Zavrieť

Porady

Musim podavat danove priznanie ako som na rok oslobodeni od dane?

Dobry den, ja mam taku uplne laicku otazku ze ci ako zacinajuci zivnostnik, ktory je prvy rok oslobodeny od dane, musim podavat danove priznanie? Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Tuxx Pozri príspevok
    tomu nerozumiem. Na urade prace na praktickej priprave hovorila pani ze 1. rok sme oslobodeni od dane (mam to napisane aj v poznamkach).
    Mozes mi to prosim trosku blizsie vysvetlit, ako to teda je? Vdaka
    pani ti podala nesprávne informácie, si ako ktorýkoľvek iný daňovník- živnostník povinný platiť daň z príjmu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Tuxx Pozri príspevok
    aha, takze takto to treba. Ale aj tak si myslim ze to tu polovicu nedosiahne. Predtym som bol student a do marca som este brigadoval, ale tych 2000€ (co je ta polovica zo 4000€) to nedosiahne.
    AK počas stúdia si brigádoval, a z vyplatenej odmeny ti zamestnávateľ zražal daň, oplatí sa podať DP.

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    1.rok neplatíš len povinné odvody do SP, tie začneš platiť až od 1.7.2011 v závislosti od výšky dosiahnutého základu dane v r. 2010.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Tuxx Pozri príspevok
    Nepletiem si to, lebo mam poznacene aj to oslobodenie od platenia socialnej poistovni. Skor si myslim ze sa pani pomylila na prednaske.

    No ale ked som zacal podnikat 1. septembra, tak neviem ci do 31. marca budem mat taky prijem ako 50% nezdanitelnej ciastky (nasiel som ze nieco malo cez 4000€).
    Daňové priznanie sa podáva za celý kalendárny rok. Teda treba skúmať či si mal zdaniteľné príjmy aj pred založením živnosti. Ak áno, tak tieto sumy sa spočítajú a podľa toho postupuješ ďalej.
    Ak celoročný príjem je menší ako 50% z NČ, tak daňové priznanie nie je povinnosť podať, avšak sa odporúča daňovému úradu oznámiť listom túto skutočnosť.

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    Daňové priznanie podať musíš, od dane nie si oslobodený, len tvoja daňová povinnosť može byť nulová..

    Tuxx je offline (nepripojený) Tuxx

    Tuxx
    tomu nerozumiem. Na urade prace na praktickej priprave hovorila pani ze 1. rok sme oslobodeni od dane (mam to napisane aj v poznamkach).
    Mozes mi to prosim trosku blizsie vysvetlit, ako to teda je? Vdaka

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Tým, že si živnostník ti vznikne povinnosť podávať daňové priznanie. Táto povinnosť nevzniká jedine vtedy ak tvoje zdaniteľné príjmy nepresiahnu 50% nezdaniteľnej čiastky.

    Možno pletieš oslobodenie od dané s povinnosťou platenia poistného do sociálnej poisťovne.

    Tuxx je offline (nepripojený) Tuxx

    Tuxx
    Nepletiem si to, lebo mam poznacene aj to oslobodenie od platenia socialnej poistovni. Skor si myslim ze sa pani pomylila na prednaske.

    No ale ked som zacal podnikat 1. septembra, tak neviem ci do 31. marca budem mat taky prijem ako 50% nezdanitelnej ciastky (nasiel som ze nieco malo cez 4000€).

    Tuxx je offline (nepripojený) Tuxx

    Tuxx
    aha, takze takto to treba. Ale aj tak si myslim ze to tu polovicu nedosiahne. Predtym som bol student a do marca som este brigadoval, ale tych 2000€ (co je ta polovica zo 4000€) to nedosiahne.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Oplatí. Daň sa ti môže vrátiť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.