Zavrieť

Porady

písomné hlasovanie

Dobrý deň.
chcem sa opýtať na spôsob písomného hlasovania. Môže písomné hlasovanie prebiehať takým spôsobom ,že člen rady SVB a dvaja overovatelia (zvolení na schôdzi vlastníkov nadpolovičnou väčšinou) budú chodiť po bytoch a zbierať hlasovacie lístky? samozrejme pri dodržaní všetkých stanovených lehôt - 7 dní vopred informovať o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania.
ďakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bosorak Pozri príspevok
Dobrý deň.
chcem sa opýtať na spôsob písomného hlasovania. Môže písomné hlasovanie prebiehať takým spôsobom ,že člen rady SVB a dvaja overovatelia (zvolení na schôdzi vlastníkov nadpolovičnou väčšinou) budú chodiť po bytoch a zbierať hlasovacie lístky? samozrejme pri dodržaní všetkých stanovených lehôt - 7 dní vopred informovať o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania.
ďakujem
Môžu, je jedno, či príde hora k Mohamedovi alebo Mohamed k hore. Určite termín hlasovania napr. na pondelok od 17 - 21 a kto nepríde do 20 hod, tak ho navštívite osobe. Aspoň sa spýtate, prečo nemá záujem o správu domu.
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

My sme jeden deň doručovali a na druhý deň zbierali. Bola som milo prekvapená, že z 51 doručených hlasovacích lístkov sa mi vrátilo 50 a z toho len dvaja boli proti. Myslím, že toto písomné hlasovanie je jedna z dobrých vecí, ktoré naši zákonodarci schválili.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

verkaz Pozri príspevok
My sme jeden deň doručovali a na druhý deň zbierali. Bola som milo prekvapená, že z 51 doručených hlasovacích lístkov sa mi vrátilo 50 a z toho len dvaja boli proti. Myslím, že toto písomné hlasovanie je jedna z dobrých vecí, ktoré naši zákonodarci schválili.
Len škoda, že sa nedá použiť na všetky veci ohľadne správy domu. Napr. výpoveď správcovi sa musí schváliť na schôdzi, nedá sa písomne. Ani text zmluvy o výkone správy či jej zmeny.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Máš pravdu. Ale aj to je pokrok, že sa k danej téme vyjadrujú aj takí, čo vôbec nechodili na zhromaždenia ani nemali záujem o dianie v dome
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Chobot Pozri príspevok
Len škoda, že sa nedá použiť na všetky veci ohľadne správy domu. Napr. výpoveď správcovi sa musí schváliť na schôdzi, nedá sa písomne. Ani text zmluvy o výkone správy či jej zmeny.
Len o týchto dvoch veciach. Preto je treba venovať pozornosť zmluve o SVB a zmluve o správe domu. Ak sú aj veci o ktorých je možné rozhodovať písomným hlasovaním, zahrnuté v zmluve, nie v jej prílohach. Nedá sa. Ani písomne, ani podľa §14, odseku 2, druhej vety. Menšina po jednej hodine schôdze. Vlastníci si to svojím súhlasom so zmluvou znemožnia.
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Možno je písomné hlasovanie dobrá vec.....ale ...mne je z toho dosť smutno. Veci sa síce pohnú dopredu, ale písomným hlasovaním sa vytratí akýkoľvek kontakt medzi vlastníkmi, nevedia spolu diskutovať, nevedia ťahať za jeden koniec, skrýva sa sused pred susedom, unavili ich hádky a radšej na schôdzu nejdu...ale k čomu to všetko speje?
Radšej sa pár krát zísť a snažiť sa uzemniť, naučiť sa komunikovať, naučiť sa kultúrne diskutovať? ...alebo kopať každý sám za seba...pod jednou strechou, v jednom dome, v jednom vchode, pod jedným svetlom???
Zatiaľ som nemusela nikde robiť písomné hlasovanie, hovorím o viacerých domoch..., snažím sa presvedčiť ľudí, že to nie je správne, že sme v jednom dome v xxxx -izbovom, nie bytovom.
Verím, že všade to nejde a písomné hlasovanie pomohlo...ale to je len časovaná bomba, tadiaľ cesta nevedie.....
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ty máš toho veľa. Ja mám len 64 bytov a málokedy mi príde na zhromaždenie polovica. Stále chodia tí ostí, ktorí majú záujem aby sme sa v niečom pohli. Aj sa nám veľa podarilo. Keď sme potrebovali odsúhlasiť úver, tak sa rozbehli niektorí po bytoch a snažili sa tých, čo otvorili presvedčiť, aby zišli dolu na schôdzu. Radšej mi dajú splnomocnenie (zo 64 ich mám 9). Našťastie na odsúhlasenie toho úveru sa nazbieral potrebný počet. Ale je zaujímavé, že po schôdzi sa chodia vypytovať, čo sa prejednalo. "V byte mám všetko prerobené, a či je za dverami, to sa ma netýka" - bohužiaľ aj takéto majú zmýšľanie.
3 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

