Zavrieť

Porady

úprava sadzby dane (DPH)

Mám problem v zaúčtovaní ako aj spravne vystavit výkaz DPH:
Vystavili sme faktúru s DPH v mesiaci marec, ale v auguste sme zistili, že miesto dodania služby nie je predmetom dane v tuzemsku,(faktúra mala byť bez DPH) čiže sme vystavili v auguste dobropis na úpravu sadzby dane tak, že sme uviedli len mínusom polozku DPH. Mám problém v tom,aby mi r.04 vo výkaze DPH prislúchal k základu dane uvedeného v r.03, keďže som dobropisovala len sumu DPH. ( základ dane budem teraz účtovat cez účet napr.395????)
Dakujem za pomoc v mojom probléme.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    cloe Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru, treba v DDP zohľadniť mínusom okrem riadku 03 aj riadok 04, keďže toto plnenie tu vôbec nepatrilo.
    Dodanie služby s oslobodením od dane do sa daňového priznania neuvádza vôbec. Takže ani ten základ dane na riadok 03 nepatrí.
    Súhlasím s opravou ... nezahrnutím dodávky na riadky 03 a 04 (nie mínusom v záznamoch). Pomyselný matematický mínus pre účely správneho vyčíslenia súm v DP sa v záznamoch podľa § 70 ZDPH v tuzemských dodávkach neuvedie ani plusom, ani mínusom. Oproti riadnemu DP dôjde k zníženiu čiastok na riadku 03 a 04 z dôvodu nezahrnutia predmetného plnenia.

    No a nerozumiem úplne komentáru k oslobodeným službám. Tie samozrejme do DP patria na riadok 15, s osobitným rozpísaním intrakomunitárnych dodávok do EÚ na riadku 16 a osobitných oslobodení podľa § 46, 47 a 48.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podľa mňa to dbp. nerieši, lebo ste urobili chybu. Malo by sa podať dodatočné DP DPH za marec - je to bez pokuty.
    Ako to riešiť s riadkami - základ dane neúčtuješ, len tú DPH. Ako to program dosadí do výkazu - na to je potrebné poznať softvér a systém riešenia DPH.
    Vzhľadom na to, že aj tak má byť dodatočné, tak by som ho vypísala ručne.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Neviem, ale v takomto prípade neplatí že....?
    § 69
    Osoby povinné platiť daň správcovi dane

    (5) Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň. ?

    lebo..
    (§ 25
    Oprava základu dane
    (1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

    a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
    b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
    c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby. )

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    oni tú daň odviedli, takže všetko je dodržané.
    Tu však nejde o §25, lebo nastala chyba na strane dodávateľa. Svoju chybu má napraviť dodatočným DP - podľa mňa.

    viera004 je offline (nepripojený) viera004

    viera004
    ano, myslím si, že naozaj bude správne vystavit dodatočné DP DPH za mesiac marec.
    Dakujeeem!!!

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    viera004 Pozri príspevok
    Mám problem v zaúčtovaní ako aj spravne vystavit výkaz DPH:
    Vystavili sme faktúru s DPH v mesiaci marec, ale v auguste sme zistili, že miesto dodania služby nie je predmetom dane v tuzemsku,(faktúra mala byť bez DPH) čiže sme vystavili v auguste dobropis na úpravu sadzby dane tak, že sme uviedli len mínusom polozku DPH. Mám problém v tom,aby mi r.04 vo výkaze DPH prislúchal k základu dane uvedeného v r.03, keďže som dobropisovala len sumu DPH. ( základ dane budem teraz účtovat cez účet napr.395????)
    Dakujem za pomoc v mojom probléme.
    Podľa môjho názoru, treba v DDP zohľadniť mínusom okrem riadku 03 aj riadok 04, keďže toto plnenie tu vôbec nepatrilo.
    Dodanie služby s oslobodením od dane do sa daňového priznania neuvádza vôbec. Takže ani ten základ dane na riadok 03 nepatrí.

    viera004 je offline (nepripojený) viera004

    viera004
    Prosím o pomoc, kde zaúčtujem odkúpnu cenu pri riadnom ukončení leasingu , kedže nebola uvedena v leasingovom spl.kalendári. Jedná sa o sumu bez DPH 0,03 €. Mala by som teraz zvyšiť sumu v evidencii majetku a doodpisovať, alebo to zaúčtovať priamo na účet 541.
    Ďakujem.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    viera004 Pozri príspevok
    Prosím o pomoc, kde zaúčtujem odkúpnu cenu pri riadnom ukončení leasingu , kedže nebola uvedena v leasingovom spl.kalendári. Jedná sa o sumu bez DPH 0,03 €. Mala by som teraz zvyšiť sumu v evidencii majetku a doodpisovať, alebo to zaúčtovať priamo na účet 541.
    Ďakujem.
    ... z vlastnej skúsenosti viem, že predmetná čiastka často vyjde aj zo zaokrúhľovacích rozdielov. Neoperujte žiadnou 541 a podobne. Nie je dôvod vzhľadom k významnosti sumy. Úhradu zaúčtujte 474/221 a riešte zostatok na účte 474 s možnosťou drobných rozdielov zo zaokrúhlenia.

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Súhlasím s opravou ... nezahrnutím dodávky na riadky 03 a 04 (nie mínusom v záznamoch). Pomyselný matematický mínus pre účely správneho vyčíslenia súm v DP sa v záznamoch podľa § 70 ZDPH v tuzemských dodávkach neuvedie ani plusom, ani mínusom. Oproti riadnemu DP dôjde k zníženiu čiastok na riadku 03 a 04 z dôvodu nezahrnutia predmetného plnenia.

    No a nerozumiem úplne komentáru k oslobodeným službám. Tie samozrejme do DP patria na riadok 15, s osobitným rozpísaním intrakomunitárnych dodávok do EÚ na riadku 16 a osobitných oslobodení podľa § 46, 47 a 48.
    Opravila som svoj pôvodný príspevok.
    Áno, oslobodené služby patria na riadok 15.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.