Zavrieť

Porady

Predĺžená rodičovská dovolenka pri nepriaznivom zdrav. stave dieťaťa

Dobrý deň,

prosím vás vie mi niekto pomôcť s nasledovnou situáciou?

dieťa má vypracovaný posudok o nepriaznivom zdravotnom stave, má 4 roky a bude chodiť do školky občas na 4 hodiny. Mne skončila rodičovská dovolenka a nastúpila som do práce vo veku troch rokov dieťaťa. informovala som sa na sociálnom oddelení a vraj som nemala nárok na predlženú rodičovskú dovolenku. No napriek tomu som v školke našla rovesníkov dieťaťa, ktorých rodičia túto predlženú RD poberajú.
Ja by osm chcela vedieť ako sa dopracovať k tomu, aby som ju aj ja dostala. Som zamestnaná, s dieťaťom by bol starý rodič. Nechcem opatrovateľský príspevok vo výške cca 41 euro ale chcem rodičovskú dovolenku v plnej výške ako to majú tí ostatní rodičia rovesnikov. Ide totiž o to, že sa od 12/2009 kedy som končila RD a mohla mať predlženú RD ale na sociálnom mi zle poradili) zmenili zákony a tvrdia mi, že si o to može požiadať starý rodič na živnostenský list.

druhá otázka: na koho sa môžem odvolať, keď mi v tom čase na socialnom poradili zle a neodborne?

Ďakujem vám veľmi pekne za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Tamia Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    prosím vás vie mi niekto pomôcť s nasledovnou situáciou?

    dieťa má vypracovaný posudok o nepriaznivom zdravotnom stave, má 4 roky a bude chodiť do školky občas na 4 hodiny. Mne skončila rodičovská dovolenka a nastúpila som do práce vo veku troch rokov dieťaťa. informovala som sa na sociálnom oddelení a vraj som nemala nárok na predlženú rodičovskú dovolenku. No napriek tomu som v školke našla rovesníkov dieťaťa, ktorých rodičia túto predlženú RD poberajú.
    Ja by osm chcela vedieť ako sa dopracovať k tomu, aby som ju aj ja dostala. Som zamestnaná, s dieťaťom by bol starý rodič. Nechcem opatrovateľský príspevok vo výške cca 41 euro ale chcem rodičovskú dovolenku v plnej výške ako to majú tí ostatní rodičia rovesnikov. Ide totiž o to, že sa od 12/2009 kedy som končila RD a mohla mať predlženú RD ale na sociálnom mi zle poradili) zmenili zákony a tvrdia mi, že si o to može požiadať starý rodič na živnostenský list.

    druhá otázka: na koho sa môžem odvolať, keď mi v tom čase na socialnom poradili zle a neodborne?

    Ďakujem vám veľmi pekne za rady.
    Najprv si ujasni pojmy - rodičovskú dovolenku nemôžeš poberať, tá sa čerpá. Rodičovská dovolenka a rodičovský príspevok nie je to isté. Pozri tu:

    http://www.porada.sk/712538-post3.html

    Tak na čo vraj nemáš nárok, na rodičovskú dovolenku alebo rodičovský príspevok?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak by si chcela poberat rodicovsky prisepvok na predlzenej rodicovskej dovolenke kvoli zdravotnemu stavu dietata, mohla by si pracovat maximalne tie 4 hodiny, ktore dieta smie navstevovat MŠ.

    Neviem o tom, ze by existovala kombinacia dieta zo zlym zdr., stavom u starej matky a rodic pobera RP.

    Ivček je offline (nepripojený) Ivček

    Ivček
    Ahojte, ja mám tiež otázku k predĺženej rodičovskej dovolenke. Chcela by som si ju predĺžiť z dôvodu nepriaznivého stavu dieťaťa. Na UPSVR mi povedali, že od 01.01.2011 je možnosť aj pracovať na celý úväzok, s tým, že dieťa môže mi byť v škôlke celý deň.Doteraz to bolo, že len na 4 hod. a dieťa mohlo navštevovať škôlku tiež na 4 hod. Chcem vedieť či mi podali správne informácie. Začal chodiť do škôlky pred 3. rokom,oficiálne je na celý deň, ale interné pravidlá škôlky nedovolujú pobyt v škôlke pokým nemá 3 roky na celý deň ( ja zatiaľ nepracujem)

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ivček Pozri príspevok
    Ahojte, ja mám tiež otázku k predĺženej rodičovskej dovolenke. Chcela by som si ju predĺžiť z dôvodu nepriaznivého stavu dieťaťa. Na UPSVR mi povedali, že od 01.01.2011 je možnosť aj pracovať na celý úväzok, s tým, že dieťa môže mi byť v škôlke celý deň.Doteraz to bolo, že len na 4 hod. a dieťa mohlo navštevovať škôlku tiež na 4 hod. Chcem vedieť či mi podali správne informácie. Začal chodiť do škôlky pred 3. rokom,oficiálne je na celý deň, ale interné pravidlá škôlky nedovolujú pobyt v škôlke pokým nemá 3 roky na celý deň ( ja zatiaľ nepracujem)
    Urcite ta neinformovali spravne, dieta s nepriaznivym zdravotnym stavom moze byt vskolke max. 4 hodiny denne ,aby bola podmienka splnena.

    Podmienky nároku na rodičovský príspevok:
    1. Riadna starostlivosť o dieťa do 3 rokov veku (do 6 rokov ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom)
    Pod riadnou starostlivosťou sa rozumie osobná starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme fyzického a psychického vývinu dieťaťa. Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj keď je napríklad dieťa zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti, keď dieťa navštevuje na max. 4 hodiny denne materskú školu a to v prípade ak ide o dieťa alebo o rodičov s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak rodič počas štúdia zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom alebo inou osobou.

    Ivček je offline (nepripojený) Ivček

    Ivček
    Ďakujem, tiež som si myslela, že to nebude možné. Ak by sa mi ale naskytla možnosť pracovať na celý úväzok, s tým že by som musela dieťa nechať v skôlke na celý deň, automaticky mi zoberú rodičovský príspevok odo dňa keď začnem pracovať alebo ho zoberú odo dňa jeho priznania ( teda aj ten čo už bol vyplatený v minulosti po 3.roku dieťaťa).
    Dobry den,
    vie mi niekto povedat, ako je to aktualne s predlzenim RD zo zdr. dovodov dietatka, resp. s poberanim rodic. prispevku po 3r, ked matka nepracuje a dietatko je umiestnene na 8 hodin v statnej MS - plati zdravotne poistenie stat? Tusim v tomto bode sa planovala nejaka zmena, doteraz to bolo mozne len na 4hodiny v MS, v opacnom pripade si musela matka platit zdr. poistenie sama.
    A v pripade, ze matka pracuje, nie je tam ziadne ine obmedzenie poberania RP?

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Ivček Pozri príspevok
    Ahojte, ja mám tiež otázku k predĺženej rodičovskej dovolenke. Chcela by som si ju predĺžiť z dôvodu nepriaznivého stavu dieťaťa. Na UPSVR mi povedali, že od 01.01.2011 je možnosť aj pracovať na celý úväzok, s tým, že dieťa môže mi byť v škôlke celý deň.Doteraz to bolo, že len na 4 hod. a dieťa mohlo navštevovať škôlku tiež na 4 hod. Chcem vedieť či mi podali správne informácie. Začal chodiť do škôlky pred 3. rokom,oficiálne je na celý deň, ale interné pravidlá škôlky nedovolujú pobyt v škôlke pokým nemá 3 roky na celý deň ( ja zatiaľ nepracujem)
    pre teba asi neskoro, ale pre ostatnych: ano, informovali ta spravne, ivka70 sa mýli ...

    manzelka riadne pracuje, pobera rodicovsky prispevok, dieta ma 4,5 roka a chodi do skolky na cely den ...
    dokonca je mozne rodicovsky prispevok priznat aj patne za 6 mesiacov pred podanim ziadosti (ak predlzena RD nenadväzuje na riadnu RD)

    elisaj je offline (nepripojený) elisaj

    elisaj
    Dobrý večer.Potrebujem poradiť mne bol schválený predlžený RP,kvôli nepriaznivému zdrav.stavu dieťaťa.Domov mi prišiel posudok z upsvar a pani mi aj volala a povedala,že si ho mám okopírovať a odniesť na zdravotnú poisť.a ešte na socialnu poisťovňu.Na zdravotnej ho zobrali ,no ale zo socialnej ma poslali preč,že oni to nepotrebujú.Tak ako to je?Treba to tam zaniesť,alebo netreba?Ďakujem

    Predĺžená rodičovská dovolenka pri nepriaznivom zdrav. stave dieťaťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.