Zavrieť

Porady

Usporiadat
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

Okamžité skončenie pracovného pomeru

§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
7 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Si v skusobnej dobe? Dovod, ktory udavas (vo vseobecnosti rodinna zalezitost), nie je dovodom na okamzite ukoncenie pracovneho pomeru zo strany zamestnavatela. Pracovny pomer mozes "okamzite" skoncit dohodou, t. j. s pisomnym suhlasom zamestnavatela.
6 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
6 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Myslim, ze to prebieha tak, ze starostlivost pisomne odporuci osetrujuci lekar chorej osoby a ty to potom odnesies na potvrdenie zamestnavatelovi

d
5 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

zakodovana Pozri príspevok
Ďakujem všetkým za odpoveď, čo sa týka prac. pomeru, zamestnankiňa nieje v skúšobnej dobe, dohoda nepripadá do úvahy, keďže ju zamestnávateľ nechce podpísať...Zákonník práce mám, len som som chcela vedieť vaše názory. Dúfala som, že ak niekomu umiera najbližšia osoba a potrebuje neodkladnú starostlivosť, existuje na to nejaký §. Ale pokiaľ je to ako ste písali rodinný dôvod, potom má zamestnanec smolu. A je mi ľúto, že existujú ľudia, ktorý sa ohrádzajú svojimi právami bez najmenšej ľudskosti. Ešte raz všetkým ďakujem.
dana9 Pozri príspevok
Ahoj,
mna este napadlo, ci by v takomto pripade nepripadala do uvahy OČR?
Podla mojho nazoru aj ano.
Tá OČR mi tiež napadla. Ak potrebuje opateru, tak ošetrujúci lekár snáď nebude mať problém vystaviť OČR. Prvých 10 dní budeš mať platených, zvyšné budú bez náhrady, ale to je asi jedno, lebo keby si skončila PP, tak tiež nemáš príjem.

Môžeš ísť na OČR, v deň, kedy prinesieš potvrdenie od lekára zároveň dáš výpoveď s dvojmesačnou VD a počas VD môžeš byť na tej OČR. A zamestnávateľ môže byť potom múdry, nezmôže ani mäkké f. Mal ti umožniť dohodu.

Ešte doplním danu, zamestnávateľ potvrdí len príjem, samotnú OČR nepotvrdzuje (aby si sa nezľakla, že ti ju neschváli - on nemá čo schvaľovať OČR). Nemocenské dávky počas OČR potom vypláca SP.
4 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Lianka Pozri príspevok
Nesuhlasil by zamestnavatel s neplatenym volnom?
Natálka, to by jej nič neriešilo. To by potom rovno mohol zamestnávateľ súhlasiť s dohodou o ukončení PP. Ak by bola na OČR-ke, tak na nej môže byť aj viac ako 10 kalendárnych dní, aj keď od 11. dňa by to nemala platené.
3 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Ahoj,
mna este napadlo, ci by v takomto pripade nepripadala do uvahy OČR?
Podla mojho nazoru aj ano.
2 0
zakodovana zakodovana

zakodovana je offline (nepripojený) zakodovana

Ďakujem všetkým za odpoveď, čo sa týka prac. pomeru, zamestnankiňa nieje v skúšobnej dobe, dohoda nepripadá do úvahy, keďže ju zamestnávateľ nechce podpísať...Zákonník práce mám, len som som chcela vedieť vaše názory. Dúfala som, že ak niekomu umiera najbližšia osoba a potrebuje neodkladnú starostlivosť, existuje na to nejaký §. Ale pokiaľ je to ako ste písali rodinný dôvod, potom má zamestnanec smolu. A je mi ľúto, že existujú ľudia, ktorý sa ohrádzajú svojimi právami bez najmenšej ľudskosti. Ešte raz všetkým ďakujem.
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Lianka Pozri príspevok
Iste, OCR je riesenie.

Toto ma napadlo ako alternativa. Myslela som, ze by zamestnavatel mozno mal pochopenie pre situaciu a aspon neplatene volno by mohol poskytnut, a nestalo by ho to ziadne priame naklady (okrem toho, ze zamestnanca zrejme zastupi niekto iny). Predpokladam, ze tato situacia nebude dlhodoba.
Výhodnejšie je pre zamestnanca i zamestnávateľa v tomto prípade OČR, pretože odvody do zdravotnej poisťovne platí štát... pri neplatenom voľne ich platí zamestnanec aj zamestnávateľ z minimálneho VZ.. ak zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou o skončení prac. pomeru, dala by som najneskôr zajtra výpoveď, teda od 01.11.2010 začne plynúť dvojmesačná výpovedná lehota, ktorú by som vykryla OČR-kou..
1 0
zakodovana zakodovana

zakodovana je offline (nepripojený) zakodovana

vau, ktorý tvrdé y, musím sa okomentovať, než mi niekto nápíše že neviem pravopis...
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Nesuhlasil by zamestnavatel s neplatenym volnom?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Iste, OCR je riesenie.

Toto ma napadlo ako alternativa. Myslela som, ze by zamestnavatel mozno mal pochopenie pre situaciu a aspon neplatene volno by mohol poskytnut, a nestalo by ho to ziadne priame naklady (okrem toho, ze zamestnanca zrejme zastupi niekto iny). Predpokladam, ze tato situacia nebude dlhodoba.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Ja sa veľmi týmto veciam nerozumiem ...
Nepotrebujem už totižto ...

ALE

nie je náhodou veľký rozdiel medzi výrazmi opatrovanie a ošetrovanie ?????

zakodovana Pozri príspevok
z dôvodu opatrovania blízkej osoby(svokry), ktorá potrebuje neodkladnú starostlivosť?Ďakujem
Nemyslím len na slovenčinu , poprípade na právo ...ale na dĺžku tejto činnosti ...
OČR - ošetrovanie je deň , dva ...týždeň ....mesiac ????
OPATROVANIE - kua , veď aj do smrti ...aj niekoľko rokov !!!!!

Veď sa , prosím , zamyslite , čo ste popísali ....samé zákony a citácie , ktoré nie sú vôbec v súvise ...teda podľa mňa ...

dana9 Pozri príspevok
Ahoj,
mna este napadlo, ci by v takomto pripade nepripadala do uvahy OČR?
Podla mojho nazoru aj ano.
dana9 Pozri príspevok
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Myslim, ze to prebieha tak, ze starostlivost pisomne odporuci osetrujuci lekar chorej osoby a ty to potom odnesies na potvrdenie zamestnavatelovi
Chobot Pozri príspevok
Tá OČR mi tiež napadla. Ak potrebuje opateru, tak ošetrujúci lekár snáď nebude mať problém vystaviť OČR. Prvých 10 dní budeš mať platených, zvyšné budú bez náhrady, ale to je asi jedno, lebo keby si skončila PP, tak tiež nemáš príjem.

Môžeš ísť na OČR, v deň, kedy prinesieš potvrdenie od lekára zároveň dáš výpoveď s dvojmesačnou VD a počas VD môžeš byť na tej OČR. A zamestnávateľ môže byť potom múdry, nezmôže ani mäkké f. Mal ti umožniť dohodu.

Ešte doplním danu, zamestnávateľ potvrdí len príjem, samotnú OČR nepotvrdzuje (aby si sa nezľakla, že ti ju neschváli - on nemá čo schvaľovať OČR). Nemocenské dávky počas OČR potom vypláca SP.
Lianka Pozri príspevok
Nesuhlasil by zamestnavatel s neplatenym volnom?
...a toto ma zabilo totálne ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Juraj, v odpovediach ktoré si citoval, sú hľadané riešenia tejto situácie, nakolko zamestnávatel nesúhlasí so skončením pracovného pomeru dohodou...

Výpovedná lehota je dva mesiace a opatrovať treba hneď.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Šak hej , ja predsa muzikuš ...
Hm ....chvíľku mi o tom vrav .....
V utorok sme svokru na geriatriu odviezli ....
Po známosti vybavené...na 2 týždne .....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Juraj, bohužial, aj my budeme čoskoro starí a nevieme ako (po zdravotnej stránke) dopadneme. Svokry som si moc "neužila", už nemám ani rodičov ...
0 0
Lawra Lawra

Lawra je offline (nepripojený) Lawra

Dobrý deň, prosím súrne o radu.
Máme zamestnanca, ktorý 27.10.2010 pri nástupe do práce javil známky požitia alkoholu, podrobil sa dychovej skúške a výsledok bol pozitívny. Majster ho poslal domov ( dal mu dovolenku), my sme to však považovali za závažné porušenie prac. disciplíny, pripravili sme okamžité skončenie PP- §68 odst.1 písm. b). Čakali sme, že na druhý deň mu to dáme podpísať, on však od 28.10.2010 poslal PN-ku. Čo teraz? Máme čakať, kým ukončí PN-ku a dáme mu to okamžité skončenie PP podpísať potom? Alebo je nejaký iný spôsob ? Ďakujem za pomoc !!!
0 0
Alex_Ovechkin Alex_Ovechkin

Alex_Ovechkin je offline (nepripojený) Alex_Ovechkin

Neber život príliš vážne, aj tak z neho nevyviazneš živý. ...viac
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať.

Dvaja zamestnanci majú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 6.1.2011
ak by ich chcel šéf prepustiť, musel by im zaplatiť dvojmesačné (alebo koľko?) odstupné?
Ak áno, tak podľa čoho by som to vypočítal?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
buchač Pozri príspevok
...a toto ma zabilo totálne ...
Buchac, v minulosti som mala vo svojom okoli pripad, kedy zamestnanec potreboval niekolko mesiacov volno, ale v jeho zaujme ani v zaujme zamestnavatela nebolo zo zamestnania natrvalo odist a tolko dovolenky nemal. Vysledkom bolo neplatene volno, cim zamestnanec svoju situaciu vyriesil a mal volno na to, na co potreboval. Celkom nerozumiem, preco ste z toho taki pobureni.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Alex_Ovechkin Pozri príspevok
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať.

Dvaja zamestnanci majú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 6.1.2011
ak by ich chcel šéf prepustiť, musel by im zaplatiť dvojmesačné (alebo koľko?) odstupné?
Ak áno, tak podľa čoho by som to vypočítal?

Ďakujem za odpoveď.

Ak dostanu vypoced kvol izreuseniu prac. miesta alebo firmy, tak ano.
Odstupne pre zamestnancov, ktori vo firme pracuju menej ako 5 rokov je 2 mesacne.
Vyplaca sa z priemernej mzdy na pracovno-pravne ucely - teda z priemernej mzdy za predchadzajuci stvrtrok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať