Zavrieť

Porady

vyplata najomneho za dobu do zapisu v katastri

Po zosnulej mame som v roku 2003 zdedila ornu podu v najme polnohospodarskeho druzstva. Po skonceni dedicskeho konania (2004) som s osvedcenim o dedicstve zasla do druzstva (aby som sa stala prenajimatelkou sama). Tam vsak odo mna pozadovali list vlastnictva. Na prislusnom katastralnom urade mi ho vsak nevydali z dovodu, ze prebiehalo konanie o obnove evidencie pozemkov (ROEP). Tak som cakala kym mi ho poslu... asi po 5 rokoch som si na to spomenula (2009) a isla som na kat. urad znova, kde zistili, ze ani nemaju rozhodnutie o dedicstve zo sudu, preto nevykonali zaznam (sud im to zabudol poslat). Nasledne som na to upozornila sud, ktory zaslal prislusne rozhodnutie a katastralny urad mi zaciatkom tohoto roka (2010) poslal oznamenie, ze bol zaznam vykonany. Rovnako toto oznamenie obdrzalo aj druzstvo. Moje otazky zneju:

1. mam narok na vyplatu najomneho za obdobie, kedy pozemky este neboli v katastre zapisane na mna avsak mali byt? zaznam do katastra ma len deklaratorny charakter, teda pozemky boli moje uz rozhodnim sudu o dedicstve alebo nie?

2. ak ano, je toto pravo uz premlcane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Mama mala nájomnú zmluvu uazavretú a ty si do tohto nájomného vzťahu vstúpila bez ďalšieho, za tých istých podmienok a bez možnosti zmluvu vypovedať. Musia ti nájomné doplatiť.

    § 680 obč. zákonníka:

    (2) Ak dôjde k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ do právneho postavenia prenajímateľa a nájomca je oprávnený zbaviť sa svojich záväzkov voči prvšiemu vlastníkovi, len čo mu bola zmena oznámená alebo nadobúdateľom preukázaná.

    (3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Voci tretim stranam nastavaju ucinky prevodu vlastnictva nehnutelnosti dnom pravoplatnosti rohodnutia zapisu do katastra.
    Avsak zdedenim na teba presli aj vsetky prava suvisiace s narokom na vydanie bezdovodneho obohatenia ako aj z narokov vzplzvajucich z najomnej zmluvy, kde doslo k postupeniu zmluvnych prav a povinnosti z povodneho vlastnika na dedica.
    Tym ze druzstvo vyuzivalo nehnutelnost bez pravneho titulu, bezdovodne sa obohatilo. A teda mas pravo na to aby ti prislusne bezdovodne obohatenie vydali na podklade osvedcenia o dedicstve. Nakolko oni si boli vedomi toho ze uzivaju nehnutelnost bez pravneho titulu, tak premlcacia doba na narok je 10 rokov. Nehnutelnost bola vyuzivana bezpravneho titulu preto, lebo nemoznostou preukazat vlastnictvo nebola najomna zmluva plnena a ma sa za to ze pravny titul po stanovenu dobu neexistoval aj ked k ukonceniu najomnej zmluvy nedoslo.

    vyplata najomneho za dobu do zapisu v katastri

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.