Zavrieť

Porady

Prispevok v hmotnej núdzi- max. zarobok z dohody

Dobrý večer, viete mi prosím poradiť. Pracujem na dohodu a som aj zaevidovana na UP. Poberám aj príspevok v hmnotnej núdzi (62,50 Eur). Koľko mi môže dať najviac zamestnávateľ, aby som neprišla o dávky a o vyradenie z evidencie na Urade práce. Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    jancca Pozri príspevok
    Dobrý večer, viete mi prosím poradiť. Pracujem na dohodu a som aj zaevidovana na UP. Poberám aj príspevok v hmnotnej núdzi (62,50 Eur). Koľko mi môže dať najviac zamestnávateľ, aby som neprišla o dávky a o vyradenie z evidencie na Urade práce. Ďakujem za odpovede.

    Aby Ťa nevyradili z evidencie na Úrade práce Tvoja mesačná odmena z dohody o vykonaní práce nesmie presiahnuť 136,52 €. Pozri si priložený link
    http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/aktuality/zmena-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie-ktory-vykonava-zarobkovu-cinnost.html?page_id=13504

    Dávky v hmotnej núdzi –
    Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
    -
    25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
    -
    25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
    -
    25% z materského,
    -
    25% z invalidného dôchodku,
    -
    25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
    -
    25% zo sirotského dôchodku,
    -
    25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,
    -
    prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa podľa osobitného predpisu alebo dávka toho istého druhu vyplatená v členskom štáte Európskej únie, v štáte, ktorý je zmluvnou stranou
    Dohody o Európskom hospodárskom priestore, alebo vo Švajčiarskej konfederácii najviac vo výške prídavku na dieťa ustanovenej osobitným predpisom,
    -
    nevyhnutná okamžitá pomoc poskytnutá obcou podľa zákona o obecnom zriadení,
    -
    príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky 2-násobku životného minima získané za 12 mesiacov

    Životné minimum platné v súčastnosti je 185,38 €. Čiže ak na dohodu o vykonaní práce za 12 mesiacov nepresiahneš 2-násobok ŽM t.j. 370,76 € tak sa Ti dávky v hmotnej núdzi nebudú krátiť o tento príjem.

    Pozri si aj toto
    http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    drobeceva, Xanti, Dana1, Katy a R, mzdarka renca, Mária27
    6

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ivenka Pozri príspevok
    Xanti prečo by mali zobrať ak ma zamestnávateľ pre mňa prácu iba za 60 Eura ? a potrebuje ma 8 x v mesiaci ? ďakujem. Je to skúsenosť ?
    Ano aj skúsenosť,
    kým som len poberala dávku v hmotnej núdzi a brigádovala, tak výšku príjmu som dokladovala na UP a podla toho mi každý mesiac upravovali výšku dávky v hmotnej núdzi.

    A vziať resp. krátiť preto, že ak zarobíš 60 eur napr. tak už podľa zákona nebudeš občanom v hmotnej núdzi , lebo sa sama pričiníš o svoj príjem. Ľuďom sa neoplatí moc robiť ak poberajú dávku v hmotnej núdzi, a zlenivejú načisto.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    jancca Pozri príspevok
    Dobrý večer, viete mi prosím poradiť. Pracujem na dohodu a som aj zaevidovana na UP. Poberám aj príspevok v hmnotnej núdzi (62,50 Eur). Koľko mi môže dať najviac zamestnávateľ, aby som neprišla o dávky a o vyradenie z evidencie na Urade práce. Ďakujem za odpovede.
    nesmieš presiahnuť 136,52 €

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jancca Pozri príspevok
    Dobrý večer, viete mi prosím poradiť. Pracujem na dohodu a som aj zaevidovana na UP. Poberám aj príspevok v hmnotnej núdzi (62,50 Eur). Koľko mi môže dať najviac zamestnávateľ, aby som neprišla o dávky a o vyradenie z evidencie na Urade práce. Ďakujem za odpovede.
    pracuješ na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti ?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Príjmy
    Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem podľa zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime v znení neskorších predpisov:
    · príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu po odpočítaní poistného na zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,
    .....
    Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
    · 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
    zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226