verkaz Pozri príspevok
Ty máš toho veľa. Ja mám len 64 bytov a málokedy mi príde na zhromaždenie polovica. Stále chodia tí ostí, ktorí majú záujem aby sme sa v niečom pohli. Aj sa nám veľa podarilo. Keď sme potrebovali odsúhlasiť úver, tak sa rozbehli niektorí po bytoch a snažili sa tých, čo otvorili presvedčiť, aby zišli dolu na schôdzu. Radšej mi dajú splnomocnenie (zo 64 ich mám 9). Našťastie na odsúhlasenie toho úveru sa nazbieral potrebný počet. Ale je zaujímavé, že po schôdzi sa chodia vypytovať, čo sa prejednalo. "V byte mám všetko prerobené, a či je za dverami, to sa ma netýka" - bohužiaľ aj takéto majú zmýšľanie.

Verkaz ...64 bytov je na jedneho až až
0 0
bosorak bosorak

bosorak je offline (nepripojený) bosorak

Ďakujem za rady. chceme dať písomne hlasovať za úver na obnovu bytového domu a za spôsob obnovy (či urobiť len náter alebo zatepliť kontaktným systémom). Môžeme dať dve otázky na jeden hlasovací lístok? Môže byť znenie otázok v takomto znení?
Čerpanie úveru na obnovu bytového domu. áno nie
Zateplovanie bytového domu kontaktným systémom. áno nie
Ďakujem
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nie môžeš, ale môžete. Treba dodržať uvedený postup písomného hlasovania. Inak môže byť napadnuté a neplatné.

Ak nemáte peniaze a ti isto nemáte, tak bez úveru to nespravíte.

Zaujímave bude ak budú dve tretiny súhlasiť so zateplením, ale nie s úverom. Aj tak to môže dopadnúť.

11. V § 14 ods. 2 sa slová „§ 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i)“.

12. V § 14 ods. 3 sa vypúšťa slovo „vždy“ a posledná veta sa nahrádza vetami, ktoré znejú: „Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.“.


13. V § 14 odsek 6 znie:

„(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom „áno“ a druhý slovom „nie“. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.“.
Naposledy upravil sito : 24.10.10 at 11:05
0 0
bosorak bosorak

