Zavrieť

Porady

Co mam robit ked vsetko speje k zahube...

Dobry vecer,
volam sa Samuel,mam 20 rokov,pracujem a strucne zhrniem moje problemy.
Zijem s mojou pracujucou mamkou a skolopovinnou 15r. sestrou v spolocnom dome s otcom.Je alkoholik,4krat neuspesne lieceny,nezamestnany 2 roky,bez najmensej zmeny a snahy k zlepseniu.Moja mamka dostala rakovinu,velmi zakernu.Uvedomil som si ze,pokial by neprezila,neviem co budem robit.otec nevie o svete,je psychicky mimo a neustale pod vplyvom,nevieme uz co s nim mame robit.Dom,v ktorom zijeme bol vymeneny za byt mojej mamy,iba ona ho vlastnila, a doplatok bol z otcoveho dedicstva.Ako mam postupovat aby si otec nemohol robit naroky na dom,popripade nas z neho nemohol vyhnat,pokial by uz moja mamka nezila?co musim robit ja ked chcem aby som bol zodpovedny za moju neplnoletu sestru?prosim velmi pekne a dakujem za kazdu Vasu radu.samuel
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Predpokadám, že dom ktorý spomínaš, bol nadobudnutý v BSM oboma rodičmi.
    Teda myslené tak, že na liste vlastníctva sú obaja vlastníkmi rovnakým dielom.
    Ty so svojou sestrou ste neopomenuteľnými dedičmi v prípade smrti rodičov, takže matkinu časť by ste rovnakým dielom s otcom dedili .
    Z toho vyplýva, že z domu Vás nemôže otec vyhnať, ani by ho v budúcnosti nemohol predať bez Vášho súhlasu.

    Aby nevyzerala moja odpoveď necitlivo...
    AK je stav Vašej mamičky veľmi vážny a zdravotný stav nezvratný, určite by ste mali s mamkou vážne rozobrať všetky jej aktíva a pasíva, aby nenastala pre Vás situácia, kde ostanete prekvapení.
    Predmetom dedičstva sú aj dlhy.

    Dosť veľký problém si Samuel predostrel, ale ak sa budeš pýtať na konkrétnejšie veci, určite dostaneš aj odpovede, ktorými sa budeš vedieť orientovať v ťažkej životnej situácii.

    Hlasovalo 16 pouzivatelov

    Užitočné (16)
    arizona, truch, zdenka131, 220870, Lianka, verkaz, Melnick, hanelie, dana9, mzdarka renca, lenkak, Marína, pepsikova, Eulalia, VieraPopluharova, Zvalik
    16

    Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

    Eulalia
    Trochu to rozdelím:
    Dom - aj keď bol vymenený za mamin byt, bol už nadobudnutý počas manželstva, teda by mal spadať do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ale pri dedičskom konaní, kde sa bude v prvom rade určovať čo z BSM patrí do dedičstva po matke, sa nemusí BSM rozdeliť na polovicu, môže sa zohľadniť, čo do domu investovala matka a čo otec zo svojho dedičstva. Treba notára na túto skutočnosť upozorniť.

    Sestra - po prípadnej smrti matky môžeš podať návrh na súd, aby Ti zverili sestru do opatrovania a aby súd zaviazal otca na platenie výživného. Si plnoletý, môžeš sa stať jej zákonným zástupcom. Tu by Ti najlepšie pomohol odbor sociálnych vecí, do ktorého pôsobnosti spadá starostlivosť o maloletých a mladistvých. Doporučia Ti ako napísať návrh na súd a čo všetko budeš k tomu potrebovať. Vždy, keď sa na súde rozhoduje o maloletých a mladistvých majú svojho "opatrovníka", ktorým býva najčastejšie práve niekto z odboru soc. vecí.

    Otec - ak zostane s Vami bývať aj po maminej prípadnej smrti, musí prispievať výživným na dcéru a musí prispievať aj na chod domácnosti. To sú všetko dlhodobé súdne ťahanice a väčšina žien to vzdáva, pretože nemajú silu sa s takýmito "tiežotcami" naťahovať. Ty si mladý, možno by si na to mal viac síl.

    Predovšetkým Ti Samko držím palce, aby úvahy "čo by, keby" boli bezpredmetné a aby mamina bola s Vami čo najdlhšie.

