Zavrieť

Porady

vynútená výpoveď

dobrý deň, mám tu taký problém..dnes mi firma oznámila že so mnou končí...nechcem samozrejme podpísať dohodu, pracujem tu už dva roky,tak si myslím že odstupné by sa zišlo, načo mi bolo povedané že ak nepodpíšem dajú mi bud hrubé porušenie ale ma vyšlu na pracovnú cestu 350 km od môjho bydliska bez preplatenia ubytovania a cesty a budem tam musieť byť až do kým sama neodídem..majú na toto právo? v pracovnej zmluve mám výkon práce uvedený v mojom meste. prosím vás pomôžte mi

Ďakujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    durovkova Pozri príspevok
    ja som povedala že nie je problem....lenže s tým preplatením je to tak...že aj výplata mešká a nie ešte prémie...jednoducho by to bolo strašne finančne pre mna náročné a to nehovorím že mám dve malé deti
    Ak Ťa vyšlú na pracovnú cestu, tak s vypísaným nariadením na cestovnom príkaze. A s poskytnutím zálohy na ubytovanie a cestovanie, takže ak Ti budú telefonovať pekne ich pozdrav a počkaj až budú konať tak, ako im zákony a nariadenia určujú.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Lianka, Heni, mzdarka renca, vieraaaa, danushka, veronikasad, terezamaria, Katy a R
    8

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    durovkova Pozri príspevok
    dobrý deň, mám tu taký problém..dnes mi firma oznámila že so mnou končí...nechcem samozrejme podpísať dohodu, pracujem tu už dva roky,tak si myslím že odstupné by sa zišlo, načo mi bolo povedané že ak nepodpíšem dajú mi bud hrubé porušenie ale ma vyšlu na pracovnú cestu 350 km od môjho bydliska bez preplatenia ubytovania a cesty a budem tam musieť byť až do kým sama neodídem..majú na toto právo? v pracovnej zmluve mám výkon práce uvedený v mojom meste. prosím vás pomôžte mi

    Ďakujem veľmi pekne
    tak to je neskutočná arogancia zamestnávateľa!!!!!!!

    nie, nemá na to právo. a akým spôsobom si podľa zamestnávateľa hrubo porušila prac. disciplínu?

    Uviedli aj dôvod, prečo chcú s tebou rozviazať PP?

    Pracovný pomer možno skončiť v zmysle § 59 ZP.


    Skončenie pracovného pomeru
    § 59

    (1) Pracovný pomer možno skončiť

    a) dohodou,
    b) výpoveďou,
    c) okamžitým skončením,
    d) skončením v skúšobnej dobe.


    keďže ty nesúhlasíš so skončením PP dohodou (čo je logické), tak zamestnávateľ s tebou môže skončiť PP výpoveďou v súlade s § 61 ZP.

    § 61
    Výpoveď

    (1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

    (2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.

    (3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

    (4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.

    čo sa týka toho, že ťa chce zamestnávateľ vyslať na služobnú cestu, je povinný ti zabezpečiť ubytovanie, poskytnúť diety, ...... na náklady zamestnávateľa.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    drobeceva, danushka, zdenka131, terezamaria, arizona
    5

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ak ta poslu na pracovnu cestu, musia ti preplatit cestovne nahrady.

    Nedaj sa zastrasit - lebo zjavne o to im ide.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    terezamaria, zdenka131, danushka, drobeceva, arizona
    5

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    durovkova Pozri príspevok
    to je neskutočné....proste oni si tam chcu dosadiť svojho človeka a mne po dvoch rokoch dať zbohom a ešte ma aj obrať o peniaze? ďakujem hrozne za podporu a držím palce aj tebe
    no tak to budú mať ťažké, lebo aby s tebou rozviazali PP musia mať iný dôvod, ako ten, že si tam chcú dosadiť svoju známu. Lebo v zmysle ZP môžu PP s tebou rozviazať, pokiaľ si riadne plníš pracovné povinnosti v zmysle prac. zmluvy, nijako neporušuješ prac. disciplínu, tak môžu s tebou rozviazať PP len v zmysle § 63.


    § 63
    Výpoveď daná zamestnávateľom

    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

    a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
    b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
    c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
    d) zamestnanec

    1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
    2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
    3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
    4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

    e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

    (2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

    a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
    b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

    (3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

    (4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

    (5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    durovkova Pozri príspevok
    ďakujem veľmi pekne...61 znamená dvojmesačná výpovedná lehota a 2 mesačné odstupné? bojím sa čokoľvek podpísať pretože prišli za mnou chvílu pred skončením pracovnej doby, a išli na to celkom zhurta...
    a to vyslanie na služobnú cestu musí byť doručené písomne alebo stačí ked mi telefonicky povedia že zajtra mám nastupiť tam a tam?
    § 61 je všeobecný paragraf o výpovedi.

    Zamestnávatel môže dať výpoveď len z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce - výpovedný dôvod nesmie dodatočne meniť.

    Kde ťa chcú poslať na pracovnú cestu ? Chcú ťa preradiť na výkon práce na inej prevádzke ?

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ja by som sa chytil toho co pises a to ze meska vyplata. To je nahodou super. Ak co i len cast vyplaty meska viac ako 15 dni, tak mozes ty okamzite skoncit pracovny pomer a budes mat narok na odstupne. A bude.

    durovkova je offline (nepripojený) durovkova

    durovkova
    ďakujem veľmi pekne...61 znamená dvojmesačná výpovedná lehota a 2 mesačné odstupné? bojím sa čokoľvek podpísať pretože prišli za mnou chvílu pred skončením pracovnej doby, a išli na to celkom zhurta...
    a to vyslanie na služobnú cestu musí byť doručené písomne alebo stačí ked mi telefonicky povedia že zajtra mám nastupiť tam a tam?

    durovkova je offline (nepripojený) durovkova

    durovkova
    to je neskutočné....proste oni si tam chcu dosadiť svojho človeka a mne po dvoch rokoch dať zbohom a ešte ma aj obrať o peniaze? ďakujem hrozne za podporu a držím palce aj tebe

    durovkova je offline (nepripojený) durovkova

    durovkova
    ja som povedala že nie je problem....lenže s tým preplatením je to tak...že aj výplata mešká a nie ešte prémie...jednoducho by to bolo strašne finančne pre mna náročné a to nehovorím že mám dve malé deti

    diana17 je offline (nepripojený) diana17

    som právnik-nováčik, ale zdokonaľujem sa ...viac diana17
    Presne tak, nevyplatenie mzdy a odstupného je trestný čin (§ 214 Tr.Zákona). A to len tak na okraj. Ak meškajú mzdy viac ako 15 dní, je dobré dať im to vedieť a pohroziť trestným oznámením, sestra mojej kolegyne to tak urobila. Plus pozri § 61 ods. 1 písm. b.

    Hepi je offline (nepripojený) Hepi

    obyčajná vydatá žena Hepi
    [QUOTE=mzdarka renca;1539469] tak to je neskutočná arogancia zamestnávateľa!!!!!!!

    Takých zamestnávateľov je veľmi veľa. Ty máš asi šťastie na serióznych ľudí, lebo keď sledujem tvoje odpovede, vždy odpovedáš tak fajn, tak mi to vychádza, že pracovať vo firme, v ktorej pracuješ ty, musí byť úplná rozprávka.

    durovkova je offline (nepripojený) durovkova

    durovkova
    ja Vám všetkým hrozne ďakujem, uvidím ako sa to celé skončí....veľmi ste mi pomohli

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    [QUOTE=Hepi;1540073]
    mzdarka renca Pozri príspevok
    tak to je neskutočná arogancia zamestnávateľa!!!!!!!

    Takých zamestnávateľov je veľmi veľa. Ty máš asi šťastie na serióznych ľudí, lebo keď sledujem tvoje odpovede, vždy odpovedáš tak fajn, tak mi to vychádza, že pracovať vo firme, v ktorej pracuješ ty, musí byť úplná rozprávka.
    v podstate som mala šťastie na zamestnávateľov, ale žiadna rozprávka sa nekonala. som dosť tvrdohlavá na to, aby som sa snažila vysvetliť zamestnávateľom určité fakty, nechať ich visieť vo vzduchu a oni aj sami pochopia, kde je sever. a keď nepochopia, tak idem ďalej.

    Pozri, ja sa snažím vždy riešiť veci tak, aby boli obe strany spokojné a aby ani jedna strana nemala pocit krivdy, nepociťovala akési farizejské víťazstvo.

    V poslednom zamestnaní som bola 8 rokov, veľa vecí sa zmenilo, nastali nezmyselné a nič neriešiace rozhodnutia, pochopila som, že s neodbornými a necitlivými a protizákonnými rozhodnutiami sa nestotožňujem, že nemusím dýchať deštruktívny vzduch, tak som sa pobrala odtiaľ kade lahšie.

    PS: zabijem sa, keď som typická váha a mám rada spravodlivosť? No a ešte som nenapraviteľná optimistka a stále verím na zdravý rozum

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.