Zavrieť

Porady

Stavebné sporenie-kde je najlepšie, oplatí sa?

Dobrý deň,

mám 24 rokov a od nového roku 2011 by som si chcela založiť stavebné sporenie, kde by som prispievala maximálne 45 eur mesačne. Chcela by som vedieť, či sa to teda oplatí (výška úroku štátnej prémie klesla), či táto suma bude stačiť pre prípad, že by som si chcela vziať napr. o 4 roky úver.

Taktiež by som poprosila Vaše postrehy o tom, s ktorou sporiteľňou je najvýhodnejšie uzatvoriť zmluvu, resp. viete mi odporučiť nejakého dobrého poisťovacieho agenta? Som z BB a ale väčšinu času sa zdržiavam v BA, kde aj pracujem.

Sú nejaké negatíva /nevýhody, ktoré je potrebné vedieť? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    wildstorm Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mám 24 rokov a od nového roku 2011 by som si chcela založiť stavebné sporenie, kde by som prispievala maximálne 45 eur mesačne. Chcela by som vedieť, či sa to teda oplatí (výška úroku štátnej prémie klesla), či táto suma bude stačiť pre prípad, že by som si chcela vziať napr. o 4 roky úver.

    Taktiež by som poprosila Vaše postrehy o tom, s ktorou sporiteľňou je najvýhodnejšie uzatvoriť zmluvu, resp. viete mi odporučiť nejakého dobrého poisťovacieho agenta? Som z BB a ale väčšinu času sa zdržiavam v BA, kde aj pracujem.

    Sú nejaké negatíva /nevýhody, ktoré je potrebné vedieť? Ďakujem.
    1. či sa oplatí SS? Je to relatívne. V súčasnosti sa chystajú zmeny v SS, hlavnou je, že sa majú odbúrať priateľskí sporitelia. Presnejšie povedané, štátnu prémiu chcú dať len tým sporiteľom, ktorí využíjú prostriedky zo SS na stavebné účely. Takže ak chystáš kúpu bytu, domu, rekonštrukciu alebo podobné stav. činnosti, tak sa ti oplatí SS.

    2. stačí 45 EUR? Je to podľa tvojich možností. Štátna prémia je vo výške 10% nasporenej sumy, max. 66,39. Takže ak chceš max. prémiu, musíš za rok nasporiť 663,90 EUR, čo je mesačne 55 EUR. Môžeš spori aj menej, ale potom získaš nižšiu št. prémiu. Nezabudni na poplatok za uzatvorenie zmluvy (1% z cieľovej sumy) a ročný poplatok za vedenie účtu, cca 10 EUR.

    3. Výška úveru je podmienená cieľovou sumou. Jednoducho povedané, pri štandardnom sporení musíš za 6 rokov nasporiť toľko, koľko si chceš zobrať úver. Ak chceš za 4 roky úver, musíš sporiť viac, resp. dostaneš nižší úver. Všetko záleží od cieľovej sumy (ak nevieš, čo je CS, tak si to preštuduj na stránke niektorej stav. sporiteľne, ak nepochopíš, spýtaj sa).

    4. v podstate je jedno, s ktorou SS uzatvoríš zmluvu. Podmienky sú viac-menej pre SS rovnaké, produkty SS sa líšia len v detailoch. A asi nehľadáš poisťovacie agenta, ale zástupcu stav. sporiteľne. Ak si v BA, tak je najlepšie uzatvoriť si ho na zákazníckom mieste (napr. Wuestenrot má pracovisko pri AS Nivy). Zástupcov stav. sporiteľní si nájdeš na ich stránkach.

    5. negatíva - určite. Napr.:
    - ak vypovieš zmluvu do 6 rokov a peniaze nepoužiješ na stav. účely, prídeš o št. prémiu. (od nového roku o ňu prídeš tak či tak, ak nepoužiješ peniaze na stav. účely)
    - neber medziúver - je drahý.
    - kľudne môžeš platiť aj 1x ročne, napr. na konci roku, netreba mesačne platiť

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    wildstorm Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mám 24 rokov a od nového roku 2011 by som si chcela založiť stavebné sporenie, kde by som prispievala maximálne 45 eur mesačne. Chcela by som vedieť, či sa to teda oplatí (výška úroku štátnej prémie klesla), či táto suma bude stačiť pre prípad, že by som si chcela vziať napr. o 4 roky úver.

    Taktiež by som poprosila Vaše postrehy o tom, s ktorou sporiteľňou je najvýhodnejšie uzatvoriť zmluvu, resp. viete mi odporučiť nejakého dobrého poisťovacieho agenta? Som z BB a ale väčšinu času sa zdržiavam v BA, kde aj pracujem.

    Sú nejaké negatíva /nevýhody, ktoré je potrebné vedieť? Ďakujem.
    Ak si chceš založiť stavebné sporenie, tak všetko ti dobre vysvetlil Chobot. Ja len dodám, že ak si uzatvoríš zmluvu ešte tento rok, a vložíš potrebnú sumu, môžeš dostať aj maximálnu tohtoročnú výšku štátnej prémie. V roku 2010 je výška štátnej prémie 12,5 % ročného vkladu, maximálne 66,39 € (2 000, 07 Sk). Ak máš teda 531€ voľných, oplatí sa ti určite ísť do toho tento rok, vložíš to naraz. Okrem toho, v decembri sa stavebné sporiteľne pretekajú s rôznymi zľavami. Čo sa týka zmien pre priateľských sporiteľov, myslím si, že by sa mali týkať len tých zmlúv, ktoré budú uzavreté po nadobudnutí účinnosti takéhoto zákona. Aj preto je lepšie uzavrieť zmluvu ešte v tomto roku. Ale zatiaľ nič nie je schválené. Ak plánuješ úver o 4 roky, poradia ti najlepšie priamo v sporiteľni.

    gardenia je offline (nepripojený) gardenia

    znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac gardenia
    Ja si myslím, že stavebné sporenie sa už neoplatí, štátna prémia je veľmi nízka a aj tú chcú od nového roku zrušiť. Ak by ju však nezrušili a ostala by na tej istej výške, je to vždy lepšie, ako v iných bankách.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    gardenia Pozri príspevok
    Ja si myslím, že stavebné sporenie sa už neoplatí, štátna prémia je veľmi nízka a aj tú chcú od nového roku zrušiť. Ak by ju však nezrušili a ostala by na tej istej výške, je to vždy lepšie, ako v iných bankách.
    A to máš odkiaľ??

    wildstorm je offline (nepripojený) wildstorm

    wildstorm
    Dakujem vsetkym za odpovede.. Bohuzial som mala problem s prihlasenim a nemohla som skor reagovat.

    Stavebné sporenie-kde je najlepšie, oplatí sa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.