Zavrieť

Porady

Výplatná páska

Ahojte,chcem sa opýtať: Existuje nejaký § k výplatným páskam,či je zamestnávateľ povinný ich odovzdať zamestnancom,alebo si zamestnanci môžu chodiť pre ne osobne?Vždy mi totiž niekoľko ľudí chýba.Ďakujem
Usporiadat
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

Keďže naša firma má 150 zamestnancov a ja posielam pásky aj poštou aj po ich nadriadených je možné vytvoriť internú smernicu, ktorá by slúžila pre prípad kontroly? Tým by bola účtovníčka chránená, že výplatné pásky odovzdala.
0 0
sojana sojana

sojana je offline (nepripojený) sojana

Má niekto vzor na vypracovanú internú smernicu, ktorou by bolo ošetrené odovzdávanie výplatných pások zamestnancom? Zamestnancov máme veľa, pásky idú poštou, alebo im ich odovzdajú ich nadriadení vedúci. Nič nie je podpísané. Mzdová účtovníčka chce mať o tom doklad. Je možné vypracovať internú smernicu a ako asi vyzerá takáto smernica? Pomôžte prosím. Ďakujem!
0 0
barborka7 barborka7

barborka7 je offline (nepripojený) barborka7

Chcela by som vedieť, či je potrebné vydávať výplatné pásky zametnancom cez podpis, alebo nie?
POukazujeme totižto zamestnancom mzdy na účet a ja im vydávam pásky, ale nie cez podpis. V zákonníku práce totiž nie je jasne stanovené, či pri vydaní pásky treba podpis zamestnanca, že pásku prevzal, je tam iba stanovené, že je povinný vydať.
A čo so zamestnancami, ktorí si po pásky nechodia, som povinná im ju nosiť za nimi, alebo je to na ňom, či si po ňu príde, alebo nie.
Ďakujem za odpovede.
0 0
poisonkatka poisonkatka

poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

u nas sa prevzatie vypl.pasok nepodpisuje..podpisuju sa iba vyplat.vrecuska pri vyplate v hotovosti
0 0
danuschka danuschka

danuschka je offline (nepripojený) danuschka

u nas sa vyplatne pasky podpisuju. odkedy sme mali kontrolu z IBP a nakazali nam to...
vsetko dokazovanie je na zamestnavatelovi, takze ak je povinny dat Z-covi pasku, musi dokazat, ze si tu povinnost splnil.
0 0
leníča leníča

leníča je offline (nepripojený) leníča

Ahoj, u nás dávam podpisovať výplatné pásky. Mám urobený zoznam zamestnancov, ktorý mi každý mesiac pri preberaní pások podpisujú. Takto mám istotu, že si zamestnanci preberú pásky a skontrolujú výplatu. Musíš si ich naučiť, aby si po pásky chodili. Ak máte veľa zamestnancov, môžu Ti pásky rozdať napr. majstri alebo niekto iný. Ak náhodou niekto už u Vás napr. nepracuje, ostane páska pri zozname ako neprevzatá.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

barborka7 Pozri príspevok
Chcela by som vedieť, či je potrebné vydávať výplatné pásky zametnancom cez podpis, alebo nie?
POukazujeme totižto zamestnancom mzdy na účet a ja im vydávam pásky, ale nie cez podpis. V zákonníku práce totiž nie je jasne stanovené, či pri vydaní pásky treba podpis zamestnanca, že pásku prevzal, je tam iba stanovené, že je povinný vydať.
A čo so zamestnancami, ktorí si po pásky nechodia, som povinná im ju nosiť za nimi, alebo je to na ňom, či si po ňu príde, alebo nie.
Ďakujem za odpovede.
Nakoľko tu už boli dve staršie témy ohľadne podpisovania prevzatia výplatných pások, tak som ich všetky, vrátane tvojej, zlúčil do jednej. veď tie odpovede by sa len opakovali. Prečítaj si celú tému.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

JankaO Pozri príspevok
Nie je inšpektor ako inšpektor, treba vychádzať zo zákona. Ani jeden nehovorí, že zamestnávateľ má povinnosť preukazovať odovzdanie výplatných pások zamestnancom. Ja to síce robím dlhé roky, bez ohľadu na nepovinnosť a už vôbec nie kvôli IBP. Pri kontrole ma inšpektori z IBP akurát za to len pochválili, že je to nadštandard.
§ 130 ods. 5 ZP hovorí o povinnosti zamestnávateľa vydať zamestnancovi písomný doklad atď., pýtam sa ako ináč chceš dokázať kontrole, že páska bola vydaná ak nie tým, že ti to zamestnanec písomne potvrdí. A ver, že kontrola z IP sa na toto zvlášť zameriava.
0 0
barborka7 barborka7

barborka7 je offline (nepripojený) barborka7

Potrebovala som sa uistiť, aká je zvyčajná prax, lebo u nás sa doteraz výplatné pásky vydávali bez podpisu, tak som pokračovala po mojej predchodkyni tak, že som pásky vydávala bez podpisu. Preto som sa nad tým nikdy nejako nezapodievala, či podpisovať prevzatie pások alebo nie, až mi nedávno niekto v rozhovore povedal, že oni podpisujú prevzatie pások, tak mi to začalo vŕtať v hlave a bola som zvedavá, či som jediná, kto nedáva podpisovať prevzatie pások.
Ďakujem za Vaše názory a asi im už od tohto mesiaca budem dávať pásky cez podpis, i keď to bude roboty naviac pre mňa, nakoľko si asi polovica zamestnancov po pásky pravidelne nechodí, ja ich tu skladujem aj pol roka, a budem musieť spätne vyťahovať doklady tých, ktorí si po pásky nechodia a dávať im to podpisovať.
Díky a pekný deň
0 0
jani73 jani73

jani73 je offline (nepripojený) jani73

Ja si výplatné pásky tlačím 2 x, 1 x ich rozdám zamestnancom a ten 2 x spolu so súpiskou zamestnancov, ktorá tu bola mimochodom priložená ( z Olympu) si nechávam podpísať zamestnancami. Zarazilo ma však, že na spoločnom súpise všetkých z-cov, sú rodné čísla, nie je to v rozpore zo zákonom??? Pokiaľ sa nachádzajú v jednej organizácii aj menovci, myslí že by tam mali byť len rok narodenia, príp, dátum a nie RČ. Aký je Váš názor?Podotýkam, že tlačivo je zo softu.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

jani73 Pozri príspevok
Ja si výplatné pásky tlačím 2 x, 1 x ich rozdám zamestnancom a ten 2 x spolu so súpiskou zamestnancov, ktorá tu bola mimochodom priložená ( z Olympu) si nechávam podpísať zamestnancami. Zarazilo ma však, že na spoločnom súpise všetkých z-cov, sú rodné čísla, nie je to v rozpore zo zákonom??? Pokiaľ sa nachádzajú v jednej organizácii aj menovci, myslí že by tam mali byť len rok narodenia, príp, dátum a nie RČ. Aký je Váš názor?Podotýkam, že tlačivo je zo softu.
Rodné čísla sa dajú vyhodiť, zostane len číslo OP.Máš "zafajknuté" Tlačiť všetky údaje.
0 0
jani73 jani73

jani73 je offline (nepripojený) jani73

Ďakujem za upozornenie
0 0
Ela222 Ela222

Ela222 je offline (nepripojený) Ela222

Mám ešte dotaz k tejto téme. Kedy tie pásky ľuďom dávate? Ja si prevzatie dávam podpisovať, ale zamestnanci frflú, že pásky dostávajú až keď sa peniaze skutočne poslali na účty a nie skôr. Niekde som čítala, že pásky sa dávajú zamestnancom, až keď peniaze dostanú na svoje účty. Ako to robíte vy?
0 0
luckapastvova luckapastvova

luckapastvova je offline (nepripojený) luckapastvova

Ahojte!
V časoch keď som pracovala ako mzdová účtovníčka, mala som vo firme prevažne výplaty vyplácané v hotovosti.
Každému zamestnancovi som dala podpísať výplatné vrecúško, v ktorom mal výplatnú pásku a peniažky + z OLYMPu som si tlačila (neviem už presný názov) "Doklad o prevzatí výplaty" a ten som dala podpísať každému zamestnancovi. Je pravda, že tam boli vypísaný všetci, ale predsa v pracovnej zmluve by malo byť zakomponované, že zamestnanec súhlasí so spracovávaním jeho osobných údajov, takže by nemal byť problém v tom, že aj iní vidia výšku jeho výplaty.
0 0
JanoL JanoL

JanoL je offline (nepripojený) JanoL

luckapastvova Pozri príspevok
Ahojte!
V časoch keď som pracovala ako mzdová účtovníčka, mala som vo firme prevažne výplaty vyplácané v hotovosti.
Každému zamestnancovi som dala podpísať výplatné vrecúško, v ktorom mal výplatnú pásku a peniažky + z OLYMPu som si tlačila (neviem už presný názov) "Doklad o prevzatí výplaty" a ten som dala podpísať každému zamestnancovi. Je pravda, že tam boli vypísaný všetci, ale predsa v pracovnej zmluve by malo byť zakomponované, že zamestnanec súhlasí so spracovávaním jeho osobných údajov, takže by nemal byť problém v tom, že aj iní vidia výšku jeho výplaty.
Súhlas so spracovaním nie je súhlas so zverejnením.

Jano
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte, viete mi poradiť, kde by som našla, ktoré údaje musí výplatná páska obsahovať? Musí byť uvedená celková cena práce pre zamestnávateľa? Musia byť uvedené aj % pri jednotlivých odvodchv za zamestnávateľa a za zamestnanca?
Aké sú povinné náležitosti výplatnej pásky?
Ďakujem za odpovede.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zltalienka Pozri príspevok
Ahojte, viete mi poradiť, kde by som našla, ktoré údaje musí výplatná páska obsahovať? Musí byť uvedená celková cena práce pre zamestnávateľa? Musia byť uvedené aj % pri jednotlivých odvodchv za zamestnávateľa a za zamestnanca?
Aké sú povinné náležitosti výplatnej pásky?
Ďakujem za odpovede.
§ 39 Zákon o dani z príjmov
(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný viesť pre zamestnancov mzdové listy s výnimkou uvedenou v odseku 4 a výplatné listiny vrátane ich rekapitulácie za každý kalendárny mesiac aj za celé zdaňovacie obdobie.

(2) Mzdový list musí na daňové účely obsahovať

a) meno a priezvisko zamestnanca, a to aj predchádzajúce,
b) rodné číslo zamestnanca,
c) adresu trvalého pobytu zamestnanca,
d) mená, priezviská a rodné čísla osôb, na ktoré zamestnanec uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane [§ 11 ods. 3] a daňový bonus,
e) výšku jednotlivých nezdaniteľných častí základu dane s uvedením dôvodu ich priznania,
f) za každý kalendárny mesiac

1. počet dní výkonu práce,
2. úhrn vyplatených zdaniteľných miezd bez ohľadu na to, či ide o peňažné plnenie alebo o nepeňažné plnenie,
3. sumy oslobodené od dane,
4. sumy poistného a príspevku, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
5. základ dane, nezdaniteľné časti základu dane, zdaniteľnú mzdu, preddavok na daň,
6. sumu daňového bonusu,
7. výška úhrad zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatených v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom.23d)

g) za zdaňovacie obdobie súčet jednotlivých údajov uvedených v písmene f).

(3) Údaje uvedené v odseku 2 písm. a) až d) sa neuvádzajú u osôb, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu.132)
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Tweety, ďakujem za odpoveď. Pre výplatnú listinu platia tie isté náležitosti ako pre mzdové listy?
Ale predpokladám, že pokiaľ sa v mzdovom liste nemusí uvádzať celková cena práce a ani % jednotlivých odvodov do SP a ZP, tak nemusia byť ani na výplatnej listinne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zltalienka Pozri príspevok
Tweety, ďakujem za odpoveď. Pre výplatnú listinu platia tie isté náležitosti ako pre mzdové listy?
Ale predpokladám, že pokiaľ sa v mzdovom liste nemusí uvádzať celková cena práce a ani % jednotlivých odvodov do SP a ZP, tak nemusia byť ani na výplatnej listinne.
Áno, % odvodov neuvádzaš, ale ich výšku áno, celkovú cenu práce tiež.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať