Zavrieť

Porady

žiadosť o prídavok na dieťa a zamestnávateľ

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Zamestnancovi sa narodilo dieťa 11.8., priniesol mi žiadosť o prídavok na dieťa a o príspevok k prídavku na dieťa. Keďže sa s tým stretávam 1x /aj keď ostatní zam.majú deti/, prezrela som Dane a účtovníctvo 2/2004 a pochopila som z toho, že táto žiadosť by sa mala predložiť Úradu práce, soc.vecí a rodiny a nie mne ako zamestnávateľovi. Pochopila som to správne?

a čo sa týka daňového bonusu a zníženej sadzby na poistnom do SP, už za mesiac 8/04 si ich môže uplatniť, alebo až od nasledujúceho mesiaca tzn.sept.?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  vladan je offline (nepripojený) vladan

  žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
  ak prídavky na deti ako firma nevyplácate, tak mu pekne vráť tu jeho žiadosť a nech ide na Sociálnu poisťovnu.
  Bonus aj sadzbu môže uplatňovať už v 08-2004
  ja iba poopravim, posli ho na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny,Uplatnenie nároku

  Oprávnená osoba si môže uplatniť nárok na prídavok podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušného podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (§ 9 zákona).
  a na uplatnenie bonusu Ti musi podpisat,ze nepobera manzel/ka, este ma narok na znízenie sadzby poistného na starobne poistenie o 0,5% za dieta, na to podpisuje vyhlasenie

  jonnie je offline (nepripojený) jonnie

  začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac jonnie
  Zamestnanci v nasom state su este stale v tom, ze vsetko robi zamestnavatel za nich - i ked je to "ich pridavok". Treba im vysvetlit, ze vsetko toto robi iny urad a raz navzdy nech sa ludia naucia, ze patriarchalny system pominul, kazdy si vybavuje prakticky svoje veci. Niekedy sa sama cudujem, ako ludia nesleduju ani zakladne info v spravach, ked sa hovori o nejakych novinkach v zakonoch. Prosto, nie je to absolutne tvoja starost - je to JEHO pridavok, on je ziadatel. Akukolvek zmenu musi vzdy hlasit prislusnemu uradu, nie tebe. Ale ludi niekedy tazko prevychovat, ked xx rokov mzdarky robili povacsine vsetko za nich.

  Julo je offline (nepripojený) Julo

  Stále sa učiací účtovník popri zamestnaní. ...viac Julo
  Milá "jonnie" nechcem byť neslušný, ale tvoj príspevok ma utvrdil v tom, že ešte stále žijú ľudia medzi nami, ktorí neradi pomáhajú bez nároku na odplatu - BOHUŽIAĽ ! Myslím si, že pri takomto tvojom prístupe k danému zamestnancovi ani by si nemala byť na tejto stránke, lebo všetky odpovede sú vykonávané na základe nezištnej pomoci. Jedno viem, na tvoje prípadné otázky nebudem reagovať - existujú príručky, zborníky, výklady a pod. naštuduj si ich. Možno to tak bude pre teba príjemnejšie. Na koho sa má obrátiť zamestnanec ak nie na tých ľudí, ktorí sú zbehlejší a sledujú dianie v zákonoch, najmä ak to potrebujú pri výkone svojho povolania ?

  vladan je offline (nepripojený) vladan

  žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
  Julo, myslím si, že si celkom nepochopil, čo jonnie chcela svojím príspevkom povedať. Ak som to ja správne pochopila, len chcela povedať, že treba zamestnancom povedať, že niektoré veci sú už na ich hlave, čiže sami si musia vybaviť, požiadať atď. Ja nenadávam zamestnancovi, že čo tu robí s tým a tým dokladom, len mu poviem, kde s tým má ísť, na koho sa obrátiť. Jonnie presne vystihla "takých", ktorí sú leniví a dožadujú si vybavovania od mzdárky, resp. personálneho oddelenia.
  Ja sa s tým denno-denne stretávam a po toľkých rokoch už viem rozoznať, či to na mňa zamestnanec skúša, alebo fakt nie je informovaný, že kto má čo vybavovať.
  ... ja len toľko.
  Pekný deň

  Julo je offline (nepripojený) Julo

  Stále sa učiací účtovník popri zamestnaní. ...viac Julo
  vladan, plne s Tebou súhlasím. Možno som to nepochopil správne, ale mne sa ten tón nepáčil. Myslím si, že profesionalita spočíva aj v správnom poradení. Čiže nie vo vybavovaní za niekoho, ale zdôrazňujem - PORADENÍ. Mne však zrejme to akosi ušlo, ak ste viacerí to pochopili inak. Mea culpa.

  vladan je offline (nepripojený) vladan

  žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
  neva,
  Pekný deň

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.