Zavrieť

Porady

Zodpovednosť za škodu v praxi

Važení, potrebujem pomôcť.Po necelom mesiaci na pracovisku som spôsobil nedbalosťou škodu na zariadení. Ako sa dá vyhnúť plateniu za škodu? Uvediem ešte, že zaškolený som bol až 2 dni po sposobeni škody.Čiže školenie o bezpečnosti pri praci som absolvoval nie hned po nastupe do zamestnania, ale az cca po mesiaci.A dalej, musi sa spisat nejaka zapisnica o sposobeni skody a do akej lehoty od momentu sposobenia skody,aby pravne nezanikla. Popripade poradte nejake suviciace predpisy pojednavajuce o skodach - zbavenie sa zodpovednosti za skodu.

P.S: hmotnu zodpovednost a ani ziadne dodatky okolo pripadnej skode, som pri nastupe do zamestania nepodpisoval...

Mozem sa vyhnut plateniu za skodu, ak som nebol zaskoleny o bezpecnosti a ak skoda nebola sposobena umyselne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak emas dohodu o hmotnej zodpovednosti a škodu si sposobil ako nezaškolený a nepodpíšeš nič, čím by si prevzal tu zodpovednosť na seba, tak od teba nikto nič nemôže chcieť. Ak nepodpíšeš súhlas so zrážkami zo mzdy, tk ti nič nemôžu strhnut.
    Neoficiálne si to zam-tel može vynahradiť, že ti neprizná prémie. S tým nič nenarobíš.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Vzťah zamestnanca a zamestnávateľa by mal byť v zásade férový. Hľadal by som cestu kompromisu. Pravda - neviem aký je zamestnávateľ atď atď

    Nepodpísanie dohody o hmotnej zodpovednosti znamená, že nevznikla tzv. osobitná hmotná zodpovednosť (do plnej výšky škody). Možno pre osobitnú hm. zodp. ani nevznikli podmienky alebo dôvod. Zák. práce pozná aj zodpovednosť všeobecnú - do 3-násobku priemerného príjmu. Neviem o akú škodu ide, ale často škodu možno jednostranne preukázať. A vymôcť. Aj súdom a následne trebárs exekučne.
    Naposledy upravil STRELEC : 10.11.05 at 20:25

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Podla mojho nazoru kazdy by mal byt poisteny pre takyto pripad. Poistka stoji par sto korun rocne a poistovna neumyselne zavinenu skodu preplati. Mala som kolegu, ktoremu spadol pocitac v hodnote asi 50 tis. Sk na zem, zamestnavatel predpisal nahradu skody a poistovna preplatila 95 %.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    DaniJay, súhlasím s príspevkami, ktoré tu hovoria o férovej dohode a o kompromise.
    A hneď sa dať poistiť ako hovorí durisovad.

    DaniJay je offline (nepripojený) DaniJay

    DaniJay
    Subezne diskutujem aj na inom fore, tak zhrniem vsetky prispevky do jedneho...mozno budete vediet poradit konkretnejsie:

    "Ak mi do mesiaca neoznami vysku skody, tak potom je skoda nevymahatelna.A zrejme mi dokaze aj zavinenie skody....na mokrej podlahe som neubrzdil vozik a narazil do brany...Brana skrivena a poskodena...

    Ako sa z toho dostat? Mozem sa obhajovat, ze som nebol pouceny z bezpecnosti pri praci?"

    "To že je podlaha mokrá
    vizualne som videl, ale som si to v tej rychlosti neuvedomil, proste v tom pracovnom strese to cloveku niekedy vypina..."

    "
    mozem pouzit na obranu toto?: v ten vecer som uzil tabletku od bolesti hlavy...atd... vies asi naco mierim, vsak? Proste znizena schopnost vnimania...pozor, ziadne omamne a psychotropne latky..."


    "
    Je pre mna polahcujuca okolnost, ak som nepoznal charakter a jazdne vlastnosti vozika? To znamena, ze som nebol pouceny o tom, ze vozik ma male kolieska, ktore ktore maju ine brzdne vlastnosti ako normalne pneumatiky... a taktiez som nepoznal povahu takej mokrej podlahy, kedze predtym som vo firme jazdil len na suchej podlahe.Proste nevedel som ,ake spravanie moze mat vozik na mokrej podlahe...Sam som bol prekvapeny...A to som brzdil este asi o meter a pol skor ako na suchej podlahe...nestacilo...aquaplaning.."

    "
    quote:ako je mozne, ze som mal vykonavat pracu bez zaskolenia o bezpecnosti pri praci
    L.H. prave to je ta moznost, na ktorej si zakladam!!!!

    Lenze pravda je aj taka, ze mojou naplnou prace nie je nevyhnutne vozik a v ten den ma na nom ani nikto nenutil ist.Aj ked v o dva tyzdne skor este ked som nemal opravnenie na voziky mi veduci prikazal, aby som roznasal vozikom palety.Nemal som odvahu mu povedat, ze je to proti predpisom, ked nemam opravnenie."

    "
    Inak ja som pekne sprosty, lebo keby som bol v tom momente premyslal, tak som sa mohol hajit tym, ze v kritickom momente vozik nezabrzdil!
    Totiz tie voziky tam funguju ako chcu...napr. jeden vozik mi pocas jazdy z nicoho nic vypol a musel som ho znovu vypnut a zapnut. Skoda, som debil.Teraz uz je neskoro.Uz okoliti svedkovia poznaju tu pravu variantu, ze som nezabrzdil kvoli mokremu povrchu - teda som neprisposobil jazdu povahe vozovky(podlahe) Sakra, ale ako z toho vykluckovat????????!!!!!!!"


    Ak by ste nevedli najst suvislosti, tak cela diskusia je na http://title.post.sk/forum/showthrea...464#post707464




    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Nechaj to na šéfovi, čo navrhne a časť znášaj ty a časť on, čo ti v tom bráni?! Keď si bol nedbanlivý, tak buď aspoň chlap a buď férový.

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    A ešte niečo, však aj šéf by to mohol mať poistené, možnože má, tak mu tú škodu poisťovňa nahradí, nie?

    DaniJay je offline (nepripojený) DaniJay

    DaniJay
    Ale nehnevaj sa, ak nieco zanedba mzamestnavatel, tak to je dobre a nic sa nedeje, ale ak nieco zanedba zamestnanec, tak už je vo vsetkom vinny.Firma nas zaskolila az mesiac po nastupe do zamestnania.Vydrbava s nami s pracovnym casom.Robime denne dvanastky a isto nam eviduju len 8 hodin, vladne u nas mzdova diskriminacia.Za mzdovu diskriminaciu som uz kontaktoval narodny inspektorat prace a uvidim ako sa to vyriesi.Jedna sa o obchodny retazec.Preco by som mal byt zodpovedny za nedbanlivost, ked aj zamestnavatel bol nedbanlivy a nejako sa nemal k zaskoleniu.To je ako fajn, ze sme mohli robit mesiac bez BOZP, vsak?

    DaniJay je offline (nepripojený) DaniJay

    DaniJay
    Pyton, ano, zamestnavatel je sice poisteny a poistovna mu iste aj peniaze nahradi, lenze potom si poistovna zvykne vymahat peniaze od vinnika...Aspon to tak byva v praxi...

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Jáj, tak to si mal povedať hneď, tie odpovede by určite vyzerali ináč

    /príspevok 10/

    DaniJay je offline (nepripojený) DaniJay

    DaniJay
    Ved som pisal hned v prvom prispevku, o absencii skolenia BOZP.Len by som chcel vediet, ci mozem na tom staviat a je to relevantny argument...

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    ale nenapísal si, že sa jedná o takú a takú firmu :p , ja že je to maličká firmička...

    DaniJay je offline (nepripojený) DaniJay

    DaniJay
    Lenze ja to potrebujem vedieť na betón!!! Proste ak sa dam do sporu zo zamestnavatelom, tak chcem vystupovat s relevantnym argumentom a nie len nejakym dohadom.To by chcelo nazor ostrielaneho pracovnika BOZP.(Tymto nechcem znizovat vase znalosti s BOZP) Proste pojde do tuheho.

    Prepacte, nechcem konkretizovat o aky retazec sa jedna, mozno neskor, ak bude cela vec vyriesena.

    DaniJay je offline (nepripojený) DaniJay

    DaniJay
    Myslite, ze ak nepodpisem ziadny papier o nahrade skody a zamestnavatel ju bude odo mna vymahat, tak zavazi fakt, ze som absolvoval skolenie BOZP az cca mesiac po nastupe do prace a teda 2 dni po po sposobeni skody? Mozno sa bude firma hajit, ze sposobenie skody nema ziadnu spojitost s neabsolvovanim skolenia BOZP, takze nema na to vplyv...toho sa bojim.Samozrejme ze nie mojou vinou bolo skolenie BOZP az takto neskoro.Nebolo to zapricene ziadnou prekazkou v praci s mojej strany...

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Myslím, že na stránke sú aj BOZP - poraďáci, daj si hľadať a nájdeš ich "mimikry"

    Aglie je offline (nepripojený) Aglie

    Aglie
    popíš tu situáciu presnejšie - kto ti dal pokyn, aký vozík to bol, aké oprávnenie na jeho používanie treba atď. možna sa bude dať pomôcť - maximum čo ti hrozí je 3 - násobok mzdy

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    DaniJay
    Lenze ja to potrebujem vedieť na betón!!! Proste ak sa dam do sporu zo zamestnavatelom, tak chcem vystupovat s relevantnym argumentom a nie len nejakym dohadom.To by chcelo nazor ostrielaneho pracovnika BOZP.(Tymto nechcem znizovat vase znalosti s BOZP) Proste pojde do tuheho.

    Prepacte, nechcem konkretizovat o aky retazec sa jedna, mozno neskor, ak bude cela vec vyriesena.
    Napríklad odborník na BOZP je karol.za, keď bude prihlásený, môžeš mu poslať SS, aby si všimol tvoj problém.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.