Zavrieť

Porady

Začatie exekúcie - ústna dohoda o vrátení dlhu

Dobry den vsetkym, chcel by som poziadat o radu co sa tyka exekucneho konania.

Najprv by som vysvetlil situaciu: cca pred 3 rokmi som sa nechal zatiahnut do otazne legalnej cinnosti tykajucej sa internetoveho stavkovania (hlupak, ja viem). Pointa toho biznisu bola v tom ze jeho "vynalezcovia" tocili velke (a pozicane) peniaze cez rozne internetove stavkove kancelarie a roznymi trikmi z nich tahali prachy. A na tuto svoju cinnost potrebovali osobne udaje (obcianka, pas, bankove konto atd.) mnohych ludi - cim viac tym lepsie. V situacii v akej som bol som sa rozhodol ze za almuznu im tiez dam svoje udaje - oskenovanu obcianku a neskor aj vodicak. Na tej obcianke som ale zmenil jej cislo v obrazku, avsak zabudol som ho zmenit aj na druhej strane (blbec, nedal som pozor). Vsetko viac-menej klapalo, az zrazu prislo oznamenie ze ucet v internetovej penazenke Moneybookers, otvoreny na moje meno, bol zablokovany. A na tento ucet je naviazany stavkovy ucet v ktorom je uvaznenych asi 6000 USD, ktore sa uz nijako nedaju vytiahnut. Ta spolocnost odmieta znovu otvorit ucet, a stavkovka to nechce poslat nikde inde. Tej firme som posielal oskenovane dokonca aj notarom overene doklady (OP,vodicak) v ramci ich overovacich procesov. Nikde to napisane nebolo, ale vynalezcovia tvrdia ze vdaka mojej chybe (tej obcianke) to bolo zablokovane a oni prisli o prachy. Teraz ich odo mna chcu nazad.

Moja otazka:
ake maju oni moznosti tie peniaze zo mna vytiahnut? Vsetky tie ucty su formalne otvorene na moje meno, cize su to teoreticky moje peniaze (ktore ale pochadzaju od nich). Zaujimalo by ma ci mozu podat zalobu na mna, a na zaklade coho by pripadny sud mohol uznat ich narok na vratenie penazi. Ziadnu papierovu dohodu sme nikdy nepodpisali - to povazujem za velky moj tahak (ak sa nerata ze vlastnou rukou som do nejakeho zosita raz tie udaje z OP opisoval). Ale niekolko krat sme spolu do telefonu o tom hovorili, aj sms boli, vela emailov sme si vymenili, a v jednom z nich je vyslovene napisane ze suhlasim s tym ze tie prachy vratim (co som aj urobil kedze som nevedel do coho som sa namocil). Daju sa take materialy pouzit na sude ako dokaz?? Mohol by niekto podat nejaku formu protizaloby za zneuzivanie osobnych udajov X dalsich ludi? Mam 21 rokov, som student, nemam sancu to splatit, detto moja rodina, nie som z hornych 10 000...

Prosim poradte niekto aspon to kde by som nasiel o tom nejake vydestilovane informacie - hladal som aj tu na Porade aj v tom zakone ale pravnicke citanie nie je moc pre mna.

Dakujem velmi pekne, Peter
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Myslím, že podobné "firmy" ako špekulanti sro. nedávajú svojich bielych koňov k súdu...tí majú iné donucovacie prostriedky. Z tých by som mala väčší strach,ako zo súdu...

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Podme pekne poporiadku.

    A. Svojim konanim si sa dopustil:

    Zlocinu kratenia dane a poistneho podla § 276 Trestneho zakona priamo aj v spolupachatelstve

    Zlocinu podvodu podla § 221 Trestneho zakona priamo

    Zlocinu legalizacie prijmu z trestnej cinnosti podla § 233 resp. 234 Trestneho zakona priamo

    Zlocinu neopravneneho vyrobenia a pouzivania platobneho prostriedku, elektronickych penazi alebo inej platobnej karty podla § 219 Trestneho zakona priamo aj v spolupachatelstve

    Zlocinu falsovania a pozmenovania verejnej listiny, uradnej pecate, uradnej uzavery, uradneho znaku a uradnej znacky podla § 352 Trestneho zakona priamo.

    Precinu neopravneneho nakladania s osobnymi udajmi podla § 374 Trestneho zakona v spolupachatelstve

    Za uvedene skutky ti hrozi s ohladom na skutocnosti a okolnosti tak 15 az 20 rokov vazenia.

    B. Nakolko vsetky prijmy pochadzaju z nepoctivych zdrojov a z protizakonnej cinnosti, neexistuje vobec ziadna legalna cesta akou sa mozu domahat aby si im vydal tych 6000 USD ako ani dalsieho z toho plynuceho prospechu. Takze ziadnu pozicku si ty neber. Nepotrebujes ju. A zacni rozmyslat nad tym ako zarobit peniaze poctivo. Prerus s nimi vsetky kontakty. Posli ich kade lahsie.

    C. Jedine coho sa obavam ze maju k dispozicii tvoje osobne udaje ako aj kopie dokladov, co je mozne zneuzit. Takze okamzite by som na tvojom mieste tieto doklady spalil a siel by som na policiu nahlasit, ze pri "malom poziari" ktory si ale hrdinsky sam zlikvidoval doslo k zniceniu tvojich osobnych dokladov. A daj si vystavit nove. Tie stare sa hned dostanu na ciernu listinu a uz sa v podstate nebudu dat nejako podstatne zneuzit na tvoju skodu.

    D. Tiez by som na tvojom mieste zacal rozmyslat nad tym ze ak bude velmi zle (ak ta zacnu vydierat, cinit na teba hruby natlak), ze sa pojdes priznat na policiu. Za to ze sa prisnas a budes aktivne spolupracovat s vysetrovatelom, ti mozno sud s prihliadnutim na polahcujuce okolnosti a na to ze si do teraz viedol usporiadany zivot, ulozi povedzme len 8-12 rokov.

    DigiDrone je offline (nepripojený) DigiDrone

    DigiDrone
    V prvom rade z Tvojho príspevku nie sú dobre zrozumiteľné právne vzťahy. Pochopil som to tak, že si sa dohodol s nejakou firmou (nazvime ich Špekulanti s.r.o.), že im poskytneš svoje doklady, a oni Ti za to otvoria účet v Moneybookers a pošlú Ti tam po skončení "obchodov" nejaké prachy ako Tvoj podiel na zisku. Problém nastal po tom, ako Moneybookers zablokoval účet, keď zistil nezrovnalosti v Tvojich dokladoch, čím mohla vzniknúť firme Špekulanti s.r.o. značná škoda. Dobre som to pochopil? Ak nie, tak ma oprav.

    Aby som Ti mohol poradiť, mám dve otázky: 1. Píšeš, že si posielal notárom overené doklady. Tieto si posielal komu, firme Špekulanti s.r.o. alebo firme Moneybookers? Na tých notárom overených kópiách boli správne údaje, alebo tam bolo to nesprávne číslo OP (t.j. notár si to pri overovaní nevšimol)? Ak tie boli správne, tak potom komu si posielal ten nesprávny OP a komu ten overený?
    2. Čoho sa vlastne od Teba firma Špekulanti s.r.o. domáha? Náhrady škody alebo chcú aby si sa dohodol s Moneybookers alebo čo vlastne chcú?

    luu_2 je offline (nepripojený) luu_2

    student, 21, BA luu_2
    Okej, ujasnim.
    "Spekulanti, s.r.o." nie su pravnicka osoba, su to dve fyzicke osoby. Cize ziadna oficialna firma. Ten ucet v Moneybookers sluzil vyhradne na ich spekulacie, v podstate som bol biely kon. Odmena mala ist na moj klasicky bankovy ucet na Slovensku, a ano, po skonceni vsetkeho mi mal ostat aj ten ucet v Moneybookers (skoncenim sa mysli ze sa cezo mna "premelu" vsetky mozne peniaze a uz nebude kam dalej ist. vtedy sa pohnu k inemu cloveku, preto ich je treba vela).
    A ten problem nastal ked v MoneyBookers neviem akym sposobom zistili ze sa im nieco nepaci. Doteraz neexistuje priamy dokaz toho ze to bolo vdaka tym pozmenenym dokladom. Problem je v tom ze peniaze v stavkovej kancelarii su viazane na ten ucet u MoneyBookers a ta stavkovka to odmieta vyplatit niekde inde, kedze ten ucet v MB zavreli ako podvodny (maju tam take pravidlo ze peniaze sa vracaju len tam odkial aj povodne prisli) - ono je to vsetko vzajomne previazane. Ucet bol zablokovany asi rok.