bosorak je offline (nepripojený) bosorak

nerozumiem sito, prečo píšeš : "Nie môžeš, ale môžete."
Ďalej nerozumiem prečo píšeš že: "Zaujímave bude ak budú dve tretiny súhlasiť so zateplením, ale nie s úverom." Na zateplenie čiže obnovu bytového domu stačí súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov. Na úver treba dvojtretinová väčšina.
Overovateľov sme si zvolili a odsúhlasili nadpolovičnou väčšinou vlastníkov na poslednej schôdzi, kde sme sa dohodli na písomnom hlasovaní. To som už písala v prvej mojej otázke. Samozrejme termíny a ostatné náležitosti taktiež dodržíme. Ale ja tak ti ďakujem za odpoveď.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V tom prípade už sú podstatné veci schválené, len už zrealizovať hlasovanie s dobrým koncom. Odsúhlasením zateplenia a aj úveru.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Poprosim pomoc. U nas sa konala schodza vlastne, sme tri vchody a konali sa schodze pre kazdy vchod zvlast (aby to bolo pokojnejsie). Viem, ze takto sme nemohli rozhodnut asi o dolezitych veciach, malo to byt informativne a zistit relativne v pokoji nazor ludi hlavne na zateplenie. Ako bytovy dom sme uz trikrat po sebe ziadali dotaciu, podla pravidiel sme mali na to firmu uz vybranu sprad troch vlastne teraz uz 4 rokov, len sa kazdy rok odsuhlasilo, ze s nou suhlasime. Kedze sa vela veci odvtedy zmenilo, chceli sme nanovo vyberat aj z inych firiem. Ale cenovu ponuku mi moze firma vypracovat na zaklade projektov, ktore ma spravca. Spravca odo mna pozaduje, ze si musime na schodzi odsuhlasit nove vyberove konanie a na zaklade toho oni poslu projektovu dokumentaciu firmam v elektronickej forme. Lenze ked bude schodza o par tyzdnov, my by sme uz potrebovali vediet cenove ponuky. Zda sa mi to zacarovany kruh. Je mozne, ze dame pisomne na papier, ze pozadujeme nove vyberove konanie a pobeham susedov, aby mi to podpisali a tak to odovzdame spravcovi? Ide len o to vyberove konanie nie priamo o vyber dodavatela. A ako je to s vyberovym konanim, podla mojho nazoru nie vzdy ta najlacnejsia ponuka je ta najlepsia a hlavne pri takejto praci ako zateplovanie, ako to musi podla zakona prebehnut? Dala som sa na boj a bojim sa ze s veternymi mlynmi...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nika.sum Pozri príspevok
Poprosim pomoc. U nas sa konala schodza vlastne, sme tri vchody a konali sa schodze pre kazdy vchod zvlast (aby to bolo pokojnejsie). Viem, ze takto sme nemohli rozhodnut asi o dolezitych veciach, malo to byt informativne a zistit relativne v pokoji nazor ludi hlavne na zateplenie. Ako bytovy dom sme uz trikrat po sebe ziadali dotaciu, podla pravidiel sme mali na to firmu uz vybranu sprad troch vlastne teraz uz 4 rokov, len sa kazdy rok odsuhlasilo, ze s nou suhlasime. Kedze sa vela veci odvtedy zmenilo, chceli sme nanovo vyberat aj z inych firiem. Ale cenovu ponuku mi moze firma vypracovat na zaklade projektov, ktore ma spravca. Spravca odo mna pozaduje, ze si musime na schodzi odsuhlasit nove vyberove konanie a na zaklade toho oni poslu projektovu dokumentaciu firmam v elektronickej forme. Lenze ked bude schodza o par tyzdnov, my by sme uz potrebovali vediet cenove ponuky. Zda sa mi to zacarovany kruh. Je mozne, ze dame pisomne na papier, ze pozadujeme nove vyberove konanie a pobeham susedov, aby mi to podpisali a tak to odovzdame spravcovi? Ide len o to vyberove konanie nie priamo o vyber dodavatela. A ako je to s vyberovym konanim, podla mojho nazoru nie vzdy ta najlacnejsia ponuka je ta najlepsia a hlavne pri takejto praci ako zateplovanie, ako to musi podla zakona prebehnut? Dala som sa na boj a bojim sa ze s veternymi mlynmi...
Projekt je vašim vlastníctvom (vy ste si za neho zaplatili) a preto vy môžete rozhodnúť, komu sa dá kópia. Stavebné firmy, za účelom vypracovania cenovej ponuky, môžu dostať kópiu projektu vopred, nemusia byť tie firmy kvôli tomu schvaľované na schôdzi.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Chobot Pozri príspevok
Projekt je vašim vlastníctvom (vy ste si za neho zaplatili) a preto vy môžete rozhodnúť, komu sa dá kópia. Stavebné firmy, za účelom vypracovania cenovej ponuky, môžu dostať kópiu projektu vopred, nemusia byť tie firmy kvôli tomu schvaľované na schôdzi.
Technicka od spravcu tvrdi, ze potrebuje aby sme mali v zapisnici zo schodze, ze sa vypisuje nove vyberove konanie. My mame v zapisnici (zo schodze z kazdeho vchodu je zapisnica zvlast,ale v tomto bode je to rovnake), ze suhlasime s dotaciou, ale firma bude vybrana na zaklade viacerych cennovych ponuk. Podla mna to by to malo stacit? Alebo musi byt priamov v tych zapisniciach, ze ziadame nove vyberove konanie? A len mi na schodzi mozeme rozhodnut, kt. firma to bude na zaklade nie len ich cennovej ponuky ale vsetkeho co ich ponuka v ramci ceny obsahuje? Tam predsa nezalezi iba na cene?
Naposledy upravil nika.sum : 25.10.10 at 14:30
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nika.sum Pozri príspevok
Technicka od spravcu tvrdi, ze potrebuje aby sme mali v zapisnici zo schodze, ze sa vypisuje nove vyberove konanie.
Na čo to potrebuje? Aby mohla poslať kópiu projektu nejakej firme?

nika.sum Pozri príspevok
My mame v zapisnici (zo schodze z kazdeho vchodu je zapisnica zvlast,ale v tomto bode je to rovnake), ze suhlasime s dotaciou, ale firma bude vybrana na zaklade viacerych cennovych ponuk. Podla mna to by to malo stacit? Alebo musi byt priamov v tych zapisniciach, ze ziadame nove vyberove konanie? A len mi na schodzi mozeme rozhodnut, kt. firma to bude na zaklade nie len ich cennovej ponuky ale vsetkeho co ich ponuka v ramci ceny obsahuje? Tam predsa nezalezi iba na cene?
Ako som pochopil, už bolo jedno výberové konanie, kde sa vybrala jedna firma. Ak ale chcete nové výberové konanie, tak to musíte oznámiť správcovi. Pravda je niekde uprostred. Vy môžete žiadať vypísať nové výb. konanie, ale pre správcu je to práca navyše, preto asi chce vedieť, či je to vôla väčšiny vlastníkov, či to nie je len iniciatíva pár jednotlivcov. Keby ste mali dobré vzťahy so správcom, tak by mu stačila požiadavka od zástupcu vlastníkov, aby našiel nové 3 cenové ponuky. Teraz robí caviky a chce, aby to bolo úplne oficiálnou cesto - teda schôdza, schválenie nového výb. konania a potom bude zháňať ponuky. Teraz nie je správca povinný zháňať nových dodávateľov, lebo ho k tomu žiadne rozhodnutie vlastníkov nezaväzuje.

Môžete ale toto obísť, ak si nájdete sami firmy a pošlete im projekt. Vy (alebo váš zást. vlastníkov) si môže od správcu vyžiadať kópiu projektu. Správca nemá právo vám tú kópiu odmietnuť dať. Takže vyžiadajte si projekt, oslovte vy firmy a na schôdzi len vyberiete.

Problém bude asi aj v tom, že správca môže byť s tým dodávateľom prepojený a je tam nejaká zmluva o budúcej zmluve. Treba zistiť, či je ten dodávateľ nejako zazmluvnený a ako je možné tú zmluvu vypovedať.
2 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Chobot Pozri príspevok
Na čo to potrebuje? Aby mohla poslať kópiu projektu nejakej firme?



Ako som pochopil, už bolo jedno výberové konanie, kde sa vybrala jedna firma. Ak ale chcete nové výberové konanie, tak to musíte oznámiť správcovi. Pravda je niekde uprostred. Vy môžete žiadať vypísať nové výb. konanie, ale pre správcu je to práca navyše, preto asi chce vedieť, či je to vôla väčšiny vlastníkov, či to nie je len iniciatíva pár jednotlivcov. Keby ste mali dobré vzťahy so správcom, tak by mu stačila požiadavka od zástupcu vlastníkov, aby našiel nové 3 cenové ponuky. Teraz robí caviky a chce, aby to bolo úplne oficiálnou cesto - teda schôdza, schválenie nového výb. konania a potom bude zháňať ponuky. Teraz nie je správca povinný zháňať nových dodávateľov, lebo ho k tomu žiadne rozhodnutie vlastníkov nezaväzuje.

Môžete ale toto obísť, ak si nájdete sami firmy a pošlete im projekt. Vy (alebo váš zást. vlastníkov) si môže od správcu vyžiadať kópiu projektu. Správca nemá právo vám tú kópiu odmietnuť dať. Takže vyžiadajte si projekt, oslovte vy firmy a na schôdzi len vyberiete.

Problém bude asi aj v tom, že správca môže byť s tým dodávateľom prepojený a je tam nejaká zmluva o budúcej zmluve. Treba zistiť, či je ten dodávateľ nejako zazmluvnený a ako je možné tú zmluvu vypovedať.
Nejaka zmluva je, ze ak by sme dostali dotaciu zateplenie bude realizovat ista firma. O tej firme sa rozhodlo pred styrmi rokmi a nasledujuce roky sme vzdy museli pred podanim dotacie odsuhlasit, ze opat suhlasime s tou firmou. Tento rok sme to este neodsuhlasili. V septembri sme sa dohodli, ze kvoli zatepleniu sa zvola schodza v novembri, chcela sa tam riesit aj otazka uveru, ak dotaciu nedostaneme. Medzi tym sme mali informativne schodze zvlast v kazdom vchode, kde bola spomenuta ponuka inej firmy o ktorej uvazujeme v spojitosti s dotaciou, ale ludia ju chceli porovnat s ostatnymi cenovymi ponukami. Vobec sme nechceli zatazovat spravcu. Ja som nasla na internete firmu, kt. sa mi pozdavala, ma prist spravit prezentaciu, kde som pozvala, ludi, kt. sa v tom akotak vyznaju a maju zaujem z vlastnikov. Tiez chcem oslovit jednu firmu o ktorej som pocula, ze dobre zatepluje. Planujem sa ist popytat na referencie firiem priamo tam kde pracovali. Od spravcu som chcela aby poskytli firmam, kt. sme poziadali o cenovu ponuku potrebnu dokumentaciu, aby sme na riadnej schodzi uz vedeli ludom podat informacie o konkretnych firmach. A tu je problem a spravca sa prieci a chce nas dohnat do schodze na ktorej sa zrusi to, ze budeme ziadat o dotaciu z tou firmou co roky predtym a chceme vypisat vyberove konanie. Ja sa vsak obavam toho, ze ak teraz zvolame schodzu a o kratky cas budeme znova zvolavat, tak tam kde budem potrebovat uz ludia nepridu lebo budu mat toho dost. Tvrdia, ze oni musia vyhlasit vyberove konanie, zalepit do obalok cenove ponuky, vsetko musi ist cez nich.
Ja som jeden zo zastupcov vlastnikov. Tak moze to byt takto. Vyziadam si od spravcu kopiu projektu, musi mi ju vydat. Kopie dam firmam, ktore chcem poziadat o cenove ponuky. Na schodzi ktoru riadne podla zakona zvolame (to sme sa dohodli uz na predchadzajucej schodzi, bola tam viac ako 1/4 vlastnikov), sa odsuhlasi, ze o dotaciu nebudeme ziadat s firmou, s ktorou sme ziadali doteraz. Na schodzi si vlastnici bytov mozu zvolit komisiu a ta vyberie zo vsetkych ponuk, ktore predlozime my ale aj spravca. Tymto preskocime tu jednu, podla mna zbytocnu schodzu. Nemusia byt cenove ponuky v obalkach? Predsa nejde len o sumu na konci, ale o celkovu pracu firiem.
Volala som dnes aj s jednym pravnikom. Vysvetlil mi, ze mi nepotrebujeme vyberove konanie, nie sme verejna sprava, len si musime odsuhlasit co vyberieme na schodzi (tak ako ste spominali). Tak zajtra idem k spravcovi a neodidem kym mi nedaju kopiu projektu. Vysvetlim technicke, ze mi od nich neziadame spravit vyberove konanie, vsetko si zabezpecime sami. Na schodzi odsuhlasime, ze nechceme dotaciu podavat s tou firmou, co po posledne tri roky (tak ako to spravca ziadal, ze to musime spravit). Kopie dame firmam od ktorych chceme cenove ponuky. Na schodzi si urcime komisiu, ktora vyberie z ponuk (asi by mala mat neparny pocet clenov co tomu akotak rozumeju. Spravcovi toto oznamime cez zapisnicu zo schodze a asi aj komisia ked vyberie niektoru firmu musi toto oznamit spravcovi. Dufam, ze uvazujem spravne.
Naposledy upravil nika.sum : 25.10.10 at 20:55
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

