Zavrieť

Porady

Ako kúpiť parcely registra "E" zmenit ich na "C" a potom na stavebny pozemok?

Jedna parcela registra "C", ktorú som chcel zakúpiť obsahuje 6 parciel vedených v registri "E" a tie samozrejme nevyporiadané, kde je milión vlstníkov, polovica je na druhom svete, niektoré pripadli SPF. Chcem sa opýtať, či je možné odkúpiť iba niektoré parcely registra "E" a vytvoriť jednu "C", aby som ju neskôr zmenil na stavebný pozemok a ako to môžem spraviť?
A ako odkúpiť parcely od SPF?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Ak sú zapísaní vlastníci na parcele KNE, tak parcela KNC nebola vytvorená geometrickým plánom a následne zapísaná na LV. To znamená, že parcely KNE treba brať jednotlivo a ak chceš vytvoriť parcelu KNC, daj vypracovať geom. plán. Podľa toho, akú parcelu KNC chceš vytvoriť geom. plánom, bude táto obsahovať parc. KNE. Myslím, že najskôr by si mal odkúpiť parcely vedené ako KNE, a potom dať vypracovať GP.
    Pozemok na stavebný zmeniť nemôžeš. Ak je to pozemok v extraviláne, tak si zisti, či je pozemok zahrnutý do územného plánu obce. Ak je lokalita určená na výstavbu rodinných domov, môžeš požiadať o stavebné povolenie. Ak nie je, požiadaj o vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Iba takú výmeru, na ktorej bude stáť dom. Teda už podľa plánu. Tu ti potom stavebný úrad povolí alebo nepovolí stavať. O tom, či ti stavať povolia sa treba informovať na príslušnom obecnom /mestskom/ úrade už pred tým, ako pozemok kúpiš.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    GP dajte robit az ked budete mat dedicstva a budete dohodnuty so vsetkymi vlastnikmi na predajnej cene. GP sa da relativne rychlo vyhotovit, preco zbytocne riskovat ci niekto od predaja neodskoci. GP sa vyhotovi a zaregistruje sa do katastra, to mozete aj vy aj ked tam nevlastnite nic. Kataster ho zapise do mapy az na zaklade vkladu, kde budu suhlasit vsetci vlastnici danych parciel.
    Problem s dodedenim, musite najst vsetkych dedicov rozlezenych po svete, v base, na neznamom mieste a vsetci musia suhlasit ze sa zucastnia dedicstva resp. aspon su ochotni sa ho zrieknut a poslat potvrdenie postou. Obehajte a zistite vsetkych dedicov, ci su znami, ci su ochotni, ci su zdravi, aky maju vek, ci sa doziju dodedenia, pocitajte s tym ze vsetko budete musiet vybavit a platit vy - vy to chcete tak platte. Zaplatit za spisanie navrhu na dodedenie, zaplatit kolky, atd. A nakoniec nemate istotu ci vam to predaju. Cim viac spoluvlastnikov, tym vacsie riziko ze jeden z nich obrazne povedane vybuchne.
    Cena, sa urci jednoducho, najvyssia ponukova cena v danej lokalite, vzdy sa najde jeden vydierac, zvycajne s najnizsim podielom, ktory bude chciet neprimerane vela, neda sa s nim pohnut, povie vam ze na kupca pocka aj 5 rokov, ... alebo este horsie niekto kto chce nech to ostate tak ako je a dedicstva sa odmietne nezucastnit. Cenu mozete zistit aj po znamostiach na katastri, pri predaji byva jedna zmluva ktoru podpisuju spoluvlastnici, ked zbadaju ze niekdo dostane 2 x viac ako oni, tak sa budu pred pravnikom hadat a je po zmluve.
    Zacnite vysporiadat mesie pozemky, mozete ich kludne zlucit neskor do vacsieho, alebo budete mat naprikllad 6 mensich parciel C. Skor vysporiadate samostatne po castiach ako v jednom kroku jednou velkou zmluvou vysporiadat niekolko E parciel do jednej C parcely. Ako prvou zacnite klucovou E parcelou, ktora ma pristupovu cestu. Ak chcete stavat, tak bez nej sa dalej nepohnete.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    jar88 Pozri príspevok
    Na základe čoho sa môže úrad rozhodnúť, či povolí, alebo nepovolí stavať ?
    Stavebný úrad, na pôde ktorá nie je v intraviláne alebo nie je v územným plánom určená na výstavbu rodinných domov, môže povoliť stavbu ak stavebník má dostupné IS, ak nie je v rozpore s územným plánom, ak tomu nebránia terénne alebo geologické podmienky.