    K otazke 1: tie notarsky overene OP a vodicak som posielal do spolocnosti Moneybookers (registrovana vo Velkej Britanii) kedze oni si ich po zablokovani uctu elektronickej penazenky vyziadali ako sposob overenia mojej identity. Predpoklad zrejme aj z ich strany bol ten, ze ked to dostanu na papieri, zistia ze ja som ja a ten ucet odblokuju. este predtym im ale boli elektronicky poslane tie pozmenene obrazky OP a vodicaku. Nevieme zistit na zaklade coho sa rozhodli urobit "rutinnu bezpecnostnu kontrolu" uctu na moje meno, kedze predo mnou bolo kopec ludi u ktorych to fungovalo podobnym systemom. Notarske overenie bolo tak ako sa ma, cize sekretarky mi ten OP proste vzali a strcili ho do kopirky, teda firma Moneybookers uz dodatocne dostavala vsetko realne udaje. Iba jeden krat dostali tie pozmenene. Ten nespravny OP som totiz poslal Spekulantom sro pre ich ucely ktore som v tom case nepoznal. Oni ich poslali firme Moneybookers podla toho co si MB vyziadali. Tiez firma Spekulanti maju k dispozicii oskenovany moj OP a vodicak, len v elektronickej forme - OP som medzicasom z dovodu fyzickeho poskodenia vymenil, takze maju obidva.

    a k otazke 2: ano, povodne chceli odo mna aby som sa nejako dohodol s Moneybookers aby ten ucet na moje meno znova otvorili (o co som sa neraz pokusal a mal s tym nemale starosti a naklady). A keby ten ucet bol otvoreny, mozem poziadat v stavkovej kancelarii o vyplatenie penazi na ucet v MB, odkial tie peniaze mozu odist na bankovy ucet v Tatre. Zial znovuotvorenie sa na viacero pokusov nepodarilo, a prakticky vysledok je ten ze v 5dimes.com je zavretych cca 6000 dolarov co som spominal, ktore nechcu vyplatit inde ako na ten Moneybookers ucet z ktoreho povodne prisli peniaze na stavkovanie.

    Kedze ucet v MB sa doposial nepodarilo znovu otvorit, Spekulanti sa po mne domahaju tych 6000$ ktore su uvaznene v stavkovej kancelarii 5dimes.com. Tvrdia ze tieto peniaze im ja dlhujem, a okrem ineho mi odporucaju pozicku cez studentsky pozickovy fond (spf.sk) (kedze moje vlastne zdroje su prakticky nulove a komercnu pozicku mi nikto neda ani nemam chut o nu ziadat). Fakt je ten, ze tych 6000 vzniklo z penazi ktore oni do toho vlozili s umyslom pretocit ich stavkovanim a zarobit na tom. (ta metoda sa mimochodom vola skalpovanie, plus k tomu su affiliate ci reload a rozne ine bonusy, komu by sa v tom chcelo vrtat - neodporucam to robit su s tym problemy a treba do toho na zaciatku vrazit fest velke prachy kedze vynosy su na urovni 0,05% za operaciu) Tieto prachy mimochodom prisli na ucet v Moneybookers z mien uplne inych ludi, takisto "zapojenych" do tohto procesu ako ja. Ja jediny som mal smolu ze sa to cele zlomilo prave na mne...

    Dakujem za ochotu, snad toto vysvetlenie nieco pomohlo

    DigiDrone je offline (nepripojený) DigiDrone

    DigiDrone
    Asi by som zbytočne pripomínal, že to bola chyba poskytovať osobné údaje do rúk týmto špekulantom, preto skúsim radšej načrtnúť možné riešenia.
    V tomto prípade sú dve roviny. Jedna možnosť je naťahovať sa s MB alebo s tou stávkovou kanceláriou (SK). Tam jednoznačne rozhodujú Všeobecné obchodné podmienky (VOP), ktoré si odkvačkol (resp. odklikli tí špekulanti v Tvojom mene) pri prihlasovaní účtu a vkladaní peňazí. S týmto sa asi pohnúť nedá, aj keď niekedy aj najväčšie a najrenomovanejšie spoločnosti skúšajú rôzne triky, že však snáď sa zákazník neozve, a až keď veľmi pritlačí, potom ustúpime. Najprv je ale potrebné mať podrobne preštudované VOP, čiže oni sú doma a Ty si na ich pôde.

    Druhá rovina sú tí dvaja Špekulanti. Tu by som videl šance, pretože otvoriť účet môže len majiteľ účtu, alebo splnomocnená osoba (v niektorých prípadoch ani splnomocnenec nemôže, neviem či aj v MB resp. v tejto SK). Potom sú tam ďalšie potenciálne nedostatky, ktorých by si sa mohol chytiť.

    Ty si teraz v podstate vo výhode, lebo oni majú zatiaľ len tvrdenú pohľadávku, ale pozor: ZATIAĽ ŤA NEMOŽU DAŤ EXEKÚTOROVI! Najprv by musel prebehnúť súd a tento by im musel tú pohľadávku uznať, až potom by mohla prísť exekúcia. Preto v ŽIADNOM PRÍPADE si nič nepožičiavaj ani im nič neplať, kým nemajú v rukách konečné a právoplatné rozhodnutie súdu.

    Aj keby mali hneď úplnú pravdu a aj keby sa ani trochu nebáli popisovať na súde svoje špekulantské praktiky, ešte stále existuje celý rad procesných právnických fínt, ktoré Ti to môžu vyhrať. Škoda, že sa nikto nezapája do diskusie.. Ak by si mal ešte nejakú konkrétnu otázku, tak mi ju adresuj na SS. Som tu hlavne večer.

    DigiDrone je offline (nepripojený) DigiDrone

    DigiDrone
    Profesional má pravdu, aj keď s tou sadzbou trocha preháňa . Inými slovami, kým Ty nedáš na nich trestné oznámenie, tak ani oni určite nedajú. Kde niet žalobcu (resp. oznamovateľa), tam niet sudcu (resp. policajta). Preto zrejme si netrúfnu podávať žalobu, lebo civilný sudca by mal zo zákona povinnosť oznámiť to orgánom činným v trestnom konaní, ak by mal podozrenie, že tam bol spáchaný trestný čin. V praxi síce na to sudcovia kašlú, ale načo by riskovali. Takže o to viac sa možno budú snažiť tlačiť inými prostriedkami.
    A ešte doplním: najprv by sa muselo preukázať, že to čo robili bolo nelegálne. Ak nie sú amatéri, tak to tak nerobili.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    DigiDrone Pozri príspevok
    Profesional má pravdu, aj keď s tou sadzbou trocha preháňa . Inými slovami, kým Ty nedáš na nich trestné oznámenie, tak ani oni určite nedajú. Kde niet žalobcu (resp. oznamovateľa), tam niet sudcu (resp. policajta). Preto zrejme si netrúfnu podávať žalobu, lebo civilný sudca by mal zo zákona povinnosť oznámiť to orgánom činným v trestnom konaní, ak by mal podozrenie, že tam bol spáchaný trestný čin. V praxi síce na to sudcovia kašlú, ale načo by riskovali. Takže o to viac sa možno budú snažiť tlačiť inými prostriedkami.
    A ešte doplním: najprv by sa muselo preukázať, že to čo robili bolo nelegálne. Ak nie sú amatéri, tak to tak nerobili.
    S tou sadzbou vobec neprehanam. V tomto pridpade ide o viaccinny subeh.
    Pre viaccinny subeh stanovuje trestne pravo ze sa vezme horna sadzba najzavaznejsieho zo spachanych trestnych cinov (20 rokov). Nasledne sa vezme dolna sadzba tohto zo zlocinov v prislusnom ustanoveni (12 rokov). Nasledne sa horna sadzba zvysi o 1/3 rozdielu medzi tymito sadzbami. Tj. nova horna hranica je 22 rokov a 8 mesiacov. Nasledne sa trest ulozi v novej hornej polovici sadzby. Horna polovica sadzby je v tomto pripade od 17 rokov a 4 mesiace. Takze trest musi byt v tomto pripade ulozeny niekde medzi 17 rokov a 4 mesiace (dolna sadzba) a 22 rokov a 8 mesiacov (horna sadzba). Takze ak tvrdim ze mu hrozi 15-20 rokov, tak som v ramci zakonnej sadzby dokonca miestami az pod nou. Udelenie trestu pod 15 rokov (hranica mimoriadneho trestu) by muselo byt znizene len na zaklade okolnosti hodnych osobitneho zretela.

