Zavrieť

Porady

odpor voči platobnému rozkazu

Prosím potrebujem poradiť,
prišiel mi platobný rozkaz na sumu 656,39Eur + 38,80 súdne poplatky. Bývala som vyše 2roky v prenajatom byte, kde mi majiteľ odmietol dať zmluvu, vraj sme ludia dohodneme sa a aby nemusel odvádzať dane z prenájmu. Nebol žiadny problem, až ked toho roku po vyučtovani vodného a stočneho nabehla suma 656,39, ohradila som sa že chcem vidieť doklady či boli zaplatené mesačné zálohy,(nemala som nikdy také vysoké nedoplatky) a prosila som majiteľa aby zistil, či sa nemohla niekde stať chyba. Majiteľ na mňa nakričal, že nemám právo vidieť žiadne doklady, že do toho ma nič! Majiteľ 31.5.2010 došiel odpisovať so svedkom stav vodomerov, spísaný už mal dokument, v ktorom som ku svojmu podpisu uviedla, že súhlasím so stavom vodomeru. osobne som videla a zapisovala tie číslice, boli správne odpísané. Dohodli sme sa, že ma bude informovať keď to prešetrí na OSBD. Nedostala som žiaden list, ani ma nijak telefonicky nekontaktoval, medzitým som sa z bytu na jeho pokyn odsťahovala. cca týždeň až dva, neviem presný dátum, po odsťahovaní som mu osobne s mojim priateľom bola zaniesť 500,00Eur v hotovosti a dohodli sme sa, že som mu ako rozdiel medzi nedoplatkom a sumou, ktorú som mu dala nechala v byte žalúzie a parapety. Peniaze som mu dala k rukám, na čo mám aj svedka môjho priateľa. On súhlasil, no nemám žiaden papier, pretože ten nechcel podpísať.
Celú vec som považovala za vybavenú, nakoľko celý náš nájomný vzťah fungoval len vo verbálnej dohode.
Včera mi na adresu firmy môjho známeho došiel list, adresovaný súdom pre firmu môjho známeho, aby mi ako svojmu zamestnancovi doručil zásielku s týmto platobným rozkazom, v ktorom požaduje odo mňa túto sumu za nedoplatok na vode. Píše tam, že mi posielal listy, ktoré som neprebrala, ktoré sa mu vrátili na jeho adresu, lenže mne nič neprišlo, žiadna pošta od neho!!! Ako tam píše tak sa vraj nemohol so mnou skontaktovať a preto musel celú vec riešiť cez súd. Ale on mal na mňa telefónny kontakt!!! bola som aj na polícii, podať trestne oznámenie, za pokus o podvod, kde mi pán policajt povedal, že to nieje trestný čin, keďže nemám papier o tom, že som mu dala peniaze. vravela som, že mám svedka. vraj to nestačí.
Celý súd prebehol bezo mňa, bez môjho vedomia a ja mám teraz vraj podať odpor proti platobnému rozkazu.
Som na invalidnom dôchodku, ale mám aj živnostenský list. S firmou mojho známeho, kde mi bol poslaný platobný rozkaz, máme uzavretú takú objednávku, že ak by ma náhodou niekedy potreboval tak si u mňa na rok dopredu objednal administratívne práce, kde odplata bude po dohode. On má firmu na okná a netuším ako mohol majiteľ bytu, podla mňa ma musel sledovať, dávať do kopy mňa a mojho známeho, kedže jeho firma moje služby ešte nevyužila.
Prosím ak môžte, poradte mi niekto ako z tejto situácie von. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ahoj
    podla mojho nazoru by si mala postupovat nasledovne:

    on je zalobca, takze musi preukazat viacero veci
    - predovsetkym existenciu najomneho vztahu
    - skutocnost ze za najom ste mali dohodnutu odplatu - najomne a v akej vyske
    - skutocnost ze ste mali dohodnute, ze budes platit zvlast "energie"
    Ak to nevie preukazat relevantnym sposobom, resp. nema na to riadne dokazy, tak mu sud pohladavku neprizna

    V tomto momente Ti v kazdom priade odporucam podat odpor,

    V odpore by som uviedla, ze spochybnujes existenciu uplatnenej pohladavky co do dovodu a vysky. Zaloby bdue musiet tieto skutocnosti preukazat a nema na to (aspon podla tvojho tvrdenia) ziadne dokazy. Taktiez by som zdoraznila, ze neexistencii dohody o najomnom nasvedcuje aj skutocnost, ze zalobca nic nenahlasil danovemu uradu.

    Zvazila by som na tvojom mieste aj pravneho zastupcu, kedze toto je pripad, kde nie su listinne dokazy a vela bude zavisiet od vypovedi svedkov

    Ak nepodas odpor, stane sa platobny rozkaz pravoplatnym bez ohladu na pravdu a skutocnost a on bude mat pravo tieto peniaze od teba vymahat aj formou exekucneho konania, a uz nikdy nebudes mat moznost toto spochybnit. Takze ten odpor je velmi dolezity
    Naposledy upravil dana9 : 14.10.10 at 10:30 Dôvod: preklepy a doplnenie

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nájomná zmluva nemusí byť uzatvorená písomne, iba výpoveď z nájmu sa musí dať písomne.
    Ale s oznámením súdu, že ju nechcel uzatvoriť písomne pre neplatenie daní, mu poriadne zakúriš aj ho potrestáš. Môžeš sa aj spýtať daňového úradu, koľko odvázal daní z nájmu, že máte súdny spor.

    A ešte aby si vedela, pojednávanie na vydanie platobného rozkazu sa nekoná, súd ho vždy vydáva na základe doložených dokladov. Pojednávanie súd vytýči až potom, keď je proti platbnému rozkazu podaný odpor.


    § 686 obč.z.
    (1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    adka7755 Pozri príspevok
    Dakujem velmi pekne, odpor podám, bola som sa dnes informovať, no musím vraj uhradiť 6% z dlžnej sumy. Bola som aj na daňovom úrade a podala som oficialne sťažnosť a žiadosť o prešetrenie, či pán majiteľ odvádzal dane z príjmu. Pani mi prisvedčila že je síce registrovaný, no daňové priznanie nepodal ani za rok 2008 ani za rok 2009. Co sa týka toho odporu, mám tam napísať aj, že peniaze som mu dala v hotovosti v prítomnosti svedka a na akých podmienkach sme sa dohodli?
    Keď vyhráš súd, dostaneš späť súdny poplatok aj iné trovy. Súdu povedz všetko tak, ako to bolo, navrhni aj svedkov. Myslím, že ich nebude ani treba vypočuť.

    adka7755 je offline (nepripojený) adka7755

    adka7755
    Dakujem velmi pekne, odpor podám, bola som sa dnes informovať, no musím vraj uhradiť 6% z dlžnej sumy. Bola som aj na daňovom úrade a podala som oficialne sťažnosť a žiadosť o prešetrenie, či pán majiteľ odvádzal dane z príjmu. Pani mi prisvedčila že je síce registrovaný, no daňové priznanie nepodal ani za rok 2008 ani za rok 2009. Co sa týka toho odporu, mám tam napísať aj, že peniaze som mu dala v hotovosti v prítomnosti svedka a na akých podmienkach sme sa dohodli?

    adka7755 je offline (nepripojený) adka7755

    adka7755
    Čo sa týka výpovede z nájmu, tak chcela som majiteľovi osobne dať kľúče od bytu, tak som mu telefonovala domov, kde mi to dvihla jeho matka, ktorá ma poslala kade ľahšie. preto som mu len vhodila kľúče do jeho schránky. no v tej žiadosti čo písal na súd tam majiteľ uviedol, že naschval som mu tie kľuče neodovzdala aby som sa s nim nemusela kontaktovať. A vraj som jeho matke vulgarne v telefone nadavala. Žiaden oficialny papier o ukončení nájmu z toho bytu sme nikdy neuzavreli.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Dolezite je z akeho pravneho titulu si uplatnuje svoj narok. Teoreticky mohol podat navrh na vydanie platobneho rozkazu vyplyvajuceho z naroku na vydanie bezdovodneho obohatenia. Tam by bol problem prave s tym ze neexistuje najomna zmluva a teda si tam byvala bez pravneho titulu.

    V kazdom pripade podaj odpor voci platobnemu rozkazu a na pojednavani sudu navrhni vypocut tvojho priatela k situacii.

    A hlavne podaj trestne oznamenie prepodozrenie zo skratenia dane a poistneho na toho vychytralca.. A uvidis ako rad este stiahne zalobu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Hádam by ju tam nenechal bývať dva roky bez právneho dôvodu!
    Okrem toho on nepýta od nej sumu za nájom, ale "s týmto platobným rozkazom, v ktorom požaduje odo mňa túto sumu za nedoplatok na vode."

    adka7755 je offline (nepripojený) adka7755

    adka7755
    Bola som na polícii, chcela som podať na neho trestné oznámenie, zobral peniaze v hotovosti a teraz ich pýta aj takouto formou. On velmi dobre vie, že žiaden papier na to nemám, len toho svedka.
    Policajt mi povedal, že to nieje na trestné oznámenie a slušne ma vypoklonkoval.
    Takže touto cestou som nemohla ísť.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    ahoj,

    je to myslene tak, ze on tym, ze tento prijem z najmu nenahlasil danovemu uradu, oklamal stat o dan z prijmu, a toto je povazovane za trestny cin
    na reci policajta nedbaj, poziadaj ho aby tvoje oznamenie dal do zapisnice a ked to neurobi, tak mu povedz ze to posles pisomne na prokuratru (ktore je jemu nadriadeny organ) a kde tiez uvedies ze on odmietol tvoje podanie prijat

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.