Zavrieť

Porady

Susedske spory

Dobry den,chcel by som Vas poprosit o radu.Asi pred dvoma tyzdnami mala manzelka drobnu nehodu na aute.Odniesol si to blatnik na nasom aute ,oprava nas stala 80 EUR.Mlady vodic ,ktory do nej buchol sa podla nas nevenoval dostatocne riadeniu,a hlavne sa nepozeral do prava odtial isla manzelka.Krizovatka bola bez znaciek,mal dat prednost z prava.Nebol ani na pravej strane ,ale isiel stredom cesty. Na mieste si vinu aj uznal a povedal ,ze auto mame dat opravit, ze nam to uhradi.Bolo to kusok od naseho domu,takze prisiel som tam aj ja aj jeho stari rodicia,ktori byvaju blizko nas.Dohoda bola ze policia sa volat nebude a vysporiada sa to ako som uz uviedol.Jeho stary otec vsak uz tam zacal mne aj mojej manzelke velmi vulgarne nadavat a valat vinu na manzelku.Toto vsetko si museli vypocut nase mele deti,ktore sedeli v aute.Nakoniec to dopadlo tak ako som aj predpokladal, nedali nam ani cent ba este ze im vznikla skoda na aute.On vsak buchol naraznikom do blatnika,nemohla sa mu poskodit kapota,bolo to len tuknutie.Na ich aute nebolo nic poskodene,to sme tam vsetci videli.Blatnik na nasom aute sa vyklepal,prestrekol a je to v poriadku.Ked nam mlady vodic telefonoval ze nam nic nazaplati a vsetko to poprekrucal uplne inak,rozculilo ma to a neodpustil som si par poznamok aj na jeho stareho otca.Naivne som si myslel ,ze sme sice o 70 EUR lahsi,ale ved to nejako prezijeme.To auto je jeho stareho otca a kedze ho uz dlahsie poznam,nemalo vyznam sa pokusat to vyriesit cez poistovnu.Pred par dnami ma jeho stary otec stretol pri spolocnych garazach a zacal mi vytykat co som na nich povedal,mimochodom povedal som len pravdu.Taktiez mi zacal vulgarne nadavat ,to ma rozculilo a neodpustil som si tiez zopar vulgarnych nadavok jemu.Takmer doslo k bitke,ale nastastie som sa ovladol,pretoze sa ma snazil do nej vyprovokovat.Svedkovia tam neboli ziadni.Vyhrazal sa mi tiez , ze poda na mna zalobu ,ze som mu sposobil skodu na jeho aute.Chcel by som Vas teda poprost o radu coho sa mozem od nich obavat,co sa taka tej vymyslenej skody na ich aute.Dalej ci ma moze zazalovat za ohovaranie a podobne.Nastaste k tej bitke nedoslo,to by uz bol problem.Obavam sa vsak,ze on s tymi provokaciami neprestane,je to proste taky typ cloveka.Mohol by som sa zrejme branit podanim trestneho oznamenia,ak by tie utoky z ich strany na nas pokracovali.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Luboso Pozri príspevok
    To je pravda,odfotili sme len nas blatnik,malo sa odfotit aj jeho auto a aj zaber na cestu.Priamo tam vsak jeho vnuk svoju chybu uznal a boli sme dohodnuti ze nam skodu uhradi.Toto platilo este par dni,ked sme spolu telefonovali.Este v den ked mal peniaze uz doniest dohoda platila,naraz to otocili o 360 stupnov.Myslel som ze je iny ako jeho stary otec,ktoreho uz dlhsie poznam.Mylil som sa.
    No, keby to otočili o 360 stupňov, tak by Vaša pôvodná dohoda platila...
    Aj keď Vám to nevráti 70 € a určite Vás to škrie, buďte rád, že sa Vašej rodinke nič horšie nestalo a na suseda-provokatéra sa vykašlite...
    Spravodlivosť neexistuje - česť výnimkám...

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    sused - nesused, mali ste bud spisat zaznam o nehode, v ktorom sused priznal vinu, alebo zavolat policiu ... ked by ti skodu nepreplatil, na zaklade spravy o nehode by si si preplatenie skody mohol vymahat na sude ... teraz uz s tym neurobis nic a na suseda kasli a ignoruj

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Povedz mu, že nech tú žalobu podá, ak si myslí, že niekde nejaký súd uverí tomu, že nehodu spôsobila tvoja manželka a nie jeho vnuk, ak vy ste mali poškodený blatník a oni (ak vôbec) kapotu. Sudcovia sú síce podplatiteľní, ale nie idioti. Aj keby mal vo vrecku milión na úplatok, tak mu je to na nič.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Ak si vedel aký je starý pán a ak ti už začal nadávať na mieste nehody, tak si hneď mal volať políciu alebo spísať záznam o nehode. Škodu ako vravíš prežijete ale opletanice so susedom ti môžu pekne strpčovať život. Ja mám podobnú skúsenosť. Neprajem nikomu.

    Luboso je offline (nepripojený) Luboso

    Luboso
    On nemal poskodene nic,bolo to ako ked rukou tuhsie buchne silnejsi chlap po blatniku a je trochu vboreny,jeho auto buchlo naraznikom,ktory je pevny.Nebolo jeho autu nic,to je jasne.Nieze este predna kapota,ktora je vyssie.Ta vobec neprisla do styku s nicim.S nim sa ale vobec neda normalne rozpravat.A este ked som vykrical nieco z minulosti,takisto ma vtedy pripravil o nejake peniaze,tak uz to potom bolo jasne.To sa mu velmi nepacilo.Samozrejme ze to zaprel ,ze to tak vtedy nebolo.Neviem, asi som mu mal za to vsetko pekne podakovat s usmevom,a este sa aj hlboko poklonit nech mi este palicou nakladie po chrbte.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Luboso Pozri príspevok
    On nemal poskodene nic,bolo to ako ked rukou tuhsie buchne silnejsi chlap po blatniku a je trochu vboreny,jeho auto buchlo naraznikom,ktory je pevny.Nebolo jeho autu nic,to je jasne.Nieze este predna kapota,ktora je vyssie.Ta vobec neprisla do styku s nicim.S nim sa ale vobec neda normalne rozpravat.A este ked som vykrical nieco z minulosti,takisto ma vtedy pripravil o nejake peniaze,tak uz to potom bolo jasne.To sa mu velmi nepacilo.Samozrejme ze to zaprel ,ze to tak vtedy nebolo.Neviem, asi som mu mal za to vsetko pekne podakovat s usmevom,a este sa aj hlboko poklonit nech mi este palicou nakladie po chrbte.
    "Za dobrotu na žobrotu." Mal si trvať na zdokumentovaní nehody a teraz by si mohol akurát tak pískať. Vlastne to si môže tak či tak. Len aby na teba nespravil nejaký podraz.

    Luboso je offline (nepripojený) Luboso

    Luboso
    V podstate je to dobre aj pre mna,lebo ani on si odo mna nemoze narokovat jeho vymyslenu skodu,ja od neho nechcem nic,len aby nam dal pokoj.To sa ale obavam ,kedze uz provokoval.Nech uz bude mne alebo manzelke nadavat ako chce len ist od neho prec a nedat sa vyprovokovat.To je ale dost tazke,pretoze on je schopny velmi vulgarne nadavat aj malym detom.Raz sme to uz poculi,vonku sa bicyklovali deti,prvaci,skolkari,nikomu nezavadzali bolo to na ceste medzi bytovkami.On im nadaval do ko.....ov.Nase deti tam nastasie vtedy neboli.

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Luboso Pozri príspevok
    V podstate je to dobre aj pre mna,lebo ani on si odo mna nemoze narokovat jeho vymyslenu skodu,ja od neho nechcem nic,len aby nam dal pokoj.To sa ale obavam ,kedze uz provokoval.Nech uz bude mne alebo manzelke nadavat ako chce len ist od neho prec a nedat sa vyprovokovat.To je ale dost tazke,pretoze on je schopny velmi vulgarne nadavat aj malym detom.Raz sme to uz poculi,vonku sa bicyklovali deti,prvaci,skolkari,nikomu nezavadzali bolo to na ceste medzi bytovkami.On im nadaval do ko.....ov.Nase deti tam nastasie vtedy neboli.
    Tak ja nie som žiadny právnik, ale takéto správanie sa mi zdá už prehnané. Myslím, že na to by mohol existovať nejaký paragraf. Možno by ho stačilo len nejako postrašiť a pán sa stiahne. Vravím, ja som býval na jednej ulici s rodinou, kde pani mala síce papier "na hlavu" ale podľa mňa dobre vedela čo robí. Strčpovala život celému okoliu. Keď sa odsťahovala z domu, za ktorý nevládali platiť tak sa všetko vyriešilo. No ale u vás to bude asi ťažší oriešok.

    Luboso je offline (nepripojený) Luboso

    Luboso
    Zrejme tym postrasenim to budem riesit,on vsak tak provokuje ze neviem ci sa udrzim.Pravdu v tej nehode mame jednoznacne my potvrdil mi to aj nezavisly svedok co to videl.Mlady ma vodicak len kratko,je neskuseny a nevenoval sa dostatocne riadeniu.Aj napriek tomu este to otocil proti nam.Treba ho vsak len ignorovat.Ked mi bude nadavat,zrejme mu to nadavanim vratim,ale musim sa udrzat na uzde a vzdialit sa od neho.

    EvaB je offline (nepripojený) EvaB

    EvaB
    Luboso Pozri príspevok
    ....Jeho stary otec vsak uz tam zacal mne aj mojej manzelke velmi vulgarne nadavat a valat vinu na manzelku.....
    Načo máte tie foťáky na mobiloch? Tieto problémy je treba vždy nejako zdokumentovať, hlavne ak si bez viny. A ak začal ešte nadávať, je to o dôvod viac sa takto poistiť. Ešte že tá škoda nebola veľká...

    Luboso je offline (nepripojený) Luboso

    Luboso
    To je pravda,odfotili sme len nas blatnik,malo sa odfotit aj jeho auto a aj zaber na cestu.Priamo tam vsak jeho vnuk svoju chybu uznal a boli sme dohodnuti ze nam skodu uhradi.Toto platilo este par dni,ked sme spolu telefonovali.Este v den ked mal peniaze uz doniest dohoda platila,naraz to otocili o 360 stupnov.Myslel som ze je iny ako jeho stary otec,ktoreho uz dlhsie poznam.Mylil som sa.

    tomasi je offline (nepripojený) tomasi

    tomasi
    Hm, ked ste mali uz v minulosti problem a vedel si co je to zac, mal si volat pri nehode policiu. Ale teraz je to uz jedno. V principe si moze mysliet ze ta moze zalovat ale na to aby sa s nim na policii bavili, musi byt skoda v nejakej minimalnej vyske. To uz nehovorim o tom za co by ta chcel udat.
    Asi by som sa ho snazil ignorovat (tak totiz takym ludom najviac ublizis) a ak by to nepomohlo a nadaval by manzelke resp. detom, veru by som ho asi chytil pod krk :-)) (teda ak sa fyzicky na to citis). Za to ta udat nemoze lebo to by musel mat dobu liecenia myslim min. 10 dni. Ale to uz je krajne riesenie.
    Ale to by ma fakt nasralo keby mlady napalil do priatelky, ty v dobrej viere to nechas tak a oni sa ti potom este zasmeju.......ze ake peniaze to chces.
    Alebo ako tu uz bolo spominane, vzdy ked nieco bude mat, vytiahni mobil a natacaj ho. Mozno sa zlakne a ked nie, zobral by som to na policiu a spytal sa ako mo s tym mozu pomoct. Inak si pomozem sam.
    Ale ked som videl nedavno prispevok ako dedkovi kradli zo zahrady nieco, on vystrelil na vystrahu, gulka sa nestastne odrazila zlodejovi do nohy (nezomrel) a dedka idu teraz sudit, tak neviem ci v tomto state mas pravo na osobnu ochranu pripade ochranu svojho majetku.

    Luboso je offline (nepripojený) Luboso

    Luboso
    Uvidim ako sa to bude dalej vyvijat,ja chcem mat s nimi uz len pokoj nic viac nechcem od nich ani cent,ale je to poucenie pre druhy raz.Na aute jazdi aj on dufam ze sa mi nieco podobne nezopakuje.

    tomasi je offline (nepripojený) tomasi

    tomasi
    Ja som zastanca toho ze kradnut sa nema a niekto ked kradne tak vie co robi je to protipravne. V tomto mi je blizsi farmarsky zakon z USA, a fakt neviem co mal dedo robit:
    1. Pozerat sa ako mu kradnu majetok
    2. Zavolat policajtov, ktori by ho este pokefovali ze na co ich kvoli takemu niecomu vola (ak by tam este zlodej vobec bol)
    3. Ist si fyzicky bez zbrane chranit majetok a vystavit sa velkemu riziku ze ho zlodej zapichne nejakym nozom - a az potom keby uz na zemi skoro vykrvacal, mal by podla zakona moznost na krajnu nudzu :-)))
    A kym v tomto state bude dedo mozno aj sediet, zlodejovi nic nebude a bude kradnut dalej.............to sme teda dopadli.

    tomasi je offline (nepripojený) tomasi

    tomasi
    Buchač,
    keď chceš, poraď Lubosovi v jeho susedskom spore. Pripadne napiš ako mal dedo riešiť kradnutie jeho majetku (1. ak by mal zbraň v legalnej držbe resp. 2. ak by ju nemal a tedy nemohol by ju použiť.)

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    tomasi Pozri príspevok
    ...
    Ale ked som videl nedavno prispevok ako dedkovi kradli zo zahrady nieco, on vystrelil na vystrahu, gulka sa nestastne odrazila zlodejovi do nohy (nezomrel) a dedka idu teraz sudit, tak neviem ci v tomto state mas pravo na osobnu ochranu pripade ochranu svojho majetku.
    Keď nevieš ...tak nespomínaj ...
    . Penzista z obce Peder pri Košiciach čelí obvineniu z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.
    http://www.topky.sk/cl/100370/819550...relil-do-nohy-

    Je ochrana a obrana...
    Je nutná obrana ...
    Je krajná núdza ...

    Ale vysvetľovať nemienim , nakoľko by to bolo o tom hrachu a stene ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    tomasi Pozri príspevok
    Ja som zastanca toho ze kradnut sa nema a niekto ked kradne tak vie co robi je to protipravne. V tomto mi je blizsi farmarsky zakon z USA, a fakt neviem co mal dedo robit:
    1. Pozerat sa ako mu kradnu majetok
    2. Zavolat policajtov, ktori by ho este pokefovali ze na co ich kvoli takemu niecomu vola (ak by tam este zlodej vobec bol)
    3. Ist si fyzicky bez zbrane chranit majetok a vystavit sa velkemu riziku ze ho zlodej zapichne nejakym nozom - a az potom keby uz na zemi skoro vykrvacal, mal by podla zakona moznost na krajnu nudzu :-)))
    A kym v tomto state bude dedo mozno aj sediet, zlodejovi nic nebude a bude kradnut dalej.............to sme teda dopadli.
    Jediné , s čím súhlasím v Tvojom príspevku , je to o tom "farmárskom zákone "...a samozrejme aj o tom kradnutí ...

    Ako vravím ...k zvyšku príspevku ....
    Keď nevieš ...tak nespomínaj ...
    Ak by som sa mal Tvojím slovníkom vyjadriť ....

    Tak mi ver , že "pokefovať " ŤA je málo za tie bludy , čo trieskaš ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    tomasi Pozri príspevok
    Buchač,
    keď chceš, poraď Lubosovi v jeho susedskom spore. Pripadne napiš ako mal dedo riešiť kradnutie jeho majetku (1. ak by mal zbraň v legalnej držbe resp. 2. ak by ju nemal a tedy nemohol by ju použiť.)
    Ako radiť Lubosovi , keď ku krádeži nedošlo ????

    Nepomýlil si si náhodou jeho problém s tým dedkom , čo mu bránu kradli ???

    To sú dve úplne iné odlišné spory , problémy ...

    Ale na túto otázku
    Pripadne napiš ako mal dedo riešiť kradnutie jeho majetku (1. ak by mal zbraň v legalnej držbe resp. 2. ak by ju nemal a tedy nemohol by ju použiť.)
    je odpoveď takáto , v krátkosti len .

    Krádež majetku je síce trestný čin , no poškodeného tento ešte neoprávňuje na použitie zbrane , ako ju použil deduško , ktorý nemal oprávnenie na držanie zbrane - ZP ...keby to bol jeho syn , už by to bolo o niečom inom ...
    Zbraň môžeš použiť len v prípadoch krajnej núdze a nutnej obrany , napríklad ...

    http://ostrava.idnes.cz/napomenul-be...ava-zpravy_jab

    ...ale krádež majetku medzi ne nepatrí !!!

    Alebo :

    Otázka
    Priklad: dovolenkujem s rodinou na odlahlej chalupe, ktorej pozemok je riadne oploteny/uzavrety. Vlasnikom je moj otec, ktory tam v tom case nie je. Nastane situacia kedy musim pouzit zbran na ochranu zivota, zdravia a majetku. Bude to posudzovane podla §26 alebo §25 NO?
    Odpoveď
    Na túto otázku sa nedá odpovedať úplne jednoznačne. V § 26 Tr. zákona sa o.i. hovorí: Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí . Ak by sme použili rýdzo gramatický výklad, tak slovné spojenie svoje obydlie by bolo zrejme potrebné vykladať ako obrancovi patriace. Podľa tohto výkladu by sa takto mohol brániť len vlastník nehnuteľnosti. Podľa mňa je však takýto výklad nesprávny, pretože odporuje duchu zákona, ktorý rozšíril možnosti obrany aj na prípad ak nepôjde o nutnú obranu ale ochrana života alebo zdravia osoby v jej obydlí už bude ohrozená (citoval som z dôvodovej správy k zákonu). Je podľa môjho názoru nelogické, aby sa ochrana podľa tohto ustanovenia neposkytovala osobám, ktoré bývajú v dome napr. 30 rokov len preto, lebo majiteľmi domu sú ich nebohí rodičia, po ktorých doposiaľ nebolo skončené dedičské konanie. Alebo prečo by sa nemohol takto brániť podnájomník v byte, ktorý na základe zmluvy s vlastníkom byt obýva dva roky? Len preto, že nie je majiteľom?

    Preto je podľa mňa správne pojem „vo svojom obydlí“ vykladať extenzívne ako obydlie toho, kto v ňom trvalo alebo prechodne býva. Bez ohľadu na to, či je tam prihlásený na trvalý alebo prechodný pobyt. Pamätám si, že Ústavný súd SR v jednom zo svojich rozhodnutí vykladal pojem obydlia obdobne, len som toto rozhodnutie zatiaľ nenašiel. Hľadám ďalej.

    Preto ak v tvojom príklade prechodne obývaš oplotenú nehnuteľnosť (chatu), ktorá ti síce nepatrí, ale zdržiavaš sa v nej so súhlasom jej vlastníka (a teda zákonne) tak sa na prípadné použitie zbrane bude, podľa mňa, vzťahovať ustanovenie § 26. Ak teda použiješ zbraň proti osobe, ktorá ti vnikne na pozemok alebo do chaty tak sa prvotne bude skúmať, či hrozil alebo trval útok voči tebe alebo osobám, ktoré tam boli s tebou. Teda či nejde o NO. Ak sa preukáže, že útok nehrozil alebo netrval (a teda nejde o NO) tak nastupuje posúdenie, či nepôjde o konanie v zmysle § 26 Tr. zákona. Teda o oprávnené použitie zbrane. Ak sa preukáže, že osoba do obydlia neoprávnene vnikla alebo v ňom neoprávnene zotrvala a snažila sa ohroziť zdravie, majetok alebo život (tvoj alebo tam sa nachádzajúcich osôb) tak tvoje konanie bude posúdené ako oprávnené použitie zbrane a nebudeš trestné zodpovedný. Ak samozrejme iného úmyselne nezabiješ. Teda napr. ho potom, čo ho zložíš pár ranami na zem neprídeš v afekte dostreliť.
    Pochopil ....????

    P.S.:
    Linky schválne nedávam ...je to citované z odborného zbraňového fóra .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.