Zavrieť

Porady

Spravokoreňovanie ovocných stromov

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Máte niekto osobnú skúsenosť so spravokoreňovaním ovocných stromov? Chystám sa spravokoreniť nejaké jablone a hrušky a tak hľadám nejaké nové informácie.
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Samozrejme že spravokorení, len to nebude zas tak hneď. Môže to trvať aj niekoľko rokov. Spravokorenenie môže mať za následok bujknejší rast ale zároveň aj oddialenie či dočasné zníženie úrody. Ak teda chceme bujnejší rast, najmä ak je podpník slaborastúci a podmienky extenzívne napríklad sucho či slabá vrstva ornice, nevhodné podložie, či vyčerpaná pôda po ovocnom strome rovnakého druhu a podobne. Treba však zvážiť aj možnosť prihnojenia najmä organickým hnojivom ktoré rast tiež podporí rovnbako tiež mulč najmä pri hruškách.
Urýchliť sa spravokorenenie dá :
1. Vysadením hlbšie aby ak je to mladý strom boli aj tie nové korene v normálnej hĺbke. Ak je to starší strom a nedá sa vysadiť hlbšie, tak bude musieť byť pod ním kopček ak má byť spravokoreňovaný.
2. Omotaním tenkým trôtom pod miestom kde chceš aby spravokorenila. Zhrubnutím kmienika sa drôt pomaly zareže do kôry a podporý rast koreňov, je to miernejšia a svojou postupnosťou prirodzenejšia forma ako robiť zárezy s ostrým nožom ale aj to môže mať podobný efekt. Samozrejme drôt po vytvorení korienkov treba zas odviazať.
3. Udržovaním miesta kde má dôjsť k spravokoreneniu dlhodobo stále vo vlhkosti. Ak by bolo dlhodobo suché a strom starší nemusel by spravokoreniť aj vôbec...
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Sú to stromčeky vysadené v 2009 a mám tam miesta dosť,s urodou sa neponáhľam,radšej si počkám,pre mna zasadili stromky moji predkovia a ja sadím pre dalšie ročníky.Zrejme teda okolo stromku nakopčím zeminu a počkám čo sa stane,uvidíme.
1 0
wabi wabi

Nakopči to tak 20 cm nad miesto čtepenia. a neštri zeminou. Chce to portiadny kopec a závlahu postačí samozrejme až na jar.
V prvom roku úroda samozrejme bude.
2 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Otázka znie: Načo kupovali M9 ,keď chcú veľký stromisko s neistým výsledkom?
0 0
wabi wabi

S tým neistým výsledkom by som súhlasil, len teda, nie každý spravokorenený musí byť veliký stromisko ale nikto nevie...
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Vysvetli mi prosím výraz neistý výsledok.Prečo a v akom zmysle.V 2009 som ešte nevedela,že mám riešiť nejaký podpník.Kúpila som hrušky,ktoré vyzerali pekne,vybrala som si odrody a to bolo všetko.Ak je nejaký problém,nechám to tak a dokupim na rok na hruškovom semenáči.Začala som nad tým špekulovať preto,lebo som sa dočítala,že hrušky na dule sa dožívaju len okolo 20 rokov a to je málo,takže chcem zapestovať pár stromov ktoré budu dlhovekejšie.Nech má môj vnuk dosť hruškovice,aby náhodou nestrádal
0 0
wabi wabi

Volba sadiť aj na duli aj na semenáči je tobrá, pretože každé má svoje výhody aj nevýhody.
A čo spravokorenené? Ten otáznik je na mieste. Každá odroda má svoju charakteristiku vytvárania koreňovej sústavy. Každá inú. Neviem o tom, že by to niekedy niekto naozaj vážne skúmal.
Vo všeobecnosti hrušky spravokoreňujú horšie než jablone ale pri každej odrode je to určite inak. Niektoré nespravokoreňuijú dá sa povedať vôbec.
Napríklad azijské hrušky 7 rôznych odrôd na hruškovom semenáči nezakorenili ani po 16 rokoch hoci majú miesto štepenia asi 40 cm pod úrovňou pôdy...
Samozrejme na duli to môže byť zas iné. Azijské aj viceré európske hrušky sa na dulu nechytajú vôbec a tak ak, iba s medzištepením.
Ak im nepomôžeš s tým drôtom bude to spravokoreňovanie pravdepodobne na dlhé roky, nič tým však poškodiť nemôžeš. Stromom by sa to malo páčiť...
A k tomu že na semenáči je to vždy veľký strom. Vysadil som zo semienok za tých 25 rokov tisíce stromov. Každý kto to skúsi potvrdí že rozdiely v raste sú veľké. Niektoré semenáčiky majú extrémne bujný rast, iné naopak rastú v tých istých podmienkach pomaly. Toto sa samozrejme prenáša aj na odrodu ktorú na ne naštepíme.
Ďalšou otázkou je čo s tým spravia hormóny, ktoré sa používajú vo veľkých škôlkách. Stromy vďaka nim rastú mimoriadne rýchlo do dreva kmienika a konárov a naopak mizerne sa im vyvíjajú korene. Toto pretrváva aj po zakúpení ešte pár rokov. Čo to urobí na mrazuvzdornosti najmä u hrušiek, ktoré sú pomerne citlivé na mrazové kotliny? Čo to urobí na dlhovekosti to dnes ešte nikto nevie...
Isté je že že presadený malý stromček bez hormónov na semenáči bude žiť pokiaľ ho nevypília niekoľko sto rokov.
Naposledy upravil wabi : 23.11.11 at 13:03
2 0
wabi wabi

rotorka Pozri príspevok
Ja tiež, lebo ma napadajú iba blbosti :
- spravovanie koreňov
- odrezanie koreňov zľava
PS
Ešte keby tak boli korene dostupné ako pri hydropónii, tak vari tvarovanie koreňovej sústavy - - ale to už je ozaj blbosť
Väčšina stromov sa množí štepením aby bola zachovaná odroda s jej vlastnosťami napríklad chutné ovocie alebo previslý rast konárov alebo červené lístie a podobne. Jedná sa vlastne o klonovanie... štepením.
Takéto rastliny potom nie sú pravokorenné, pretože koreň nie je ich patrí podpníku.
Rastliny množené rezkami ktoré zakorenia sú pravokorenné, nie všetky druhy však dobre zakoreňujú z odrezkov. Tiež nie všetky takto zakoreňopvané stromy majú rovnaké parametre ako naštepené.
Sú preto ľudia ktorý si myslia že spravokorenenie je dobrý nápad.
Spravokorenenie je dosiahnutie aby strom rástol na vlastných koreňoch, teda naštepené stromy sa vysadia hlbšie aby vyhnali korene nad miestom štepenia a sú to potom ich pravé korene nie tie cudzie z podpníka.
Zastávam názor, že vo väčšine prípadov skutočne spravokorenenie nie je žiadúci jav, ale sú prípady keď to má význam. Jednoducho nič nie je len biele alebo len čierne, vlastne občas sú aj biele aj čierne veci ale vo svete je samozrejme aj spústa iných farieb. Teda pokiaľ nie si farboslepý!
Celá táto téma sa tým zaoberá a ak s ňou prelúskaš možno pochopíš.
0 0
Milas265 Milas265

Pravokorenný strom znamená, že nie je zaštepený do žiadneho podpníka. Má teda "pravý koreň". To je možné zo semena, ale pri moderných odrodách je takéto generatívne množenie s veľkou pravdepodobnosťou, že potomstvo nebude mať vlastnosti rodiča

pravokorenný i pravokoreňový príd. m. záhr. neštepený (obyč. o viniči a ušľachtilých stromoch)

http://www.ekoprodukt.sk/otazky-nazo...d,298/catid,6/
http://afnet.uniag.sk/~galik/podpniky.htm
1 0
wabi wabi

Ako vidno niekedy je možno lepšie na vysvetlenie nejakého termínu (napríklad pravokorenný) použiť vlastné slová.

Ušľachtilé odrody sú vyberané s pomedzi stotisícov až milionov podobných vysiatych zo semien. Vybraný je ten najlepší ako keď sa stane niekto viac krát za sebou majstrom sveta v nejakom športe napríklad. Ak budem vysievať jeho semienka, ušľachtilých odrôd je to ako keď má majster sveta nejakých potomkov. Nie je veľký predpoklad že jeho syn bude tiež majstrom sveta...
0 0
Milas265 Milas265

Tento vyzerá "spravo aj yľavo" :

http://sport.aktuality.sk/clanok/120...ulturistov-sr/

zaujimavé ....
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Nevieš či ten Cibuľa nechal po sebe nejaké semeno?
A bol vôbec v tom Poprade?
0 0
wabi wabi

Chcemlen povedať, že spravokoreňovanie čiernych moruší a vlastne všetkých moruší má fakt význam. Stromy sú takto dlhovekejšie a hoci je možné, že narastú večšie, je na nich aj väčšia úroda a väčšie plody.
Zistil som,že morus nigra mala po spravokorenení väčšie plody, než keď rástla na podpníku morus alba...
Máte niekto tiež takúto skúsenosť?
Samozrejme neznamená to nič v súvislosti s inými druhmi,napríklad jablkami.
0 0
Rodik001 Rodik001

Rodik001 je offline (nepripojený) Rodik001

Dobry den, chcel by som sa spytat ako dopadlo spravokorenovanie ovocnych stromov po 10 rokoch? Dari sa stromcekom? Maju bujny rast?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať