Zavrieť

Porady

auto led žiarovky

Chcela by som si dat do auta namontovať LED žiarovky. Počula som však, že je potrebne túto zmenu uviesť v technickom preukaze. Je to pravda?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Na to, aby si vymenila klasické autožiarovky za LED, musí vozidlo spĺňať požiadavku, že tieto LED sú pre toto vozidlo schválené (resp. vozidlo má schválenie pre používanie aj LED žiaroviek).
    § 7, vyhláška č. 464/2009 Z.z.

    (2) Iné svetelné zariadenia, ako sú predpísané a povolené pre daný druh a kategóriu vozidla, v
    predpísanom počte a s predpísanou farbou vyžarovaného alebo odrážaného svetla, alebo ktoré sú povolené ďalej podľa odsekov 3 až 9, nesmú byť na vozidle umiestnené.
    Za svetelné zariadenia podľa tohto paragrafu sa nepovažujú zadná tabuľka s evidenčným číslom vyžarujúca svetlo pri zapnutom osvetlení vozidla) a systém osvetlenia vnútorného priestoru autobusov vozidiel kategórie M2 a M3 podľa osobitného predpisu alebo podľa predpisu EHK č. 107.
    T.z. pokiaľ takéto osvetlenie nebolo výrobcom vozidla pre daný typ schválené, tak ani o tom neuvažuj (viď prísl. pasáž vyhlášky). Akonáhle by si si chcela toto dať poznačiť v techničáku, nepovolia to. Ak by si si ich aj napriek tomu dala, tak pri prvej STK, alebo cestnej kontrole to zistia a prídeš o techničák.

    tomashme je offline (nepripojený) tomashme

    človek tomashme
    Ak myslíš LED diody, čiže denné osvetlenie vozidiel, tak sú aj také, ktoré sú schválené na používanie v premávke tzv. E. Okrem samotného osvetlenia by mali obsahovať aj certifikát o schválení, s ktorým by si si po namontovaní mohla dať zapísať do TP.

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    tomashme Pozri príspevok
    Ak myslíš LED diody, čiže denné osvetlenie vozidiel, tak sú aj také, ktoré sú schválené na používanie v premávke tzv. E. Okrem samotného osvetlenia by mali obsahovať aj certifikát o schválení, s ktorým by si si po namontovaní mohla dať zapísať do TP.
    A certifikácia je tiež potrebná aj na parkovačky, prípadne osvetlenie ŠPZ?
    Ide o to, že klasické žiarovky mi v aute vydržia max. 2-3 mesiace (hlavne osvetlenie ŠPZ).

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    doktor01 Pozri príspevok
    A certifikácia je tiež potrebná aj na parkovačky, prípadne osvetlenie ŠPZ?
    Ide o to, že klasické žiarovky mi v aute vydržia max. 2-3 mesiace (hlavne osvetlenie ŠPZ).
    k osvetleniu špz - skús kúpiť iné žiarovky ako čínske, resp. skontrolovať elektroinštaláciu. Nestalo sa mi ešte, že by sa mi vypálili žiarovky osvetlenia špz....(jazdím už nejaké to desaťročie)

    doktor01 je offline (nepripojený) doktor01

    doktor01
    ekopo Pozri príspevok
    k osvetleniu špz - skús kúpiť iné žiarovky ako čínske, resp. skontrolovať elektroinštaláciu. Nestalo sa mi ešte, že by sa mi vypálili žiarovky osvetlenia špz....(jazdím už nejaké to desaťročie)
    Žiarovky som používal osram. A to nie je žiadna lacná Čína. Elektroinštalácia bola skontrolovaná a nič. Odchádzali ďalej. Problémom údajné bolo, že otrasy pri zatváraní zadnej kapoty do značnej miery ovplyvňujú životnosť žiaroviek (vlákna). Už rok mám Led a v pohode. Pred nedávnom som ich dal aj na parkovačky . Je otázne, či je to košér, keď u tohto druhu svietidiel (osvetlenie ŠPZ a parkovačiek) takéto osvetlenie nemôže nikoho poškodzovať-osvetľovať.

    carboy je offline (nepripojený) carboy

    carboy
    Dosť krátko Vám teda vydria tie žiarovky na špz v aute 2-3mesiace. Ja som si už skôr vymenil interiérové žiarovky v aute a osvetlenie špz za led žiarovky a zatiaľ ani jedna nevyhorela. Možno ste len natrafili na nejaké lacnejšie náhrady.
    Naposledy upravil ivka70 : 21.04.16 at 19:01 Dôvod: odstranenie reklamy
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Možno im už svietia dosť dlho..... 5 rokov.... pozri si dátumy príspevkov.
    sosak Nevadí, ako reklama postačí.
    carboy na dátume si myslím vôbec nezáleží, hľadal som informácie ohľadom led žiaroviek a natrafil som aj na tento príspevok, tak som pridal svoj názor ohľadom led svetiel na špz, keďže ich už nejakú dobu používam a ak niekto aj dnes bude hľadať informácie, tak aspoň má aj novšiu odpoveď, aspoň sa nemusia zakladať nové a nové diskusie.
      zbaliť
    Mám prerobený celý vnutorný interier, prerabal som aj predok do ledkoveho, jazdím tak 2 roky a policajti mi zatial nič nepovedali
    Naposledy upravil ivka70 : 30.08.16 at 12:34 Dôvod: odstranenie reklamy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.