Zavrieť

Porady

BSM- nárok na obchodný podiel. Poradíte mi ako mám zistiť či mám nárok na podiel?

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť ako mám zistiť nárok na obchodný podiel a ako postupovať.
Ex manžel založil firmu počas manželstva,s.r.o. Má svoj podiel 33%, lebo sú traja spoločníci. Po dvoch rokoch od založenia sme sa rozviedli. Mám nárok na nejakú čiastku,alebo nie? Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5

    [hore]BSM a obchodný podiel v s.r.o.


    Život nám prináša rôzne situácie, ktoré mnohokrát ani nemôžeme predpokladať. Radi by sme sa preto zamerali aj na oblasť spoločného majetku manželov a na riešenie jedného z častých problémov, a to keď sa jeden z manželov počas trvania manželstva stane spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným. Ako to ovplyvní rozsah bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM)?
    Polemiky o tom, či obchodný podiel patrí do BSM, čiastočne vyriešilo rozhodnutie Najvyššieho súdu publikované pod číslom 34/2007 ZSP. Naša najvyššia súdna inštancia jasne vyslovila, že pokiaľ jeden z manželov za trvania manželstva nadobudne podiel ako spoločník v s.r.o. z prostriedkov, ktoré patria do BSM (napr. spoločné peniaze), tak hodnota obchodného podielu sa pri vyporiadaní BSM započítava do hodnoty spoločného majetku, a preto druhému manželovi prislúcha nárok na vyplatenie zodpovedajúcej protihodnoty. Samozrejme, že toto rozhodnutie prinesie v praxi mnoho problémov, pretože vyslovilo síce novátorsky pohľad na charakter obchodného podielu, avšak nevyriešilo všetky z toho vyplývajúce otázky a dilemy (treba poznamenať, že to ani nebolo jeho cieľom). Stanovilo však jednoznačnú zásadu, na základe ktorej má druhý manžel právo požadovať v čase, kedy si manželia delia majetok (napr. v prípade rozvodu) výplatu za hodnotu obchodného podielu.


    Treba si uvedomiť, že táto zásada sa nedotkne práv manžela, ktorý je spoločníkom v s.r.o.. Ten naďalej (či už počas trvania manželstva alebo pri delení majetku) zostáva spoločníkom v s.r.o. a druhý manžel si nemôže uplatňovať žiadne z práv prislúchajúcich spoločníkovi a ani sa domáhať ich priznania, napr. účasť na valnom zhromaždení a uplatňovanie hlasovacích práv spoločníka. Tieto práva zostávajú zachované výlučne tomu manželovi, ktorý je spoločníkom v s.r.o.
    Právo druhého manžela (nespoločníka) spočíva v tom, že sa bude podieľať na hodnote obchodného podielu, ktorý je súčasťou BSM. Spôsoby zistenia tejto hodnoty budú zrejme predmetom dohody manželov, inak ich bude musieť stanoviť súd v rámci vyporiadania BSM.
    Jednou z otázok napríklad zostáva, čo sa stane, ak si manželia nevyporiadajú BSM ani do troch rokov odo dňa jeho zániku. Vtedy prichádza do úvahy zákonná domnienka (§ 149 ods.4 Občianskeho zákonníka), že podiely oboch manželov na spoločnom majetku sú rovnaké. Či sa bude tento princíp používať aj na vlastníctvo obchodných podielov, to vyrieši až prax, rovnako ako ostatné sprievodné problémy.
    Tento nový trend vnímame ako krok smerom k spravodlivejšiemu usporiadaniu majetkových vzťahov manželov. Pre tých, ktorí budú chcieť podnikať „na seba“ je vždy riešením dohoda o zúžení obsahu BSM tak, aby do neho obchodný podiel nepatril. Alebo môžu založiť s.r.o. či kúpiť obchodný podiel z vlastných prostriedkov.
    Mgr. Danica Kozáková
    Zdroj :
    http://www.sevis.sk/blog/bsm-a-obchodny-podiel-v-s-r-o/


    Nemám skúsenosť , zatiaľ prikladám len článok a možno sa niekto z povolaných prihlási s odpoveďou .

    majka074 je offline (nepripojený) majka074

    majka074
    Ďakujem za cennú informáciu. Zhruba rozumiem čo sa píše, ale potrebujem do dať do konkrétnej podoby. Čo sa ráta do obchodného podielu- je to vklad,navyšovanie vkladu, alebo aj majetok firmy,... Ako mám zistiť hodnotu. V podstate ma vôbec neinformoval o financiách, podával mi info skreslené. Ako to mám vyriešiť. Z akých údajov a zdrojov to mám zistiť?

    majka074 je offline (nepripojený) majka074

    majka074
    Nájde sa niekto na porade, kto mi presne vysvetlí čo je to obchodný podiel? Vopred ďakujem

    BSM- nárok na obchodný podiel. Poradíte mi ako mám zistiť či mám nárok na podiel?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.