    Hlasovalo 16 pouzivatelov

    Užitočné (16)
    Melnick, verkaz, Martasch, 220870, zdenka131, lorelei, truch, hanelie, dana9, Zvalik, tetrisss, mzdarka renca, Zuziana, danushka, Mária27, sarasara
    16

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Ja ako matka by som určite chcela zabezpečiť deti po mojej smrti.Treba si s mamou sadnuť a aj ked ste určite bez penazí,investovať do právnika,aby mama prepísala majetok na Vás za života.Po jej prípadnej smrti by majetok dedil aj otec,keby majetok za života prepísala na deti,dalo by sa tomuto vyhnuť.Pokiaľ sa otec nie je schopný postarť o 15 ročnú dcéru,tiež to treba deklarovať teraz.Zrejme ju do starostlivosti budeš brať ty a otec bude povinný Ti na nu platiť.Ale právnik,právnik,právnik....

    Hlasovalo 11 pouzivatelov

    Užitočné (11)
    Anik, truch, 220870, verkaz, Melnick, ondrejvla, danushka, mzdarka renca, Zvalik, VieraPopluharova, pepsikova
    11

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Eulalia Pozri príspevok
    Trochu to rozdelím:
    Dom - aj keď bol vymenený za mamin byt, bol už nadobudnutý počas manželstva, teda by mal spadať do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ale pri dedičskom konaní, kde sa bude v prvom rade určovať čo z BSM patrí do dedičstva po matke, sa nemusí BSM rozdeliť na polovicu, môže sa zohľadniť, čo do domu investovala matka a čo otec zo svojho dedičstva. Treba notára na túto skutočnosť upozorniť.
    .
    Správna pripomienka, aj keď je dom v BSM, boli do neho vložené výlučné majetky manželky a manžela (nebol kúpený za peniaze nadobudnuté spoločne). Podľa § 175l občianskeho súdneho poriadku sa BSM v dedičskom konaní najskôr vyporiada podľa zásad v § 150 občianskeho zákonníka. To znamená, že po mame by sa nedelila medzi dedičov polovica domu, ale napr. 90 % (koľko tam vložila svojich peňazí).

    Mama by mala už teraz zabezpečiť, aby ste všetok jej majetok skôr či neskôr zdedili vy deti - tak jej výlučný majetok vložený do BSM (vyčísliť to v percentách), ako aj polovicu spoločného majetku. Už aj preto, aby otec nemal v dome väčšinu a nemohol rozhodovať. Pre každý prípad. Jemu by zostala v majetku časť domu a možno by dostal aj vdovecký dôchodok.
    Dá sa urobiť aj s otcom dohoda, možno bude súhlasiť (aj keď nebude vedieť s čím).

    Držím palce, ty sa drž tiež!

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    truch, zdenka131, 220870, verkaz, Melnick, Eulalia, JarkaL, danushka, mzdarka renca, Anik
    10

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    V najhoršom niekoľkokrát liečený alkoholik môže byť vyhlásený za nesvojprávneho .(nevieme v akom stave je).Ak je furt v liehu tak nad takýmito ľuďmi sa pomerne ľahko vyhrávajú súdne spory.Nedajsa a nedovoľ aby všetko prechlastal.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Ešte pripomínam, že aj Úrad práce a SV by mohol pomôcť a napr. sirotské vyplácať k tvojim rukám a nie do rúk otca, keďže je alkoholik. Naozaj najlepšie by bolo dať ho vyhlásiť už teraz za nesvojprávneho ešte kým žije matka, lepšie sa ti bude vybavovať. Len neviem či ho tým nenazúriš ak by sa to dozvedel, aby ste nemali doma peklo, keď mama potrebuje pokoj a pohodu.

    stefaneli1 je offline (nepripojený) stefaneli1

    stefaneli1
    dohodni sa s otcom aby vas vyplatil a za peniaze co momentalne patria tvojej mame zacnite novy zivot ak vas nechce vyplatit nech mama poziada o rozvod tak ma narok na svoju ciastku.proste musite prist k peniazom za akukolvek cenu a zacat novy zivot inac sa zblaznite a bola by vas skoda ved ste mlady ludia a mate zivot pred sebou.bude to tazke ale viem o com pisem vela stastia
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad odpovedáš na príspevok takmer 6 rokov starý.
    stefaneli1 lepsie neskor ako nikdy mozno este problem nie je vyrieseny. ale nie sekol som sa na datume. asi som nikomu neublizil
    Chobot Nechápem, ako ľudia prídu k takýmto starým témam. To musia úmyselne niečo vyhľadávať a potom si nevšimnú dátum zadania?
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    stefaneli1 oživila starú témy.
    Privítal by som príspevok samuela smutneho, ako sa veci za tých uplynulých vyše 5 rokov vyvinuli a či sa veci pohli k lepšiemu...

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    otec má jednak vyživovaciu povinnosť (teda zabezpečiť vám ubytovanie ak sa o seba nemôžete postarať) a uvažoval by som nad tým zbavením svojprávnosti (spôsobilosti na právne úkony)
    kopretinka pozri si dátum........

    Co mam robit ked vsetko speje k zahube...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.