Zavrieť

Porady

Kto vie či naozaj podnikám alebo nie?

Milí poraďáci,

kto mi skúsi pomôcť?
Sme štátna príspevková organizácia a od marca 2005 máme aj živnostenský list, ktorý však ležal niekde v šuplíku a "nikto" o ňom nevedel.
Formou zmlúv robíme aj činnosti uvedené v živnostenskom liste, ale nemáme osobitný účet na podnikanie, nemáme osobitné účtovníctvo a tvárime sa, že nepodnikáme.
Porušujeme niečo?
Hrozí nám nieco? Pokuty? Mali sme sa ešte niekde "prihlasovať" (registrovať)?

Alebo sa ešte chvíľu môžeme tváriť, že nepodnikáme, že zmluvy, ktoré vyzerajú ako zo živnostenského listu sú našou hlavnou činnosťou. A podnikať vlastne začneme až keď sa nám bude chcieť zriadiť osobitný účet a účtovníctvo?

Vyzerá to ako vtip?
Žiaľ nie, je to skutočnosť.
Skúste prosím niekto, komu to niečo hovorí.

Ďakujem Cora
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    astensova je offline (nepripojený) astensova

    astensova
    Naozaj to znie ako vtip. Je zaujímavé, že ak ste uzatvárali zmluvy tak nikomu nechýbalo DIČ. IČO ste mali pridelené zo živnostenského úradu ale DIČ Vám pridelí až Daňový úrad po zaregistrovaní. Pokuta Vám hrozí no momentálne neviem koľko to činí, ale nebude to malá položka. Podľa zákona sa subjiekt musí nahlásiť myslím do troch dní od obdržania živnosti. Môže Vám hroziť aj kontrola za mesiace, za ktoré ste neboli nahlásený na Daňovom úrade. Budú sa informovať ako išli a cez čo Vaše finančné toky / ak nejaké boli/. Pokiaľ nevediete účtovníctvo tak bude asi ťažko dokazovať, že ste nemali obraty.
    Držím Vám palce.

    Cora je offline (nepripojený) Cora

    Cora
    Zatiaľ ďakujem,

    asi som nebola dosť jasná.
    Príspevkové organizácie už majú od nového Zákona o DPH aj DIČ, DIČ DPH bez ohľadu na to či majú alebo nemajú podnikateľskú činnosť. Aj IČO máme staré ako príspevková organizácia. Tieto sa používajú na činnosti, ktoré organizácia nemá zo štátneho rozpočtu.
    Tie zmluvy, o ktorých bola reč vyššie, sú v účtovníctve organizácie ako celku, aj išli bankovými účtami organizácie, aj DPH z nich bola odvedená atď.
    Ale rozpočtové pravidlá prikazujú sam. účet a sam. účtovníctvo pre podnikateľskú činnosť a to nemáme.
    A ani neviem, či v hlavnej činnosti-nepodnikateľskej vedieme účtovníctvo pre príspevkové organizácie (to viem) a v podnikateľskej by sme mali viesť účtovníctvo pre podnikateľov?
    Máme aj činnosti, ktoré podliehajú režimu DPH a nemáme ich v živnostenskom liste.
    Neviem, že či to, že máme v rovnakom čase živnostenský list, a zmluvy takého druhu ako na živnostenskom liste, už stačí na to že podnikáme. Alebo sa ešte môžeme tváriť, že nepodnikáme, keď nie účet a osobitné účtovníctvo.

    No neviem, či som to viac domotala, alebo ešte niekto rozumie.
    Vopred ďakujem za čokoľvek

    dari1 je offline (nepripojený) dari1

    dari1
    Ak mate v činnosti prispevkovej organizacie (definované v štatúte, zriaďovacej listine a pod.) tie činnosti, ktore vykonavate "bez živnosti", napriek tomu, že na ne máte živnostenský list, by to malo byť v poriadku. Mnoho príspevkových organizácií vykonáva i inú činnosť, ktorá vyplýva z rôznych zákonov - napr. správa majetku štátu - prenájmy, a napriek tomu to nie je podnikateľská činnosť.
    Je to činnosť zdaňovaná daňou z príjmu (nad 300 tis.), môže podliehať DPH (nad 1,5 mil za 12 mesiacov), ale nemusí byť podnikateľská, je to tzv. vedľajšia činnosť (ktorá samozrejme nie je nikde zákonne definovaná, aspoň ja som to nenašla nikde).
    Pri podnikateľskej činnosti musí byť súhlas zriaďovateľa, zápis v živnostenskom, resp. obchodnom registri, osobitné účtovníctvo,.. a neviem čo ešte, lebo ani my nemáme podnikateľskú činnosť, ale iba "vedľajšiu činnosť".
    Neviem, či som to napísala zrozumiteľne.

    Cora je offline (nepripojený) Cora

    Cora
    áno, je to zrozumiteľné a ďakujem.
    Trošku to ešte rozviniem, o čo mi vlastne ide.
    Aj my máme hlavnú činnosť, ktorú financuje ministerstvo a rôzne granty, a to máme aj v zriaďovacej listine.
    A potom mame aj tzv. vedľajšiu činnosť, o ktorej, ako aj Vy píšete nikto nevie, čo je to, ako má naozaj fungovať, ale nie je to podnikateľská činnosť, a presne tam tak funguje DPH a daň z príjmov, ako ste aj Vy napísali. Okrem správy majetku štátu tám máme rôzne zmluvy ako služby, posudky pre "prax". Niečo z týchto činností "vedľajšej činnosti" je aj v zriaďovacej listine.
    A teraz k tomu "podnikaniu".
    Rozpočtové pravidlá hovoria, že príspevková organizácia môže vykonávať podnikateľskú činnosť nad rámec hlavnej činnosti, pre ktorú bola zriadená.
    To u nás vždy doteraz znamenalo, že podnikateľskú činnosť si môžeme zriadiť len na činnosti, ktoré nie sú uvedené v zriaďovacej listine.
    Teraz mi ide o tie činnosti, ktoré máme uvedené aj zriaďovačke aj živnostenskom liste, či sme ich boli povinní od vydania živnostenského listu "preháňať" cez podnikateľskú činnosť, alebo tieto činnosti (zmluvy) mohli ostať v tzv. "vedľajšej" činnosti" a živnostenský list je pre nás len "zdrap" papiera, ktorý nemá žiadnu "právnu" silu a môžeme si tváriť, že neexistuje (a len sme nemali kde minúť kolky)
    Vopred vďaka

    hron je offline (nepripojený) hron

    hron
    Cora
    áno, je to zrozumiteľné a ďakujem.
    Trošku to ešte rozviniem, o čo mi vlastne ide.

    Vopred vďaka
    A co ja viem :-)? Mne to skor smrdi tym, ze na to doplati hlavne ten, kto preplaca faktury. To akoby vyplacal rovno na ruku, lebo taketo faktury bez danovych identifikacnych cisel su len zdrapy papierov, ktore su danovo neuznateľnými vydavkami a tipujem, ze ak su to rozpoctove peniaze, tak ani rozpoctovo uznatelne, a to uz moze byt kriminal.
    Dalsia vec je, ze ak sa to stale berie ako "vydaj", tak ak to presiahne 100.000 Sk rocne, je povinnost udavania vyplacanie fyzickej osobe zivnolist nezivnolist, faktura, nefaktura. A to si potom uz do dna vypije aj ta strana druha.

    dari1 je offline (nepripojený) dari1

    dari1
    to hron:
    v príspevkových organizáciach, aj ked nevykonávajú podnikateľskú činnosť, platia zákony, najma o účtovníctve, ktorý určuje, čo má mať účt.doklad, naviac sme kontrolovaní nielen danovakmi, ale aj min.financii, najvyssim kontrolnym uradom, spravou financnej kontroly - nakolko nas teraz zahrnuli i do platiteľov dph, tak musime ovladat i zakon o dani z prijmov a o dph. Okrem toho mame štatnu pokladnicu, zakon o rozpoctovych pravidlach s rôznymi vynosmi a pod. Takze to vobec nemame jednoduchsie, ale je to komplikovanejšie ako u podnikateľov, lebo to samozrejme nie je zladene medzi jednotlivymi zakonmi a nemozeme sa dovolat usmerneni.

    dari1 je offline (nepripojený) dari1

    dari1
    Cora
    To u nás vždy doteraz znamenalo, že podnikateľskú činnosť si môžeme zriadiť len na činnosti, ktoré nie sú uvedené v zriaďovacej listine.
    Teraz mi ide o tie činnosti, ktoré máme uvedené aj zriaďovačke aj živnostenskom liste, či sme ich boli povinní od vydania živnostenského listu "preháňať" cez podnikateľskú činnosť, alebo tieto činnosti (zmluvy) mohli ostať v tzv. "vedľajšej" činnosti" a živnostenský list je pre nás len "zdrap" papiera, ktorý nemá žiadnu "právnu" silu a môžeme si tváriť, že neexistuje (a len sme nemali kde minúť kolky)
    Vopred vďaka
    Myslim, ze v pohode mate moznost vyberu - ci si to nechate v hlavnej cinnosti, nakolko to mate v zriadovacke, alebo to pojde cez podnikatelsku. Naozaj som k tomu nikde nenasla usmernenie, aj my mame tie iste cinnosti aj v zriadovacke, aj v zivn.liste, ale podnikatelsku nerobime. Beriem to tak, ze ked napr. mame vydavatelsku cinnost - vydavame nase publikacie o nas, tak je to v hlavnej cinnosti, keby sme vydavali knihy, publikacie niekoho ineho, muselo by to ist cez podnikatelsku - lebo by sme boli normalnym komercnym vydavatelom.
    Tak nejak to vidim.

    Ferko je offline (nepripojený) Ferko

    Ferko
    Súhlasím s Dari1. Aj my máme niektoré totožné činnosti aj v hlavnej činnosti, aj vo vedľajšej innosti a zároveň aj v podnikateľskej činnosti - robíme správu a údržbu ciest.
    Vysvetlím:
    1. vznikli sme za účelom správy a údržby regionálnych ciest (II. a III. triedy) - čiže toto je naša hlavná činnosť - bez DPH, financované z príspevku zriaďovateľa
    2. na základe zmlvy udržiavame cesty I. triedy pre štát a fakturujeme im to- samozrejme toto podlieha režimu DPH, napriek tomu, že fakturujeme bez zisku (máme to v zriaďovačke)
    3. robíme údržbu ciest pre obce na základe objednávok - podnikateľská činnosť - so ziskom a všetkým, čo treba

    Kto vie či naozaj podnikám alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.