Zavrieť

Porady

Ako dať výpoveď zamestnancovi na dlhodobej PN

Mám dohodobý problém s jedným zamestnancom. Nebola som spokojná s jeho pracovnými výsledkami, neplnil si svoje pracovné povinnosti. Na toto bol ústne upozornený, napriek tomu k žiadnej náprave nedošlo. Upozornila som ho, že takýto zamestnanec je pre mňa nepotrebný. Následne od 15.12.2009 je na dlhodobej PN a už teraz vie, že 14.12.2010 sa vráti do práce, chce žiadať o ČID a počíta s tým, že u mňa ostane pracovať na polovičný úväzok. Má to totiž prepočítané, že za polovičný odpracovaný čas, dostane odomňa polovičný plat + invalidný dôchodok, a s príjmom bude na tom tak, ako keď pracoval 20 hodín týždenne. Ale pre mňa je takýto zamestnanec len na obtiaž, hlavne ked si neplní svoje pracovné povinnosti.
Môžem mu dať teraz (počas trvania PN) výpoveď ku dňu skončenia PN a za akých podmienok? Čo mám uviesť ako dôvod ukončenia pracovného pomeru?
Ďakujem za rady
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

michallka Pozri príspevok
Mám dohodobý problém s jedným zamestnancom. Nebola som spokojná s jeho pracovnými výsledkami, neplnil si svoje pracovné povinnosti. Na toto bol ústne upozornený, napriek tomu k žiadnej náprave nedošlo. Upozornila som ho, že takýto zamestnanec je pre mňa nepotrebný. Následne od 15.12.2009 je na dlhodobej PN a už teraz vie, že 14.12.2010 sa vráti do práce, chce žiadať o ČID a počíta s tým, že u mňa ostane pracovať na polovičný úväzok. Má to totiž prepočítané, že za polovičný odpracovaný čas, dostane odomňa polovičný plat + invalidný dôchodok, a s príjmom bude na tom tak, ako keď pracoval 20 hodín týždenne. Ale pre mňa je takýto zamestnanec len na obtiaž, hlavne ked si neplní svoje pracovné povinnosti.
Môžem mu dať teraz (počas trvania PN) výpoveď ku dňu skončenia PN a za akých podmienok? Čo mám uviesť ako dôvod ukončenia pracovného pomeru?
Ďakujem za rady
Nie, počas DPN je v tzv. ochrannej dobe, pre zamestnáv. platí zákaz výpovede podľa §64ZP.
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

ale ja mu nechcem dat vypoved pocas PN ale ku dnu ukoncenia PN.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Súhlasím s Tweety. Ak však zamestnanec bude občanom so zdr. postihnutím, problém bude aj s výpoveďou po návrate do zamestnania.

Ústne upozornenie na neplnenie povinností - na výpoveď podľa § 63 odst. 1 písm. e) nestačí.

§ 66
Na začiatok

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

michallka Pozri príspevok
ale ja mu nechcem dat vypoved pocas PN ale ku dnu ukoncenia PN.
ku dňu ukončenia PN s ním môžeš skončiť prac.pomer len dohodou, čo je súhlas zamestnanca aj zamestnávatela
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

To, ze on pocita so skratenym uvazkom je sice pekne, ale ty predsa nemusis mat pre neho pracovnu poziciu na skrateny uvazok.

Ak sa vrati po PN, plati pre neho povodna pracovna zmluva aj s dlzkou pracovneho casu.
Ak mu zdravotne problemy neumoznuju nadalej na nej pracovat, musi (spolu s potvrdenim od lekara) poziadat o prelozenie na ine pracovne miesto, ktore mu zo zdravotnych dovodov vyhovuje. Ak take miesto zamestnavatel nema, moze mu dat vypoved podla par. 63 1 c), s narokom na odstupne.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
ku dňu ukončenia PN s ním môžeš skončiť prac.pomer len dohodou, čo je súhlas zamestnanca aj zamestnávatela
Doplním, dohodou je možné skončiť PP aj počas DPN.
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

cize z toho vyplyva, ze som povinna ho nadalej u mna pracovat? kym si nevybavi ČID? a co ak mu spravim namatkovu kontrolu PN a zamestnanec nebdue doma? ani v takomto pripade nemam narok s nim rozviazat pracovny pomer ku dnu ukoncnenia PN? lebo je nam vsetkym jasne ze tu PN ma vybavenu po znamostiach, lebo sa mu nechce pracovat, a nechcelo sa mu pracovat posledny rok pred nastupom na PN. to zakon chrani len zamestnancov a zamestnavatel ma smolu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

