Zavrieť

Porady

ZP - české odvody

Možno je táto otázka predčasná, ale prijala som pracovníka ktorý v roku 2005pracoval v ČR, slovenský občan. Priniesol mi potvrdenie o príjme za obdobie 1-10/2005 s tým, že v čase 04-10/2005 bol práceneschopný. Moja otázka sa týka odvodov, vlastne preddavkov na zdravotné poistenie, ktoré je na potvrdení jednou sumou ako poistné odvody a ja sa pýtam ako urobím ročné zúčtovanie preddavkov na zdravotnú poisťovńu. Budú mať výšku zrazených preddavkov v poisťovni v mieste bydliska v SR za obdobie 01-03/2005, keďže v 04-10/2005 bol PNS? Na otázku či nežiadal rozpísať odvody mi povedal, že áno, ale bolo mu povedané, že na to nemajú SW a nebola tam ochota robiť to ručne, nakoľko zákon to neprikazuje aby to robili. Ako mu to ročne vysporiadam ak má o to požiada?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zamestnanec sa po skončení pracovného pomeru v ČR mal prihlásiť do ZP na Slovensku. Počas zamestnania v ČR mal byť poistený v ČR a na Slovensku nie (predpokladám, že nebol zároveň zamestnaný na Slovensku). Ročné zúčtovanie poistného (ZP) sa bude robiť iba za obdobie, kedy bol poistený na Slovensku. T.j. poistné zaplatené v Čechách sa do neho započitavať nebude.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ďakujem za vysvetlenie, predstavovala som si to ročné zúčtovanie preddavkov tak ako u dani z príjmu, že bude potrebné dokladať príjem za celý rok a preddavky vypočítať z ročného príjmu.
    Počas zamestnania v Čechách mal vybavený preukaz VŠZP modrej farby, t.j. pre EU. Poistený bol len v Čechách, teraz je mojim zamestnancom a ma opäť zelený preukaz VŠZP, t.j. ročné zúčtovanie bude robiť len za 11-12/2005? Veď vlastne v poisťovni majú jeho predchadzajúcu prac. zmluvu, tak asi to je OK.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pri ročnom zúčtovaní (RZ) poistného sa neprihliada na poistné zaplatené v Česku do českej ZP.

    RZ sa robí len na základe príjmu dosiahnutého na Slovensku a zaplatených preddavkov do slovenskej ZP.

    Pripomínam, že ak uvedený poistenec bude mať na Slovensku príjem len ako zamestnanec za mesiace november a december a to v oboch mesiacoch max. do 43095 Sk alebo naopak v oboch mesiacoch nad 43095 Sk, ročné zúčtovanie nie je povinný robiť vôbec.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.