    DigiDrone je offline (nepripojený) DigiDrone

    DigiDrone
    profesional Pozri príspevok
    S tou sadzbou vobec neprehanam. V tomto pridpade ide o viaccinny subeh.
    Pre viaccinny subeh stanovuje trestne pravo ze sa vezme horna sadzba najzavaznejsieho zo spachanych trestnych cinov (20 rokov). Nasledne sa vezme dolna sadzba tohto zo zlocinov v prislusnom ustanoveni (12 rokov). Nasledne sa horna sadzba zvysi o 1/3 rozdielu medzi tymito sadzbami. Tj. nova horna hranica je 22 rokov a 8 mesiacov. Nasledne sa trest ulozi v novej hornej polovici sadzby. Horna polovica sadzby je v tomto pripade od 17 rokov a 4 mesiace. Takze trest musi byt v tomto pripade ulozeny niekde medzi 17 rokov a 4 mesiace (dolna sadzba) a 22 rokov a 8 mesiacov (horna sadzba). Takze ak tvrdim ze mu hrozi 15-20 rokov, tak som v ramci zakonnej sadzby dokonca miestami az pod nou. Udelenie trestu pod 15 rokov (hranica mimoriadneho trestu) by muselo byt znizene len na zaklade okolnosti hodnych osobitneho zretela.
    Ok, ale to by mohli dostať tí špekulanti, ak by sa všetko čo píšeš preukázalo. Nepredpokladám, že luu a desiatky ostatných, čo poskytli svoje doklady, by dostali také vysoké tresty. Skôr by som ich chápal ako obeť. Každopádne písať mu, že ak sa prizná, mohol by dostať "iba" 8-12 rokov, mu asi nepridalo na psychickej pohode

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    arizona Pozri príspevok
    Myslím, že podobné "firmy" ako špekulanti sro. nedávajú svojich bielych koňov k súdu...tí majú iné donucovacie prostriedky. Z tých by som mala väčší strach,ako zo súdu...
    Ani k súdu , ani exe ...ani donucovacie ...rád zaplatíš , rád , aby ...

    a potom a následne

    luu_2 je offline (nepripojený) luu_2

    student, 21, BA luu_2
    Uf uf, sa to tu nakopilo. Dakujem vsetkym zucastnenym za prispevky. Obzvlast ten so zoznamom porusenych zakonov a sazbami za ne ma dost vydesil

    Som rad ze to nie je az take zle. Co sa tyka tych obchodnych podmienok na ktore tu bola otazka, to som si pozrel, a jednak stavkova kancelaria aj spolocnost Moneybookers maju tie pravidla napisane takym stylom, ze mozu v podstate robit hocico a ziaden sud ani nic ine ich nikdy nedonuti spravat sa inak ako sa spravaju, kedze v pravidlach je taketo ich konanie defakto povolene. (na de iure odhad nemam pravnicke kapacity a hlavne nemam chut tahat sa po britskych a kostarickych sudoch)
    Vsetky ucty su otvorene na moje meno a tie peniaze su akoze moje. Na "moje" ucty ale prisli peniaze od inych ludi ktori su v podobnej pozicii ako ja, teda neprisli priamo od spekulantov. Napadlo ma ze tohto by som sa tiez mohol chytit, a povedat ze pripadny narok na peniaze mozu podla mna mat akurat ti ludia ktori mi ich poslali (a ktorych som ja nikdy nevidel).

    Kazdopadne mi teraz neostava asi nic ine ako skusat vypisovat, stazovat sa kde kade a dufat ze sa to nejako premelie...

    luu_2 je offline (nepripojený) luu_2

    student, 21, BA luu_2
    Este dodam malu pikosku, mail co mi dnes prisiel od jedneho z nich. Len pre predstavu, ze s kym mam docinenia

    -----
    kedy budes mat tie peniaze pripravene? To som myslel vazne ze ich chceme od teba cim skor!! Co si vsetko v tejto veci urobil?? Napis mi presny termin kedy nam ich vsetky splatis!! Ten termin musi byt najneskor do 30.11.2010!! Dalsi krat ti uz termin splatnosti posuvat nebudeme a budeme postupovat voci tebe inymi sposobmi!! Pocitaj taktiez s tym, ze my sme mali tie peniaze pozicane od ludi za urok t.j. tento urok budes samozrejme hradit ty. Urok bol 15% za rok. t.j. si presne spocitaj od terminu kedy nam boli peniaze zablokovane (t.j. kedy bol bloknuty MB) az do momentu kedy nam peniaze splaties kolko musis pridat k sume co je bloknuta v 5dimes. Taktiez si pripocitaj cenu za vysetrovanie ktoru nam MB strhol t.j. 150 EUR. Po spocitani vsetkeho ti vyjde celkova ciastka co nam dlzis.

    Cakam na tvoju skoru odpoved kde bude uvedeny presny tremin splatenia celej dlznej sumy!!

    F.
    -----

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..nooo..po prečítaní rád od profesionála a doplnkov od buchača byť tebou sa vôbec nebojím...a ten email, čoby pikoška, by ma celkom rozveselil...
    ...ale vymáhači vyzerajú to byť chlapci slušní, keď s tebou emailujú..no..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.