nika.sum Pozri príspevok
Nejaka zmluva je, ze ak by sme dostali dotaciu zateplenie bude realizovat ista firma. O tej firme sa rozhodlo pred styrmi rokmi a nasledujuce roky sme vzdy museli pred podanim dotacie odsuhlasit, ze opat suhlasime s tou firmou. Tento rok sme to este neodsuhlasili. V septembri sme sa dohodli, ze kvoli zatepleniu sa zvola schodza v novembri, chcela sa tam riesit aj otazka uveru, ak dotaciu nedostaneme. Medzi tym sme mali informativne schodze zvlast v kazdom vchode, kde bola spomenuta ponuka inej firmy o ktorej uvazujeme v spojitosti s dotaciou, ale ludia ju chceli porovnat s ostatnymi cenovymi ponukami. Vobec sme nechceli zatazovat spravcu. Ja som nasla na internete firmu, kt. sa mi pozdavala, ma prist spravit prezentaciu, kde som pozvala, ludi, kt. sa v tom akotak vyznaju a maju zaujem z vlastnikov. Tiez chcem oslovit jednu firmu o ktorej som pocula, ze dobre zatepluje. Planujem sa ist popytat na referencie firiem priamo tam kde pracovali. Od spravcu som chcela aby poskytli firmam, kt. sme poziadali o cenovu ponuku potrebnu dokumentaciu, aby sme na riadnej schodzi uz vedeli ludom podat informacie o konkretnych firmach. A tu je problem a spravca sa prieci a chce nas dohnat do schodze na ktorej sa zrusi to, ze budeme ziadat o dotaciu z tou firmou co roky predtym a chceme vypisat vyberove konanie. Ja sa vsak obavam toho, ze ak teraz zvolame schodzu a o kratky cas budeme znova zvolavat, tak tam kde budem potrebovat uz ludia nepridu lebo budu mat toho dost. Tvrdia, ze oni musia vyhlasit vyberove konanie, zalepit do obalok cenove ponuky, vsetko musi ist cez nich.
Ja som jeden zo zastupcov vlastnikov. Tak moze to byt takto. Vyziadam si od spravcu kopiu projektu, musi mi ju vydat. Kopie dam firmam, ktore chcem poziadat o cenove ponuky. Na schodzi ktoru riadne podla zakona zvolame (to sme sa dohodli uz na predchadzajucej schodzi, bola tam viac ako 1/4 vlastnikov), sa odsuhlasi, ze o dotaciu nebudeme ziadat s firmou, s ktorou sme ziadali doteraz. Na schodzi si vlastnici bytov mozu zvolit komisiu a ta vyberie zo vsetkych ponuk, ktore predlozime my ale aj spravca. Tymto preskocime tu jednu, podla mna zbytocnu schodzu. Nemusia byt cenove ponuky v obalkach? Predsa nejde len o sumu na konci, ale o celkovu pracu firiem.
Volala som dnes aj s jednym pravnikom. Vysvetlil mi, ze mi nepotrebujeme vyberove konanie, nie sme verejna sprava, len si musime odsuhlasit co vyberieme na schodzi (tak ako ste spominali). Tak zajtra idem k spravcovi a neodidem kym mi nedaju kopiu projektu. Vysvetlim technicke, ze mi od nich neziadame spravit vyberove konanie, vsetko si zabezpecime sami. Na schodzi odsuhlasime, ze nechceme dotaciu podavat s tou firmou, co po posledne tri roky (tak ako to spravca ziadal, ze to musime spravit). Kopie dame firmam od ktorych chceme cenove ponuky. Na schodzi si urcime komisiu, ktora vyberie z ponuk (asi by mala mat neparny pocet clenov co tomu akotak rozumeju. Spravcovi toto oznamime cez zapisnicu zo schodze a asi aj komisia ked vyberie niektoru firmu musi toto oznamit spravcovi. Dufam, ze uvazujem spravne.
Presne ako ti povedal ten právnik - nie ste verejná správa, nemáte určené pravidlá, či musí prebehnúť výberové konanie a ako musí prebehnúť. VY si môžete určiť, akým spôsobom budete vyberať, môžete si určiť, kto bude vyberať a akým spôsobom. Správa vás len musí poslúchať, nie je pravdou, že všetko musí ísť cez nich. Úplne stačí, keby ste vy urobili výberové konanie a správcovi len oznámite (formou zápisnice zo schôdze, kde väčšina odsúhlasí tú firmu) ktorú firmu ste vybrali.

Ak robí správca takéto prieky, tak tam bude niečo podozrivé... prečo trvá na pôvodnom dodávateľovi.
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Chobot napísal všetko podstatné. Ak bude správca na vás tlačiť, skúste mu navrhnúť vypovedanie zmluvy o výkone správy. Nikde nie je napísané, že to spravovanie domu nemôže robiť niekto iný.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

nika.sum Pozri príspevok
Technicka od spravcu tvrdi, ze potrebuje aby sme mali v zapisnici zo schodze, ze sa vypisuje nove vyberove konanie. My mame v zapisnici (zo schodze z kazdeho vchodu je zapisnica zvlast,ale v tomto bode je to rovnake), ze suhlasime s dotaciou, ale firma bude vybrana na zaklade viacerych cennovych ponuk. Podla mna to by to malo stacit? Alebo musi byt priamov v tych zapisniciach, ze ziadame nove vyberove konanie? A len mi na schodzi mozeme rozhodnut, kt. firma to bude na zaklade nie len ich cennovej ponuky ale vsetkeho co ich ponuka v ramci ceny obsahuje? Tam predsa nezalezi iba na cene?
Nie je to len chyba zápisnice? Ak ste sa na schôdzi jasne dohodli, že chcete nové výberové konanie a do zápisnice ste dali len to, ako bude firma vybraná, mohlo by sa to opraviť. Dôvodom preverenia správnosti zápisnice môže byť napr. protest niektorých vlastníkov, že sa dohodlo niečo viac, ako je v zápisnici.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať