Zavrieť

Porady

Kontrola zákazníka pri podozrení na krádež

... človek :)
Vie mi niekto poradiť, či je možné prekontrolovať napr.tašku,... zákazníka priamo na predajni, pokiaľ je tam podozrenie na krádež? Nemám na mysli kontrolu SBSkárom, keďže ide o menšiu predajňu, ale rádovým zamestnancom, napr.vedúcou predajne. Pozn.: je na to nejaký zákon, ktorý to vyslovene povoľuje, alebo naopak zakazuje? Ďakujem za rady
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janulik M Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť, či je možné prekontrolovať napr.tašku,... zákazníka priamo na predajni, pokiaľ je tam podozrenie na krádež? Nemám na mysli kontrolu SBSkárom, keďže ide o menšiu predajňu, ale rádovým zamestnancom, napr.vedúcou predajne. Pozn.: je na to nejaký zákon, ktorý to vyslovene povoľuje, alebo naopak zakazuje? Ďakujem za rady
Predávajúci určite nemá právo kontrolovať zákazníka. Zákon to určite zakazuje,skús Zákon na ochranu spotrebiteľa.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Martin Mocko Martin Mocko

Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac
V takýchto malých potravinách obvykle býva nápis "pri odchode nechajte nahliadnuť predavačovi do Vašej tašky". Samozrejme, že ide skôr o prosbu - s očakávaním dobrej vôle zákazníka ukázať tašku a nie odvolávku na zákon.
Na druhej strane sa zamýšľam - ak predavač má podozrenie na krádež - môže zákazníka zadržať a privolať políciu? Povedal by som, že hej. Ak je ten obchod jeho vlastníctvom - bráni svoj majetok. Ak nie je - má určite zodpovednosť pri inventúrnych stratách.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nie, nemôže.Ani predavačka,ani vedúca.

Pozri aj sem :http://www.soi.sk/sk/Archiv/Nebezpec...redajniach.soi



Predavačky nemajú právo zákazníkom kontrolovať tašky ani pred nákupom, ani po nákupe. Slovenská obchodná inšpekcia hovorí, že im to nedovoľuje žiadny právny predpis. Napriek tomu je v mnohých predajniach pri pokladni nápis, ktorý zákazníkov vyzýva, aby predavačkám umožnili nahliadnuť do tašiek.

Ak predajca prichytí zákazníka pri krádeži, môže ho zadržať až do príchodu polície. Nemôže ho však zadržať len preto, že odmietol ukázať obsah svojej tašky. Osobnú prehliadku môžu robiť len policajti.
http://dennik.sme.sk/c/888649/obchod...rat-tasky.html
4 0
Janulik M Janulik M

Janulik M je offline (nepripojený) Janulik M

... človek :)
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Ešte raz VĎAKA
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

arizona Pozri príspevok
Nie, nemôže.Ani predavačka,ani vedúca.

Pozri aj sem :http://www.soi.sk/sk/Archiv/Nebezpec...redajniach.soi



Predavačky nemajú právo zákazníkom kontrolovať tašky ani pred nákupom, ani po nákupe. Slovenská obchodná inšpekcia hovorí, že im to nedovoľuje žiadny právny predpis. Napriek tomu je v mnohých predajniach pri pokladni nápis, ktorý zákazníkov vyzýva, aby predavačkám umožnili nahliadnuť do tašiek.

Ak predajca prichytí zákazníka pri krádeži, môže ho zadržať až do príchodu polície. Nemôže ho však zadržať len preto, že odmietol ukázať obsah svojej tašky. Osobnú prehliadku môžu robiť len policajti.
http://dennik.sme.sk/c/888649/obchod...rat-tasky.html
A ak má len podozrenie z krádeže? Aj vtedy ho môže zadržať?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Llívia Pozri príspevok
A ak má len podozrenie z krádeže? Aj vtedy ho môže zadržať?
Zadržať môže,ale ak sa zistí, že niekoho obvinila neprávom, ten zákazník sa môže tiež brániť a zažalovať predavačku,že ho obvinila neprávom.
4 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

zažalovať predavačku,že ho obvinila neprávom.
Používa sa na to tiež výraz "krivé obvinenie".
To len tak na okraj

BTW:
arizona
Napriek tomu je v mnohých predajniach pri pokladni nápis, ktorý zákazníkov vyzýva, aby predavačkám umožnili nahliadnuť do tašiek.
Už len to by skúsili! Bol by to zásah do vlastníckych práv. To čo mám v taške, je moje vlastníctvo (otázne je či ukradnuté - musia dokázať) a v taške okrem mňa (a mojej manželky ) sa žiadna predavačka hrabať nebude!
0 0
peterknazeje peterknazeje

peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

arizona Pozri príspevok
Zadržať môže,ale ak sa zistí, že niekoho obvinila neprávom, ten zákazník sa môže tiež brániť a zažalovať predavačku,že ho obvinila neprávom.
1) ak nema dokazy, tak predac/predacka ho nemoze ani zadrzat alebo branit v pohybe,
2) základné práva a slobody, upravené v druhej hlave Ústavy Slovenskej republiky: sloboda pohybu a pobytu,
3) cl. 19, ods. 1) ustavy SR: Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

arizona Pozri príspevok
Zadržať môže,ale ak sa zistí, že niekoho obvinila neprávom, ten zákazník sa môže tiež brániť a zažalovať predavačku,že ho obvinila neprávom.
Nemyslím si, že mať podozrenie = obviniť. Veď aj SBS-kári ak majú podozrenie, môžu podozrivého zadržať a prehľadať a pochybujem o tom, že ich niekto môže žalovať za krivé obvinenie.
(Čo by ste odporúčali urobiť predavačkám v potravinách v prípade, že došlo na chvíľu k výpadku elektriky, v obchode zostala tma, kedy nikto na nikoho nevidel? To majú nechať s úsmevom na tvári vyjsť z obchodu XYZ potenciálnych zlodejov a vzniknuté manko zacvakať z vlastného? A o detských kočíkoch v obchodoch radšej ani nehovorím )
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Llívia Pozri príspevok
Nemyslím si, že mať podozrenie = obviniť. Veď aj SBS-kári ak majú podozrenie, môžu podozrivého zadržať a prehľadať a pochybujem o tom, že ich niekto môže žalovať za krivé obvinenie.
(Čo by ste odporúčali urobiť predavačkám v potravinách v prípade, že došlo na chvíľu k výpadku elektriky, v obchode zostala tma, kedy nikto na nikoho nevidel? To majú nechať s úsmevom na tvári vyjsť z obchodu XYZ potenciálnych zlodejov a vzniknuté manko zacvakať z vlastného? A o detských kočíkoch v obchodoch radšej ani nehovorím )
Livka ...poprosím ...

Preštuduj si zákon o SBS a potom niečo vrav ...
Pracovník SBS nemá právo na osobnú prehliadku !!!

Manko ???...obchod ???...predavačky ???
Radšej nechci odpoveď ...
0 0
Janulik M Janulik M

Janulik M je offline (nepripojený) Janulik M

... človek :)
Chápem poznámku ohľadom mánk, predavačiek a krádeží,.... no z vlastnej skúsenosti viem, že nie je predavačka ako predavačka, vedúca ako vedúca,...bezpochyby sú aj takí zamestnanci (a nie je ich málo), ktorí si "prilepšia" ALE sú aj takí, ktorí sú naozaj lojálni a chcú za každú cenu zabrániť krádežiam (pretože v konečnom dôsledku aj keby im nešlo o lojálnosť, za to nakoniec zacvakajú). Čo s takými, ak majú naozaj podozrenie na krádež a sú za ten tovar v celej jeho výške zodpovední??? Určite pre ne nie je ľahké len tak nechať podozrivého odísť s vedomím, že nemajú na neho žiadnu "páku" a pokiaľ to vedia aj zlodeji, veselo si môžu kradnúť ďalej. Ako je to teda s právami na strane tých, ktorí predávajú. Majú vôbec nejaké??? (chránia si predsa majetok)
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

buchač Pozri príspevok
Livka ...poprosím ...

Preštuduj si zákon o SBS a potom niečo vrav ...
Pracovník SBS nemá právo na osobnú prehliadku !!!

Manko ???...obchod ???...predavačky ???
Radšej nechci odpoveď ...
Chcem odpoveď, ale nie na to, čo si napísal (posledné 2 vety - manželka má takéto zlé skúsenosti so zamestnancami?), ale na to, čo som sa pýtala (výpadok elektriky...) - neviem, či by predavačky v takomto prípade mohli volať policajtov, že na predajni bola chvíľu tma a majú podozrenie, že zákazníci v tej tme kradli.
S SBS-kármi máš pravdu, nemajú právo na osobnú prehliadku.
(Vypadlo ti jedno "l (L)" v mojom mene.)

Janulik M Pozri príspevok
Chápem poznámku ohľadom mánk, predavačiek a krádeží,.... no z vlastnej skúsenosti viem, že nie je predavačka ako predavačka, vedúca ako vedúca,...bezpochyby sú aj takí zamestnanci (a nie je ich málo), ktorí si "prilepšia" ALE sú aj takí, ktorí sú naozaj lojálni a chcú za každú cenu zabrániť krádežiam (pretože v konečnom dôsledku aj keby im nešlo o lojálnosť, za to nakoniec zacvakajú). Čo s takými, ak majú naozaj podozrenie na krádež a sú za ten tovar v celej jeho výške zodpovední??? Určite pre ne nie je ľahké len tak nechať podozrivého odísť s vedomím, že nemajú na neho žiadnu "páku" a pokiaľ to vedia aj zlodeji, veselo si môžu kradnúť ďalej. Ako je to teda s právami na strane tých, ktorí predávajú. Majú vôbec nejaké??? (chránia si predsa majetok)
Predavačky s hmotnou zodpovednosťou by mohli písomne upozorniť zamestnávateľa, že nemajú vytvorené podmienky na riadne hospodárenie so zverenými hodnotami (tovarom), pretože napr. je ich na predajni málo, takže nemôžu dostatočne "strážiť", či zákazníci nekradnú (aj keď v podstate predavačka má predávať a vykladať tovar, nie robiť dozorcu); alebo sa zvýšil počet krádeží, čo by mohli dokázať záznamy od polície, ak ju privolali ku krádeži a požadovať, aby na predajni bol nainštalovaný kamerový systém alebo aby na predajni boli SBS-kári. V tom liste by museli vyzvať zamestnávateľa na odstránenie nedostatkov a ak by to do 1 mesiaca neurobil, odstúpiť od dohody o hmotnej zodpovednosti:

"Zákonník práce: § 183 (1) Zamestnanec, ktorý uzatvoril dohodu o hmotnej zodpovednosti, môže od nej odstúpiť, ak sa preraďuje na inú prácu, zaraďuje na iné pracovisko, prekladá alebo ak zamestnávateľ v čase do jedného mesiaca po tom, čo dostal jeho písomné upozornenie, neodstráni nedostatky v pracovných podmienkach, ktoré bránia riadnemu hospodáreniu so zverenými hodnotami. Pri spoločnej hmotnej zodpovednosti môže zamestnanec od dohody odstúpiť, ak je na pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo ustanovený iný vedúci, prípadne jeho zástupca. Odstúpenie sa musí oznámiť zamestnávateľovi písomne."

Či by mal zamestnávateľ záujem naďalej zamestnávať takúto predavačku, si ľahko domyslíme.
Naposledy upravil Llívia : 25.10.10 at 05:42 Dôvod: doplnené "so zamestnancami"
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

Janulik M Pozri príspevok
Chápem poznámku ohľadom mánk, predavačiek a krádeží,.... no z vlastnej skúsenosti viem, že nie je predavačka ako predavačka, vedúca ako vedúca,...bezpochyby sú aj takí zamestnanci (a nie je ich málo), ktorí si "prilepšia" ALE sú aj takí, ktorí sú naozaj lojálni a chcú za každú cenu zabrániť krádežiam (pretože v konečnom dôsledku aj keby im nešlo o lojálnosť, za to nakoniec zacvakajú). Čo s takými, ak majú naozaj podozrenie na krádež a sú za ten tovar v celej jeho výške zodpovední??? Určite pre ne nie je ľahké len tak nechať podozrivého odísť s vedomím, že nemajú na neho žiadnu "páku" a pokiaľ to vedia aj zlodeji, veselo si môžu kradnúť ďalej. Ako je to teda s právami na strane tých, ktorí predávajú. Majú vôbec nejaké??? (chránia si predsa majetok)
... mozu zadrzat a zavolat policiu
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

- sbs-kar nepotrebuje ziaden dokaz na to aby mohol konat (v medziach zakona), staci mu PODOZRENIE (napr. videl na monitore alebo na vlastne oci ze ste nieco podozrive robili, otvarali si batoh medzi regalmi, chytali tovar do ruk, robili podozrive pohyby, davali ruky do vrecak, a pod.
- sbs-kar, ak ma podozrenie, by vas mal NAJSKOR slusne poziadat aby ste ho nasledovali niekde mimo verejnosti, tam vam povie ze ma podozrenie na kradez, potom vas MOZE poziadat aby ste mu ukazat vrecka/tasku, vy mu NEMUSITE nic ukazat, nasledne sbs-kar vas MOZE zadrzat, v takom pripade MUSI zavolat policiu (a vy na nu musite cakat), ktora uz ma pravo vas prehladat ... a to vsetko len na zaklade PODOZRENIA ... dokazovat kradez sa bude az ked u vas nieco polivcajt najde
- pri postupe opisanom vyssie NEMATE pravo zalovat sbs-kara, pretoze konal v ramci zakona
- zalovat sbs-kara mozte ak vas nap. priamo pri pokladi verejne obvini z kradeze, ktora sa nepotvrdi
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Llívia Pozri príspevok
Chcem odpoveď, ale nie na to, čo si napísal (posledné 2 vety - manželka má takéto zlé skúsenosti?)
Manželku moju do toho nepleť...
Ale inak , radšej ani nechci vedieť o jej skúsenostiach ...

, ale na to, čo som sa pýtala (výpadok elektriky...) - neviem, či by predavačky v takomto prípade mohli volať policajtov, že na predajni bola chvíľu tma a majú podozrenie, že zákazníci v tej tme kradli.
S SBS-kármi máš pravdu, nemajú právo na osobnú prehliadku.
Vždy , teda poväčšine mám pravdu ...
(Vypadlo ti jedno "l (L)" v mojom mene.)
Nevypadlo , dovolil som si byť trochu familiárny ...ak vadí , už sa to nezopakuje ...

Predavačky s hmotnou zodpovednosťou by mohli písomne upozorniť zamestnávateľa, že nemajú vytvorené podmienky na riadne hospodárenie so zverenými hodnotami (tovarom), pretože napr. je ich na predajni málo, takže nemôžu dostatočne "strážiť", či zákazníci nekradnú (aj keď v podstate predavačka má predávať a vykladať tovar, nie robiť dozorcu); alebo sa zvýšil počet krádeží, čo by mohli dokázať záznamy od polície, ak ju privolali ku krádeži a požadovať, aby na predajni bol nainštalovaný kamerový systém alebo aby na predajni boli SBS-kári. V tom liste by museli vyzvať zamestnávateľa na odstránenie nedostatkov a ak by to do 1 mesiaca neurobil, odstúpiť od dohody o hmotnej zodpovednosti:
Nie raz , nie dvakrát som spomenul , že vlastné skúsenosti dávam ....kurnik VLASTNÉ ...
Totiž , ak som spomenul SBS , tak mám aj tento preukaz , pracoval som aj v tejto sfére . Možno až doteraz by tak bolo , no zdravíčko / lekárka /inak rozhodlo...

Čo sa týka obchodu ...hm , možno ovládaš teóriu , prax je však úplne iná ...na Slovensku zvlášť
Diskutovať na túto tému nemienim ...prepáč , nemá význam ..

bubkoch opísal postup pracovníka SBS dokonale ...jedno síce vynechal , ale čo už ...to sa len za dverami - medzi 4 očami robí ...
Naposledy upravil buchač : 24.10.10 at 13:58
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Ja mám nedávný zážitok z našej Jednoty- predo mnou platil dpsť taký urastený róm, ale taký vegeťák- predavačka ho obvinila z krádeže ,že mal v rukách parfém a neplatil ho( mimochodom pani predavačku nenapadlo,že ho mohol dať aj naspať,že ho nekúpil) a velmi sa páčilo jeho jednanie- nakolko mi tu bezdovodne robíte hanbu,tak mám pre Vás návrh- buď ma necháte v pohode odísť a nebudete mi tu robiť pred ľuďmi hanbu alebo idem s vami dozadu,kde ma možte prehľadať a keď niečo nájdete ,tak voláte políciu a keď nič nenájdete tak mi ten parfém kúpite vy osobne-máte úľavu že ste žena- mužovi by som dal facku bez milosti za nehorázné ohováranie...- PUSTILA HO...

Myslím,že nič neukradol- a páčilo sa mi jeho jednanie, lebo taký hlupák-predavač vie narobiť veľa zla...
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Myslím si, že to vyriešil veľmi diplomaticky a lepšie ako naši politici (na Róma výborný výkon).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pre Buchača: už nevadí, lebo to "l (L)" vypadáva skoro všetkým.
Obchod - teória: ak myslíš na krádeže predavačiek - neovládam. Ak na krádeže zákazníkov a hmotnú zodpovednosť predavačiek - poznám nejaké, ktoré na to doplatili (a zaplatili), dokonca jedna mala skoro problémy z toho, že naháňala zlodeja a ten sa zranil (vyhrážal sa jej, že ju bude žalovať). Ak na práva podľa Zákonníka práce a ich nedodržiavanie - ovládam aj teóriu, aj prax (pracujem s tým).
Ámen.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mňa osobne neskutočne urazilo, keď v nemenovanom hypermarkete pri pokladni išla pokladníčka otvárať zubnú pastu, ktorú som si chcela kúpiť. Odôvodnila to tým, že ľudia lacnejšiu pastu vyberú a vložia tú najdrahšiu a že majú také nariadenie.
jej argument ma nezaujímal, otvorenú pastu som jej tam nechala. to už čo je za jednanie? neznesiem totiž, aby moje hygienické potreby niekto chytal. to ale iba z princípu.

PS: tak bacha, podozrivý sme všetci
2 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

mzdarka renca Pozri príspevok
mňa osobne neskutočne urazilo, keď v nemenovanom hypermarkete pri pokladni išla pokladníčka otvárať zubnú pastu, ktorú som si chcela kúpiť. Odôvodnila to tým, že ľudia lacnejšiu pastu vyberú a vložia tú najdrahšiu a že majú také nariadenie.
jej argument ma nezaujímal, otvorenú pastu som jej tam nechala. to už čo je za jednanie? neznesiem totiž, aby moje hygienické potreby niekto chytal. to ale iba z princípu.

PS: tak bacha, podozrivý sme všetci
Akože súhlasím s renčou- aj ked chápem predavačky, že chcú minimalizovať manká( a viem,že tých krádeží je požehnene, najma v roznych hypermarketoch, však stále mi ktosi čosi ponúka na predaj za tretinovú cenu),ale takéto podozrenia a prekukávania zákazníka by sa mali fakt robiť iba keď je isté,že ten človek niečo ukradol alebo je VÁŽNÉ ale fakt vážné podozrenie a nie pri príležitosti len preto,že sa jej niekto nepáči- lebo fakt to nieje príjemné byť vyšetrovaný pred kopu aj známymi ľuďmi...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať