Zavrieť

Porady

Uplatnenie PHM do nákladov pri prevode lízingu...???

Prosím nemáte náhodou skúsenosť:

Firma A previedla lízing k 31.10.2005 na firmu B, tá začína 1 splátkou 5.11.2005.
Firma B už potrebovala auto používať aj vykazuje príjmy v 10/2005 - použila auto na dosiahnutie týchto príjmov. Má doklady PHM - už v 10/2005 a chce ich dávať do nákladov a odpočítať si DPH na vstupe.

Ja som toho názoru, že jej to nemôžem dať do nákladov, nakoľko mala auto až 31.10.2005 zmluvou postúpený lízing.

Ale do firmy A jej to už tiež nemôžem dať, lebo v tej ukončila činnosť v pololovici mesiaca a všetko predala firme B.

AKO BY STE TOTO RIEŠILI? - pripadá mi nefér prísť o náklady na PHM, nakoľko sú opodstatnené - kam ich dať?

dííík za každú radu :p
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    nik mi neporadí....?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ako je riešené prevzatie motorového vozidla medzi starým a novým nájomcom? Ak nie je riešené v zmluve o postúpení leasingu, doporučujem ho spracovať s reálnym dátumom prevzatia motorového vozidla. Od tohto dátumu by podľa môjho názoru bolo možné vozidlo používať a účtovať o nákladoch. Otázka prípadného vysporiadania medzi nájomcami týmto nie je dotknutá a mohla by zohľadňovať aj túto skutočnosť.
    V praxi sa málokedy stáva, že vozidlo sa prevezme dňom postúpenia leasingu. Ale dátum postúpenia je podstatný napr. vzhľadom k uplatňovanej DPH, pre vyúčtovanie medzi nájomcami a v otázke "daňového" účtovania leasingu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Môžu tu však vyvstať súvisiace problémy napríklad:
    - vznik daňovej povinnosti na daň z motorových vozidiel,
    - povinnosť zaradiť vozidlo do používania momentom prevzatia vozidla od prvého nájomcu,
    - či nájomná zmluva povoľuje použitie vozidla inou osobou okrem nájomcu a pod.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    AVO
    Ako je riešené prevzatie motorového vozidla medzi starým a novým nájomcom? Ak nie je riešené v zmluve o postúpení leasingu, doporučujem ho spracovať s reálnym dátumom prevzatia motorového vozidla. Od tohto dátumu by podľa môjho názoru bolo možné vozidlo používať a účtovať o nákladoch. Otázka prípadného vysporiadania medzi nájomcami týmto nie je dotknutá a mohla by zohľadňovať aj túto skutočnosť.
    V praxi sa málokedy stáva, že vozidlo sa prevezme dňom postúpenia leasingu. Ale dátum postúpenia je podstatný napr. vzhľadom k uplatňovanej DPH, pre vyúčtovanie medzi nájomcami a v otázke "daňového" účtovania leasingu.
    Ďakujem,
    jedná sa o klasické postúpenie lízingu - máme zmluvu k 31.10.2005, tam to je zamotané nakoľko sa jedná o jedinú osobu, ktorá z FO predáva celú činnosť s.r.o.- čke, pričom činnosť vôbec neprerušila (predaj výrobkov prostredníctvom distribútorov a predvádzačiek), len od 15.10. sú už faktúry došlé aj výnosy na s.r.o., teda by som jej uznala i náklady..., ALE ak má zmluvu na postúpenie lízingu až od 31.10.2005 myslím, že jej ich nemôžem uznať do s.r.o., nakoľko oficiálne je do firmy presunuté až 31.10.2005. - toto ma trápi, že by jej tie náklady jednoducho neuznali a taktiež odpočet DPH z PHM.
    Majiteľka pracovala naďalej a auto používala....
    Tak v najhoršom ich dáme ako pripočítateľnú položku..., čo už...

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    A keby majiteľka na to krátke preklenovacie obdobie uzavrela s s.r.o. zmluvu o výpožičke vozidla (§ 659 až 662 Občianskeho zákonníka) ? Len s tým, že vypožičiavateľ hradí všetky náklady spojené s prevádzkou vozidla. Prípadne i zmluvu o prenájme, ale výpožička je bezodplatná, tam by podľa mňa nebol problém s cenou prenájmu, prípadným príjmom ani obmedzením zo strany lízingovej spoločnosti.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Ďakujem za rady, nejako to dotiahnem....

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    andrej_rv
    A keby majiteľka na to krátke preklenovacie obdobie uzavrela s s.r.o. zmluvu o výpožičke vozidla (§ 659 až 662 Občianskeho zákonníka) ? Len s tým, že vypožičiavateľ hradí všetky náklady spojené s prevádzkou vozidla. Prípadne i zmluvu o prenájme, ale výpožička je bezodplatná, tam by podľa mňa nebol problém s cenou prenájmu, prípadným príjmom ani obmedzením zo strany lízingovej spoločnosti.
    AVO
    - či nájomná zmluva povoľuje použitie vozidla inou osobou okrem nájomcu a pod.
    Za splnenia tejto podmienky, t.j. prípadného povolenia použitia - nájmu inou osobou okrem prvého nájomcu by bola výpožička, alebo operatívny prenájom možný. Preto som to uvádzala ako jednu z podmienok ... A ešte by som to nepodmieňovala úhradou všetkých nákladov spojených s prevádzkou vozidla, ale úhradou "bežných výdavkov spojených s prevádzkou". Pojem všetkých sa mi na to krátke obdobie nevidí ... a nie je to podľa môjho názoru ani potrebné.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    vďaka !! :p

    Uplatnenie PHM do nákladov pri prevode lízingu...???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.