    JUDr.Niko je offline (nepripojený) JUDr.Niko

    Právnik, ktorý sa zaoberá najmä konkurzami a reštrukturalizáciami a úpadkom subjektov všeobecne. Taktiež zabezpečujem celkový proces vymáhania pohľadávok vrátane mimosúdnej dohody a následne súdnou cestou. ...viac JUDr.Niko
    Parcela registra KNC ma vymeru 2070m2 a pozemok je v zastavanom uzemi obce, cize predpokladam, ze mi povolia stavat. Ja na zaciatok chcem odkupit iba 2 KNC o vymere cca.680m2, cize ak som to spravne pochopil je to mozne. Podam navrhy na prejednanie novoobjaveneho majetku po zosnulych, kupnymi zmluvami odkupim zvysok a dam si vypracovat GP?
    Viete mi poradit aj presnejsi postup na GP? prip.cenu?
    A co niektore pozemky ktore ma SPF?

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Parcela E moze mat vyrazne inu vymeru aka bude v novej parcele C. Je lepsie kupovat geom. planom vyclenenu parcelu C, kde uz kupujete skutocne m2.
    S geometrickym planom musia suhlasit vsetci spoluvlastnici parcely E.
    Pozemky kde je vlastnikom SPF moze byt statna poda, alebo moze mat zomrelych vlastnikov, najdete ich v pozemkovej knihe. Zomrely mozu byt aj vyse 100 rokov, bude to pracne dohladat vlastnikov, prededit a presvedcit vsetkych aby vam to za rozumnu cenu predali.
    Pozor na dodrzanie predkupneho prava, aby vas v buducnosti nenapadli.
    Dodatocne dedicstvo mozete pri nahanani urychlit na 4 mesiace, kupovat mozete este pred zapisanim dedicstva do katastra, dedicstvo prilozite ku kupnej zmluve. Istejsie je ale najprv zapisat dedicstvo do katastra, pretoze v dedicstve moze byt formalna chyba. Kataster ma na zapisanie dedicstva lehotu tusim 4 alebo 6 mesiacov, ale da sa to urychlit pri znamostiach aj na 1 tyzden.
    Pozor na vlastnikov, ktory nechcu prededit, nechcu predat, resp. chcu vyrazne nadsadenu cenu. Zablokuju vam cely pozemok a cela praca pride navnivoc.
    GP, zajdete za geodetom, date mu cisla E parciel a on vyhotovi GP, da na overenie na kataster a vam da niekolko overenych kopii, cena odhadom do 330 eur. GP mozete dat vyhotovit aj ked nie ste vlastnikom uvedenych E parciel.
    Ak toto vsetko stihnete do 1 roka, tak ste dobry.

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    sarasara Pozri príspevok
    Ak sú zapísaní vlastníci na parcele KNE, tak parcela KNC nebola vytvorená geometrickým plánom a následne zapísaná na LV. To znamená, že parcely KNE treba brať jednotlivo a ak chceš vytvoriť parcelu KNC, daj vypracovať geom. plán. Podľa toho, akú parcelu KNC chceš vytvoriť geom. plánom, bude táto obsahovať parc. KNE. Myslím, že najskôr by si mal odkúpiť parcely vedené ako KNE, a potom dať vypracovať GP.
    Pozemok na stavebný zmeniť nemôžeš. Ak je to pozemok v extraviláne, tak si zisti, či je pozemok zahrnutý do územného plánu obce. Ak je lokalita určená na výstavbu rodinných domov, môžeš požiadať o stavebné povolenie. Ak nie je, požiadaj o vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Iba takú výmeru, na ktorej bude stáť dom. Teda už podľa plánu. Tu ti potom stavebný úrad povolí alebo nepovolí stavať. O tom, či ti stavať povolia sa treba informovať na príslušnom obecnom /mestskom/ úrade už pred tým, ako pozemok kúpiš.
    Na základe čoho sa môže úrad rozhodnúť, či povolí, alebo nepovolí stavať ?

    JUDr.Niko je offline (nepripojený) JUDr.Niko

    Právnik, ktorý sa zaoberá najmä konkurzami a reštrukturalizáciami a úpadkom subjektov všeobecne. Taktiež zabezpečujem celkový proces vymáhania pohľadávok vrátane mimosúdnej dohody a následne súdnou cestou. ...viac JUDr.Niko
    Kazdym dnom som troska dalej, ale stale neviem, co prve spravit. Geodet povedal, ze prvy je GP, ale musia s tym vlastnici suhlasit (mrtvy uz asi nie Nie je mi jasny vysledok GP. Ak ma jedna parcela C 6 parceliek E a ja este neviem kolko kupim, lebo neviem, ci sa vysporiadaju, tak ake budu nove parcely C?
    Jednym "spoluvlastnikom"je aj moja prababka. Ak to chcem prededit, musim dat navrh na prejednanie novoobjaveneho dedicstva moja babka a ja mozem presvedcit vsetkych dedicov nech sa vzdaju dedicstva? A ak ano ako?
    A aku cenu mam ponuknut zijucim vlastnikom?nikde neviem najst podla coho sa urcuje cena takychto nevyporiadanych pozemkov.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    P.S. S ponukanou cenou opatrne, odhadnite pozemok a ponuknite min 2 x menej - treba vybavovat, je rozdrobeny, nevysporiadany, zarasteny, nenajdete kupcu, nevhodny tvar, maly, zavodneny, atd. na vyjednavanie o cene poslite otca na starej ukrajine, tvrdo zjednavajte hlavne nechodte na stretnutia na peknom aute ... stary ludia vedia odhadnut od koho mozu kolko cakat, ved mlady ten si este zarobi...mozno sa smejete, ale ja som takto nedavno kupil rozlahly pozemok za 1/6 trhovej ceny a vybavovania 1 rok, takze sa to da, ale niekedy to boli nervy, hlavne na konci ked som sa bal ze jeden ucastnik umrie.

    JUDr.Niko je offline (nepripojený) JUDr.Niko

    Právnik, ktorý sa zaoberá najmä konkurzami a reštrukturalizáciami a úpadkom subjektov všeobecne. Taktiež zabezpečujem celkový proces vymáhania pohľadávok vrátane mimosúdnej dohody a následne súdnou cestou. ...viac JUDr.Niko
    Tak toto mi odpísal SPF, keď som od nich chcel kúpit pozemky, ktoré pripadli im.
    S pozemkami známych vlastníkov s neznámym pobytom Slovenský pozemkový fond nakladá podľa zákona č. 180/1995 Z.z. v znení neskorších predpisov. Podľa § 19 ods. 3 zákona č. 180/1995 Z.z. v znení neskorších predpisov, môže fond previesť vlastníctvo k takýmto pozemkom len v prípadoch uvedených pod písm. a), b), c). To znamená, že prevod vlastníctva k E-KN parcele č. 193/1 a 194/1 k.ú. Strážske vo Vašom prípade nie je možný.

    čiže keď tú adresu už nikto nezistí, tak sa to už nikdy nevyporiada?
    Pri jedne vlastníčke je (NP USA) (SPF), a jeden je už určite po smrti. Ako mám zisťovať ich pobyt teraz hmm?

    jar88 je offline (nepripojený) jar88

    jar88
    sarasara Pozri príspevok
    Stavebný úrad, na pôde ktorá nie je v intraviláne alebo nie je v územným plánom určená na výstavbu rodinných domov, môže povoliť stavbu ak stavebník má dostupné IS, ak nie je v rozpore s územným plánom, ak tomu nebránia terénne alebo geologické podmienky.
    Dúfam, že si tým nechcela vyjadriť názor, že ak je v zákone spomenuté slovo "môže", že to súčasne znamená, že aj nemusí ak nechce.
    Že vlastne stavebný úrad môže rozhodnúť ako sa mu chce, lebo môže povoliť stavbu.
    Ja sa chcem opýtať, nevyznám sa veľmi v katastri
    prechádzam zo svojej nehnutelnosti cez spolocný dvor ktorý je v registri C a nieje nanho zalozeny LV cize nema vlastníka
    vraj že to prešlo z registra E
    register E som na vlastne oci nevidel, ako môžem tam naňho nahliadnuť ? iba na katastri alebo sa to da aj niejako cez internet cez katasterportal ?
    a vôbec ked je parcela v registri C, sú údaje v registri E potom dôležité ? alebo sa už neda z tym nič urobiť ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.