judasik OK. súhlasím. Ja mám ale doklad o tom, že tie peniaze boli peniazmi vnukov , ktoré boli prevedené na môj účet v 9/2009, ale matka ako zákonný zástupca mladšieho vnuka /maloletého/ žiadala odo mňa prevod tých to peňazí na jej účet. Až včera som sa dozvedela, že som ich mohla previesť na účet staršieho vnuka. Ja som jej však vtedy dôverovala,až teraz keď nastali problémy som zistila, že som neurobila dobre.
Všetko sa dá vymáhať, otázne je, ako to bude prebiehať. JA to vidím nasledovne:
1. Ty budeš cez banku žiadať vrátenie mylnej platby. Banka vyzve majiteľa účtu, aby vrátil platbu. Ona to na 99% odmietne vrátiť. Banka nebude skúmať, prečo žiadaš či prečo ona nevrátila.
1a. Pre urýchlenie môžeš požiadať o vrátenie sumy priamo ju, nakoľko vieš o koho ide. (Cez banku sa to robieva vtedy, ak odosielateľ platby nepozná, kto bol príjemca). Ty ju ale poznáš, tak môžeš doporučeným listom žiadať vrátenie sumy. Ona zase odmietne, alebo sa vôbec nevyjadrí.
2. Ty dáš návrh na súd ohľadne bezdôvodného obohatenia, súd vydá platobný rozkaz. Ona platobný rozkaz napadne, s odôvodnením, že peniaze patria jej, nakoľko je zákonným zástupcom príjemcu a preto nedošlo k bezdôvodnému obohateniu. Ty zaplatíš 6% zo sumy, ktorú budeš vymáhať ako súdny poplatok.
3. Súd PL zruší a nariadi pojednávanie. Na pojednávaní sa budete hádať, komu patria peniaze, či ich minula, na čo ich minula, prečo si ich previedla na jej účet a pod.
4. Výsledok - vo hviezdach... Možno vyhraješ, možno prehraješ. Ťažko povedať.
Záver - aj keby si peniaze bola poslala na účet tvojho mladšieho vnuka (ak by taký mal), ona ako zákonný zástupca má možnosť disponovať s jeho účtom. Takže aj tak by to bola vyhrala.
Na účet staršieho vnuka (nepíšeš, či je plnoletý, predpokladám, že áno) si to previesť nemohla, lebo on nie je zákonným zástupcom mladšieho vnuka. To by nevesta naopak mohla od teba súdne požadovať zaplatiť peniaze, čo patria mladšiemu, lebo ty by si ich bola uhradila cudziemu (v tomto vzťahu je starší vnuk tretia osoba, lebo nie je zák. zástupcom mladšieho).
Jedinou oprávnenou požiadavkou by bolo, keby tvoj starší vnuk bol plnoletý a jeho peniaze si previedla na účet nevesty. Vtedy by z jej strany išlo o bezdôvodné obohatenie, pretože jej tie peniaze už nepatria a musela by ich vrátiť buď tebe, alebo vyplatiť staršiemu synovi.
Ale peniaze mladšieho syna je oprávnená spravovať a držať aj na svojom účte, lebo je jeho zákonným zástupcom (pokiaľ nebol vnuk zverený do opatery niekoho iného, teda pokiaľ jeho zákonným zástupcom nie je iná osoba). Z toho dôvodu si myslím, že u nej nedošlo k bezdôvodnému obohateniu (ale to je len môj názor, možno na súde argumentami a dôkazmi presvedčíš sudcu, že áno).
Takže
Je starší vnuk plnoletý?
Previedla si jeho (toho staršieho vnuka) peniaze na účet matky?
Koho peniaze teraz žiadaš vrátiť? Mladšieho, či staršieho?