Zavrieť

Porady

Minimálna mzda od 1.1.2011

Čerpané z hnonline.sk



[hore]Minimálna mzda stúpne na 317 eur



Minimálna mzda by mala od nového roka stúpnuť o tri percentá, teda zo súčasných vyše 307 na 317 eur. Dohodli sa na tom včera koaliční partneri.
Takéto zvýšenie žiadali odbory, ktoré argumentujú aj nárastom životných nákladov pod vplyvom protikrízového balíčka. Tvrdia, že zvýšenie, ktoré presadzujú, je zákonnou povinnosťou štátu. "Zákon by mal byť naplnený a minimálna mzda by mala stúpnuť,“ povedal predseda OZ KOVO Emil Machyna.


Expert Mostu-Híd na ekonomiku Ivan Švejna by však najnižšie platy ponechal na súčasnej úrovni.
"Teraz, keď všetci škrtáme, by som určite minimálnu mzdu nezvyšoval. A ak, tak maximálne o infláciu,“ hovorí Švejna. V najbližších mesiacoch by okrem toho pripravil zásadnejšie zmeny , ktoré by umožnili firmám podliezť minimálnu mzdu vo vybraných sektoroch či regiónoch.



Proti zvýšeniu minimálnej mzdy sú zamestnávatelia. Tí žiadali ponechať ju na súčasnej úrovni.
Naposledy upravil Melnick : 12.10.10 at 06:57
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Ati Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás bude na stránke PORADA zverejnená tabuľka minimálnych mzdových nárokov platných od 1.1.2011 - hodinových aj mesačných pre jednotlivé stupne náročnosti ? Mám to už vypočítané, len nie som si istá zaokrúhľovaním. Ďakujem.
    Ak ti stačí moja, nech sa páči, predkladám.

    Najprv pozri list1(návod), potom list2(od 1.1.2009(€). List3 je platný do 31.12.2008(Sk).
    Vypracovala som výpočet pre
    - jednotlivé stupne náročnosti práce
    - mesačná minimálna mzda pri rôznom ustanovení týždenného prac. času
    - minimálny mzdový nárok pri rôznom ustanovení týždenného prac. času
    Naposledy upravil Marína : 16.11.10 at 11:28

    Hlasovalo 16 pouzivatelov

    Užitočné (16)
    ondrejvla, danielko, Monika C., adam, Dana1, Janurka, truch, Aňuška, nela07, Kvaka, Tamila, Melnick, saskia26, Andyke, cloe, Stefan2005
    16
    Iveta Matlovičová
    možno sa zíde - aj so vzorcami - do budúcna

    Hlasovalo 11 pouzivatelov

    Užitočné (11)
    michelle84, Melnick, Zdenka 0705, Aňuška, nela07, Monika Kováčová, Peterika, Kvaka, Stefan2005, Timka1, veronikasad
    11

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Melnick Pozri príspevok
    Určite bude .
    Ale predpokladám, že v Drakovi a tam je prístup spoplatnený. Nič Ti však nebráni Tvoju tabuľku zverejniť práve v tejto téme a spoločnými silami ju prípadne doladíme.
    Niečo som skúsila prepočítať, bez záruky, môžete dolaďovať.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Stefan2005, cloe, Andyke, saskia26, Melnick, Tamila, Anja111, Marína
    8

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Pozri si 408
    N A R I A D E N I E V L Á D Y
    Slovenskej republiky
    z 13. októbra 2010,
    ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy
    Vláda Slovenskej republiky podľa § 2 ods. 1 zákona
    č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde nariaďuje:
    § 1
    Suma minimálnej mzdy na rok 2011 sa ustanovuje
    na
    a) 317,00 eur za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného
    mesačnou mzdou,
    b) 1,822 eura za každú hodinu odpracovanú zamestnancom.
    § 2
    Zrušuje sa nariadenie vlády Slovenskej republiky
    č. 441/2009 Z. z., ktorým sa ustanovuje suma minimálnej
    mzdy.
    § 3
    Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. januára
    2011.
    Sorry, až teraz som si všimla, že ty pýtaš tabuľku minim. mzdových nárokov pre jednotlivé stupne náročnosti.
    Naposledy upravil Kvaka : 15.11.10 at 09:23 Dôvod: doplnenie

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    JankaO, nela07, uzivatel2, verkaz, Tamila, Peterika
    6

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    marcelaStanakova Pozri príspevok
    Dobré ráno, nechápem rozdiel v minimálnej mzde pre zamestnanca 317 EUR a pre SZČO 329,06 EUR

    SZČO nemá minimálnu mzdu, ale minimálny vymeriavací základ. Čo nie je totožné s MM.
    Min.vym.základ pre szčo je 44,2% z priemernej mzdy za rok 2009.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Zdenka 0705, MarcelkaT, Timka1, uzivatel2, ondrejvla, Melnick
    6

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Priemerná mesačná mzda v hospodárstve SR v roku 2009 = 744,5 €

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    uzivatel2, Anja111, Timka1, MarcelkaT, Zdenka 0705, Aňuška
    6

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Ati Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím Vás bude na stránke PORADA zverejnená tabuľka minimálnych mzdových nárokov platných od 1.1.2011 - hodinových aj mesačných pre jednotlivé stupne náročnosti ? Mám to už vypočítané, len nie som si istá zaokrúhľovaním. Ďakujem.
    Určite bude .
    Ale predpokladám, že v Drakovi a tam je prístup spoplatnený. Nič Ti však nebráni Tvoju tabuľku zverejniť práve v tejto téme a spoločnými silami ju prípadne doladíme.

    Ati je offline (nepripojený) Ati

    Ati
    Dobrý deň, prosím Vás bude na stránke PORADA zverejnená tabuľka minimálnych mzdových nárokov platných od 1.1.2011 - hodinových aj mesačných pre jednotlivé stupne náročnosti ? Mám to už vypočítané, len nie som si istá zaokrúhľovaním. Ďakujem.

    Ati je offline (nepripojený) Ati

    Ati
    Melnick Pozri príspevok
    Určite bude .
    Ale predpokladám, že v Drakovi a tam je prístup spoplatnený. Nič Ti však nebráni Tvoju tabuľku zverejniť práve v tejto téme a spoločnými silami ju prípadne doladíme.
    Ďakujem,
    "Draka" mám predplateného, počkám teda, kým bude tabuľka uverejnená tam. Prajem pekný deň všetkým.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ati Pozri príspevok
    Ďakujem,
    "Draka" mám predplateného, počkám teda, kým bude tabuľka uverejnená tam. Prajem pekný deň všetkým.
    v DRAK-ovi už tabulka je

    http://www.porada.sk/t151833-minimal...-1-2011-a.html
    Dobré ráno, nechápem rozdiel v minimálnej mzde pre zamestnanca 317 EUR a pre SZČO 329,06 EUR
    chcel by som sa len opýtať či v tých tabuľkách konkrétne minimálny mzdový nárok, mi to vide ako "čistá mzda" alebo "hrubá mzda" Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.