michallka Pozri príspevok
cize z toho vyplyva, ze som povinna ho nadalej u mna pracovat? kym si nevybavi ČID? a co ak mu spravim namatkovu kontrolu PN a zamestnanec nebdue doma? ani v takomto pripade nemam narok s nim rozviazat pracovny pomer ku dnu ukoncnenia PN? lebo je nam vsetkym jasne ze tu PN ma vybavenu po znamostiach, lebo sa mu nechce pracovat, a nechcelo sa mu pracovat posledny rok pred nastupom na PN. to zakon chrani len zamestnancov a zamestnavatel ma smolu?
Na námatkovú kontrolu nemáš právo, poberá už nemocenské, takže kontrolu môže urobiť len SP. Veď počas jeho DPN nemáš na neho žiadne náklady, nemocenské mu prepláca SP, tak nevidím dôvod na ukončenie PP.
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

problem je v tom ze na SP ma sesternicu, cize o kazdej kontrole od SP je vopred informovany. a vy nevidite dovod na ukoncnenie PP? to ze zamestnanec je lenivy a len vymysla ako vybabrat s celym systemom, by som chcela vidiet ako by ste si vy chceli vo firme nechat takeho zamestnanca. navyse jedna sa o konkretne pracovne miesto, na ktore som musela prijat novu zamestnankynu, robota sa sama neurobi. tato zamestnankyna ma o 100perc lepsie vysledky a s jej pracou som na 98 perc spokojna. co by ste robili vy v mojej situacii?
za navrh ako sa legalne zbavit nepotrebneho leniveho zamestnanca vopred dakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

michallka Pozri príspevok
problem je v tom ze na SP ma sesternicu, cize o kazdej kontrole od SP je vopred informovany. a vy nevidite dovod na ukoncnenie PP? to ze zamestnanec je lenivy a len vymysla ako vybabrat s celym systemom, by som chcela vidiet ako by ste si vy chceli vo firme nechat takeho zamestnanca. navyse jedna sa o konkretne pracovne miesto, na ktore som musela prijat novu zamestnankynu, robota sa sama neurobi. tato zamestnankyna ma o 100perc lepsie vysledky a s jej pracou som na 98 perc spokojna. co by ste robili vy v mojej situacii?
za navrh ako sa legalne zbavit nepotrebneho leniveho zamestnanca vopred dakujem.
Veď prijmi novú zamestnankyňu na zastupovanie, a keď príde po DPN ten, alebo tá z maródky, potom ju budeš riešiť, ale teraz bez jeho, jej súhlasu, neporiešiš nič. Jedine, že by ste sa dohodli na Dohode o skončení PP.
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

zamestnankynu na zastupovanie uz mam, a som s nou spokojna. a chcem si ju nechat namiesto leniveho zamestnanca. kedze je sikovna dokazala, ze jeho robota sa da robit o 100 percent lepsie. ale dvoch tam naraz mat nemozem.
to neexistuje ziadna moznost ako sa ho legalne zbavit? a riesim to uz teraz lebo cas ukoncenia jeho PN sa uz blizi, a chcem byt na to pripravena.
dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

michallka Pozri príspevok
problem je v tom ze na SP ma sesternicu, cize o kazdej kontrole od SP je vopred informovany. a vy nevidite dovod na ukoncnenie PP? to ze zamestnanec je lenivy a len vymysla ako vybabrat s celym systemom, by som chcela vidiet ako by ste si vy chceli vo firme nechat takeho zamestnanca. navyse jedna sa o konkretne pracovne miesto, na ktore som musela prijat novu zamestnankynu, robota sa sama neurobi. tato zamestnankyna ma o 100perc lepsie vysledky a s jej pracou som na 98 perc spokojna. co by ste robili vy v mojej situacii?
za navrh ako sa legalne zbavit nepotrebneho leniveho zamestnanca vopred dakujem.
Počas PN-ky bohužial žiadny návrh - okrem dohody o skončení prac. pomeru so súhlasom zamestnanca - neexistuje.

Po ukončení PN-ky máš dve možnosti :

1. skončenie prac. pomeru zo zdravotných dôvodov - nemusíš súhlasiť so zmenou prac. zmluvy (skrátením prac.úväzku).
http://www.porada.sk/1542708-post6.html

alebo

2. výpoveď zamestnávatela z dôvodu neuspokojivých prac. výsledkov - upozornenie musí byť písomné, opakované.

3. Nového zamestnanca treba zatial prijať na zastupovanie počas Pn - aj keď si s výkonom jeho práce spokojná.
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

1. ku dnu ukoncnenia PN urcite nebude este na ČID
2. da sa v prvy den jeho prace napisat napomenutie za neuspokojive vysledky a nasledne na dalsikrat mu dat vypoved? vztahuje sa na aj v tomto pripade na neho vypovedna lehota a odstupne?
3. zamestnankyna je na zastupovanie pocas PN, ale co s nou ked spominany zamestnanec ukonci PN a nastupi naspat do prace? nechat ju na urade prace kym sa nedoriesi vypoved zamestnanca?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Napomenutie za čo, keď rok nerobil?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

michallka Pozri príspevok
1. ku dnu ukoncnenia PN urcite nebude este na ČID
2. da sa v prvy den jeho prace napisat napomenutie za neuspokojive vysledky a nasledne na dalsikrat mu dat vypoved? vztahuje sa na aj v tomto pripade na neho vypovedna lehota a odstupne?
3. zamestnankyna je na zastupovanie pocas PN, ale co s nou ked spominany zamestnanec ukonci PN a nastupi naspat do prace? nechat ju na urade prace kym sa nedoriesi vypoved zamestnanca?
V prvom príspevku si písala o skrátenom prac.úväzku zamestnanca. Nechceš ukončenie prac.pomeru riešiť týmto smerom ? Ak so skráteným uväzkom nebudeš súhlasiť, žiadosť o skončenie prac.pomeru si dá zamestnanec.
Alebo skončenie prac. pomeru zo strany zamestnanca zo zdravotných dôvodov - tu má ale nárok na odstupné.

Skončenie prac.pomeru z dôvodu porušenia prac.disciplíny alebo neuspokojivých prac.výsledkov - pokial sa zamestnanec bude brániť a napadne neplatnosť na súde - vyžaduje dôkazné bremeno na strane zamestnávatela. A súdy väčšinou rozhodujú v prospech zamestnanca.
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

pre zoliho: napomenutie napr. za neskory prichod do prace po ukoncneni pn, za skory odchod, za neplnenie si povinnosti v prvy den po PN. na 99 perc. som si ista, ze sa jeho navyky po rocnej PN nezmenia k lepsiemu.
ci?
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

michallka Pozri príspevok
...2. da sa v prvy den jeho prace napisat napomenutie za neuspokojive vysledky a nasledne na dalsikrat mu dat vypoved? vztahuje sa na aj v tomto pripade na neho vypovedna lehota a odstupne?...
Toto ťažko použiješ v prvý deň nástupu zamestnanca po jeho dlhodobej PN:

Zákonník práce § 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
d) zamestnanec
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.


Pri bode 4 sa hovorí o neuspokojivom plnení - podľa mňa sa tým myslí dlhšie neuspokojivé plnenie, nie to, že je prvý deň v práci a už dostane napomenutie (s týmto by si na súde asi neuspela) + musíš mu dať primeraný čas na odstránenie nedostatkov (ale čo to je primeraný čas? ).
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

pre veroniku: ak ma zamestnanec pracovnu dobu od 9:00 a 9:10 este v praci nie je, nemusi nahodou on pred sudom dokazovat ze tam o 9:00 bol? ked chce napadnut neplatnost vypovede?
0 0
michallka michallka

michallka je offline (nepripojený) michallka

livia, lenze jeho neuspokojive plnenie zacalo asi rok pred nastupom na PNku. vidim to tak ze zas zamestnanec nasiel sposob ako vyrdbat so zamestnavatelom.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

michallka Pozri príspevok
livia, lenze jeho neuspokojive plnenie zacalo asi rok pred nastupom na PNku. vidim to tak ze zas zamestnanec nasiel sposob ako vyrdbat so zamestnavatelom.
Teraz mu už nemôžeš dať výpoveď za niečo, čo sa stalo pred rokom. Musíš čakať na dôvod, ktorý sa stane po jeho nástupe späť do práce.
(Inak, neverím, že by si mohol len tak "vybaviť" ČID alebo byť na dlhodobej PN, aj keď má sestru na Sociálnej poisťovni. Veď Sociálna poisťovňa nejakým spôsobom prehodnocuje/kontroluje tieto dlhodobé PN, nie?)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať