Zavrieť

Porady

Mihálové zmeny v Zákonníku práce (asi poškodia trh práce)

Jednou z jeho hlavných priorít v rámci pripravovanej veľkej novely Zákonníka práce je obmedziť firmám možnosť zamestnávať ľudí na živnosť a dohodu.
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4752...lepsi-tomanovu

Dúfam, že to bude aj prekonzultované, lebo firmu, ktorú zakladám, tak žije zo živnostníkov, lebo keby som ich mal mať zamestnaných, tak im nemôžem dať plat ako živnostníkom a nie vždy dokážete všetkým dať prácu. Max. viem živiť 5 stálych, ale býva robota aj pre 50, či pre 10,...
Usporiadat
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Tažko sa vyjadrit k návrhom,respektíve k deklarovaným zámerom tejto vlady ktorá radikalne mení názory z hodiny na hodinu,treba tieto body pripomienkovat a potom čakat na definitivne schvalenú podobu novely zakonika,čím viac namietok,tým väčšia šanca že tieto zmeny prehodnotia,lebo základom pre nich je flexibilita pracovného pomeru a odburanie zamestnaneckých výhod.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

Composite Pozri príspevok
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4752...lepsi-tomanovu

Dúfam, že to bude aj prekonzultované, lebo firmu, ktorú zakladám, tak žije zo živnostníkov, lebo keby som ich mal mať zamestnaných, tak im nemôžem dať plat ako živnostníkom a nie vždy dokážete všetkým dať prácu. Max. viem živiť 5 stálych, ale býva robota aj pre 50, či pre 10,...
prekonzultovane, resp. spripomienkovane to bude urcite, tazko povedat ci k tvojmu prospechu. Musis si uvedomit ze zaujmy zamestnavatelov a zamestnancov su a budu v tychto otazkach vzdy protikladne. Zamestnavatelia chcu mat co menej nakladov a co najflexibilnejsie podmienky, zamestnanci chcu mat co najvacsie socialne istoty. Kazdy kompromis je pre obe strany bolestivy.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Composite Pozri príspevok
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4752...lepsi-tomanovu

Dúfam, že to bude aj prekonzultované, lebo firmu, ktorú zakladám, tak žije zo živnostníkov, lebo keby som ich mal mať zamestnaných, tak im nemôžem dať plat ako živnostníkom a nie vždy dokážete všetkým dať prácu. Max. viem živiť 5 stálych, ale býva robota aj pre 50, či pre 10,...
Myslím, že zámer je v tom, aby zamestnávatelia nemohli nútiť ľudí na prácu na živnosť. Pokiaľ je to ich dobrovoľné rozhodnutie a pri ohodnotení živnostníka podnikateľ zohľadní, že sa živnostník musí starať sám o seba a nedá mu smiešnu odmenu za vykonanú prácu, tak je to dobre.
V dnešnej dobe je veľa podnikateľov, ktorí zamestnávajú na živnosť (pritom živnostník súhlasí len preto, že nemá šancu inak nájsť zamestnanie) a odmena za prácu je pomaly rovnako vysoká ako hodinová mzda zamestnancov. Pritom tento podnikateľ nerobí odvody, nemusí zabezpečiť bezpečnosť, obedy, platenú dovolenku, pri úraze náhradu škody....
Takýto podnikateľ je vo výhode oproti slušnému zamestnávateľovi, ktorý zamestná na pracovný pomer. Tým sa krivý podnikateľské prostredie a postupne núti aj tých slušných podnikateľov na takéto riešenie. Problém je v tom, že sa to ešte stále nezatrhlo. Ono tí obyčajní ľudia si totiž nevedia ani spočítať, koľko pri takomto spôsobe zamestnávania stratia.
Pokiaľ zamestnávateľ má príležitostnú prácu, dá sa zamestnať aj na dobu určitú a pod.
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

JAJA11 Pozri príspevok
Myslím, že zámer je v tom, aby zamestnávatelia nemohli nútiť ľudí na prácu na živnosť. Pokiaľ je to ich dobrovoľné rozhodnutie a pri ohodnotení živnostníka podnikateľ zohľadní, že sa živnostník musí starať sám o seba a nedá mu smiešnu odmenu za vykonanú prácu, tak je to dobre.
V dnešnej dobe je veľa podnikateľov, ktorí zamestnávajú na živnosť (pritom živnostník súhlasí len preto, že nemá šancu inak nájsť zamestnanie) a odmena za prácu je pomaly rovnako vysoká ako hodinová mzda zamestnancov. Pritom tento podnikateľ nerobí odvody, nemusí zabezpečiť bezpečnosť, obedy, platenú dovolenku, pri úraze náhradu škody....
Takýto podnikateľ je vo výhode oproti slušnému zamestnávateľovi, ktorý zamestná na pracovný pomer. Tým sa krivý podnikateľské prostredie a postupne núti aj tých slušných podnikateľov na takéto riešenie. Problém je v tom, že sa to ešte stále nezatrhlo. Ono tí obyčajní ľudia si totiž nevedia ani spočítať, koľko pri takomto spôsobe zamestnávania stratia.
Pokiaľ zamestnávateľ má príležitostnú prácu, dá sa zamestnať aj na dobu určitú a pod.
Presne vystihnuté, ale za stav si môže táto vláda sama , Niekoľko rokov masírovali mozgy na straníckych a svojich ekonomických stránkach mali kalkulačky výhodnosti práce na živnosť. Za pomoci "dobrých " podnikateľov vyhnali na živnosť niekoľko desiatok tisíc ľudí. Teraz im chýbajú peniaze vo fondoch sociálnej a zdravotnej poisťovní, teraz musia zmeniť zákonník práce.
Určite v "prospech" radových zamestnancov,alebo vykorisťovaných živnostníkov .Rýchlo zrušiť min. mzdu,alebo zaviesť regionálnu. Zrušiť odstupné, zaviesť opakované zamestnávanie na dobu určitú- najlepšie neobmedzene. Zrušiť obmedzenia v cez-časov.
Preberá sa Čínsky model - robotník je v práci stále, žije, je a spí pri stroji....
4 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

mlisa:
mne to je jasné, ale proste, raz bol návrh zákona, ktorý sa skoro schválil, že prácu kde beriem živnostníkov by som musel ich zamestnávať.

ale to sa proste nedá, vravím jeden mesiac je robota pre 5 ľudí, druhý mesiac pre 50 ľudí, potom pre nikoho a potom pre 5 a potom pre 50,...

čo mi bude 45 ľudí stáť? zarobia veľmi dobre ako živnostníci.
ak ostane možnosť dobrovoľnosti, čo je často pod nátlakom OK, ale ak nebude možnosť, tak smola.

pracoval som ako zamestnanec a sťažovať som si nemusel, firma išla na nadštandard zákonníka, benefity, prémie,... výhody o ktorých sa môže aj v rakúsku snívať (rakúsky plat to nebol, ale výhody extrem).

ale zas čo je lepšie, sedieť doma na podpore, alebo pracovať na akýkoľvek spôsob?

Za minulej vlády sa dôležité zákony, ktoré mali byť na riadnu diskusiu prijímali v skrátenom konaní a teraz to aj tak vypadá.

Ked to pôjde rád zamestnám ľudí, ale na začiatok je to bez šance.
Resp,. aj tak si musíte držať aspoň 5 živnostníkov a hýčkať ich, dávať robotu a lepšie platiť.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

Composite Pozri príspevok
mlisa:
mne to je jasné, ale proste, raz bol návrh zákona, ktorý sa skoro schválil, že prácu kde beriem živnostníkov by som musel ich zamestnávať.

ale to sa proste nedá, vravím jeden mesiac je robota pre 5 ľudí, druhý mesiac pre 50 ľudí, potom pre nikoho a potom pre 5 a potom pre 50,...

čo mi bude 45 ľudí stáť? zarobia veľmi dobre ako živnostníci.
ak ostane možnosť dobrovoľnosti, čo je často pod nátlakom OK, ale ak nebude možnosť, tak smola.

pracoval som ako zamestnanec a sťažovať som si nemusel, firma išla na nadštandard zákonníka, benefity, prémie,... výhody o ktorých sa môže aj v rakúsku snívať (rakúsky plat to nebol, ale výhody extrem).

ale zas čo je lepšie, sedieť doma na podpore, alebo pracovať na akýkoľvek spôsob?

Za minulej vlády sa dôležité zákony, ktoré mali byť na riadnu diskusiu prijímali v skrátenom konaní a teraz to aj tak vypadá.

Ked to pôjde rád zamestnám ľudí, ale na začiatok je to bez šance.
Resp,. aj tak si musíte držať aspoň 5 živnostníkov a hýčkať ich, dávať robotu a lepšie platiť.
ja rozumiem ze pre teba je vyhodne mat zivnostnikov a platit podla toho ci ich potrebujes alebo nie.... na druhej strane, co ma robit tych 45 zivnostnikov v ten mesiac ked pre nich pracu nemas? Tazko najdu 3-4 ako si ty, pre ktorych budu robit sucasne, pricom ich potreby budu aktualne prave v tych mesiacoch, ked nemaju co robit. A pochybujem ze za ten jeden mesiac ich zaplatis tak, ze ten druhy nepotrebuju mat prijem.
Opakujem, v tomto sa neda dosiahnut optimalny stav pre obidve strany, bez ohladu na vladu.
1 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Áno, ale pozri sa zo strany živnostníka?
Ak nemá on prácu pre zamestnancov-živnostníkov, tak vlastne nemá prácu ani pre seba. Príjem u živnostníka nie je pravidelný, ale náklady sú pravidelné (fondy, telefóny, mzdy ...).
To znamená, že nik nepozerá na živnostníka zamestnávateľa, či má alebo nemá prácu, a ak ju nemá, tak chovaj zamestnanca zo svojho a vykašli sa na rodinu, asi tak????

Prajem všetkým odborárom, aby si založili živnosť, zamestnali ľudí a potom nech štrajkujú?!
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

pozeram sa na to zo strany zivnostnikov aj zamestnancov. preto tvrdim ze neexistuje stav, aby boli obaja spokojni, ich zaujmy su a budu protikladne.
Odborari no comment, to tiez nie je cesta
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

živnostník dostane prácu inde, nedám mu ja, dá mu ju fero, preto si musíš držať aspoň 5 ľudí.

oni majú roboty dosť hlavne v sezóne ked je problém zohnať kvalitných.

budem mať 30 ľudí.
1) mesiac práca pre 5, ale musím zaplatiť za 30, čiže všetkým dám min. mzdu
2) oni nemôžu ísť robiť inde, lebo sú zamestnaný u mňa na min. mzdu
3) ak bude robota pre nich, tak zarobia viac
4) ja nebudem mať príjem, ale ich musím stále platiť

čiže je to obojstranne výhodné, nedám im robotu idú inde, dám im robotu ostanú, alebo prídu, ked inde skončia, ak sú so mnou spokojní.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

Composite Pozri príspevok
živnostník dostane prácu inde, nedám mu ja, dá mu ju fero, preto si musíš držať aspoň 5 ľudí.
Ty si tiez zivnostnik a pre seba nevychadzas z principu ked nemam objednavky od tohto, mam od ineho. U nich tiez nemusi fungovat princip - nedas pracu ty - da iny. Mozno to takto funguje v par konkretnych pripadoch a pracovnych poziciach, na 90% vsak nie. Keby to tak bolo, netreba to riesit zivnostami, agentury docasneho zamestnania by prekvitali. Ale dnes najst si kseft je tazke, pre teba zivnostnika, aj pre nich zivnostnikov - zamestnancov.
Ja nehovorim ze ako zivnostnik zamestnavatel to mas jednoduche, naopak, chce to obrovsku kopu odvahy a napriek vsetkemu usiliu nemusis najst to optimum ohladne poctu zamestnancov, zivnostnikov, dohodarov a ich miezd a popri tom uzivit aj svoju rodinu a platit svoju hypoteku.
Ale aj ten zivnostnik - zamestnanec chce vediet ze ma na splatku aj na buduci mesiac a ze nebude v obchode pocitat co nakupi za 5 eur, pretoze tento mesiac ty pre neho robotu nemas, a pruser - ani fero, ani jozo.
Kazda minca ma dve strany. Kto najde optimalne riesenie, zasluzi si nobelovku.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

absolutne nevieš o čom hovoríš, takto funguje 90% stavebných, projekčných a dokonca aj časť strojárskych firiem.

Ano dostávaš objednávky, ale znova opakujem raz je to objednávka, kde zamestnáš 50 chlapov, raz len 5 chlapov, raz je 10 objednávok po 5 chlapov,...

Dnes živnostník stavbár nemá núdzu o prácu, ak to nie je fušer, pod 10€/hodina nejde ani jeden, ktoré poznám (to je bud od hodiny, alebo prepočítané od úkolu, kde to je ešte viac).

na 1 mesačnej zákazke, čo je už veľká zákazka sa živnostník nahrabe aj na ďalší mesiac, ak nie na Ďalšie 2 mesiace.
za týždeň si zarobí na celý mesiac priemeru v regione.

Stále nehovorím o fušeroch
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

Composite Pozri príspevok
absolutne nevieš o čom hovoríš, takto funguje 90% stavebných, projekčných a dokonca aj časť strojárskych firiem.

Ano dostávaš objednávky, ale znova opakujem raz je to objednávka, kde zamestnáš 50 chlapov, raz len 5 chlapov, raz je 10 objednávok po 5 chlapov,...

Dnes živnostník stavbár nemá núdzu o prácu, ak to nie je fušer, pod 10€/hodina nejde ani jeden, ktoré poznám (to je bud od hodiny, alebo prepočítané od úkolu, kde to je ešte viac).

na 1 mesačnej zákazke, čo je už veľká zákazka sa živnostník nahrabe aj na ďalší mesiac, ak nie na Ďalšie 2 mesiace.
za týždeň si zarobí na celý mesiac priemeru v regione.

Stále nehovorím o fušeroch
prvykrat si spomenul stavebnictvo A prave to je ta oblast kde to takto fungovat moze. A nevidim dovod preco by nefungovalo aj po pripadnej Mihalovej novele Mas zmluvy o dielo, mas dohody, mas konkretne zakazky. Ludia robia raz pre teba, raz pre joza, raz pre fera. Taketo fungovanie budes v pohode vediet obhajit aj potom.
Problemom je taketo "zamestnavanie" v uplne inych oblastiach, kde pomaly aj predvacka v obchode funguje na zivnost, co na tom ze 5 rokov pre jedneho "zamestnavatela", v jeho priestoroch, podla jeho pokynov, cela rada ze ma aspon nejaky prijem. A ver ze takychto podnkatelov je vela, staci pravidelne citat poradu.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

ale takto to funguje aj v strojársky firmách napr. CNC, projekčných firmách, ...

A zas napr. v ťažkom priemysle môžeš mať zamestnancov, alebo zmluvy o servise s firmami, Niekdy je výhodná prvá variatna, niekedy nie.

Napr. vo firme kde som robili, boli všetci zamestnanci, až na obrábačov kovov a zváračov, ktorí boli na živnosť.

Ono dnes si málo kto otvorí hubu, je vysoká nezamestnanosť,...

Inak živnostník za to isté zarobil o 30% viac ako zamestnanec, ano živnostník nemá nárok na dovolenku, ale zarobí viac, čiže zarobí aj na dovolenku, odpisy, náklady, paušalné výdavky,... koniec koncov lepšie to má živnostník.

Ale určite je veľa roboty, kde je živnosť nevýhoda.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

napíšem to ešte inak, počkajme si na zmenu toho čo platí zamestnanec a zamestnávateľ.
Lebo všetci vieme, že všetko platí zamestnanec, presne ako je to pri živnostníkoch.

a potom ľudia uvidia, že 44 po novom 45% z ich práce ide štátu a nie tomu zlému zamestnávateľovi živiteľovi.

Ano zamestnávateľ je živiteľ, ano aj zamestnanec a bez zamestnanca by nezarobil.
Ale čo skôr zoženiete kšeft, kde zamestnáte ľudí, alebo zamestnancov?

samozrejme, že zamestnancov, živnostníkov,...
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

A kde je tu solidarita?!
Firma poskytuje priemernú mzdu a teda aj značné odvody. Ak pracovník ochorie, nemá problém, ide do dôchodku zasa nemá problém.
Živnostník však platí všetky odvody z minima, ak (vážnejšie) ochorie - už vznikne problém, ide do dôchodku napr. invalidného - je sociálny prípad.
Tu práve vystáva otázka "Kde je tu solidarita??" Nemali by sa odvody (poistenia) platiť z priemernej mzdy?? Nebolo by toto spravodlivejšie????
Príklad:
Do výberového konania sa prihlásia dve firmy: 1. so živnostníkmi, 2. so zamestnancami a normálnou mzdou, tá 2. firma zákonite nemá šancu a to je troška pokrivené.
Viem si ako živnostníka predstaviť obuvníka, murára - malého, ale nie výrobnú halu, v ktorej sú obuvníci, murári, pomocní robotníci pracujúci na veľkej zákazke - v počte 100 pracovníkov a z toho 90 živnostníkov = to už nie je živnosť ale firma a mala by mať zamestnancov.
Veľká firma so samými živnostníkmi už nie je firmou ale veľkým podvodom.
2 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Marti, prepáč, ale nesúhlasím s tebou. Ak nie je živnostník schopný zamestnanť ľudí na PZ, len na živnosť, tak o čom to je? Pre niekoho takého by som ráno ani z postele nevstala, nenechám si so sebou robiť jojo, raz je robota raz nie. Ten živnostník - zamestnávateľ robí asi niekde chybu, alebo nemá na to. Prečo to inde ide a u neho nie? Ďaľšia vec, čo ma irituje je fakt, ako k tomu prídu tí, čo pre neho na živnosť pracujú? Nevadí, že oni tiež musia čosi platiť a živiť svoje rodiny?

PS: je choré, že v našej republike veľa ľudí nadáva na odbory, kdežto vo svete majú rešpekt a to majú iné požiadavky, oveľa vyššie ako u nás.
2 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

ľudmilla:
živnostník môže byť aj dobrovľne pripoistený, ale vieme opak, že oni legálne, alebo nelegálne neplatia SP,...
ďalej, ked táto vláda chcela dať z priemeru, tak sa búrili,...

takže živnostníci si vyberajú sami a majú možnosť si zabezpeči vyššie dôchodky, nemocenské,...

nemáš pravdu ani v príklade, ak sa jedná o obe kvalitné, tak vyrhá tá zo zamestnancami, lebo bude lacnejšia.
znova opakujem živnostníci berú v čistom o 30% viac ako zamestnanec v čistom za rovnakú prácu.

ludmilla tak prosím založ firmu a zamestnáva ľudí, dlh by ti to nevydržalo. To čo popisuješ si môžu dovliť firmy ako je váhostav, doprastav,... ale nie na všetkých pozíciach. Na robotnáícky a dodávateľských iba cez živnosť.

Vidíš to jednoducho ako všetci, ja som prešiel všetkým, a zo všetkých strán.

poznám firmy, ktoré majú 3 mesiace zákazky pre 500 živnostníkov, 6 mesiacov pre 150 živnostníkov a 3 mesiace, tak pre 5 živnostníkov

tak si uvedom, koľko papierovačiek a nákladov by to bolo. a nikto by nerobil za 1/3 platu, keby ako živnostník zarobil 2/3 viac.

renča:
nie vždy najdeš robotu pre všetkých, každý živnostník a firma sa snaží mať kmeňových zamestnancov, potom svoji živnostníkov, ktorý živí, ale ktorí, ak im nedáš dobrú robotu a dobrú platenú idú preč.
Dnes sa na 1 zákazu hlasí 10 firiem, tá čo vyhrá väčšinu zoberie ľudí iným firmám a zvyšné ich pustia inde, alebo zoženú niečo iné, takže čo 9 firiem bude dávať plat za nič?

odbory v SR tu nie sú pre ľudí, ale iba pre seba!
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Composite Pozri príspevok
absolutne nevieš o čom hovoríš, takto funguje 90% stavebných, projekčných a dokonca aj časť strojárskych firiem.

Ano dostávaš objednávky, ale znova opakujem raz je to objednávka, kde zamestnáš 50 chlapov, raz len 5 chlapov, raz je 10 objednávok po 5 chlapov,...

Dnes živnostník stavbár nemá núdzu o prácu, ak to nie je fušer, pod 10€/hodina nejde ani jeden, ktoré poznám (to je bud od hodiny, alebo prepočítané od úkolu, kde to je ešte viac).

na 1 mesačnej zákazke, čo je už veľká zákazka sa živnostník nahrabe aj na ďalší mesiac, ak nie na Ďalšie 2 mesiace.
za týždeň si zarobí na celý mesiac priemeru v regione.

Stále nehovorím o fušeroch

Keď to nehovoríš o fušeroch, tak potom nemáš problém zamestnať najlepších 10 ( na dve smeny napríklad) a prípadné nárázové výkyvy doplniť živnostníkmi. Aj so zamestnancami na pracovnú zmluvu sa dá dohodnúť flexibilná pracovná doba a podobne.
1 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Prepáč, ale nevieš o čom píšeš.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

[QUOTE=Composite;1549397]ľudmilla:
živnostník môže byť aj dobrovľne pripoistený, ale vieme opak, že oni legálne, alebo nelegálne neplatia SP,...
ďalej, ked táto vláda chcela dať z priemeru, tak sa búrili,...
Búrili sa, ale prečo?! Zrejme preto, že si väčšie odvody neplatia, ...

takže živnostníci si vyberajú sami a majú možnosť si zabezpeči vyššie dôchodky, nemocenské,...
... ale oni teraz pracujú na dôchodky svojich rodičov ...

nemáš pravdu ani v príklade, ak sa jedná o obe kvalitné, tak vyrhá tá zo zamestnancami, lebo bude lacnejšia.
znova opakujem živnostníci berú v čistom o 30% viac ako zamestnanec v čistom za rovnakú prácu.
Keď má živnostník v čistom o 30% viac, náklady na zamestnanca sú ďaleko vyššie, okrem iného 48% odvody, 19% daň a kde sú OOPP, školenia, dovolenky a podobne. Cena práce zamestnanca sa pohybuje na inej úrovni a kde sú ďalšie náklady firmy a primeraný zisk cca 10%?!

ludmilla tak prosím založ firmu a zamestnáva ľudí, dlh by ti to nevydržalo. To čo popisuješ si môžu dovliť firmy ako je váhostav, doprastav,... ale nie na všetkých pozíciach. Na robotnáícky a dodávateľských iba cez živnosť.
Máme firmu, máme zamestnancov a máme aj legálne mzdy.

Vidíš to jednoducho ako všetci, ja som prešiel všetkým, a zo všetkých strán.
Práve, že to nie je vôbec jednoduché a preto by mal v odvodoch platiť základný štandard pre všetkých.

poznám firmy, ktoré majú 3 mesiace zákazky pre 500 živnostníkov, 6 mesiacov pre 150 živnostníkov a 3 mesiace, tak pre 5 živnostníkov
Prečo pre 500 živnostníkov, existujú aj iné formy - dohodári, brigádnici.

tak si uvedom, koľko papierovačiek a nákladov by to bolo. a nikto by nerobil za 1/3 platu, keby ako živnostník zarobil 2/3 viac.
Stále to točíš o terajšom zárobku, ale tu ide aj o generácie minulé, súčasné a budúce = naše deti, ich zdravie, ich vzdelávanie, nie každému je to zdravie dopriate. V čom tu potom vidíš solidaritu? Alebo je to snáď myslené tak, že ten kto na to ošetrenie mať nebude, zomrie na ulici?! - odvody slúžia práve k tomu, aby štát zabezpečil základné štandardy pre každého občana - vzdelanie, zdravie a sociálne zabezpečenie.

QUOTE]

Názory máš v texte.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať