úryvok z predchádzajúceho linku:
V zmysle Občianskeho zákonníka je zastúpenie, t.j. oprávnenie konať za iného v jeho mene, možné buď priamo zo zákona, alebo na základe dohody o plnomocenstve. Dohoda o plnomocenstve musí spĺňať predpísané náležitosti, musí obsahovať presné identifikačné údaje splnomocnenca aj splnomocniteľa, dátum vystavenia plnej moci, na aký účel je plná moc vystavená, v akej právnej veci sa predmetné konanie vedie.
I napriek tomu, že funkcia kolízneho opatrovníka je neprenosná, keďže sa ustanovuje súdnym uznesením, súdna prax vo väčšine prípadov akceptuje zastúpenie kolízneho opatrovníka na základe plnomocenstva. Splnomocnenie sa vzťahuje len na konkrétne pojednávanie v danom konaní. V prípade ďalšieho pojednávania v tej istej veci, je potrebné plnú moc opätovne vystaviť.
Druhá situácia nastane, ak Okresný súd v Košiciach ustanoví za kolízneho opatrovníka orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Košiciach. V takomto prípade orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Košiciach dožiada orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Bratislave na vykonanie všetkých úkonov, ktoré je potrebné v záujme maloletého dieťaťa vykonať v súlade s uznesením súdu o ustanovení kolízneho opatrovníka. Orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Bratislave je povinný dožiadanie vybaviť v plnom rozsahu a v tomto smere spolupracovať s orgánom sociálnoprávnej ochrany detí v Košiciach. Orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Košiciach po získaní všetkých informácií v súvislosti s maloletým dieťaťom môže objektívne zastupovať maloleté dieťa v konaní a prezentovať jeho názory na pojednávaní.