Zavrieť

Porady

Financny prispevok na stravu a lekarske potvrdenie - oslobodenie od dane

Prosim Vas, vie mi niekto vysvetlit ako spravne vyuzit nasledovne?

Oslobodenie od dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 5 ods. 7 ZDP

* finančný príspevok, ktorý môže zamestnávateľ poskytnúť na stravovanie podľa § 152 Zákonníka práce. Tento príspevok je oslobodený len vtedy, ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.


Ako to funguje v praxi?
Kedy je mozne pouzit toto znenie v zakone?

- na zaklade toho, ze zamestnanec prinesie od lekara potvrdenie, ze sa musi stravovat individualne, nakolko mu strava zabezpecovana cestou stravovacej jedalne nevyhovuje na zaklade jeho dietneho rezimu, sa vo vypocte miezd uplatni mzdova polozka: financny prispevok nezdaneny?

A je to v poriadku? Lebo ja som sa dvoch ludi pytala a bolo mi povedane, ze to tak nie je, len som nemala moznost sa ku tomu uz vratit a teraz neviem, ci je to tak alebo to tak neni...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    brunetka777 Pozri príspevok
    Prosim Vas, vie mi niekto vysvetlit ako spravne vyuzit nasledovne?

    Oslobodenie od dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 5 ods. 7 ZDP

    * finančný príspevok, ktorý môže zamestnávateľ poskytnúť na stravovanie podľa § 152 Zákonníka práce. Tento príspevok je oslobodený len vtedy, ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.


    Ako to funguje v praxi?
    Kedy je mozne pouzit toto znenie v zakone?

    - na zaklade toho, ze zamestnanec prinesie od lekara potvrdenie, ze sa musi stravovat individualne, nakolko mu strava zabezpecovana cestou stravovacej jedalne nevyhovuje na zaklade jeho dietneho rezimu, sa vo vypocte miezd uplatni mzdova polozka: financny prispevok nezdaneny?

    A je to v poriadku? Lebo ja som sa dvoch ludi pytala a bolo mi povedane, ze to tak nie je, len som nemala moznost sa ku tomu uz vratit a teraz neviem, ci je to tak alebo to tak neni...
    JE to tak a je to v poriadku.

    V zmysle ZP je zamestnávateľ povinný zabezpečiť stravu. Platí zásada, že príspevok na stravu nie je možné vyplatiť zamestnancovi v hotovosti, lebo by stratil svoju účelovosť (zamestnanec by peniaze použil aj na iné účely, než na stravovanie). Preto je možné splniť literu zákona poskytnutím teplého jedla či už vo vlastnej jedálni, prostredníctvom dodávateľa alebo vo forme gastrolístku.

    Existujú však aj výnimky ľudí, ktorým ani jeden z týchto spôsobov nevyhovuje (napr. majú špeciálne tráviace zdravotné problémy ako celiaktici) ktorí si musia stravu pripravovať úplne osobitne. Preto zákon umožňuje takúto úplne neštandardnú výnimku, aby takým ľuďom bolo možné dať príspevok v hotovosti, aby si mohli zabezpečiť stravu vo vlastnej réžii a zároveň aby na to prispieval zamestnávateľ.

    Keby im tú sumu zdaňovali, tak by boli v porovnaní s ostatnými zamestnancami v nevýhode, lebo ich príspevok by bol nižší o daň.

    Takže pre túto špeciálnu skupinu ľudí je výnimka zo zdaňovania príspevku na stravovanie v hotovosti - tento príspevok sa im nezdaňuje.

    Ale zase nech si zamestnanci nemyslia, že zamestnávateľ je povinný akýkoľvek zdravotný problém riešiť hotovostným príspevkom. Ak má niekto problémy s vetrami, tak tomu asi príspevok neschvália...

    brunetka777 je offline (nepripojený) brunetka777

    brunetka777
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A ešte drobný dotaz, potvrdenie od lekára, zakladám do karty zamestnanca, treba ho poslať ešte aj na nejaký úrad, napr na daňový úrad?... alebo len v prípade kontroly Daňového úradu, im ho preukazujem...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    brunetka777 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A ešte drobný dotaz, potvrdenie od lekára, zakladám do karty zamestnanca, treba ho poslať ešte aj na nejaký úrad, napr na daňový úrad?... alebo len v prípade kontroly Daňového úradu, im ho preukazujem...
    Založíš ho do karty zamestnanca, nikam ho neposielaš.

    brunetka777 je offline (nepripojený) brunetka777

    brunetka777
    Prosim vas pekne a viete mi niekto poradit, kedy pouzijem mzdovu polozku 1. "financny prispevok - zdaneny a kedy mzdovu polozku 2. "financny prispevok - nezdaneny" ? Aky je tam rozdiel?

    brunetka777 je offline (nepripojený) brunetka777

    brunetka777
    noo uz viem, som si zistila..trosku som bola z toho zmetena, ale uz je mi to jasne. vsetkym Vam dakujem za odpovede.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    brunetka777 Pozri príspevok
    Prosim vas pekne a viete mi niekto poradit, kedy pouzijem mzdovu polozku 1. "financny prispevok - zdaneny a kedy mzdovu polozku 2. "financny prispevok - nezdaneny" ? Aky je tam rozdiel?
    No rozdiel je tam ten, že "financny prispevok - zdaneny" je zdanený a "financny prispevok - nezdaneny" je nezdanený....

    Veď predsa ak dáš príspevok, ktorý som popisoval vyššie, tak ten je nezdanený. Ak by zamestnávateľ dával dobrovoľne nejaký príspevok, ktorý by bol nad rámec zákonnej povinnosti, tak ten by musel zdaniť a bol by to "financny prispevok - zdaneny".

    brunetka777 je offline (nepripojený) brunetka777

    brunetka777
    dakujem Vam za vsetky rady, takze teraz: do vyplaty za september mozem dat polozku "financny prispevok nezdaneny" vo vyske 39,60 € ( to jest - 1,98 € na deň x 20 prac.dni ) a ak mu chcem aj priplatit prispevok na stravu nad ramec povinnosti, tak mu mozem dat financny prispevok zdaneny a vyplateny zo socialneho fondu? ak ano, tak v akej max. vyske mu ho mozem dat? velmi pekne dakujem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    brunetka777 Pozri príspevok
    dakujem Vam za vsetky rady, takze teraz: do vyplaty za september mozem dat polozku "financny prispevok nezdaneny" vo vyske 39,60 € ( to jest - 1,98 € na deň x 20 prac.dni ) a ak mu chcem aj priplatit prispevok na stravu nad ramec povinnosti, tak mu mozem dat financny prispevok zdaneny a vyplateny zo socialneho fondu? ak ano, tak v akej max. vyske mu ho mozem dat? velmi pekne dakujem.
    Výška nie je limitovaná. V podstate - pokiaľ vám to soc. fond dovolí..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    brunetka777 Pozri príspevok
    dakujem Vam za vsetky rady, takze teraz: do vyplaty za september mozem dat polozku "financny prispevok nezdaneny" vo vyske 39,60 € ( to jest - 1,98 € na deň x 20 prac.dni ) a ak mu chcem aj priplatit prispevok na stravu nad ramec povinnosti, tak mu mozem dat financny prispevok zdaneny a vyplateny zo socialneho fondu? ak ano, tak v akej max. vyske mu ho mozem dat? velmi pekne dakujem.
    od akého lekára máš potvrdenie ?

    jenny5 je offline (nepripojený) jenny5

    jenny5
    Ja som tiež tento prípad a mám potvrdenie od alergológa.
    Zamestnávateľ mi teda zaplatí 55%, t.j. 1,98 € a viac nemusí?

    jenny5 je offline (nepripojený) jenny5

    jenny5
    Ešte ma napadá otázočka, v tomto prípade daná suma poskytnutá zamestnancovi vo výplate nevstupuje do základu pre výpočet odvodov?
    Vopred vďaka.

    brunetka777 je offline (nepripojený) brunetka777

    brunetka777
    Chobot: a ten fin. priespevok nad ramec povinneho, mozem davat zamestnancovi kazdy mesiac?

    Veronika: zamestnanec ma potvrdenie od obvodneho lekara.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    brunetka777 Pozri príspevok
    Chobot: a ten fin. priespevok nad ramec povinneho, mozem davat zamestnancovi kazdy mesiac?
    AK máte na to zdroje a riadne sa to zdaňuje, tak prečo nie? Nič nebráni firme nakladať so ziskom ako chce.

    jenny5 je offline (nepripojený) jenny5

    jenny5
    Brunetka777, podľa mňa potvrdenie od všeobecného lekára nestačí, zákon hovorí o špecializovanom lekárovi, tzn. mal by to byť alergológ, imunológ, gastroenterológ ...
    Nedávno som sa pýtala na jednej prednáške na toto ustanovenie zákona a bolo mi povedané, že z daňového hľadiska je to v poriadku, ale vraj inšpektoráty práce za vyplácanie peňazí vo výplate za stravu dávajú pokuty. Stretli ste sa s týmto názorom niekto?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.