Zavrieť

Porady

Pracovný pomer z doby určitej na dobu neurčitú

Problém mojich dvoch synov:
Obaja pracujú u firmy (nadnárodnej) už dva roky. Počas týchto dvoch rokov podpísali 2 x pracovnú zmluvu na dobu určitú. Dnes však im opäť dali podpísať pracovnú zmluvu na dobu určitú. Zároveň na nich vyvíjajú nátlak, aby túto zmluvu ihneď podpísali, pretože to vraj "musia okamžite dodať na personálne".
Trochu som pregúglil a zistil som, že podľa ZP §48, ods 1), 2) už im nemôžu dať pracovný pomer na dobu určitú, ale mal by byť uzavretý na dobu neurčitú.
Poradil som preto synom, aby si jednoducho vzali zmluvu so sebou na preštudovanie (majú na to právo, alebo nie?), trvali na dobe neurčitej (podľa ZP už to môžu žiadať).

Otázky:
Ako postupovať, ak zamestnávateľ bude trvať na dobe určitej (ods 4. neprichádza do úvahy)?
Môžu oznámiť Inšpektorátu práce, že zamestnávateľ porušuje ZP?
Môžu podať podnet Inšpektorátu práce, ak im nebudú ochotní dať dobu na preštudovanie a budú na nich vyvíjať nátlak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    misoft Pozri príspevok
    Vďaka za odpovede. I keď som im to taktiež radil (prečítal som si ZP), Vaše odpovede ma utvrdili, aby pritlačili na zamestnávateľa - ten totiž ignoruje slovenské zákony a veselo ich porušuje.
    Ako mi moji synovia prezradili: pracoval tam jeden zamestnanec 4 roky na dobu určitú (predlžovali mu to po 1/2 roku) a čase "krízy" ho jednoducho vyhodili (žiadne odstupné nedostal).
    len bacha na toto:


    § 48
    Pracovný pomer na určitú dobu

    (1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

    (2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

    (3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

    (4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu

    a) zastupovania zamestnanca,
    b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
    c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
    d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
    e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
    f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
    g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

    (5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

    (6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

    (7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, ak ide o pracovné podmienky a podmienky zamestnávania podľa tohto zákona a o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci podľa osobitného predpisu, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom.

    (8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

    (9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    misoft Pozri príspevok
    Problém mojich dvoch synov:
    Obaja pracujú u firmy (nadnárodnej) už dva roky. Počas týchto dvoch rokov podpísali 2 x pracovnú zmluvu na dobu určitú. Dnes však im opäť dali podpísať pracovnú zmluvu na dobu určitú. Zároveň na nich vyvíjajú nátlak, aby túto zmluvu ihneď podpísali, pretože to vraj "musia okamžite dodať na personálne".
    Trochu som pregúglil a zistil som, že podľa ZP §48, ods 1), 2) už im nemôžu dať pracovný pomer na dobu určitú, ale mal by byť uzavretý na dobu neurčitú. správne
    Poradil som preto synom, aby si jednoducho vzali zmluvu so sebou na preštudovanie (majú na to právo, alebo nie?), majú trvali na dobe neurčitej (podľa ZP už to môžu žiadať). nemusia žiadať, v zmysle ZP aj keby podpísali opätovne, tak to čo je v rozpore so Zákonníkom práce je neplatné v tom bode, ktorého sa tá neplatnosť týka.

    Otázky:
    Ako postupovať, ak zamestnávateľ bude trvať na dobe určitej (ods 4. neprichádza do úvahy)?
    Môžu oznámiť Inšpektorátu práce, že zamestnávateľ porušuje ZP? môžu
    Môžu podať podnet Inšpektorátu práce, ak im nebudú ochotní dať dobu na preštudovanie a budú na nich vyvíjať nátlak? môžu

    § 48
    Pracovný pomer na určitú dobu

    (1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

    (2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
    Naposledy upravil mzdarka renca : 20.10.10 at 13:47 Dôvod: šarapata pri úprave :-))

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ešte doplním, že aj keď podpíšu PZ, kde majú opätovne a nezákonne dohodnutú dobu určitú, tak vďaka nevedomosti personalistu v danej nadnárodnej spoločnosti bude ich pracovnoprávny vzťah založený na základe aj takto podpísanej pracovnej zmluvy automaticky považovaný na dobu neurčitú, nakoľko už v uvedenej spoločnosti mali dohodnutý PP už 2x na dobu určitú.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    misoft Pozri príspevok
    Nové skutočnosti: jeden syn to podpísal (aj na tú "dobu určitú"), druhý nie a končí. Bude sa teda musieť postaviť do radu na UPSVaR. Žiaľ, nedostane ani cent podpory, budem ho musieť opäť "živiť", ale aspoň zdravotné odvody zaň zaplatí štát.
    Mám však otázku: Na budúci rok bude daňové priznanie vyplňovať syn alebo to ešte urobí jeho bývalý zamestnávateľ? Ak by to musel robiť syn, je povinný zamestnávateľ mu poskytnúť všetky údaje o vyplatených mzdách a odvedených odvodoch a dani?
    pokiaľ syn bude na ÚP a nebude mať nového zamestnávateľa, požiada bývalého z-ľa o vykonanie RZD

    annahra je offline (nepripojený) annahra

    annahra
    Máte pravdu nesmú im opakovane dať prac. zmluvu na dobu určitú. Je to zakotvené v Zákonníku práce. V prípade, že to nebude možné riešiť inak, tak by som sa obrátila na Inšpektorát práce.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Vďaka za odpovede. I keď som im to taktiež radil (prečítal som si ZP), Vaše odpovede ma utvrdili, aby pritlačili na zamestnávateľa - ten totiž ignoruje slovenské zákony a veselo ich porušuje.
    Ako mi moji synovia prezradili: pracoval tam jeden zamestnanec 4 roky na dobu určitú (predlžovali mu to po 1/2 roku) a čase "krízy" ho jednoducho vyhodili (žiadne odstupné nedostal).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    misoft Pozri príspevok
    Vďaka za odpovede. I keď som im to taktiež radil (prečítal som si ZP), Vaše odpovede ma utvrdili, aby pritlačili na zamestnávateľa - ten totiž ignoruje slovenské zákony a veselo ich porušuje.
    Ako mi moji synovia prezradili: pracoval tam jeden zamestnanec 4 roky na dobu určitú (predlžovali mu to po 1/2 roku) a čase "krízy" ho jednoducho vyhodili (žiadne odstupné nedostal).
    No, môže sa stať aj to, že im zmluvu jednoducho nepredlžia.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ods.4) g) asi neprichádza do úvahy - sú na stálej pracovnej pozícii (pri páse) ako radoví zamestnanci - žiadne špeciality.
    ods.6) asi tiež nepripadá do úvahy - prácu vo firme získali zaradením z UPSVaR - bola im ponúknutá a oni ju prijali.
    Ale aj tak ďakujem za ďalšie vysvetlenia.

    BTW: podnet na IP sa môže podať aj anonymne?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    misoft Pozri príspevok
    Ods.4) g) asi neprichádza do úvahy - sú na stálej pracovnej pozícii (pri páse) ako radoví zamestnanci - žiadne špeciality. možno práve preto
    ods.6) asi tiež nepripadá do úvahy - prácu vo firme získali zaradením z UPSVaR - bola im ponúknutá a oni ju prijali. ťažko povedať, to, že boli predtým evidovaní na ÚPSVaR, na to nemá vplyv, pokiaľ existuje nejaká zmluva
    Ale aj tak ďakujem za ďalšie vysvetlenia.

    BTW: podnet na IP sa môže podať aj anonymne?
    áno, môže byť podaný podnet na IP aj anonymne.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nové skutočnosti: jeden syn to podpísal (aj na tú "dobu určitú"), druhý nie a končí. Bude sa teda musieť postaviť do radu na UPSVaR. Žiaľ, nedostane ani cent podpory, budem ho musieť opäť "živiť", ale aspoň zdravotné odvody zaň zaplatí štát.
    Mám však otázku: Na budúci rok bude daňové priznanie vyplňovať syn alebo to ešte urobí jeho bývalý zamestnávateľ? Ak by to musel robiť syn, je povinný zamestnávateľ mu poskytnúť všetky údaje o vyplatených mzdách a odvedených odvodoch a dani?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.