    Podľa mňa Ti dávku v hmotnej núdzi vezmú, nakoľko si vieš prácou zabezpečiť vyšší príjem ako je táto dávka.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Xanti prečo by mali zobrať ak ma zamestnávateľ pre mňa prácu iba za 60 Eura ? a potrebuje ma 8 x v mesiaci ? ďakujem. Je to skúsenosť ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Xanti, pozri zvýraznené v príspevku Katka 50. Príjem z DoVP do výšky 2-násobku živ.minima ročne sa nezapočítava do príjmu pre posudzovanie dávky v hmotnej núdzi ...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Veronika,
    ja to viem. Dokonca ak som pracovala na čiastočný úväzok a príjem nedosahoval výšku dávky v hmotnej núdzi, tak mi doplácali do výšky dávky.
    Veľa záleží ako sa postaví k tomu UP, a akú má zmluvu zo zamestnávateľom má zadávateľka.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Xanti, má dohodu o vykonaní práce a príjem z tejto dohody do výšky 2-násobku živ.minima sa považuje za priležitostný príjem.
    Preto tá moja poznámka mimotémy.

    Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

    Miichaela
    Dobrý deň, potrebujeme na brigádu pomocníka. Koľko môže max. zarobiť, je evidovaný na ÚP, dostáva soc. dávku vo výške 118 ,- €. Je to dlhodobejšia brigáda - čo je výhodnejšie : dohoda o vykonaní práce, alebo dohoda o pracovnej činnosti. Koľko sa platia odvody do gar. fondu a na úrazové poist. Vopred ďakujem za info.

    Miichaela je offline (nepripojený) Miichaela

    Miichaela
    Je možné, že mu budú dávaku v hmotnej núdzi krátiť, keďže by mal príjem z dohody ?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Miška, v predchádzajúcich príspevkoch máš všetko uvedené....okrem aktuálnej výšky ŽM....189,83
    EUR od 01 07 2011
    k 01 07 2012 bude zmena žm......

    Lila1131 je offline (nepripojený) Lila1131

    Lila1131
    Ahojte. Ja sa tiež chcem spýtať poberámu dávku v hmotnej núdzi ale pracujem aj ako aktivačný pracovník ale popritom mam aj dohodu o vykonaní prace na 3 mesiace. Zoberú mi dávku v hmotnej núdzi alebo nie ?
    Xanti Záleží od príjmu ... prečítaj si môj komentár nižšie.

    bibanka je offline (nepripojený) bibanka

    bibanka
    ja som robila na dohodu od 8.4 2013 do 30.4 2013 zarobila som 73 eur a napriek tomu ze som nepresvihla ten limit 134 eur,na socialke mi bola socialka stiahnuta z 62 eur na 6,02 a neviem, preco
    Xanti Pretože, príjem na dohodu je príjmom zo 75%. Takže ak si zarobila 73 eur ... UP to vzalo, že si zarobila 54,75 eur ... a patrí ti len doplatok k dávke z rozdielu 62,50 - 54,75.
    Nemôžeš mať plnú dávku v hmotnej núdzi a príjem ... ak by si zarobila napr. 100 eur tak dávku v hmotnej núdzi Ti odnímu celú .

    Tuby je offline (nepripojený) Tuby

    Tuby
    Pekný deň, v jednom mesiaci som zarobil na dohode viacej ako bola moja dávka hmotnej núdzi a dávku mi odňali, ak ďalší mesiac nebudem mať brigádu tak dávku zase dostanem ak preukážem že som nemal príjmy alebo si musím dávku vybaviť odznova? ďakujem
    Xanti No pokiaľ viem, tak si ju musíš nanovo vybaviť ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.